Skocz do zawartości


Zdjęcie

Umysł i dusza... Co to takiego?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
145 odpowiedzi w tym temacie

#91

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Pishor, to ty nie wiesz skąd się biorą ludzie ? :D

Sugerujesz, że ten fragment Człowiek jest tym , co próbują stworzyć ludzie dotyczy kwestii...rozmnażania się?

 

Ale w całości brzmi on tak: Człowiek jest tym , co próbują stworzyć ludzie - inteligetną maszynę która posiada świadomość. Jednak ta maszyna jest tylko symulacją.

 

Wynikałoby z tego, że my ludzie nie rozmnażamy się tak naprawdę, tylko nam się tak wydaje - bo w rzeczywistości, to co spłodzimy (a później urodzimy) jest zwykłą symulacją.

Czyli takim modelem, który tylko udaje człowieka.

 

Biedny Kronikarz - jak ja mu to powiem?

Ale teraz przynajmniej wiem skąd się wzięło powiedzenie: "Niezły z ciebie model" :D


  • 1



#92

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Pishor

 

Czy ona obraża mojego syna i córkę?? :D będzie kiedyś w ciąży i przejdzie przez poród, to spokornieje z takim bzdurami. Że też Ci się nadal chce te pierdoły analizować - my już daliśmy spokój. Chyba, że na PW ;)

 

Wystarczy jedno zdanie: "Człowiek jest tym, co próbują stworzyć ludzie", żeby zobrazować kolejną fantazję autorki, nijak nie przystającą do rzeczywistości.

I nadal mi nie odpowiedziała, jakie ma dowody na OOBE - jakoś jej umknęło znowu niewygodne pytanie ;)


  • 0



#93

Lupus28.

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Postów: 641
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Jeśli chodzi o OOBE to było to sprawdzane i sie potwierdzało. Osoba w stanie OOBE potrafiła odczytać, co jest napisane na kartce, do której ciało nie miało dostępu. A to chyba jest dowód, no nie?

Ale na konkrety jakieś czekam, a nie "ktoś tam kiedyś coś zbadał". Jak na razie nie podałaś żadnego dowodu.

 

Czekam, na rzetelne dowody, na to, że dusza nie istnieje.

Ile razy trzeba jeszcze tłumaczyć, że udowadnia się istnienie jakiegoś zjawiska, a nie jego nieistnienie? A dowodów na istnienie duszy nie ma, gdyby były, to już dawno przestalibyśmy mówić o wierze w Boga i w duszę.

 

A jak nie wierzycie w Out Of Body Experience, to pokażcie mi wyniki badań , które potwierdziły, że OOBE ,to tylko złudzenie i nic się w tym czasie w mózgu nie dzieje.

A dlaczego miałoby się nic nie dziać? W mózgu żyjącego człowieka cały czas się coś dzieje. Tylko nie rozumiem, jaki związek miałoby to mieć z tym, że możliwe jest wychodzenie świadomości z ciała.

 

Jednak dla osoby w narkozie czas nie istnieje. Czyli czasu nie ma i jest tylko i wyłącznie wytworem świadomości - mózgu.

To, że jedna osoba straciła poczucie czasu, to nie znaczy, że czas w ogóle nie istnieje. Co to ma w ogóle ze sobą wspólnego?

 

@Faust I

doszło paru nowych sceptyków, by podbudować swego ego nawracając innych

Jakie znów nawracanie? Toż to zwykła dyskusja jest. Tak samo można powiedzieć, że zwolennicy próbują nawracać sceptyków na swoje racje. Ale pewnie przeciwko temu nie masz nic.


Użytkownik Lupus28 edytował ten post 17.12.2016 - 23:56

  • 6



#94

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Wystarczy jedno zdanie: "Człowiek jest tym, co próbują stworzyć ludzie", żeby zobrazować kolejną fantazję autorki, nijak nie przystającą do rzeczywistości.

Już w dzisiejszych czasach pracujemy nad stworzeniem sztucznej inteligencji, robimy filmy widziane oczami bohaterów, 3D to za mało - wymyślamy 4D, 5D etc., by było jak najprawdziwiej. Co stoi na przeszkodzie do podłączenia świadomości, pod postać z gry komputerowej, albo robota. Może nie zauważyłeś, ale człowiek coraz bardziej łączy się z maszyną. Mamy komputery na których można pracować nie używając rąk, za pomocą umysłu. Mamy różne egzo- i endoprotezy.  Cały czas udoskonalamy się ciałami obcymi.

 

 

I nadal mi nie odpowiedziała, jakie ma dowody na OOBE - jakoś jej umknęło znowu niewygodne pytanie ;)

 

Ale na konkrety jakieś czekam, a nie "ktoś tam kiedyś coś zbadał". Jak na razie nie podałaś żadnego dowodu.

To ja pierwsza zapytałam i pierwsza oczekuje odpowiedzi.

 

 

Ile razy trzeba jeszcze tłumaczyć, że udowadnia się istnienie jakiegoś zjawiska, a nie jego nieistnienie? A dowodów na istnienie duszy nie ma, gdyby były, to już dawno przestalibyśmy mówić o wierze w Boga i w duszę.

Widocznie system ma swoje ograniczenia. Ja miałam okazje zobaczyć duszę i to nie był żaden duch, a coś w rodzaju kwantowych paczek, przeźroczystej substancji wydostającej się z ciała martwej istoty.

 

 

A dlaczego miałoby się nic nie dziać? W mózgu żyjącego człowieka cały czas się coś dzieje. Tylko nie rozumiem, jaki związek miałoby to mieć z tym, że możliwe jest wychodzenie świadomości z ciała.

Chodziło mi o jakieś inne reakcje w mózgu, niż podczas normalnej świadomej interakcji z otoczeniem.

 

 

To, że jedna osoba straciła poczucie czasu, to nie znaczy, że czas w ogóle nie istnieje. Co to ma w ogóle ze sobą wspólnego?

Ma i to dużo. Tracisz poczucie czasu kiedy zostają zablokowane pewne funkcje mózgu, a to oznacza, że czas jest wytworem umysłu. 

 

 

Jakie znów nawracanie? Toż to zwykła dyskusja jest. Tak samo można powiedzieć, że zwolennicy próbują nawracać sceptyków na swoje racje. Ale pewnie przeciwko temu nie masz nic.

Zwolennicy nawracają? A sceptycy, tacy jak wy, za to ich indoktrynują - "Nie myśl , tylko powtarzaj to co mówią sceptycy" , nokautują ubliżeniami, bojkotują - " Piszesz coś co jest odrzucane przez sceptyków, to usuniemy ci posta, zamkniemy ci temat, zniszczymy reputację i wyślemy na urlop!". I to ma być zwykła dyskusja?

 

 

Wynikałoby z tego, że my ludzie nie rozmnażamy się tak naprawdę, tylko nam się tak wydaje - bo w rzeczywistości, to co spłodzimy (a później urodzimy) jest zwykłą symulacją.

Czyli takim modelem, który tylko udaje człowieka.

To tylko symulacja, ale ból i cierpienie nadają jej negatywnego znaczenia.

Poza tym człowiek próbuje stworzyć człowieka, na razie tworzy roboty, kognitywistyka się rozwija całą parą. W przyszłości człowiek dojdzie  do tego, że to umysł tworzy rzeczywistość, a nie na odwrót.


Użytkownik Endinajla edytował ten post 18.12.2016 - 15:00

  • -1



#95

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

" Tracisz poczucie czasu kiedy zostają zablokowane pewne funkcje mózgu, a to oznacza, że czas jest wytworem umysłu"

Oki ale nie do końca. Czas to najogólniej mówiąc miara tempa zmian. Jeśli ktoś jest w narkozie to nie odczuwa poczucia czasu ale ten czas nadal biegnie. Są ludzie będący w śpiączce przez wiele lat a procesy starzenia ich również dotyczą.
To tak jakby powiedzieć że obraz zapisywany w kamerze jest wytworem kamery. Zepsujmy kamerę, to wszechświat zniknie. Albo potłucz zegarek to nie będzie czasu. A to co mierzy termometr to ciepło przez niego wytworzone. Jak będziesz mieć gorączkę, to najpierw zmierz termometrem, a potem go potłucz i twoja gorączka zniknie, natychmiast wyzdrowiejesz.

Użytkownik Wszystko edytował ten post 18.12.2016 - 15:21

  • 0



#96

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Oki ale nie do końca. Czas to najogólniej mówiąc miara tempa zmian. Jeśli ktoś jest w narkozie to nie odczuwa poczucia czasu ale ten czas nadal biegnie. Są ludzie będący w śpiączce przez wiele lat a procesy starzenia ich również dotyczą.

I sam odpowiedziałeś sobie, na to że dusza jest nieśmiertelna. Nasza świadomość się nie starzeje, ale starzeje się ciało, które jest efektem symulacji. Świadomość duszy nim nie jest. Ona nie jest symulacją, jest spoza. Mózg tworzy czas i przekształca fale w obraz, dźwięk, dotyk etc., odbiera czas, bo czas jest elementem symulacji i umysłu. W symulacji następuje śmieć, ale tak na prawdę , ona w ogóle nie istnieje. 


  • -2



#97

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale jak w duszy jest zapisany los i jakieś wydarzenia też są zapisywane, to mamy przedział między zdarzeniami. Na przykład czas od śmierci do inkarnacji.
  • 0



#98

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1630
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

@ Endinajla 

Matko Boska , że co ? Ja nie wierzę w to co czytam.

 

 

Ja miałam okazje zobaczyć duszę i to nie był żaden duch, a coś w rodzaju kwantowych paczek, przeźroczystej substancji wydostającej się z ciała martwej istoty.

Moja droga , duszy póki co nikt jeszcze nie potwierdził , nie wiem co Ty widziałaś ale jak sama piszesz w innym temacie , że jeśli się skupisz to jesteś w stanie wszystko sobie wyobrazić. Także stawiam raczej na wytwór wyobraźni.

 

 

Ma i to dużo. Tracisz poczucie czasu kiedy zostają zablokowane pewne funkcje mózgu, a to oznacza, że czas jest wytworem umysłu.

Nic nie zostaje zablokowane  :facepalm:  toż to stek bzdur. Czas płynął , płynie i będzie płynąć obojętnie czy żyjemy , czy jesteśmy w narkozie czy też umrzemy. Co Ty kobieto wypisujesz ? Czas naliczają nawet plemiona w których prądu nie ma , na podstawie słońca. Cejrowski był w plemieniu gdzie próbował wytłumaczyć co to są dni tygodnia , popukali się w czoło i powiedzieli że po co komplikować życie ? Po co dni tygodnia ? Komu to potrzebne ? Jest dzień i noc i to wystarczy. Ale to nie oznacza , że tam się czas zatrzymał bo nie rozumieją pojęcia tygodni. Czas płynie cały czas czy jesteśmy tego świadomi czy też nie.

 

 

Zwolennicy nawracają? A sceptycy, tacy jak wy, za to ich indoktrynują - "Nie myśl , tylko powtarzaj to co mówią sceptycy" , nokautują ubliżeniami, bojkotują - " Piszesz coś co jest odrzucane przez sceptyków, to usuniemy ci posta, zamkniemy ci temat, zniszczymy reputację i wyślemy na urlop!". I to ma być zwykła dyskusja?

To tylko Ty tak widzisz. 

Widzisz mam 36 lat i nie zamierzam przepraszać , że jestem sceptykiem albo , że nie wierzę w szczekające firanki i pierdzące fotele. Czas dorosnąć. 

Jak to Wszystko napisał w innym temacie : sceptykiem powinna być każda dorosła osoba , to świadczy o jej dojrzałości czy jakoś tak.

 

Endinajla jesteś sama sobie winna. Poobserwowałam sobie Twoje wypowiedzi i ośmielam się napisać że nie wiem dlaczego ale Twoje pierwsze posty są zawsze ciekawe , natomiast w miarę uaktywniającego się tematu i rozwijającej konwersacji zaczynasz lać wodę. Fantazja poplątana z stekiem bzdur z którego nic nie wynika i donikąd nie prowadzi. Sama sobie jesteś winna swojej reputacji. Nie dziwi mnie fakt , że ludzie jak to widzą np. takie pierdoły co dałam w cytat to naciskają czerwony przycisk. Jestem tu świeża , nowa i do pięt użytkownikom nie dorastam ale trzymam poziom , nie leję wody , opisuję to co przeżyłam choć pięknie nie wypowiadam się jak orator ale nie jestem w stanie uwierzyć w coś co nie istnieje bądź opisywać czegoś co mogło się tylko mi wydawać jak " paranormalna miska " ;) 

Powiedz mi dlaczego tak się dzieje ? Przecież jesteś inteligentną osobą . 

 

I jeszcze jedno.

Nie można żądać potwierdzenia nieistnienia. Potwierdzić można tylko coś co istnieje , co widzisz , słyszysz , możesz dotknąć , powąchać , poczuć , widzieć jego działanie ( wi-fi )  natomiast  można zaprzeczyć istnieniu. I to już się kupy trzyma.





#99

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

,,Nie można żądać potwierdzenia nieistnienia. Potwierdzić można tylko coś co istnieje , co widzisz , słyszysz , możesz dotknąć , powąchać , poczuć , widzieć jego działanie ( wi-fi )  natomiast  można zaprzeczyć istnieniu. I to już się kupy trzyma.,,

Nie do końca. Można dowodzić nieistnienia. Na przykład w polskiej reprezentacji w piłce nożnej nie istnieje piłkarz o nazwisku Zenon Pierdzimąka.
  • 1



#100

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Wszystko


 

Ale zdajesz sobie sprawę, że z takim podejściem dajesz sygnał każdemu kto tylko będzie miał na to ochotę, do tego żeby założył najbardziej bzdurny z możliwych tematów, postawił w nim najbardziej idiotyczną tezę i upierał się przy niej żądając żeby to ci, którzy się z nim nie zgadzają przekonali go, że nie ma racji, przerzucając jednocześnie na nich ciężar udowodnienia tego, że się myli, a jego teza warta jest co najwyżej żeby ją do kosza wyrzucić.

 

W ten sposób nie da się prowadzić żadnej sensownej dyskusji, bo każdy z przedstawionych argumentów może być zbijany stwierdzeniem, że nie jest wystarczający żeby takiego kogoś  przekonać, że nie ma on racji.

Bo tylko i wyłącznie od jego widzimisię będzie zależało to, czy zgodzi się on z danym argumentem, czy nie.

 

Oczywiście, jeżeli ktoś ma nadmiar wolnego czasu i lubi klepać w klawiaturę, to można zapełnić i 20 stron takiego tematu ale ma to tyle sensu, co wspólne czytanie książki telefonicznej.

 

Pomijam tu kwestię, że The Toxic napisała: Nie można żądać potwierdzenia nieistnienia, Ty zaś: Nie do końca. Można dowodzić nieistnienia

To niby to samo ale jednak nie do końca.

 

Dowodzić można próbować wszystkiego, czego się chce - w tym nieistnienia czegoś / kogoś ale domaganie się od kogoś żeby dowodził istnienia czegoś, co nie istnieje, skutkować może tylko jałowością dyskusji - o czym napisałem wyżej.


  • 1



#101

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2572
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I sam odpowiedziałeś sobie, na to że dusza jest nieśmiertelna. Nasza świadomość się nie starzeje, ale starzeje się ciało, które jest efektem symulacji. Świadomość duszy nim nie jest. Ona nie jest symulacją, jest spoza. Mózg tworzy czas i przekształca fale w obraz, dźwięk, dotyk etc., odbiera czas, bo czas jest elementem symulacji i umysłu. W symulacji następuje śmieć, ale tak na prawdę , ona w ogóle nie istnieje.

 

poznajcie-barbar%C4%99-o-promiennym-u%C5

No ja tak to widzę.


  • 1



#102

Lupus28.

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Postów: 641
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To ja pierwsza zapytałam i pierwsza oczekuje odpowiedzi.

Odpowiedzi już otrzymałaś kilka. Gdybyś posiadała niepodważalne dowody, już dawno zamknęłabyś usta tym głupim sceptolom, a nie zasłaniała się tym, że zapytałaś pierwsza.

 

Ja miałam okazje zobaczyć duszę i to nie był żaden duch, a coś w rodzaju kwantowych paczek, przeźroczystej substancji wydostającej się z ciała martwej istoty.

O, kolejna niezwykła umiejętność, widzenie duszy, dopisuję do listy.

 

Ma i to dużo. Tracisz poczucie czasu kiedy zostają zablokowane pewne funkcje mózgu, a to oznacza, że czas jest wytworem umysłu.

Nie wiem w jaki sposób dochodzisz do takich wniosków. To, że nie działa odbiornik, to nie znaczy, że zjawisko przez niego odbierane jest tylko jego wytworem.

 

A sceptycy, tacy jak wy, za to ich indoktrynują - "Nie myśl , tylko powtarzaj to co mówią sceptycy"

Nie demonizuj. Nikt was do niczego nie zmusza. To, że nie potraficie obronić swojego stanowiska, to jest zupełnie inna sprawa.

 

Piszesz coś co jest odrzucane przez sceptyków, to usuniemy ci posta, zamkniemy ci temat, zniszczymy reputację i wyślemy na urlop!

A to ciekawe. No to może mi powiesz ile z twoich ponad 1200 postów zostało usuniętych? Gdyby było tak jak piszesz, to co najmniej połowa twoich wpisów powinna wylądować w koszu. No ale to jest typowe - brakuje argumentów? Zacznij udawać ofiarę.


Użytkownik Lupus28 edytował ten post 18.12.2016 - 18:53

  • 4



#103

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie daję sygnału. Ponieważ stwierdzenie nieistnienia dotyczy konkretnych rzeczy gdzie wiemy o czym mówimy i co jest konkretnie zdefiniowane. Czy takie pojęcia jak dusza, elfy, anioły do tych rzeczy się nie kwalifikują bo są nie wiemy czego w tych przypadkach konkretnie szukać.
  • 0



#104

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@ Sebastian

Ta kobieta mnie przeraża.

 

W kwestii udowadniania nieistnienia polecam ten artykuł i dyskusję pod nim:

https://utilitymon.b...stnienia-i.html

 

 

Wszystko:

"Czas to najogólniej mówiąc miara tempa zmian. Jeśli ktoś jest w narkozie to nie odczuwa poczucia czasu ale ten czas nadal biegnie. Są ludzie będący w śpiączce przez wiele lat a procesy starzenia ich również dotyczą."

 

 

I sam odpowiedziałeś sobie, na to że dusza jest nieśmiertelna.

Nie, nie odpowiedział. Bo mówił o istnieniu czasu przy braku świadomości a nie o duszy. Wykonujesz cały czas dziwne przeskoki logiczne. Co w jego wypowiedzi odnosiło się do śmiertelności duszy?

 

 

Ma i to dużo. Tracisz poczucie czasu kiedy zostają zablokowane pewne funkcje mózgu, a to oznacza, że czas jest wytworem umysłu.

Aha. Jeśli popsuło się mi radio, to znaczy że Niedźwiedzki i Mann nie istnieją bo byli tylko wytworem radioodbiornika. Super myślenie. Czy już mówiłem że popadasz w solipsyzm?


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 18.12.2016 - 18:59

  • 3



#105

Fedon.
  • Postów: 94
  • Tematów: 5
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Interesujące /jak sądzę/ podejście do kwestii istnienia duszy:

 

„Z czego zrobiona jest dusza? To pytanie jest równie bezsensowne jak kwestia, z czego zrobione jest obywatelstwo lub środa. Dusza to pojęcie holistyczne. Nie jest ona zrobiona z żadnego materiału.
Gdzie mieści się dusza? Nigdzie. Poszukiwania lokalizacji duszy są równie bezsensowne jak poszukiwanie lokalizacji cyfry siedem lub piątej symfonii Beethovena. Takie pojęcia nie istnieją w przestrzeni.”

 

/Paul Davis  „Bóg i nowa fizyka”  Warszawa 2006  (first ed. 1983)/


Użytkownik Fedon edytował ten post 18.12.2016 - 20:47

  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych