Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trójca Święta


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
123 odpowiedzi w tym temacie

#61

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dekalog był ogólnym zapisem Bożego prawa, danego wyłącznie Izraelitom, którego ścisłe przestrzeganie, miało gwarantować pokój z Bogiem. Z nadejściem Chrystusa, dawne Prawo Mojżeszowe przestało obowiązywać lud Boży, na korzyść doskonałego "zakonu miłości", w którym zburzony został mur nieprzyjaźni pomiędzy Izraelitami oraz pozostałymi narodami. Jeśli ktoś chce polegać na starym zakonie Mojżesza, powinien przestrzegać wszystkich zapisanych w nim nakazów i zakazów, lecz równocześnie musi być świadomy, że tym sposobem odchodzi od Chrystusa.
  • 0



#62

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Z nadejściem Chrystusa, dawne Prawo Mojżeszowe przestało obowiązywać lud Boży,


Nie przestało obowiązywać tylko zostało dopełnione a to spora różnica
  • 0

#63

angelo.
  • Postów: 386
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dager

Z nadejściem Chrystusa, dawne Prawo Mojżeszowe przestało obowiązywać lud Boży

O zniesieniu Prawa pisze Paweł,ale jest to "papieska korekta",bo Jezus mówi:"Nie przyszedłem,żeby znieśc Prawo i proroków.."To jest jedna z wielu sprzeczności w Biblii.Prawo przyczyny i skutku zwane też prawem karmy nadal obowiązuje:"Co zasiejesz,to żąć będziesz w tym życiu lub w przyszłym życiu".

Na ludzi spadają różne nieszczęścia,kataklizmy,choroby itd.zgodnie z tym prawem.
  • 0

#64

Electric Ant.
  • Postów: 135
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zabawne jest czytanie niektórych postów, zwłaszcza postów oświeconego Toperza. ;)
Dziwne są twoje z góry przyjęte założenia i fałszywa skromnośc:
"No cóż, pozostaje mi współczuć, bo osobiście żyje mi się z tą myślą bardzo dobrze. Od wielu lat nie uważam siebie za nic wyjątkowego, jednak pomimo tego (a może właśnie dzięki temu) jestem bardzo szczęśliwy."
-a w oczy rzuca się twoje poczucie wyższości wobec innych.
Twój sposób myślenia cechuje wyrażna niezdolnośc do syntezy, metafory, jednotorowosc. Bardzo dosłownie odbierasz wszystkie prawdy wiary, historię religii, sam wtłaczasz się w pewne schematy i pułapki myślowe z którymi nie potrafisz sobie poradzic. Mianowicie:
Jakim argumentem przeciwko Bogu może byc dla myślącego człowieka argument o ewolucji? W jaki sposób istnienie ewolucji(wiesz chyba, że wciąż brakuje kilku ogniw, więc również nie uznałabym tego za prawdę absolutną) wyklucza istnienie Boga? Nie przyszło ci do głowy , że Bóg może działac przez ewolucję?
Argument ewolucji może liczyc się jedynie dla osoby która bardzo niewolniczo i stereotypowo podchodzi do kwestii Boga, nie potrafi uwolnic się od średniowiecznych mitów kościelnych i zachłystuje się swoim mniej lub sprawniej działającym intelektem.
Prawda jest taka, że zarówno istnienia jak i nieistnienia Boga nie da się udowodnic, bo żadnemu myślącemu człowiekowi nie wystarczą argumenty typu:"...bo tak jest w Biblii napisane..." albo "...bo nauka jeszcze o tym nie pisze...".
Nie czuję się wyjątkowa z racji moich poglądów na temat Boga (tak jak to sugerujesz) i ty też nie powinieneś z racji swoich. Nie zabłysnąłeś oryginalnością myślenia.
"Zrozum, jesteś jedynie kolejnym przedstawicielem swojego gatunku->który wywodzi się od małp-> które wywodzą się od prostych ssaków->itd, itp aż do bakterii. A ja powstało pierwsze życie? Otóż z tego co wiem, naukowcy odtworzyli już teoretycznie proces powstania DNA z RNA, pozostała tylko kwestia powstania tego drugiego z pierwotnej zupy. A odkrycie tego to tylko kwestia czasu..."
Pozostaje odpowiedziec cytatem:
"Czyli zusammen wykreowałeś sobie taki obraz w (pod)świadomości." ;)
Amen :)
P.S. Nie jestem katoliczką. Ani fanatyczką new age. Piszę to, żeby utrudnic trochę wsadzenie mnie do szufladki:)
  • 0

#65

angelo.
  • Postów: 386
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

kluska

Nie jestem katoliczką. Ani fanatyczką new age. Piszę to, żeby utrudnic trochę wsadzenie mnie do szufladki:)

Na forum jest wolność słowa i wyznania.
Nie musisz się obawiać "wsadzenia"do szufladki. Każdy pisze co uważa za stosowne.
  • 0

#66

Electric Ant.
  • Postów: 135
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dzięki! ;)
Mam nadzieję, że nie pojechałam za bardzo i się Topcio nie obrazi... :(
  • 0

#67

Toperz.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Aż się prosi, żeby rozpocząć jeszcze bardziej burzliwą polemikę, tym razem z kluską :) Choć wiadomo, że na nic się ona zda.

Dziwne są twoje z góry przyjęte założenia i fałszywa skromnośc (...) -a w oczy rzuca się twoje poczucie wyższości wobec innych.

Jakie z góry przyjęte założenia? fałszywa skromność? Nie, zaznaczyłem tylko, że nie jestem nikim nadzwyczajnym- to chyba wciąż mieści się w granicach normalności. "Bo niby kim jestem?" W gronie znajomych- owszem, całkiem istotna osoba. Ale w skali świata i na przestrzeni wieków?

Jakim argumentem przeciwko Bogu może byc dla myślącego człowieka argument o ewolucji? (...) Nie przyszło ci do głowy , że Bóg może działac przez ewolucję?


Ależ oczywiście że może. (Byłem katolikiem i przez wiele lat zużywałem tlen w salach do religii, więc conieco zdążyłem się zorientować w toku rozumowania wierzących) Jednak biorąc pod uwagę prawdy wiary, jedynym obiektem zainteresowania boga są ludzie, cała reszta jest dodatkiem do nich. A ewolucja tyczy się wszystkich.
Oczywiście, dyskusja nad tym zagadnieniem nie ma większego sensu, bo dla wierzącego cokolwiek może być wynikiem działań boga. Nie sposób przecież wykluczyć, że bóg dla zwykłej złośliwości sam wymyśliłby sobie paradoks omnipotencji. Tylko takie tłumaczenie do mnie osobiście nie trafia.

Prawda jest taka, że zarówno istnienia jak i nieistnienia Boga nie da się udowodnic

Empirycznie nie, to prawda. Można by oczywiście złośliwie dodać, że empirycznie nie zaprzeczysz morderczemu wpływowi czarnych kotów przebiegających drogę i splunięcia przez ramie, które temu zapobiega, a nie oznacza to jeszcze że to prawda. Dlatego właśnie uważam, że dopóki nikt nie wysunie choćby jednego sensownego i niezaprzeczalnego argumentu na istnienie starego brodatego pana zarządzającego światem ze spokojem można odłożyć go między bajki ;)

Nie czuję się wyjątkowa z racji moich poglądów na temat Boga (tak jak to sugerujesz) i ty też nie powinieneś z racji swoich.


Ty nie? Ciesz się, bo nawet mój były nauczyciel wfu mawiał, że bez boga szczęścia nie osiągnę. Że tylko człowiek wierzący jest w pełni człowiekiem i że powinienem wrócić do grona wyznawców pana... aż się gorzej od tego robiło :| Ze swoich poglądów jestem dumny, to prawda, ale nie stawiam sie przez to ponad innymi. Podobnie wygląda to z ludźmi upierającymi się, że kosmici ich odwiedzili, że Ziemia jest pusta w środku, że Marsjanie już szykują ofensywę na Ziemie etc. - na pierwszy rzut oka takie poglądy mogli by głosić tylko ludzie mający nierówno pod sufitem. Ale nauczyłem się najpierw ich słuchać, potem oceniać to co mówią (ale nie ich!)

Ach, byłbym zapomniał:

Twój sposób myślenia cechuje wyrażna niezdolnośc do syntezy, metafory, jednotorowosc. Bardzo dosłownie odbierasz wszystkie prawdy wiary, historię religii(...)


Ujmę to tak: Historia jest jednoznaczna i nie można faktów odbierać w inny sposób. Prawdy wiary to zasady oddawania czci bóstwom, ustalone przez ludzi. Prawdopodobnie jest w nich tyle głębi, co w płycie chodnikowej. Po prostu są, bez żadnych głębszych przesłanek.
O tej jakże wnikliwej analizie sposobu myślenia nie warto chyba nic mówić. Musiałabyś najpierw dokładnie określić o czym mówisz, ale szkoda na to zaśmiecania tematu ;) Ja równie dobrze mógłbym stwierdzić, że Ty masz wyraźny problem z odczytywaniem prawdziwych intencji autora i dokonaniem precyzyjnej analizy.

P.S. Nie jestem ani małym dzieckiem, ani dojrzewającą nastolatką, żeby obrażać się o wszystko. Jestem otwarty na krytykę i z przyjemnością jej słucham poprawiając przy tym w swoim podejściu co tylko się da ;)
  • 0

#68

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

O zniesieniu Prawa pisze Paweł,ale jest to "papieska korekta",bo Jezus mówi:"Nie przyszedłem,żeby znieśc Prawo i proroków.."To jest jedna z wielu sprzeczności w Biblii.


Już raz pytałem Ciebie o podanie konkretnych przykładów niezgodności w NT, Ty wolisz jednak wmawiać mi, że to, co pisze Paweł, to jakieś "papieskie korekty." Czytaj ze zrozumieniem. Czy nie zauważyłeś, że uwypukliłem tekst, mówiący, że prawo Mojżeszowe (Dekalog) dotyczyło wyłącznie IZRAELITOW? Jezus nie mógł swym ziomkom powiedzieć wprost, że znosi zakon i proroków, gdyż rzeczywiście nie byliby w stanie od razu tego pojąć ani zaakceptować. Natomiast, w pewnym momencie zapowiada, że "przyszedł wprowadzić niezgodność pomiędzy ojcem i synem, między teściową i synową, że jego nowa nauka skłóci domowników, gdyż "pięciu będzie poróżnionych z trzema", itd. Jest to oczywista zapowiedź zniesienia "starego, cielesnego Mojżeszowego przymierza i otwarcie się na nową, duchową naukę ewangelii. Poleganie na starozakonnym, Mojżeszowym dekalogu, jest w sprzeczne z filozofią chrystianizmu, i jest przykładem niezrozumienia nauki Chrystusa. Bardziej dociekliwych odsyłam do NT tekstu Pawła "List do Galacjan", gdzie ta kwestia jest ukazana w bardzo prosty i zrozumiały sposób.
  • 0



#69

Wysłannik Boga.
  • Postów: 188
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam !

Dam Wam przykład z NT - Ale sami osądźcie- Jak do tego w życiu podchodzicie ?!. :] :oops: ;)

"Zgorszenie

Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych,którzy wierzą we Mnie.Temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza.Biada światu z powodu zgorszeń !
Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi,przez którego dokonuje się zgorszenia.
Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu,odetnij ją i odrzuć od siebie.Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wyrzuconym w ogień wieczny.I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu ,wyłup je i odrzuć od siebie.Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wyrzuconym do piekła ognistego.

Strzeżcie się ,żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam:
Aniołowie ich w niebie wpatrują sie zawsze w oblicze Ojca mojego ,który jest w niebie.
(albowiem Syn Człowieczy przyszedł ocalić to ,co zginęło)."


P :roll: ;) zdrawiam
  • 0

#70

konikdz.
  • Postów: 34
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No cóż Toperz nie będe polemizował na twój temat bo to nie o to chodzi w tej dyskusji , wierz sobie w co chcesz ale nie zmienisz nic takim podejściem do zycia i innych ludzi " ironiczny to wciąż jednak sympatyczny", wyrozumiały, współczujący...." Kto cię tak oceniał , chyba nie ksiądz na religii , a moze ? Kazdy człowiek uczy się całe zycie i prosze nie wmawiaj mi swoich bredni jakbyś był oświecony i pozjadał wszystkie rozumy poczytaj troche więcej o Bogu bo wciąż bardzo mało wiesz na ten temat . I nie nie odbierz tego złośliwie. Pozdrawiam
  • 0

#71

Toperz.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak oceniają mnie ludzie, z którymi żyje od bardzo wielu lat ;)
Mało wiem o bogu? Faktycznie, Ty posiadasz wszelką wiedzę więc kłócić się nie będę. Polecam poczytać trochę książek negujących istnienie boga, też bardzo ciekawa lektura.

"Nie wmawiaj mi..." No już od tego szanowny panie mogłeś się powstrzymać. Lepiej napisz "nie odzywaj się wcale" albo coś innego bezpośredniego, bo pozostaje mi tylko odpowiedzieć:
"Nie wciskaj mi swoich bredni, jakbyś był oświecony, panie konikdz"
Nie nam oceniać co jest prawdą w tej kwestii. Możemy tu co najwyżej wymieniać swoje przypuszczenia na ten temat, nie zapominaj o tym.
  • 0

#72

konikdz.
  • Postów: 34
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak ,tak ,prawda ale nie zchodzmy z tematu ;) . Słowa, cyfry i magiczna moc oddziaływania symbolu — ta wiedza od powstania pierwszych religii została przejęta przez hierarchie duchownych. Przez całe wieki za jej pomocą sterowano zachowaniami ludzkimi. Symbol trójkąta równobocznego — znak istnienia trzech zasad Wszechświata (spójności, wiedzy, ważności, tego, co się tworzy), podstawy, na której opiera się funkcjonowanie Uniwersum, w religii katolickiej zmieniono w moc trójcy świętej i okryto tajemnicą boską. Hasła — wytrychy wywołują tylko lękowe skojarzenia przed niepojętą mocą pana. Trójkąt z tzw. okiem opatrzności, to w istocie kod wszechobecnego dozoru nad ludzką egzystencją, a właściwie inwigilacji myśli ludzkiej. Trójca św. jest zawoalowanym symbolem magnesu do ściągania energii życiowej z wyznawców. Przyjęcie takiego symbolu do sfery wyobrażeniowej umysłu wystarczy, by fałszywy klucz zaczął działać w człowieku
  • 0

#73

Electric Ant.
  • Postów: 135
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Toperz,Twój problem polega na tym, że nie potrafisz myślec o Bogu w inny sposób niż stereotypowe, żywcem wyniesione ze szkółki niedzielnej wyobrażenia o brodatym staruszku. Zapętliłeś się, przestałeś wierzyc choc wcześniej (na swoje nieszczęście jak widac) byłeś blisko związany z kościołem. Twoją zgryżliwośc i nieumiejętnośc oparcia się stereotypom i samodzielnego dochodzenia do pewnych prawd duchowych składam na karb złych wpływów tzw. autorytetów duchowych. Jesteś żywym argumentom przeciwko instytucjonalizacji życia duchowego.
Pozdrawiam.
  • 0

#74 Gość_Inga

Gość_Inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Komukolwiek nie pasują posty Toperza (lub kogokolwiek innego) oraz treści w nich zawarte, niech stara się je omijać alboliteż ignorować.
Wracajcie do tematu o Trójcy. Plzzz.
  • 0

#75

angelo.
  • Postów: 386
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeśli są trzy osoby Boskie,to interesuje mnie jakiej płci jest Duch Święty?
Jeśli jest osoba,to ona musi mieć płeć.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych