Skocz do zawartości


Zdjęcie

Manipulacja

Manipulacja kontrola masy tłum mentalność tłumu lubie placki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1

Chaisab.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmmmm nie znalazlem takiego tematu (chociaz nie jestem do konca pewien czy dział dobry). Interesuje mnie manipulacja innymi. Z chęcią posluchalbym jakis porad, moze ktos poleci dobre artykuły lub książki. Wydaje mi sie to tez świetny temat do rozmowy jak manipulują nami np mas media. To co ostatnio sam zobserwowalem a raczej niezbyt czesto sie o tym mowi. Raczej bardzo dobrze jest nam znana manipulacja zwana mentalnością tłumu czy podswiadomoscia stadną (ludzie bardzo czesto kierują sie za grupą), wiadomo tez, ze łatwiej w cos uwierzyć gdy hipoteza poparta jest wypowiedzią (nieprawdziwego najcześciej) naukowca oraz to, ze podnosząc głos łatwiej cos wyperswadować. Zauwazyliscie jednak, ze łatwiej w coś uwierzyć gdy dookoła sa prawdziwe informacje? Wydaje sie to oczywiste, gdy w cos wierzymy i mamy potwierdzenie w innych źródłach łatwiej wcisnąć nam kit w artykule czy stronie, ktora wydaje nam sie wiarygodna. Popatrzmy na wiedze bezuzyteczna. Czesc wypisywanych tam danych to bzdury a ludzie jednak w to wierzą. Czemu bo jest tam sporo oczywistych informacji i czesto takie, ktore znajdują potwierdzenie w prawdziwym życiu.
  • 0

#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To bardzo ciekawe, że masz takie zainteresowania, nie każdemu chce się zgłębiać tego typu tajniki ludzkiej psychologii.

 

Najprostszą techniką manipulatorską jest pochlebstwo - jakaś pochwała na początek i od razu nas lubią, nawet gdy widzą że to fałszywe słówka.


  • 0



#3

neomahakala108.

    'Sztuczne życie jaszczurki', ...

  • Postów: 69
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Myślę że Sztuka + Psychologia to silne narzędzie manipulacji. Rozwijając temat przedmówcy wystarczy 'dać na niby', namalować kogoś w 'doskonałej formie' i zasugerować że to on/ona.

 

Nie tylko 'malarstwo', ale i liryka itd.

 

----

Myślę że kolejnym narzędziem jest tzw. 'Gadka Archetypowa'. Archetyp to podświadoma treść wg Junga, społeczno-kulturowy obraz zbiorowej nieświadomości.

 

Treści w mediach np. w Internecie tworzą 'Maskę', czyli to jak nas postrzegają inni, co ma prędzej czy później odbicie w nieświadomości.

 

'Gadka Archetypowa' to umiejętne, psychologiczne i liryczne korzystanie z Symboli Archetypowych, i nie tylko takich.

 

Zastosowanie tego może być np.: do Autokreacji, Zmiany własnej (i nie tylko) Rzeczywistości, nie tylko psychicznej. Myślę że ważne aby to pomagało.

 

----

Powiem więcej jak się nauczę....

 

... czuję się zmanipulowany tym tematem do rozwinięcia 'warsztatu manipulacji', ale nie narzekam ;)


Użytkownik neomahakala108 edytował ten post 27.07.2014 - 10:20

  • 0

#4

Chaisab.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@Hmmmm pewnie działa to na tej samej zasadzie co zapytanie o samopoczucie. Nie dość, że taka osoba podświadomie czuje, że się nią interesujemy i chętniej coś dla nas zrobi to na dodatek najczęściej ludzie nie chcą zamartwiać innych swoimi problemami. To oznacza, że najczęściej odpowiedzą coś w stylu : dobrze, ok. Już samo to poprawia samopoczucie.


  • 0

#5 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Psychologia oraz manipulacja byly jakis czas temu w kregu moich zainteresowan. Znajde pare publikacji i Ci podesle. To naprawde ciekawy temat. Warto sie w niego zaglebic chocby dla samego siebie. Teraz widze, ze zdobyta wiedza bardzo sie przydaje chocby podczas rozmow o prace. 2 tygodnie temu wyslalem 3 cv dostalem zaproszenie na 2 rozmowy i po nich 1 oferte dobrej pracy :).

A tak na szybko to. Najlepsza metoda osiagniecia celu to nie sama manipulacja, a wplyniecie na dana osobe calym soba. Najpierw trzeba jednak ocenic w jakim nastroju jest nasza potencjalna ofiara oraz pomyslec jakie zachowanie z naszej strony da okreslony efekt. Na przyklad masz problem w urzedzie, a widzisz kobieta ktora tam pracuje jest zdenerwowana i odsyla wszystkich z kwitkiem. W takim wypadku podchodzac musisz swoim zachowaniem dac jej do zrozumienia ze rozumiesz ze jest nie wiem zmeczona, zdenerwowana czy ma gorszy dzien i nawiazac z nia nic porozumienia. Od 2 lat nie udalo mi sie zalatwic tylko jednej sprawy i to z mojej wlasnej winy bo sie spieszylem i nie mialem czasu na pierdoly i pogawedki :P
  • 0

#6

szczyputek.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@coners, jeśli to nie problem, też proszę o linki :). Może ktoś kto się na tym trochę zna, pokusi się o jakiś artykuł na ten temat? ;)


  • 0

#7

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Psychologia społeczna, Aronson. Rozdział o autopromocji poprzez manipulację otoczeniem. Ingracjacja i temu podobne praktyki. Schemat przekonania według badaczy z Yale: kto mówi, jak długo mówi, w jaki sposób mówi. Świadomość stadna ma znaczenie sytuacyjne. 

Chyba, że chcesz kontrolować umysły. To przykro mi, nie żyjemy w świecie bajek,


  • 0



#8

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale ty chcesz uniknąć manipulowania tobą, czy wolisz manipulować innymi dla własnych korzyści? Nie zbyt uczciwa motywacja.


  • 0



#9

Chaisab.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Lel przeciez napisalem manipulacja i nawet podalem przykład. Nawet do głowy mi nie przyszło kontrolowanie umysłów -,-

@up: tak naprawde to jedno i drugie. Chce uniknąć manipulowania soba (przede wszystkim przez media, polityków). Nie chce byc typowa masa praca naprzód i dająca sie kontrolować -,-
Jednak nie przeczę, że manipulowanie innymi to przydatna umiejetność. Nie chodzi o nic wielkiego, ale naprawde moze sie przydać tak jak w sytuacji opisanej przez conversa.
  • 0

#10

Obywatelka AM.
  • Postów: 56
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Proponuję na początek "Wywieranie wpływu na ludzi" Cialdiniego. Łatwa w odbiorze, w prosty sposób i na przykładach wyjaśniająca podstawowe techniki manipulacji, np. technikę niskiej piłki i stopy w drzwiach. Książka krąży po internecie w pdf.


  • 0

#11

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Potraktujmy ulgowo ostatni wpis... i zamieńmy końcówkę na "Książka do wypożyczenia w każdej bibliotece uniwersyteckiej, biblioteki te posiadają również własną bazę pdfów, skąd plik udostępniany jest okresowo" :P


  • 0






Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Manipulacja, kontrola, masy, tłum, mentalność tłumu, lubie placki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych