Skocz do zawartości


Zdjęcie

Krótka pamięć chrześcijan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
139 odpowiedzi w tym temacie

#91

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

muhad, jesli chcesz szukac w chrzescijanstwie drogi do osiagniecia nirvany za zycia, to pukasz do zlych drzwi. biblia mowi o tym, ze celem zycia doczesnego jest zbawienie. jesli przedstawiasz rzeczy takie jak moralnosc (co ciekawe, moralnosc w stosuku do ludzi, ktorzy zyli ponad 2000 lat temu) przed zbawienie, to albo w nie nie wierzysz, albo masz troche dziwny system wartosci.

TAK, Bog za czasow starego przymierza kazal zabijac. ja patrze jednak na sprawe bardziej globalnie. na tyle globalnie, ze moge zapytac "i co z tego?".
warto przypomniec, zeby bycie chrzescijaninem, oznacza, ze nalezy sie do Chrystusa. ludzie natomiast chca poswiecic sie jednoczesnie Jezusowi, moralnosci, wladzy, kasie itp.
  • 0

#92

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przemo, masz poprostu inne cele niz ja. tak samo jak Ty uwazasz, ze chrzescijanstwo nie prowadzi do rozwoju duchowego, tak ja uwazam, ze rozwoj duchowy nie prowadzi do zbawienia. do tego mi nie zalezy na tym rozwoju, a Tobie na chrzescijanskim zbawieniu. mysle wiec, ze mozemy spokojnie koegzystowac nie wchodzac sobie w droge ;)
  • 0

#93

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Możesz znaleźć światło, ale im bliżej do niego podchodzisz tym wyraźniejszy staje się twój cień. Nasza ciemna strona jest nieodłączną częścią nas. Możemy to spychać głęboko do podświadomości i udawać, że nie istnieje. Jednak jest to okłamywanie samych siebie. Możemy też walczyć z tym, ale w walce zawsze są wygrani i przegrani. No i chęć odwetu.

Z tym cieniem to poniekąd prawda. Ale czym pewniej będziemy zwracać swój wzrok w stronę światłą (Jezusa), tym rzadziej cień za naszymi plecami będzie nas ściągął na drogę zwątpienia i grzechu. To tak jak z Piotrem w tym fragmencie:

I zaraz wymógł na uczniach, że wsiedli do łodzi i pojechali przed nim na drugi brzeg, zanim rozpuści lud. A gdy rozpuścił lud, wstąpił na górę, aby samemu się modlić. A gdy nastał wieczór, był tam sam. Tymczasem łódź miotana przez fale oddaliła się już od brzegu o wiele stadiów; wiatr bowiem był przeciwny. A o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, idąc po morzu. Uczniowie zaś, widząc go idącego po morzu, zatrwożyli się i mówili, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Ale Jezus zaraz do nich powiedział: Ufajcie, Ja jestem, nie bójcie się! A Piotr, odpowiadając mu, rzekł: Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie. A On rzekł: Przyjdź. I Piotr, wyszedłszy z łodzi, szedł po wodzie i przyszedł do Jezusa. A widząc wichurę, zląkł się i, gdy zaczął tonąć, zawołał, mówiąc: Panie, ratuj mnie. A Jezus zaraz wyciągnął rękę, uchwycił go i rzekł mu: O małowierny, czemu zwątpiłeś? Mat. 14:22-31 (BW)

Także w kwestii wyrazistości cienia masz rację. Czym człowiek jest bliżej Jezusa (światła), tym większym wrogiem staje się on dla Szatana (cień symbolizuje grzeszną, kuszoną przez Szatana ludzką naturę). Dlatego też Szatan na takich osobach skupi w działaniu swoje siły, te osoby będzie starał się skusić do poddania się jego woli, one będą poddawane najcięższym próbom. Grzeszników Szatan zostawi w spokoju - w końcu oni już są jego własnością.
  • 0



#94

redfive.
  • Postów: 339
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ta, ta...niech patrzy...mnie wystarczy ,że będę żył w zgodzie z własnym sumeniem i troszczył się o rodzinę i tych ,których kocham, wystarczy że potrzebującym nie odmówię pomocy, wystarczy że będę szanował innych..Nie potrzebna mi jest żadna religia do tego.Potrzeba tylko wiary w to się robi i wiary w Miłość wszechobecną a nie w Karciciela.

A Ty dalej żyj w tym swoim matrixie ...bywaj!


I oto chodzi.
  • 0

#95

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czemu tak trudno jest zrozumieć, że szatan wywodzi się z tego samego źródła co np Jezus?
Czemu tak trudno zrozumieć, że jest również Boską kreacją.
Dlaczego chcecie uważać, że Bóg się pomylił tworząc szatana i teraz w imię Boga trzeba z nim walczyć?
Zobaczcie jakie efekty przynosi walka.
Dlaczego chcecie dzielić to co jest/było jednością?


Bo nie wiedzą bądź nie pamiętają, że gdyby nie zło nie wiedzieli by czym jest dobro, gdyby nie burza nie wiedzieli by czym jest spokój, gdyby nie nienawiść nie wiedzieli by czym jest miłość...
Wolą walczyć z szatanem bo kojarzy się ze złem,a zło należy przecież tępić, ale nie wiedzą że prowadzą tą walkę przeciwko sobie, bo gdy zniknie zło wszystko stanie sie obojętne, a to z pewnością ogromy krok wstecz.
Obojętne stanie się również wówczas gdy zniknie miłość, a takie walki niestety ją niszczą.
  • 0



#96

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

sraty taty kapusta nie graty...i jeszcze zaakceptować fakt, że kazał zabjać, plądrować , karać itp.. sorki jak Ty lubisz takiego Boga, ok Twoja brocha ale mnie do tego nie mieszaj.
Ja wolę mieć otwarte oczy bez klapek niż pchać się w taką hipokryzję.Ty nawet nie umiesz odróżnić dobrego Boga od Złego, bo cokolwiek on by nie nakazał to dla Ciebe i tak będzie dobry hehe.

BTW; "odłożyć na bok uformowane nawyki myśleniowe"

Już dawno zdążyłem zauważyć ,że Ty nie starasz się używać mózgu, swojego rozumu ale dam Ci jedną radę, nie proponuj tego nikomu.
Ja wolę mieć umysł trzeźwy i z niego korzystać.


"Jeśli komuś z was się wydaje, że jest na tym świecie mądry, niech się stanie głupim, aby się stać mądrym. Albowiem mądrość tego świata jest u Boga głupstwem." 1 Kor. 4, 20
  • 0



#97

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dager
Sokratesowi przypisuje się powiedzenie "wiem, że nic nie wiem" i ja spokojnie mogę się pod tym również podpisać i to bynajmniej nie ze strachu przed Bogiem.
  • 0



#98 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

muhad, jesli chcesz szukac w chrzescijanstwie drogi do osiagniecia nirvany za zycia, to pukasz do zlych drzwi. biblia mowi o tym, ze celem zycia doczesnego jest zbawienie.


Jezus mówił "miłuj bliźniego jak siebie samego" a będziesz zbawiony...Zbawienym można być ofiarując miłość drugiemu człowiekowi i to w zupełności wystarczy, przynajmniej dla mnie.




"Jeśli komuś z was się wydaje, że jest na tym świecie mądry, niech się stanie głupim, aby się stać mądrym. Albowiem mądrość tego świata jest u Boga głupstwem." 1 Kor. 4, 20


Dager Ty już sobie daj spokój z tymi cytatami bo nic dobrego Tobie(jak widzę) nie przynoszą...
  • 0

#99

Wysłannik Boga.
  • Postów: 188
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam w piekielny i upojny dzień w którym się tworzy człowieku ! ;) ;)


Nie chcę tu nikogo nachodzić i obrażać by zemnie nie stworzono szatana ,by każdy tu piszący –wmawiający widział szatana w formie przez siebie piszącej .
Zło jest pod różną podstacją i różnie przez człowieka jest odbierane , na sposób jego umysły pojmowane , a także sytuacje z tym faktem związane .
Każdy z Nas ma rozum i na swój indywidualny sposób jest interpretowany i wymawiany , gdzie z takiej interpretacji jest stwarzany obraz diabelski .
My jesteśmy dziećmi przez kościół wychowany i na jego obraz jest nasz świat budowany ,ten świat który
jest na nasz umysł zle zbudowany i którego teraz się boimy .
Wiara przez kościół była tak stwarzana by czuć respekt do Boga w Niebie ,by człowiek wiedział gdzie jego miejsce ,gdzie jest zło ,a gdzie dobro w tym naszym świecie ,by czynił tylko dobre czyny i wiedział gdzie jest granica w dawaniu dobra i zła .
Zło to takie samo pojęcie co i dobro ,tylko trzeba wiedzieć jak je rozpoznawać ,by innym istotom tego świata nie stwarzać niemiłych problemów ,by tak je dzielić i odróżniać by człowiek bliźni miał w tym jakiś lepszy udział ,by wiedział jak ma się uczyć i nauczać inny swoich przyszłe dzieci .
Teraz mamy szatana w formie pisanej, a niech księża się wypowiedzą czy jest to forma nadal słuszna i
Nadal taka ma być przyszłym dzieciom wmawiana , by nadal dzieci tego świata bali się żyć obok innego
Świata ,by mogli żyć tylko w miłości i takiego tylko brania Boga za przykład tego świata .

To że musi i jest zło –to niestety tak też jest-by stworzyć dobro musi być tego odpowiednik zło , jedno tworzyło drugie i człowiek mógł z tego się uczyć by przejść z tymi naukami w drugi wymiar egzystencji .
Ten świat jest światem nauki człowieka dla duszy jego w świecie przez człowieka niepojętym ,
Który uczy się jak odróżniać zło od dobra ,tak by w innym wymiarze świata nie stwarzał złych nawyków ,
Jakich mógłby się dopuścić .

Takie niestety mamy nauki i z tego brania jak najwięcej ,tak by nasz duch przeszedł w wymiar pełnym wdziękiem ,by wiedział co to zło i dobro ,jak kochać i być kochanym , jak budować świat by był jeszcze piękniejszy .


Pozdrawiam>>> ;)

>kto to jest szatan-pyta dziecko swojego Pana?
Pan mu odpowiada czule i zrozumiale
- że to wytwór przez człowieka narysowany,
To takie zło które jest złem dobrym ,
Ale nie rozumianym przez istoty tego świata !<

>czy lepiej jest być dobrym ,czy lepiej być złym ,a czy każdy z Nas wie jak to odróżnić <

>to ja ,to ty ,kto buduje świat ,by stał się piękniejszy ,by stał się iskrą tej ziemi <

>mam serce mam rozum, mam i życie dane od Stwórcy , ale czy mam duszę by w nienawiści tak żyć <
  • 0

#100

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jezus mówił "miłuj bliźniego jak siebie samego" a będziesz zbawiony...Zbawienym można być ofiarując miłość drugiemu człowiekowi i to w zupełności wystarczy, przynajmniej dla mnie.

nie. nie mowil tak. mowil, ze on jest droga, prawda i zyciem i ze tylko przez niego mozesz dojsc do Ojca. listy apostolskie potwiedzaja, ze "czynnikiem zbawiajacym" jest wiara w Jezusa. a wypelnianie dwoch przykazan milosci (bo chyba Ci sie jedno pominelo) jest owocem prawdziwej wiary.
dlatego nie widze sensu w tym, ze powolujesz sie na Jezusa, skoro dosc mocno przeinaczasz to co rzeczywiscie mowil.
  • 0

#101

Electric Ant.
  • Postów: 135
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przemo, świetne rzeczy piszesz, podpisuję się pod wszystkim rękami i nogami. :drink:
Tym, którym praktyki i kultura Wschodu są obce polecam "medytacje" ;) nad C.G.Jungiem i jego koncepcją osobowości i cienia. Jeśli potraktowac religię jako rezultat i wytwór zbiorowej nieświadomości ludzkiej to religia katolicka kwalifikuje się na przysłowiową kozetkę. ;)
O kurczę, ale jestem monotematyczna;)
  • 0

#102

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

cytaty maja jednak to do siebie, ze same sie bronia. wiele z nich jest prosta i nie wymaga intepretacji, wiec ciezko z nimi polemizowac. choc oczywiscie zawsze mozna powiedziec, ze sfalszowane, dopisane itp. ale to juz inna sprawa.
  • 0

#103 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Nie wazne co Jezus cytowal , propagowal milosc do blizniego i swoim uczniom kazal przekazywac taka droge innym ,wiec nie ma o czym tu dyskutowac, chyba ze znow mi ktos wyjedzie z tekstem, ze Bog, ktory kazal zabijac jest milosciwy , kochany i sprawiedliwy..
  • 0

#104

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie zamierzam uprawiać polemiki typu "co autor miał na myśli mówiąc...".

a jednak piszesz tekst, ktory wywodzi sie z jakiejs daleko posunietej interpretacji (o ile w ogole). pokaz mi jedna wypowiedz Jezusa, ktora miala by swiadczyc o tym, ze mamy sie sami zbawic.
  • 0

#105

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jak juz kiedys pisalem, w niektorych miejscach biblia jest pisana jezykiem metaforycznym, zagadkowym, czasem wieloznaczym, ale reszta (moim zdaniem ta najwazniejsza, kluczowa dla wiary reszta) jest napisana tak prosto jak instrukcja do pralki automatycznej.

ta sama instrukcja jest przykladem, ze sa w zyciu rzeczy, ktore sa nam dostarczone jako gotowe, nad ktorymi nie trzeba myslec, zastanawiac sie. stosowanie sie do zasad chrzescijanstwa nie jest latwe (czasem nawet bardzo nielatwe), ale one same w sobie sa proste. w zasadzie jedyna zasada jest wiara. wiara owocuje przyjeciem przykazan milosci, a one owocuja tym co nazywamy "byciem dobrym czlowiekiem" w terazniejszosci, oraz zbawieniem w przyszlosci. natomiast dzieki ludziom, ktorzy za duzo mysleli nad biblia mamy dzis KK, klutnie religijne i inne zupelnie zbedne rzeczy.

przykro mi, ale dla mnie gdybanie nad tym, co by Jezus powiedzial na rozwoj duchowy jest bardzo podobne do tego co zrobil z chrzescijanstwem KK (w obu przypadkach wystepuje nieuzasadnione dopowiadanie i niekoniecznie trafne domysly), tylko tym razem w inna strone. jesli ktos chce sie w takie cos wejsc, to jego prywatny wybor, ale z mieszania w to elementow religii chrzescijanskiej nie wyjdzie nic dobrego.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych