Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwna sprawa: śluby kościelne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#1

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Otóż dzis na lekcji religii stworzyła się dyskusja, na temat zawierania małżeństw.
W przekonaniu księdza wygląda to mniej więcej tak, że jeżeli dwoje ludzi chce przyjąć sakrament małżeństwa( mężczyzna+kobieta) musi się dobrze znać, bo jak wiemy sakrament ten jest nierozerwalny. Ksiądz mówił że nie ma rozwodów, rozwody nie istnieją są tylko śluby nie ważne na samym początku, a wygląda to miej więcej tak jak już wcześniej napisałem, że oboje muszą się znać(i tu najlepsze) bo jeżeli mężczyzna nie powie( tak przykładowo) kobiecie że jest bezpłodny i wezmą ślub to jest on z góry nie ważny. Tak nam powiedział o ślubie kościelnym że tak to mniej więcej wygląda, z tym że ksiądz też nie pochwala ślubów z np. nie płodną kobieta albo mężczyzną, i ja tego nie bardzo rozumiem czemu akurat tak :sux:
Może ktoś z was ma coś ciekawego do dodania
  • 0

#2

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wiesz `Pi3gi~`, ja kiedyś słyszałem, że trzeba mieć bardzo ważny powód i że rozwodu takiego udziela papież :P
  • 0



#3

michciu.
  • Postów: 350
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

bo tak jest, np. mężczyzna nie powiedział kobiecie że jest bezpłodny, i ona chce mieć z nim dzieci, to musi przedstawićrózne dowody, złozyć jakieś papiery do biskupa czy jakoś tak, i po kilku latach może zostanie udzielony rozwód
  • 0

#4 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

ja kiedyś słyszałem, że trzeba mieć bardzo ważny powód i że rozwodu takiego udziela papież


Taaak..., to, i mnóstwo innych mitów. Rozwodów kościelnych udziela się dziś bardzo często (są to instytucje powołane do istnienia przy każdej (bodajże) kurii biskupiej, i na dodatek udzielane są "całkowicie bezpłatnie", tak samo zresztą jak i śluby :lol : :lol : :lol :
Trzeba mieć tylko "mocny dowód" na poparcie swojego wniosku, i rozwód dostaje sie bez większych perturbacji. :rotfl:
Co do bezpłodności jednego, lub co gorsza obojga małżonków, kościól uważa to za usankcjonowane sakramentem jawnogrzesznictwo. Bo bezpłodność to przecież choroba, którą należy leczyć, a jeżeli tego się nie robi, to jest to grzech, bo seks uprawiany z pominięciem celów czysto prokreacyjnych całkowicie świadomie na dodatek, jest przecież uznawany przez Kościół za grzeszny. Przynajmniej był uznawany jeszcze nie tak dawno.
Podsumowując: w w/w instytucji nie ma rzeczy niemozliwych do przeprowadzenia, po wtóre ślub jest nieważny tylko wtedy, kiedy jest brany pod przymusem, lub jedno z małżonków świadomie ukryło przed drugim chorobę nieuleczalną lub dziedziczną.
To chyba tyle.
  • 0

#5

Żbik.
  • Postów: 769
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Słyszałem jeszcze że ślub jest nieważny tak u "pana boga w niebie" :P kiedy wypowiadajac przysiege malżenska nie skupiamy sie nad tym co mowimy i od razu wiemy ze nie bedziemy tego przestrzegac, wtedy takie cos dla boga jest niewazne. To kolejny wymysł jakis biskupow, ktorzy wiedza co jest dla boga wazne a co niewazne haha. :lol :
A jeśli chodzi o ta bezpłodnośc jednego z małożonków to myśle że kosciol troche przasadze jesli mu to przeszkadza. To jest choroba i to prawda sie leczy. Ale kościołowi nic do tego. Co to by było gdyby przed slubem przyszli malzonkowie robili sobie testy czy sa plodni u lekarza i dopiero po dostarczeniu takiego kwitku ksiadz dawalby slub, paranoja. :-/
  • 0

#6

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Żbikowaty--> Nie chodzi o samą bezpłodność ale fakt zatajenia tego przed współmałżonkiem.
  • 0

#7

Żbik.
  • Postów: 769
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

uuuu racja pierdoła ze mnie nie przeczatałem tego dobrze i jak zwykle wylatuje z pyskiem na kościoł, musze sie powstrzymywac. :P
Co do tego zatajenia to się zgadzam że jest to karygodne bo to juz zaczynaja się kłamstwa, które moga pojawić się w małzenstwie.
  • 0

#8

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

równie nieodpowiednie jest zatajanie przed małżonkiem każdej innej rzeczy moim zdaniem :)
  • 0

#9

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

sam fakt przysiegi malzenskiej zawiera w sobie to, ze obie osoby powinny wiedziec "na co sie pisza". jesli jedna osoba cos zataja to tym samym rzeczywiscie nie jest ona szczera w 100% i nie jest wazna od samego poczatku.

natomiast uwazal bym na stwierdzenie "rozwod koscielny", bo cos takiego nie istnieje. zawsze to jest uniewaznienie, ktore samo w sobie ma byc potwierdzeniem tego, ze w istocie do slubu nigdy nie doszlo.
  • 0

#10

TKr.
  • Postów: 141
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"całkowicie bezpłatnie", tak samo zresztą jak i śluby :lol : :lol : :lol :
Trzeba mieć tylko "mocny dowód" na poparcie swojego wniosku,

Takich przypadków nie trzeba szukać daleko - sam znam kilka :P :P
Niestety Kościół to wyjątkowo "bezinteresowna" instytucja :)
  • 0

#11

losiu99.
  • Postów: 155
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

żbikowaty, Słowo "Bóg" Bardzo Cię Proszę Pisz Zaczynając Od Wielkiej Litery
  • 0

#12

Żbik.
  • Postów: 769
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

żbikowaty, słowo "Bóg" bardzo cię proszę pisz zaczynając od wielkiej litery


Jak sobie zyczysz, to tak z pospiechu pisze...
  • 0

#13

Labamba.
  • Postów: 59
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

żbikowaty,  słowo "Bóg" bardzo cię proszę pisz zaczynając od wielkiej litery


dobra, to może ty pisz wszystkei słowa z dużej litery bo wg mojej religi są one nazwami boga, bóg jest wszędzie więc każde słowo masz pisać z dużej litery ok ? każy pisze tak jak chce, jeśli dla kogos bóg nic nie znaczy to dlaczego ma to psiać z dużej litery co ? i nie wyjeźdżaj mi o szacunku dla waszej religi bo ty piszą reszte słów z małej litery obrażasz moją religie...


A co do rozwodów kościelnych to podobno b-16 coś uprościł tylko trzeba więcej zapłacić i wszystko da się sprawnie załatwić :)
  • -1

#14

losiu99.
  • Postów: 155
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dziwną Masz Tą Religię Ale Jeśli Tak Wolisz..... A Wolno Mi Używać Polskich Znaków??? :> :> :> No Wiesz Nie Musimy Się Zgadzać Ale Się Szanujmy :smile: :smile: :smile:

[ Dodano: 2006-10-29, 13:27 ]
Ale Dlaczego Sam Nie Szanujesz Swojej Religi I Nie Piszesz Wszystkiego Z Wielkiej(Nie Z DUżEJ Jak To Napisałeś Bo Jest To Nie Po Polsku) Litery??? :smile: :smile: :smile:
  • 0

#15 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Losiu99, żbikowaty, labamba, dacie sobie na wstrzymanie, albo dostaniecie po warnie.
Pierwsze i ostatnie ostrzeżenie.

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych