Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ludzie wyglądają na swoje imiona


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#46

Master Zgiętonogi.

    Capo di tutt'i capi

  • Postów: 416
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zgadzam się z poprzednikami. Naprawdę bardzo często osoby o tych samych imionach zachowują się podobnie. Z tym Krzyśkiem to mnie rozwaliliście, bo dokładnie tak samo postrzegam Krzyśków - ciepłe kluchy. Zresztą nie przypadkowo wzięło się "Janusze", "Typowy Seba", czy "Karyna". Nie wiem skąd się bierze ta zależność, ale jest aż nadto widoczna i na pewno to nie tylko przypadek.

 

A ja wrecz przeciwnie. Kazdy Krzysiek jakiego znam to zyciowy kozak, ktory sporo w zyciu osiagnal. Znam czterech i kazdy z nich ma naprawde dobra prace, poukladana rodzinke, jakas posiadlosc - ogolnie ogarnieci zyciowo ludzie. Przy tym ciekawi, kolezenscy i ogolnie interesujacy. 

 

Faktycznie, nie przypadkowo wzieli sie Janusze, Seby i Karyny.

Janusze stad, ze to czeste imie u starszych facetow, kazdy ma ojca/wujka/dziadka Janusza (ja np. mam ojca chrzestnego i wuja, a sam mam na drugie imie Janusz). Do wszystkiego da sie ulozyc jakis stereotyp i tak w internecie Janusz stal sie starym, denerwujacym, cwaniackim, lysawo-siwym facetem z wąchem. Najpewniej od tegoz wlasnie Pana:

a-14404981.jpg

Zatem zadnej magii w tym nie ma. Po prostu ktos sobie wymyslil, ze facet bedzie "Janusz", a nie np. "Andrzej" (choc to imie tez pojawia sie w roznych memach) i tyle. Stereotyp, glownie wsrod mlodych ludzi wyrobiony. Jak zapytam mojej 60 letniej mamy kim dla niej jest "Janusz" to odpowie, ze kims zupelnie innym niz koleszka ze zdjecia z utartym stereotypowym charakterem. 

 

Dokladnie tak samo z "Seba" i "Karyna". Juz nie mowiac o tym, ze Karyna to pochodna od imienia "Karina", ktora nie mam pojecia jak moze kojarzyc sie z patologicznym towarzystwem bo to imie jest zwyczajnie bardzo rzadkie. Ot ktos kiedys uslyszal o jakiejs patologicznej Karinie dlatego umiescil to imie w swojej historyjce zapostowanej na Wykop, ktora to historyjka okazala sie bardzo smieszna, ludzie zaczeli przekazywac dalej i utarlo sie, ze "Karyna" to okreslenie patologicznej dziewczyny (choc w ostatnim czasie mlodziez tak mawia na wszystkie laski, fajne, nie fajne, glupie, madre, eleganckie czy patolskie), choc wiekszosc tak naprawde nie wie nawet z czego to imie sie wywodzi. Dokladnie tak samo bylo z "Sebixem". To zwyczajny przypadek, a nie jakas magia i gdyby wtedy jakis gostek uzyl imienia "Daniel" tak teraz byl by to "Daniel", a nie "Sebix". Dodatkowo teraz podswiadomie dopasowujemy te stereotypy do danych imion i tak jezeli pomysli sie: "Hmm, jakich ja Sebastianow znam?" to w pierwszej kolejnosci przyjda nam do glowy Ci wlasnie "patole", a dalej Ci normalniejsi, ale i tak bedziemy podswiadomie doszukiwac sie w nich wlasnie takich stereotypowych cech. 

 

Ja z ciekawosci wklepalem sobie w wyszukiwarke na moim FB imie Sebastian i tak:

1. Typowy lalus-sportowiec-pilkarz. Zawsze elegancki dresik na kantke, ulozony, trener pilkarski, powaznie podchodzacy do zawodu z raczej slabym charakterem.

2. Typowy cpun, przegral zycie jakies 15 lat temu.

3. Typowa "ciepla klucha" (dziwne, ze nie nazywa sie Krzysiek  :facepalm: ). Ulozony, slub w wieku 19 lat, zonka, dziecko, spokojnie sobie mieszka, taki zwykly gostek.

4. Facet z przerosnietym ego, z bogatymi rodzicami, jedynak, ąę.

5. Normalny gostek, odowiadajacy mi charakterem, wyluzowany, z dobrym poczuciem humoru, wyjechal za granice w poszukiwaniu pracy i dobrze sie tam rozwija.

 

Nie wspominajac, ze przekroj ich wygladu jest od chuderlaka, 165 cm wzrostu do goscia 190cm i lekka nadwaga, takze tego... 

To nie tak, ze od samych imion cos zalezy, ale od tego w jaki sposob podchodzimy do stereotypow. Wiadomo, ze kazdy ciemniejszy w bialej kiecce i z walizka to zamachowiec, a murzyn w podartych ciuchac to zlodziej albo morderca. 


Użytkownik xMaster edytował ten post 25.04.2017 - 07:56

  • 2

#47

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jest taka strona, gdzie można znaleźć nazwiska naukowców polskich ze stopniem przynajmniej doktora. 

Sebastianów znajduje 478

Januszów jest 2721

 

Możecie poszukać też swoich wykładowców http://www.nauka-pol...eLudzieNauki.fs


  • 0



#48

Master Zgiętonogi.

    Capo di tutt'i capi

  • Postów: 416
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jest taka strona, gdzie można znaleźć nazwiska naukowców polskich ze stopniem przynajmniej doktora. 

Sebastianów znajduje 478

Januszów jest 2721

 

Możecie poszukać też swoich wykładowców http://www.nauka-pol...eLudzieNauki.fs

 

W zwiazku z tym Kronikarzu mam dla Ciebie zla wiadomosc...

Po wnikliwych badaniach wyszlo na to, ze jestes na podobnym poziomie do sebixow.  :szczerb:

 

A tak powazniej liczba doktorow bedzie scisle powiazana z popularnoscia imion i chcemy tego czy nie to za kilka, kilkanascie lat najwieksza ilosc doktorw bedzie nosic imie... "Mateusz", rownie popularne obecnie co "Sebix". :)


Użytkownik xMaster edytował ten post 25.04.2017 - 10:10

  • 0

#49

Alis.

    "Zielony" uspokaja ;)

  • Postów: 690
  • Tematów: 171
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jest taka strona, gdzie można znaleźć nazwiska naukowców polskich ze stopniem przynajmniej doktora. 

Sebastianów znajduje 478

Januszów jest 2721

 

Możecie poszukać też swoich wykładowców http://www.nauka-pol...eLudzieNauki.fs

 

Ale to ma się nijak do tego że "ludzie wyglądają na swoje imiona" 


  • 0



#50

BagiennaSzamanka.
  • Postów: 50
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Temat interesował mnie dobrych parę lat temu. Ponieważ szczerze nie lubiłam swojego imienia od dziecka, zaczął interesować mnie temat imiennictwa. Ludzie często mówili mi coś w stylu: "masz tak na imię? myślałam, że inaczej" albo "twoje imię ci nie pasuje", zaczęłam zgłębiać temat, obserować rożne mechanizmy itp Jesli moje imię było zwyczajne i dość popularne, to dlaczego ludzie twierdzili, że nie pasuje? Przecież nie jednemu psu na imię Burek. Czyżby wszyscy ludzie o danym imieniu pasowali do jakiegoś tajemnego schematu? A co jeśli zmienię imię? Przecież można. Zmieniłam i teraz nikt nie mowi, że nie pasuje, ale czy ja sama się zmieniłam? Raczej nie.

Analizowałam sporo przypadków i oczywiście było tak, że jedna Agata mogła być miłą córeczką sąsiadki a inna Agata wredną babą z urzędu, ale gdy analizowałam całą znaną mi grupę, faktycznie w większości miały te przypadki jakiś wspolny mianownik. Np wszytkie Anny, ktore znam mają ogromne kompleksy, ktore rekompensują sobie poczuczając ludzi i udając, jakie to one są wyjątkowe. Mam takie koleżanki, krewne, sąsiadki o tym imieniu i wszystkie mają takiego samego fioła;] Oczywiście tu mogła działać psychologia, dziewczynki o takimi pospolitym imieniu pragnęły się w grupie wyrożniać. Nawet Ania z Zielonego Wzgorza miała ten sam problem (jeśli czytaliście książkę, to wiecie).

Co z imionami bardzo oryginalnymi? Zwykle ich posiadacze rownież tacy byli. Zauważyłam, że chociaż na początku życia np w przedszkolu takie imię może być dla dziecka wadą, to pożniej staje się zaletą, bo taką osobę łatwiej zapamiętać a i ona sama wydaje się bardziej intrygująca, to przyciąga ludzi.

Przede wszystkim kiedyś nadawano imię dla jego znaczenia a teraz nadaje się je dla brzmienia i nikt nie sprawdza co ono znaczy, dlatego np moja mało religijna kuzynka nazwała syna imieniem, ktore znaczy "Dar od Boga" hehe.

Numerologia zakłada, że imiona mają swoją wibrację, ktora wpływa na życie człowieka, więc czasem może być np niedopasowane do właściciela i całe życie idzie nie tak, no ale to forum paranormalne, nikt tu nie wierzy w astrologię :)


Użytkownik BagiennaSzamanka edytował ten post 25.04.2017 - 10:39

  • 0

#51

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@xMaster

A co możesz nam powiedzieć o wyglądzie facebookowych imienników? Czy istnieje jakaś zależność. Ja nie mam facebooka, więc nie mogę sprawdzić. :/


  • 0



#52

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Endinajla

Załóż jakieś lewe konto i sama zobacz. Zresztą co ma piernik do wiatraka? W klasie miałam cztery imienniczki i każda miała inne włosy, jedna była brunetką o kręconych włosach, jedna była szatynką o prostych włosach, inna miała proste blond włosy a ostatnia była ruda i piegowata. Wszystkie cztery miały te same imiona, różnie się ubierały (akurat w moich czasach było to spowodowane sytuacją materialną rodziców) różnie się wypowiadały, miały inne zainteresowania ale wszystkie miały długie włosy co mnie nie dziwi bo każda z nas miała albo warkocz albo kucyk.

 

Prawdopodobnie teraz będzie tak samo i choć swetry już dawno są niemodne (mam na myśli te babcine) to sprawdzenie wyglądu po imieniu jest niedorzeczne. Jedna woli sukienki rozkloszowane inna ołówkowe, jedna woli spodenki 3/4 inna długie do kostek, a co do wyglądu to i tak nie rozpoznasz bo praktycznie każda młódka teraz ma sztuczne paznokcie, rzęsy, brwi, dopinki we włosach, szpachlę na twarzy i ubiór niczym striptizerka z night clubu. 





#53

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Czyli miały wspólną cechę, miały długie włosy, teza potwierdzona :P


  • 0



#54

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Znam czterech i kazdy z nich ma naprawde dobra prace, poukladana rodzinke, jakas posiadlosc - ogolnie ogarnieci zyciowo ludzie. Przy tym ciekawi, kolezenscy i ogolnie interesujacy.

Ale to się nie wyklucza. To nie są miernoty życiowe. Ja też każdego, którego znam to ma jakieś tam "życiowe osiągnięcia", ale ich cechy charakteru są podobne. Ciepła klucha może nawet dzierżyć miano kierownika, nie oznacza to od razu, że jest ogarniętym kozakiem. Nie jeden z nas w swoim życiu poznał osobę na wyższym stanowisku, że ręce opadały.


  • 1



#55

Master Zgiętonogi.

    Capo di tutt'i capi

  • Postów: 416
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@xMaster

A co możesz nam powiedzieć o wyglądzie facebookowych imienników? Czy istnieje jakaś zależność. Ja nie mam facebooka, więc nie mogę sprawdzić. :/

 

Nie, wspominalem w poscie, ze nie ma zaleznosci. Jeden jest chuderlakiem 165cm wzrostu, mega sniadym. Drugi ma ze 175cm, normalnej wagi, ciemne wlosy, ciemna karnacja. Trzeci Ok. 190cm, lekka nadwaga, potezny koles, taki troszke ulany. Czwarty to blondyn sredniego wzrostu, dobrze zbudowany, o dosc ciemnej karnacji. To taki ogolny zarys. Rysy twarzy takze maja zupelnie inne, ale nie bede ich tutaj opisywal. :)

 

Ale to się nie wyklucza. To nie są miernoty życiowe. Ja też każdego, którego znam to ma jakieś tam "życiowe osiągnięcia", ale ich cechy charakteru są podobne. Ciepła klucha może nawet dzierżyć miano kierownika, nie oznacza to od razu, że jest ogarniętym kozakiem. Nie jeden z nas w swoim życiu poznał osobę na wyższym stanowisku, że ręce opadały.

 

Dobrze, zle to ujalem, sa bardzo aktywni, maja mnostwo pomyslow i nakrecaja swoja energia innych tak po za tym o czym wspominalem. 

To, ze zle to ujalem nie zmienia jednak faktu, ze takie postrzeganie ludzi, kategoryzowanie i twierdzenie, ze imiona maja jakikolwiek wplyw na osobe zakrawa o totalny absurd. :)


Użytkownik xMaster edytował ten post 26.04.2017 - 07:41

  • 0

#56

Dr Röck.
  • Postów: 136
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem ocenianie kogoś po imieniu jest bzdurą, bo co kto jest winien, że rodzice mieli fazę i nadali dzieciakowi jakieś kretyńskie imię jak Dżesika, czy Brajanek? Dzieciak może wyrosnąć na debila lub całkiem ogarniętego kolesia, nie wiadomo. Choć skoro rodzice są debilami i nazwali bachora Brajan to raczej to pierwsze ma większą szansę.

 

Gdzieś tam wcześniej padło, że Krzyśki to ciepłe kluchy. Moje doświadczenia mówią coś wręcz przeciwnego. Znam albo znałem dobrze trzech Krzyśków i żaden z nich nie jest gościem, któremu warto byłoby zafikać.A że jakaś tam Magda, czy Patrycja jest głupia i łatwa? Trudniej jest mi znaleźć imię baby, która nie jest. Tak po namyśle to Gertruda, Franziska, Trude, Gerda albo Adelgunde. Nie wiadomo jaka jest bo kto by tam tłustą Niemrę chciał? :)

 

Za to wszedłem na ten immiennik z poprzedniej strony i mam takie coś

 

Indywidualista. Energiczny, z poczuciem humoru. Interesuje go wszystko co nowe lub egzotyczne. Z pasją wychodzi temu naprzeciw. Ta jego ciekawość świata sprawia, że jest tolerancyjny, nie ma w nim żadnych uprzedzeń ani przesądów. Kocha towarzystwo i towarzystwo kocha jego. Ma duże powodzenie u kobiet. Bo też potrafi każdą się zachwycić inaczej, każda przy nim czuje się wyjątkowa. To dobry materiał na męża pod warunkiem, że żona nie będzie o niego zazdrosna.

 

Sporo pasuje. Tylko materiał na męża to bzdura w moim wypadku, reszta raz lepiej raz gorzej.


Użytkownik Dr Röck edytował ten post 26.04.2017 - 07:52

  • 0



#57

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Dzieciak może wyrosnąć na debila lub całkiem ogarniętego kolesia, nie wiadomo. Choć skoro rodzice są debilami i nazwali bachora Brajan to raczej to pierwsze ma większą szansę.

 

Myślę, że właśnie o coś takiego w tym wszystkim chodzi. Imię to nie tylko losowe kilka liter. Ktoś nam je wymyśla i ten ktoś nas najczęściej wychowuje.

Wiadomo, że licytowanie się na to, czy ktoś zna 2 krzyśków ciepłe kluchy, a ktoś inny 3 krzyśków kozaków nie ma sensu. To w oczywisty sposób próby niemiarodajne, trzeba by przeprowadzić konkretne badania żeby poszukać związku pomiędzy imieniem a jakimiś cechami charakteru. Ale racjonalna podstawa do takich poszukiwań moim zdaniem, tak jak wyżej pisałem, występuje.

 

Co do zmian w wyglądzie - tak jak pisałem, tutaj jestem sceptyczny, ciężko sobie wyobrazić aż tak silne oddziaływanie i jego mechanizm. Ale z drugiej strony - jeżeli w badaniach nawet komputer uzyskał trafność sięgającą 64% w dopasowywaniu imion do twarzy, czyli znacznie wyższą niż wynikałoby to z przypadku, to chyba można zacząć mówić o jakiejś zależności. A przynajmniej mógłby to być silny przyczynek do przyszłych badań.


Użytkownik skittles edytował ten post 26.04.2017 - 08:37

  • 0



#58

BagiennaSzamanka.
  • Postów: 50
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jest nawet powiedzonko "Wszystkie Krzyśki to fajne chłopaki" ;]

Generalnie wszystkie Justyny jakie znałam miały wielkie nochale, najczęściej garbate i były niezbyt lubiane. Natomiast nie znałam nigdy brzydkiej Oliwii czy Roksany. Jakoś tak mam, że ładne żenskie imiona kojarzą mi się z ładnymi "nosicielkami". 

A co męskich to jak nie pamiętam jak nazywa się dany koleś to zgaduję, że Paweł i zwykle trafiam. Niestety moim zdaniem imiona w Polsce są bardzo mało urozmaicone.


  • 0

#59

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Krąg kilku znajomych o takim samym imieniu to zbyt mała grupa statystyczna.

c423ddba0d6f55448795c2545eaf117c,62,37.j


  • 0



#60

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jest nawet powiedzonko "Wszystkie Krzyśki to fajne chłopaki" ;]

 

Fakt jego istnienia jest mniej więcej tak prawdziwy, jak cała teza postawiona w tym temacie, że imię determinuje sposób uczesania (wyglądu ogólnie) i na podstawie wyglądu można z dużym prawdopodobieństwem odgadnąć, kto jakie nosi - oraz próby jej udowodnienia na zasadzie: "Ba ja znam jedną Beatkę i na tej podstawie wiem z całą pewnością, że wszystkie Beatki są puszczalskie"*.

 

To "powiedzenie" to parafraza cytatu z Misia: "Wszystkie Ryśki to porządne chłopy"

 

 

Problem w tym, że film jest na tyle stary, że większość z używających tego "powiedzenia" w ogóle nie wie o jego istnieniu, więc uznaje, że to właśnie Krzyśki były pierwowzorem.

 

*Beatki użyłem jako przykładu, więc proszę do kwestii prowadzenia się kobiet o tym imieniu, podejść z dystansem.


  • 2




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych