Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prowokacje wojenne Stanów Zjednoczonych w XX wieku


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#16

D.K..

  Semper invicta

 • Postów: 2969
 • Tematów: 2540
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zapomniałbym F-16 ( pierwszy lot w 1974 roku czyli całkiem nowoczesna 40-letnia technologia ), jak wiemy amerykanie przysłali nam bezużyteczne samoloty bez uzbrojenia i takimi samolotami co najwyżej będzie można uciec szybko z Polski.

Tak tytułem rozwinięcia dosyć demagogicznych opowieści polityków w telewizji:

 • F-16 to dosyć wiekowa konstrukcja, ale wbrew powszechnemu mniemaniu są użyteczne. Sprawdzone w warunkach bojowych, o wystarczających parametrach, dopracowane na przestrzeni lat i stosunkowo tanie w eksplotacji na tle innych samolotów tej klasy. Oczywiście, że lepiej byłoby zamiast nich kupić np. F-22 lub choćby Eurofightery, ale bądźmy realistami. F-22 nie można sobie tak po prostu kupić (czemu trudno się dziwić), a Eurofighter to nieco inna kategoria cenowa. Kupno F-16 to był dosyć sensowny ruch.
 • Jak i w co konkretnie powinny być według Ciebie uzbrojone F-16, które przyleciały ponoć z pomocą?
 • Przelot uzbrojonych F-16 w barwach USA nad (lekko przesadzając) połową Europy? Naprawdę uważasz, że takie coś jest możliwe? Odwracając nieco proporcje -- załóżmy, że z okolic Piotrogrodu w Rosji wystartuje 12 w pełni uzbrojonych Su-27, które sobie nad Europą przelecą i wylądują na Malcie. Spróbuj sobie wyobrazić reakcje społeczeństw i sfer rządzących państw europejskich w takim przypadku.
 • Mamy własne F-16, co oznacza, że w razie potrzeby możemy sami uzbroić tuzin "pomocniczych".

 • 4#17

Zbeeanger.
 • Postów: 504
 • Tematów: 67
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 9
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Gdzie ja napisałem tam coś o wierzących?

 

Polacy to taki naród jezusowy

 

Oj Zbeenager, Zbeenager dyskusje z Tobą są ciężkie, bo albo nie trzymasz się faktów, albo odwracasz kota ogonem na swoją korzyść.

 

Tak... tak, a jak chcesz podyskutować zaproponuj temat do debaty, bo nie przypominam sobie dyskusji z Tobą.

 

 

 

D.K. polecam przeczytać ten artykuł... http://natemat.pl/85...iet-jest-polska.

 

Ciężko mi podzielać ten zachwyt amerykańską technologią którą dostaliśmy, ale czy specjaliści też się mylą:

 

- Samoloty F-16 w wersjach, które posiadamy, były nowoczesne, kiedy je kupowaliśmy. Jednak świat szybko idzie do przodu - mówił w Radiu TOK FM Wojciech Łuczak, wydawca i ekspert lotniczy. Jego zdaniem chluba polskiego lotnictwa wcale nie gwarantuje nam bezpieczeństwa. Nawet na misje NATO wysyłamy samoloty rosyjskiej konstrukcji.

 

- Wszyscy politycy mocno chwalą się naszymi F-16. Ale sprawa jest dyskusyjna - przyznał w Radiu TOK FM Wojciech Łuczak, wiceprezes Agencji Lotniczej Altair, wydawca magazynów "Raport" i "Skrzydlata Polska".

 

- Samoloty F-16 w wersjach, które posiadamy, były nowoczesne, kiedy je kupowaliśmy. Jednak świat szybko idzie do przodu - zaznaczył ekspert. I sugerował, że amerykańskie myśliwce wcale nie zwiększyły wydatnie możliwości obronnych polskiego lotnictwa. Dlaczego?(...)

 

Dokończenie - http://wiadomosci.ga..._Wystarcza.html


Użytkownik Zbeeanger edytował ten post 11.05.2014 - 04:58

 • 0

#18

D.K..

  Semper invicta

 • Postów: 2969
 • Tematów: 2540
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciężko mi podzielać ten zachwyt amerykańską technologią którą dostaliśmy, ale czy specjaliści też się mylą:
- Samoloty F-16 w wersjach, które posiadamy, były nowoczesne, kiedy je kupowaliśmy. Jednak świat szybko idzie do przodu - zaznaczył ekspert. I sugerował, że amerykańskie myśliwce wcale nie zwiększyły wydatnie możliwości obronnych polskiego lotnictwa. Dlaczego?(...)

 

Nie jestem ekspertem od lotnictwa wojskowego. Mam jednak spore wątpliwości co do tego, czy pan Łuczak takowym jest. Po pierwsze funkcja wiceprezesa ds. wydawniczych w wydawnictwie o nazwie Agencja Lotnicza Altair sp. z o.o. raczej nie pozwala traktować go jako eksperta (miłośnika być może tak, ale czy eksperta?). Po drugie, uznanie za przestarzałych samolotów po ośmiu latach od momentu ich zakupu (a o ile się orientuję, to wersja C/D Block50/52 Plus pochodzi z 2006 roku), gdzie eksploatację takiego sprzętu przewiduje się na kilkanaście/kilkadziesiąt lat, brzmi jednak dosyć kuriozalnie. Przynajmniej z punktu widzenia amatora, ale nie laika, za jakiego się uważam.


 • 0#19

John Harper.
 • Postów: 68
 • Tematów: 0
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Przelot uzbrojonych F-16 w barwach USA nad (lekko przesadzając) połową Europy? Naprawdę uważasz, że takie coś jest możliwe? Odwracając nieco proporcje -- załóżmy, że z okolic Piotrogrodu w Rosji wystartuje 12 w pełni uzbrojonych Su-27, które sobie nad Europą przelecą i wylądują na Malcie. Spróbuj sobie wyobrazić reakcje społeczeństw i sfer rządzących państw europejskich w takim przypadku.

 

To chyba jakiś żart albo pomyłka, bo samoloty obcych państw nad Europą latają sobie swobodnie, codziennie w ilościach liczonych w setkach. Kto by tam zwrócił uwagę na kilkanaście/kilkadziesiąt uzbrojonych myśliwców lecących sobie nad Europą. Nawet jeśli ktoś zwróciłby na to uwagę, to komu to zgłosi? Kto to zweryfikuje, kto będzie dopytywał, co to za samoloty? Nie ma już niepodległych państw. Wszystkimi rządzi globalna sitwa, która decyduje, co jest prawdą a co nie, co wolno, a co jest zabronione. Istny Matrix, w którym możemy sobie jedynie ponarzekać i postękać. 


 • -4

#20

StatystycznyPolak.
 • Postów: 2567
 • Tematów: 18
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Propaganda antyamerykańska w polsce jest tak duża jakby to amerykanie Nas bombardowali, a nie Wietnam. Oczywiście nikt nikomu nie każe lubić USA, ale wszyscy Ci, którzy wylewają taką nienawiść na stany, powiedzcie tak szczerze, co oni nam takiego zrobili?

Stawiam, że niewiele, a na pewno problem wiz nie jest tu przyczyną. Polacy to taki naród jezusowy, jak spytam kogoś dlaczego jako POLAK nie lubi amerykanów to co słyszę? Bo bombardowali IRAK, bo atakowali SERBIE, bo zabijali w WIETNAMIE...

Ale po skończonej dyskusji fajnie siąść do komputera i działać na amerykańskim winodwsie, a w przerwie, kiedy skończycie oglądać amerykańskie zdjęcia z amerykańskiej strony NASA wyjść do amerykańskiego mcdonalda na hamburgera, prawda? :)

Ja osobiście do stanów nic nie mam, ani ich kocham, ani nienawidzę, wiem natomiast, że gdyby nie oni to być może świat dziś wyglądałby zupełnie inaczej(gorzej, bardziej zacofany), a jak miałbym rozliczać kraje za wojny to musiałbym czuć nienawiść do każdego kraju, nawet swojego.

Zrobie taki trochę wykop po latach.

Pomijająć stek bzdur jakie są w tym temacie. To zobaczcie jak ewoluowały poglądy Daniela. Kiedyś USA dobre a teraz to najgorsze zło świata. :)


Użytkownik StatystycznyPolak edytował ten post 28.10.2022 - 21:13

 • 2#21

Daniel..
 • Postów: 4137
 • Tematów: 51
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niemal 10 lat różnicy. Brawo archeologu! Ty na pewno przez 10 lat nie zmieniłeś swojego zdania na żaden temat? Jeszcze znajdź jak zachwalałem szczepionki na pneumokoki jak miałem 18 lat :facepalm:

Aczkolwiek puenta tamtego wpisu pozostała niezmienna. Dalej ich ani nie kocham, ani nienawidzę.


 • 2#22

qrakq.
 • Postów: 1
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo dobre podsumowanie chociaż wiele można dodać. 

 

Tak to prawda USA zamieniła się w światowego żandarma który nie ma skrupułów poświecić innych w realizacji swojego interesu- Bardzo dobrze to wyszczególniłeś ale można by naprawdę wiele dodać zwłaszcza w sferze niszczenia gospodarki czy kultury. Nie można zapomnieć że właściwie na tym opiera się amerykańska doktryna dominacji,  a "chwalebną" rolę jaka nasz Kraj w niej gra nazywa się "strefa zgniotu". Juz nie wspominając o milionach cywilnych ofiar w misji "niesienia demokracji" Paradoksalnie najbardziej jednak cierpią ci którzy kiedyś określali się "przyjaciółmi" USA. Niestety - "amerykańska wyjątkowość" kosztuje Świat bardzo wiele. Ale wszystko da się sprzedać dzięki "holiłód" i kolejnym bzdetom o superbohaterach.

 

W Polsce podtrzymywane zakompleksienie w stosunku do zachodu i dobrowolne uzależnienie sie jak i stopniowe przejmowanie wielu sfer pozwalają Amerykanom na właściwe pełne realizowanie swojego interesu co jest bardzo niebezpieczne i pokazuje jak bardzo jest to destrukcyjna siła bo całkowiecie pozbawiająca autonomi i wszelkich oznak suwerenności. Po zakończeniu PRL wszystko wylądowało w Polskich rekach można było dyskutowac ale fakty pozostały faktami po 40latach - Co z tego zostało? No własnie. Nie ma właściwie żadnych polskich mediów. Gospodarka jest kompletnie podporządkowana zachodowi i przez to odpowiednio "kontrolowana'. Przykładem tego może być dla troche starszych - wybuch przedsiębiorczości internetowej we wczesnych 2000 kiedy powstawały Nasze Klasy, GG i wiele innych które to powoli zostały wyrugowane z rynku przez amerykańskie mocno sponsorowane przez państwo firmy które w koncu zniszczyły nie tylko te platformy ale wiele stron tematycznych stworzonych przez pasjonatów. Teraz "polski internet" istniej własciwie w formie szczatkowej. (Dlatego cenie to forum) 

 

Juz o potężnej indoktrynacji nie wspomnę w końcu po coś te NETFLIXy karmią dzisiejszą dzieciarnie. Niestety proces idzie dalej a "pop historia" serwowana dzieciakom za pomocą Zychowiczy czy innych Bartosiakow i "patriotów"  to już zakrawa na SF ale pozwala spojrzeć na przeszłość w "określony" sposób zgodny własnie z interesem "przyjaciół" . Przykładów jest wiele: któryś kolega tutaj:

 

" Ale po skończonej dyskusji fajnie siąść do komputera i działać na amerykańskim winodwsie" - Cała historia tego "amerykańskiego Windowsa" też w sumie nieźle opisuje "amerykańskie" podejście. Warto wczytać się w wyciszaną dzisiaj sprawę dotyczącą wymuszanego monopolu gdzie Microsoft dla swojego interesu rujnował masowo konkurencję a poprzez monopol  opóźniał  rozwój  technologiczny. Na szczęście dzisiaj USA już tak silne nie jest i dlatego coraz czesciej pojawiają sie alternatywne platformy i media. Przykład Linuxa który przez wiele lat był bombardowany przez Microsoft a ostatnio staje sie powoli fajną alternatywą. 

 

Do argumentu o "MacDonaldzie" z grzeczności się nie odniosę bo to waśnie świetnie pokazuje jak USA potrafią sprzedać śmieci. I jak Polacy nisko upadli.

 

Dobrze że jednak nie padł "argument" dotyczący "amerykańskiej technologii" bo proponowałbym każdemu sprawdzenie plakietki na dowolnej elektronice w domu gdzie ta technologia powstaje. 

 

 Niestety wielu zwłaszcza młodych przesiąka "miękką siła" i propagandą US która zwłaszcza dzisiaj ma dosyć duża sile przebicia w Polsce,  dobre jest jednak to że USA przędzie coraz słabiej i nie rozumie że Świat nie zyczy sobie wiecej hegemona dla którego własciewie nie ma żadnych zasad o ile dotyczy to jego interesu. W trakcie kiedy na Świecie pojawiają sie nowe siły i nowe wartosci ta propaganda bedzie słabła i bedzie tez brutalnie demaskowana na szczęście dla nas wszystkich. 

 

Gratuluję zdrowego rozumowania i zdolności obserwacyjnych. 

Pozdrawiam. 


 • 0

#23

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 6612
 • Tematów: 763
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Amerykańska technologia pozostaje amerykańską, nawet jeżeli jest wytwarzana w Chinach, podobnie jak samochód Opel jest dalej niemieckim Oplem, pomimo tego, że robią go Polacy.

Tutaj chyba nie o to chodzi.


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych