Skocz do zawartości


Bydlęcy atak na Krucjatę Młodych we Wrocławiu!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#76

KXYZ.
  • Postów: 186
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tak więc nie wiem dlaczego mieliby protestować osoby, które nie uznają soboru, a w związku z tym są osobami antykościelnymi, a z tego znowu wynika, że są innego wyznania.


Nie rozumiesz, sedewakantyści uważają, że wszyscy papieże po Piusie XII byli tzw. antypapieżami (tzn. wybrani zgodnie z procedurą, ale zdaniem tychże wyznawców byli heretykami, co czyniło ich ekskomunikowanymi, a z tego powodu nie mogli objąć urzędu papieskiego). Jeden z tych rzekomych antypapieży - Jan XXIII - zwołał sobór watykański II, który wprowadził znaczące zmiany w KRK (które sedewakantyści uznali również za heretyckie). Twierdzą też, że wskutek zmian w obrzędzie święceń kapłańskich Kościół Katolicki utracił sukcesję apostolską (niby że np. Komunia stała się nieważna). Sobór wprowadził również nowy ryt, zwany Mszą Rzymską, który dopuszcza m.in stosowanie właśnie języków narodowych w liturgii. Ta ekipa natomiast uznaje jedynie za ważną Mszę Trydencką, sprawowaną wyłącznie po łacinie (warto dodać że nie została ona nigdy zniesiona, a katolicki ksiądz ma możliwość takowej odprawienia bez żadnych dodatkowych pozwoleń). Jeśli chodzi o priorytet łaciny i języków narodowych, to jednak ryt rzymski niemalże wyparł formułę trydencką, którą odprawia się obecnie zazwyczaj tylko przy jakichś specjalnych okazjach.

Użytkownik Kubala95 edytował ten post 15.11.2013 - 01:33

  • 0

#77

p0lybius.
  • Postów: 111
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ale ja wiem co to są sedewakantyści. Tylko twierdzisz że to akurat byli oni, bo używali łaciny. A co w tym nadzwyczajnego?
Wg mnie to za mało żeby takie śmiałe wnioski formułować. A co się tyczy łaciny, to chodzi mi o ogół jej używania. Nie chodzi mi o ryt rzymski w czasie mszy (bo oni jednak mszy nie odprawiali). Łacina była, jest i będzie używana w KK. Nie o samą msze się tutaj rozchodzi. Język narodowy nigdy nie był róny łacinie. Zrozum, że o tym nie decyduje który jezyk jest używany podczasz mszy. Bo i ja o tym nie pisałem. Codziennie, w watykanie jest on używany, B16 w łacinie na konsystorzu ogłosił że rezygnuje, w niedziele możesz sobie zobaczyć na TVP jak anioł pański jest odprawniany po łacinie. To, że na świecie ludzie nie znają tego języka, i niejako "z łaski" został dopuszczony język narodowy na mszy, to jest inna sprawa.
W skrócie- nie chodzi mi o to, w jakim jezyku są msze sprawowane, tylko jaki język jest zalecany i używany oficjalnie. Msza nie ma tutaj nic do rzeczy.
A i wyciąganie wniosków że ta grupa to sedewakantyści, bo mówili po łacinie to jednak nadużycie. Nie wykluczone że mogą to być oni. Ale jest to za mało żeby to stwierdzić.
  • 0

#78

KXYZ.
  • Postów: 186
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A i wyciąganie wniosków że ta grupa to sedewakantyści, bo mówili po łacinie to jednak nadużycie. Nie wykluczone że mogą to być oni. Ale jest to za mało żeby to stwierdzić.


Dlatego pisałem wcześniej, że "mogła być...", a nie "była..." ;) W Polsce istnieje masa takich przedsoborowych ugrupowań, a w ich szeregach znajduje się sporo znanych osób; przy okazji często pałają również wrogością do homoseksualistów. Zdaje się, że organizatorem było jakieś świeckie stowarzyszenie - skoro ludzie z poza kleru posługują się łaciną w modlitwie, to znaczy że to ich nieźle pasjonuje. Oczywiście nic nie chcę rozstrzygać, ale forma tej modlitwy była naprawdę niecodzienna i dość specyficzna.
  • 0

#79

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A słyszeliście o ostatnim bydlęcym ataku na centrum sztuki wspólczesnej? Krzyżowcy robili w tym czasie okupację sali.
  • 1



#80 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Nawet nie próbujesz być obiektywny.

Obiektywnym jest pytanie, dlaczego policja odmówiła interwencji w tej sytuacji? Przecież picie alkoholu i ostentacyjne oddawanie moczu w miejscu publicznym powinno spotkać się z ich natychmiastową reakcją.

Kwestia tego, czy koleś jest homo czy nie, moim zdaniem jest w tej sytuacji sprawą drugorzędną.


Trafiasz w samo sedno sprawy.
Wytłumaczenie jest dziecinnie proste jak budowa cepa.
Wszelkie działania godzące w kościół i opozycję mają przyzwolenie władzy i organów ją reprezentujących.
Ot co.
  • 0

#81

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6633
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A słyszeliście o ostatnim bydlęcym ataku na centrum sztuki wspólczesnej? Krzyżowcy robili w tym czasie okupację sali.

Ad plus dla nich, że na nikogo nie nasikali.
Nie zdążyli?...



#82

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszelkie działania godzące w kościół i opozycję mają przyzwolenie władzy i organów ją reprezentujących.
Ot co.

Tej samej władzy, której , od lat, na sercu nie leży nic bardziej, niż to żeby "na zdjęciach" z reprezentantami tegoż kościoła wyjść jak najatrakcyjniej?
I tych samych organów, których największą troską , od lat również, jest to, żeby wszelkie imprezy wspomnianego kościoła, uświetnić swoim uczestnictwem, w sposób jak najbardziej okazały?
Żarty...
  • 0



#83 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Tej samej władzy, której , od lat, na sercu nie leży nic bardziej, niż to żeby "na zdjęciach" z reprezentantami tegoż kościoła wyjść jak najatrakcyjniej?

To niczego konkretnego nie dowodzi.
Władza wie gdzie się pokazać i przy jakiej okazji z KK jeżeli przyniesie to jej profity (vide ślub kościelny Tuska po 25 latach małżeństwa cywilnego celem pozyskania elektoratu katolickiego) gdzie potem ten sam Tusk oświadcza, że księżom nie będzie sie kłaniał bo to było w tym momencie trendy.
Zresztą część hierarchów kościelnych sama nie wie komu - tak naprawdę - służy, więc mamy tu często do czynienia z takimi obrazkami, czyli sojuszu świętości z tronem.

Użytkownik osiris edytował ten post 16.11.2013 - 08:57

  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych