Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ankieta: historia reputacji.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
53 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Historia reputacji (67 użytkowników oddało głos)

Historia reputacji -- tak, czy nie?

  1. Głosowano Zostawić, to dobry pomysł. (41 głosów [61.19%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 61.19%

  2. Głosowano Usunąć, punktacja anonimowa była lepsza. (26 głosów [38.81%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 38.81%

Głosuj

#1

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3029
  • Tematów: 2602
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich.

W ramach eksperymentu uruchomiłam możliwość sprawdzenia od kogo się otrzymało punkty reputacji oraz komu się przyznało. Nazwijmy to roboczo historią. Dostęp do w/w informacji możliwy jest z profilu użytkownika, zakładki Reputation Given oraz Reputation Received (tłumaczenie "się zrobi" wkrótce).

 

Proszę o wyrażenie zdania w ankiecie. Jest ona publiczna.

 

Termin przydatności ankiety do spożycia: 2 luty 2014 r., godz. 20:00.


  • 3



#2

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Punktacja anonimowa jest znacznie lepsza, jak będzie wiadomo kto komu dał minusa, to będzie konfliktowo xDD.


  • 0

#3

Ksiądz Cerber.

    Siostra Zakonna

  • Postów: 404
  • Tematów: 12
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja jestem za tym, żeby było widać komu daliśmy + lub -, a nie kto nam dał, bo potem można się mścić, a lepiej być obiektywnym.


  • 3



#4

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

aha


Użytkownik Wszystko edytował ten post 27.01.2014 - 20:27

  • -8



#5

Blitz Wölf.
  • Postów: 495
  • Tematów: 7
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Teraz przynajmniej widzę, kto jest na tyle żałosny, że łazi za mną po tematach i minusuje moje posty bez względu na poziom merytoryczny tychże form wypowiedzi. Jestem za tym, by ocenianie było jawne.

 

Edit: to, że Tobie, Owerfull, jawne ocenianie się nie podoba nie oznacza, że masz teraz minusować wszystkich tych, którzy są za tą opcją.


Użytkownik dr Lepusa edytował ten post 26.01.2014 - 18:21

  • 3



#6 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

Zostawić, a jak nie przejdzie to przynajmniej żeby  bez member name było. Ot taka historia otrzymanych/danych i za jaki temat/post :)

 

@ D.K to jest celowe, że jak wejdę do czyjegoś profilu to widzę od kogo ta osoba dostaje minusy i plusy oraz komu je daje ?. Moim zdaniem nie powinno tak być. Tylko dostęp do danych swojego profilu :)


Użytkownik convers edytował ten post 26.01.2014 - 18:25

  • 8

#7

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6637
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Up@ 

Popieram. To bardzo wrażliwe dane.





#8

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

u70BLxV.jpg

 

Ooo...

widzę...

teraz widzę...

złe czasy nadchodzą...

czarne chmury nadciągają nad forum...

wojna... rzeź...

brat bratu będzie minusem...

posty zapłoną, tematy spłyną czerwienią...

rządni zemsty userzy sięgną po czarną magię...

powstaną, przyjdą znikąd... z obcymi imionami, żeby minusować...

Wszystko...

a gdy przyjdzie koniec, zapieje...

Czerwony Kur...

 

 

 

 

 

Spoiler


  • 10

#9

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie wierzę że są jeszcze na forum osoby dla których ma znaczenie ile ma minusów.  Taka jest polityka tego forum żeby istniały minusy.

Kwestią nie są minusy  lecz brak ich uzasadnienia.  

Nawet tam nie zaglądam.

Po co mam wiedzieć kto mnie minusuje ?  Niech się nadal cieszy i nadal ma radochę ^_^, 


  • 2



#10

Tenhan.
  • Postów: 758
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja zagłosowałem na tak, mi tam nie przeszkadza żeby ktoś widział jak mu daje minusa (a daje rzadko minusy, wybitnie musi mnie zirytować wypowiedź abym dał minusa) a nawet pomaga to w jednym bo nie ważne czy dostanę + czy - to cieszy mnie że post wywołał jakąś reakcję i jak sobie to przeglądałem to zauważyłem że były takie posty gdzie miały 0 reputacji i myślałem że był marny odzew a w profilu okazało się że cztery osoby były na tak a cztery na nie i się wyrównało. W przypadku głosowania w ankiecie jawność wyszła na dobre bo wśród głosów za anonimową punktacją jest kilka głosów od nowych użytkowników bez żadnego posta a wszystkie te konta są zrobione od pół godziny do godziny bo wstawieniu tej ankiety i w przedziale czasowym wynoszącym mniej więcej pół godziny także wiadomo z czym to się może wiązać i nie traktowałbym tych głosów poważnie (podobny styl tych nicków zaintrygował mnie tak że to sprawdziłem).


  • 1

#11

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Widze że dostałem 6 minusów za poprzedni post, wszedłem oczywiście zobaczyć co to za ludzie mi dali. No i wyszło na to że te wszystkie te minusy są z kont założonych dzisiaj po godz. 18. Jest ich około 12.

Wygląda to tak jakby ktoś przejrzał swoje konto i zauważył że kiedyś dostał ode mnie jakieś minusy i w ataku wściekłości założył kilka nowych kont żeby się odegrać.

Aha kiedyś było tak że nowi ludzie nie mogli dawać plusów ani minusów a teraz widzę że ktoś pozakładał multikonta dzisiaj i już minusy może wlepiać.

Jeśli tak to ma wyglądać to jestem za zniesieniem tej możliwości.


  • 3



#12

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja  myślę żeby móc dawać plusy i minusy trzeba pobyć na tym forum jakiś czas i coś napisać. A co do samych punktów reputacji to fajnie by było widzieć ile dany post dostał plusów a ile minusów, natomiast wiedza kto jak głosował jest niekoniecznie istotna. Może to prowadzić do wielu konfliktów.


  • 2



#13

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kwestią nie są minusy  lecz brak ich uzasadnienia.  

 

Myślę, że trafiłaś w sedno problemu - ale o tym za chwilę.

 

W pierwszej chwili, kiedy zobaczyłem ta ankietę, miałem ochotę zagłosować za jawnością ocen.

Strasznie mnie bowiem irytują minusy przyznawane na zasadzie "bo tak".

Dlatego, że się kogoś nie lubi, że chce mu się zrobić na złość albo po prostu dlatego, że minusujący się nudzi.

Pomyślałem sobie, że dostęp do informacji, nieco ukróci taki proceder.

Nie to, żebym jakoś szczególnie cierpiał z tego powodu (takich bezmyślnych, moim zdaniem, minusów zebrałem niewiele) ale dlatego, że sam staram się być sprawiedliwy w ocenach (przyznaję ze wstydem - nie zawsze mi to wychodzi) i chciałbym żeby działało to również w drugą stronę.

Ale zaraz potem przyszła refleksja, że to i tak nic nie da, bo osoba która rozdaje minusy (bo lubi), tak naprawdę niespecjalnie przejmie się tym, że ktoś może się dowiedzieć, że to właśnie ona jest ich autorem. Bo ma to po prostu w głębokim poważaniu.

 

Duga kwestia, to ta poruszona przez Staniq'a.

To bardzo wrażliwe dane.

 

 

Dla mnie, wrażliwe z dwóch powodów.

Z ciekawości zaglądnąłem do swojej zakładki Reputation given i powiem szczerze byłem lekko zażenowany faktem, że w pewnych sytacjach, z trudem przychodziło mi sobie przypomnieć, czym kierowałem się dając komuś minusa - nawet przeczytanie danego posta nie zawsze pomagało.

Wyobrażam sobie, że osoba wizytująca mój profil wogóle nie będzie miała ochoty na takie analizy, co z pewnością przyczyni się do przekłamywania moich ocen, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Oczywiście problem dotyczy wszystkich innych użytkowników.

Tak więc, jeżeli nie będzie możliwości uzasadniania swojej oceny (kwestia poruszona przez Aidil) - głównie minusów (a podejrzewam, że nie będzie - nie bardzo mogę sobie wyobrazić to od strony technicznej), to dostęp do takiego zestawienia, może powodować tylko i wyłącznie "iskrzenie" pomiędzy użytkownikami forum i ewentualne "działania odwetowe".

To powód pierwszy.

Powód drugi jest taki, że już przeglądając swoje oceny poczułem się trochę jakbym ukradkiem podsłuchiwał lub podglądał inną osobę - inną, bo od wystawienia konkretnych ocen minął już jakiś czas i nie pamiętam jakie emocje towarzyszyły mi jej przyznawaniu.

Kiedy, na dodatek, uzmysłowiłem sobie, że nagle, ktoś dał mi dostęp do takich zestawień na profilach innych użytkownków, to poczułem zażenowanie na myśl o tym, że się skuszę i ot tak, po prostu, z ciekawości, poprzeglądam sobie jak oceniał ten, czy tamten.

I sam siebie sprowadzę do poziomu baby z magla, czy wścibskiej sąsiadki, która ukradkiem, zza firanki lustruje czyjeś życie.

Ktoś powie - przymusu nie ma. OK ale człowiek jest tylko człowiekiem i czasami ulega słabościom.

Niestety.

 

Tak więc, na chwilę obecną wybieram opcję punktacja anonimowa była lepsza.

Opcję jawności mógłbym rozważać tylko w przypadku wprowadzenia uzasadnień (dotyczy minusów - plusów i tak dobrze uzasadnić się nie da, a nie wywołują one takich emocji).

Kwestia dostępu do takich zestawień na profilach innych użytkowników nadal pozostaje dla mnie kontrowersyjna, chociaż zdaję sobie sprawę, że inaczej cała ta "jawność" nie ma sensu - bo po co komu lista jego własnych ocen?

 

 


  • 3



#14

Fedon.
  • Postów: 94
  • Tematów: 5
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Być może z racji mojej krótkiej obecności tutaj nie powinienem się wypowiadać, ale zasłonię się pewnym doświadczeniem na forach (łącznie z pełnieniem funkcji moda czy admina na dużym forum). We wszystkich znanych mi przypadkach, wszędzie gdzie istnieje możliwość wzajemnej oceny użytkowników (przeważnie jako funkcja „pomógł”) istnieje możliwość sprawdzenia kto dodał punkt. I moim zdaniem jest to uzasadnione; każdy powinien ponosić odpowiedzialność za swoją opinię, chociaż jest to odpowiedzialność ograniczona do nicka. W przeciwnym razie może dochodzić do sytuacji o jakich napisał „Wszystko”. A jeśli to jest jawne i jestem zainteresowany dlaczego dany user ma taką reputację a nie inną, mogę wejść i sprawdzić, z czego ona wynika, a w takim przykładzie jak powyżej od razu będę świadom, że jest skutkiem tylko ludzkiej złośliwości. I jeżeli prowadzę poważną rozmowę (i poważnie oceniam interlokutora), a ktoś przyznał mi ujemny punkt, to mam możliwość zapytać go o powód np na PW.

Oczywiście jawność też ma wady, zdarza się, że dobierze się „towarzystwo wzajemnej adoracji” i permanentnie przyznają sobie punkty, bądź ktoś daje punkt każdemu, kto mu odpowie. Ale uważam to za mniejsze zło, a o ideały trudno na świecie.


  • 1

#15

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak mi jeszcze przyszło do głowy - a propos tych list w profilach i wypowiedzi chociażby Wszystko, czy Fedona.

Czy jeżeli wygrałaby opcja jawności, nie lepiej byłoby zamiast wspomnianych list umożliwić podglądnięcie "oceniacza" z pozycji danego posta?

Na zasadzie - widzę ocenę przy moim poście, klikam i wiem, kto i jak oceniał. Różnica niby niewielka ale inaczej człowiek patrzy na takie szczątkowe, "bezpośrednie" powiedziałbym oceny niż na całe ich zestawienie.

Załatwia to też problem "ochrony danych wrażliwych", bo ogranicza ilość osób, które mogą takiego wglądu dokonać. Z bardzo prostego powodu - mało komu będzie chciało przeglądać każdy post tylko po to żeby zapoznać się z jego ocenami. Zostają więc głównie sami zainteresowani.

Pozwoli to też na większą przejrzystość dyskusji, bo na bieżąco będzie można widzieć, czy "minusował" iterlokutor, czy osoba z zewnątrz.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych