Skocz do zawartości


Zdjęcie

Naprawa Rzeczpospolitej Polskiej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
208 odpowiedzi w tym temacie

#46

Arctur V..
  • Postów: 311
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Ciekawi mnie, skąd czerpiesz takie dokładne informacje n.t mojej wiedzy.

Wy tu smarkacze uwielbiacie nagonki na forum. Pierwsi do opresji w swojej bandzie, szczyle jedne; urządziliście sobie igrzysko w swojej grupce. I to wy oskarżacie mnie o próby budowy porządku opartego na elitaryzmie? Wstyd i hańba.

edit Yawgmoth
Zgodnie z wczorajszym ostrzeżeniem, które zignorowałeś, zostaje Ci włączone moderowanie postów, na czas nieokreślony.

  • -2

#47

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Grzeczniej, kolego. Ludzi sądzę wg tego, co sobą reprezentują. Ty wraz z Twoimi poglądami nie robisz na mnie wrażenia. Skąd czerpie dane nt. Twojej wiedzy? Z tego choćby, co napisałeś w tym temacie. Czy to dane dokładne? Oczywiście, że nie. Tak jak i Twoja wiedza.
  • 0

#48

Hippo.
  • Postów: 350
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak czy tak, jest to lepsze od tego, co dziś propnują wszystkie inne opcje - powolny rozkład zmierzający ku destrukcji.

Nadal nie odpowiedziałeś czemu, bo jestem ciekawy.
Atakując i obrażając pokazujesz tylko jedynie że jesteś niepoważny i tak samo twoje poglądy są niepoważne.
  • 0

#49

Imb.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawi mnie, skąd czerpiesz takie dokładne informacje n.t mojej wiedzy.


Wystarczy przeczytać to, co napisałeś - chcesz dać ludziom pełną, niczym nie skrępowaną wolność, brak jakichkolwiek ograniczeń ani odpowiedzialności, ale także chcesz ograniczać tę wolność, decydować, kto może mieć jakie prawa oraz zastosować socjalizm, gdzie (w dużym, aczkolwiek celnym uproszczeniu, rzecz jasna) państwo wie lepiej, co, jak i kiedy jest potrzebne obywatelowi. Piszesz, żeby niczym nie ograniczać wolności, a jednocześnie chcesz za pomocą nowoczesnej technologii ograniczać wolność, bo Ty (jako nieistniejąca oczywiście władza) wiesz lepiej, co człowiek zrobi.
Radzę spisać swoje poglądy na kartce, przejrzeć je i zdecydować - czy chcesz dać całkowitą wolność, czy "dla ich własnego dobra" decydować niemal w każdej sferze życia za nich?
  • 2



#50

trele12.
  • Postów: 408
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ciekawi mnie, skąd czerpiesz takie dokładne informacje n.t mojej wiedzy.

Ponieważ cały czas nam wmawiasz że ZSRR jest lepszy od obecnej polski. Jest, mimo tego że kuleje.
Ale będzie tak długo dopóki nie wróci system i człowiek któremu ZALEŻY na ojczyźnie a nie na zysku. Inaczej będą chiny.

Poza tym, my Polacy potrafimy się jednoczyć i tworzyć "solidarność" tylko kiedy mamy wojnę albo okupację. Więc chyba już czas żeby Rosjanie znowu nam podskoczyli to się zjednoczymy.
BTW: W stażu partyzanckim przerastają nas chyba tylko talibowie i czeczeni :D
  • 0

#51

Axote.
  • Postów: 152
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Potrafimy się też jednoczyć jak klepiemy biedę i nie podoba nam się władza w kraju. Taki wymóg spełniamy. Także czemu nie zrobić drugiej "Solidarności" ? Ale.. tak samo jak pierwsza, prędzej czy później rozpadła by się, bo nie byłoby zagrożenia ani nic z tych rzeczy. :P
  • 0

#52

Jozue.
  • Postów: 63
  • Tematów: 0
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Arctur, w tej dyskusji ośmieszyłeś siebie i swoją ideologię, łącząc dwa niepasujące do siebie elementu. "Anarcho-socjalizm" już staje się forumową legendą. Pokazałeś, że kompletnie nie znasz realiów władzy. polityki czy ekonomii, a Twoja wiara w socjalizm o ile prawdziwa, to w każdym razie... głupia. Twój system nie ma prawa bytu nigdzie i nigdy. Otrząśnij się i popatrz, jak żyło się zwykłym obywatelom ZSRR czy nawet dzisiejszej Rosji, kontynuatorce Związku Radz. Ludzie mają kompletnie wyprane mózgi, nie wiedzą co się dzieje w kraju i na świecie, bieda wybija z każdego zakamarka, a Ty dalej uważasz to za wzór. A Twój pseudo-system sprawdziłby się jeszcze gorzej, bo jest przygotowany przez jakichś amatorów, nie mających żadnego doświadczenia ani realnej wiedzy specjalistycznej.


Arctur próbuje przeprowadzić zmiany ludzkości oparte o pozytywne cechy ludzkiego charakteru. To, że szanowni pseudoprawicowcy uważają takie zmiany za absolutnie niemożliwe, nie oznacza, że anarcho-socjalizm jest system złym. Chcąc rzetelnie dyskutować należałoby przestać stosować wobec Arctura tanie chwyty erystyczne, a podjąć się rzetelnej analizy systemu, który prezentuje. Czy forumowa "prawica" potrafi podjąć merytoryczną dyskusję? Na przykład jakby nie patrzeć Rothbard postuluje likwidację tzw. "waluty narodowe" na rzecz możliwości druku pieniędzy przez każdego z zastrzeżeniem pokrycia waluty w dobrach naturalnych. Rothbard uważa, że waluta narodowa to pomysł lewackie. Przecież ten aspekt jakby nie patrzeć wysunięty przez konserwatywną prawicę, zgadza się w niektórych aspektach z postulatami Arctura. Należałoby więc podjąć rzetelną dyskusję w celu znalezienia wspólnych fundamentów, które umożliwiłyby współdziałanie.
W przypadku prawicy jednak pojęcie dyskusji często jest sprowadzone do publicznego palenia książek, narzucania innym swoje woli oraz takich kuriozach jak wypowiedzi Janusza Korwin - Mikkego.

Fala krytyki jaka spada na Arctura jest jednak dobrym sygnałem. Każda wielka idea jest na początku agresywanie zwalczana. Odkrywcze idee początkowo nigdy nie mieszczą się w mózgach społeczeństw. Potem jednak okazuje się, że to większość się myli, a jednostka ma rację.

Hitler był prawicowy. Chyba szanownie prawicowy przyjaciele nie doedukowali się na temat źródeł finansowania źródeł ruchu nazistowskiego. A źródła te pochodziły od wielkich prawicowych przemysłowców jak Ford czy Krupp. Nie sądze, aby Ford popierał lewicę.

Popierać Artcura nikt nie ma obowiązku. Jednak kompletną głupotą jest rzucanie mu kłód pod nogi na początku jego działalności. Jeżeli Arctur ma wiarę, zacięcie i będzie działał konsekwentnie, to wasze przeszkadzanie doda mu jeszcze sił. A jeżeli prawica, jak to ma w zwyczaju wyśle go do obozu koncentracyjnego typu Bereza Kartuska, to uczyni go męczennikiem.

Do zarządzanie państwem nie potrzeba tak wielkiej masy specjalistów jak twierdzisz. W dzisiejszych czasach istnieją rozwiązania technologiczne, o których pisze Arctur, pozwalające na skuteczne zarządzanie państwem przy bardzo niewielkiej kadrze.
Od czterech tysięcy lat każdy system przygotowywany przez tych jak ich nazywasz "specjalistów" zawala się i umiera. Rozumiem, że po czterech tysiącach lat historii klęsk doktryn politycznych przygotowywanych przez "specjalistów" ty wierzysz, że są oni w stanie stworzyć system wydolny i przyjazny ogółowi? Cóż... ty wierzysz, że tak jest. Ja wiem, że mylisz się.

Pokazujesz, że nie znasz realiów życia. Ekonomia to nie słupki, excel i wasz wielki prawicowy guru Balcerowicz. Ekonomia to jest życie codzienne. Arctur jako jeden z niewielu dostrzega ten aspekt. Nie tworzy jakiś wydumanych modeli, które co chwile trzeba poprawiać, bo nie sprawdzają się w rzeczywistości. Jego próby rozwiązania problemów ekonomicznych mają wymiar praktyczny, dotyczący życia codziennego ludzi. Arctur nastawia się na praktykę oraz przydatność ekonomii dla zwykłych ludzi. To jest bardzo rzadko spotykane podejście.

I ostatnia rzecz, ale bardzo istotna. Arctur podejmuje realne działania w celu poprawy życia w Polsce. A prawica jest zdolna tylko do bicia piany na forach oraz w mediach vide Cejrowski czy Korwin. Skoro nie macie woli, mocy tudzież intelektu by podjąć rzeczywiste działanie, nie przeszkadzajcie tym, którzy chcą coś zmienić.
  • 0

#53

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

I ostatnia rzecz, ale bardzo istotna. Arctur podejmuje realne działania w celu poprawy życia w Polsce. A prawica jest zdolna tylko do bicia piany na forach oraz w mediach vide Cejrowski czy Korwin. Skoro nie macie woli, mocy tudzież intelektu by podjąć rzeczywiste działanie, nie przeszkadzajcie tym, którzy chcą coś zmienić.



Prawica w rozumieniu PISu? PO a może PSL? Jeśli to uważasz za prawicę to się z Tobą zgadzam, to bicia piany i podszywanie się prawicę. Tymczasem PIS leży o wile dalej na lewo niż chodźby SLD...

Poglądy anarchosocjalistyczne to czyta utopia, podobnie jak komunizm, czym skończyły się próby jego wprowadzenia chyba wszyscy wiedzą i na prawdę lepiej aby już nie próbować. Natomiast prawdziwy kapitalizm się sprawdził i zawsze się sprawdza jak tylko pozwoli mu się funkcjonować, niestety własnie przez ignorantów, którzy myślą że w Polsce czy w ogóle w Europie jest kapitalizm a PIS to pawica mamy socjalizm, związane z nim problemy, coraz większą biurokrację, rosnące podatki itd....

Prawdziwy kapitalizm to był ostatnio w USA w XIX wieku i dlatego ludzie się tam pchali drzwiami i oknami z całego świata bo wiedzieli że tam jeśli tylko będą pracować to się wzbogacą, wiedzieli że tylko podejmowanie ryzyka jest napędem rozwoju, gdyby nie naturalna ludzka chęć do ryzyka to dalej siedzielibyśmy w jaskiniach i bali się wyjść sprawdzić czy ogień powstały po uderzeniu pioruna można do czegoś wykorzystać.


Dlatego lepiej aby takie poglądy jak anarcho socjalizm dusić w zarodku, na wszelki wypadek bo na pewno do niczego dobrego nie doprowadzą.

Hitler był socjalistą z krwi i kości, proszę się nie ośmieszać twiedząc inaczej.
  • 1

#54

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jozue, śmiem się z Tobą nie zgodzić.

Arctur próbuje przeprowadzić zmiany ludzkości oparte o pozytywne cechy ludzkiego charakteru.

Totalnie zapominając o negatywnych, które jednak istnieją.
Nie wiem cz "forumowa prawica" potrafi podjąć dyskusję, gdyż nie utożsamiam się ani z prawicą, ani lewicą, ale wolę podjąć dyskusję, gdy widzę, że ktoś głosi tezy mogące mi zaszkodzić. Tezy Arctura nie są ani nowe, ani odkrywcze. Wg mnie są szkodliwe i wewnętrznie sprzeczne, o czym nie omieszkałem powiedzieć w moich wcześniejszych wpisach. Poza tym nie rozumiem zupełnie dlaczego uciekasz się w swej argumentacji do Hitlera, czy obozów koncentracyjnych. Prawo Goodwina się kłania.

W dzisiejszych czasach istnieją rozwiązania technologiczne, o których pisze Arctur, pozwalające na skuteczne zarządzanie państwem przy bardzo niewielkiej kadrze.

Widzisz, to jest właśnie ta sprzeczność, o której mówiłem. Zarządzać ma gremium, ogół społeczeństwa, a nie wybrana garstka, oczywiście według założeń anarcho - socjalizmu, jednak z dalszych argumentów Arctura można wywnioskować, że jakaś bliżej nieokreślona grupa "będzie decydować" o wszystkim.

Jednak kompletną głupotą jest rzucanie mu kłód pod nogi na początku jego działalności.

Jeśli rzeczowe wytykanie sprzeczności w założeniach jest rzucaniem kłody pod nogi, to cóż, ostrzę siekierę i idę ścinać las, by mieć więcej kłód.
Bić pianę może każdy, i z prawa i z lewa.

Od czterech tysięcy lat każdy system przygotowywany przez tych jak ich nazywasz "specjalistów" zawala się i umiera.

Nie inaczej będzie z tym systemem. Nie ma systemów idealnych, a na idealizmie daleko się nie zajedzie, taka prawda.

Arctur jako jeden z niewielu dostrzega ten aspekt. Nie tworzy jakiś wydumanych modeli, które co chwile trzeba poprawiać, bo nie sprawdzają się w rzeczywistości.

Właśnie anarcho-socjalizm jest już sprzeczny we własnej nazwie, a im dalej w las tym więcej drzew. Ten system nie ma prawa się sprawdzić w rzeczywistości, bo jest jeszcze bardziej oderwany od rzeczywistości, niż gospodarka centralnie planowana. Oczywiście to moje subiektywne zdanie. Arctur musi się jednak liczyć z tym, że jeśli bedzie chciał wprowadzić ten system w życie, to nie wszyscy przyjmą go z otwartymi rękoma, w najgorszym przpadku dojdzie do krwawych zamieszek i wojen domowych.
  • 0



#55

trele12.
  • Postów: 408
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Hitler był prawicowy. Chyba szanownie prawicowy przyjaciele nie doedukowali się na temat źródeł finansowania źródeł ruchu nazistowskiego. A źródła te pochodziły od wielkich prawicowych przemysłowców jak Ford czy Krupp. Nie sądze, aby Ford popierał lewicę.

Tego może już nie wiesz, ale pan H do władzy doszedł dzięki kryzysowi i niezadowoleniu z władzy demokratycznej.

Popierać Artcura nikt nie ma obowiązku. Jednak kompletną głupotą jest rzucanie mu kłód pod nogi na początku jego działalności. Jeżeli Arctur ma wiarę, zacięcie i będzie działał konsekwentnie, to wasze przeszkadzanie doda mu jeszcze sił. A jeżeli prawica, jak to ma w zwyczaju wyśle go do obozu koncentracyjnego typu Bereza Kartuska, to uczyni go męczennikiem.


Czy my mu cokolwiek zabraniamy? Jak chce to niech robi. Tylko żeby się potem nie przejechał.


Pokazujesz, że nie znasz realiów życia. Ekonomia to nie słupki, excel i wasz wielki prawicowy guru Balcerowicz. Ekonomia to jest życie codzienne. Arctur jako jeden z niewielu dostrzega ten aspekt. Nie tworzy jakiś wydumanych modeli, które co chwile trzeba poprawiać, bo nie sprawdzają się w rzeczywistości.


Większość z nas pewnie pamięta temat założony przez pana Mylo podtytułem: W Polsce jest dobrze. Każdy też pamięta reakcje użytkowników na ten temat. A przecież mylo stosował te "tabelki".
No i niestety. Biedak powie że w tym kraju sama bieda. A bogacz że wspaniale.
  • 2

#56

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To, że ktoś nie wspiera socjalizmu rodem z ZSRR albo absurdalnego "anarcho-socjalizmu" nie oznacza, że jest prawicowcem. Ja się za prawicowca nie uważam.

Każda wielka idea na początku jest zwalczana? Większość, tak jak i każda śmieszna idea, jak w tym przypadku. Ja osobiście chcę po prostu wyciągnąć z komunistycznego bagna Arctura, który się w nim topi. I będę zwalczał tego typu idee tak długo jak długo starczy mi sił. Komunizm, gdyby zbudować go na nowo i trzymać się jego myśli przewodnich, byłby ciekawym ustrojem. Ale jego karykatura z Kraju Rad, którą w zmienionej (i to chyba - co wydawało się prawie niemożliwe - gorszej) formie serwuje nam Arctur to obok nazizmu najbardziej zbrodniczy system w historii ludzkości. Zniszczył piękne kraje jak Rosja i Białoruś, Ukraina też ledwo się podnosi a niedługo znów pewnie upadnie. Polska też swoje przecierpiała z rąk komunistów. Więc z jakiej racji mam to wspierać?

Nacjonalistą nie jestem, choć na pewno w tej ideologii znajdę więcej wspólnego niż w komunizmie, ale w tej sprawie mogę ich tylko poprzeć. Ale tu nie chodzi o to, że jestem za nacjonalizmem, jestem po prostu przeciw "a-s".
  • 0

#57

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Większość z nas pewnie pamięta temat założony przez pana Mylo podtytułem: W Polsce jest dobrze. Każdy też pamięta reakcje użytkowników na ten temat. A przecież mylo stosował te "tabelki".
No i niestety. Biedak powie że w tym kraju sama bieda. A bogacz że wspaniale.


Bo miano biedaka i bogacza to kwestia kontekstu. Średnia klasa na Ukrainie byłaby biedakiem w Polsce, a biedak z Białorusi w Polsce uznanyby był za żyjącego w skrajnej biedzie grożącej życiu. :)
Natomiast bogacz z Polski będzie uznany w Niemczech za klase średnią.

Ale nie chodzi o to by każdy mówił jak mu jest, tylko jak się sprawy toczą obiektywnie. Jeśli ktoś potrafi tak dyskutować w poszukiwaniu najbliższej rzeczywistości prawdy - chwała mu. Inaczej zamyka się w swoim świecie i szuka potwierdzenia ustalonej w głowie tezy.
  • 0



#58

Shay.

    Herszt Bandy

  • Postów: 356
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hitler był prawicowy. Chyba szanownie prawicowy przyjaciele nie doedukowali się na temat źródeł finansowania źródeł ruchu nazistowskiego. A źródła te pochodziły od wielkich prawicowych przemysłowców jak Ford czy Krupp. Nie sądze, aby Ford popierał lewicę.


Bredzisz kolego. W pierwszym zdaniu postawiłeś tezę" Hitler był prawicowy" a w następnym" dowód", jakim w Twoim mniemaniu jest to, że był rzekomo wspierany przez ludzi związanych z prawicą. Otóż doskonale wiemy, że Ford był kapitalistą. Dokładnie tak samo, jak wiemy to, że Hitler był skrajnym lewicowcem gdyż stworzył totalitaryzm nazwany przez siebie" NARODOWY SOCJALIZM". Koniec, kropka.

Od czterech tysięcy lat każdy system przygotowywany przez tych jak ich nazywasz "specjalistów" zawala się i umiera. Rozumiem, że po czterech tysiącach lat historii klęsk doktryn politycznych przygotowywanych przez "specjalistów" ty wierzysz, że są oni w stanie stworzyć system wydolny i przyjazny ogółowi? Cóż... ty wierzysz, że tak jest. Ja wiem, że mylisz się.


A Ty chcesz stworzyć kolejny. Jedyny zapewniający optymalny wzrost" system" to jedno pojęcie( a raczej wartość)- WOLNOŚĆ. Jeżeli chcemy wzrostu to przywracamy ustawę Wilczka z 1988 roku i patrzymy jak każdy kto chce pracować i bogacić się robi to. Jej treść wyraża się jednym zdaniem" Jakakolwiek działalność gospodarcza nie zakazana prawem jest dozwolona dla każdego na równych warunkach".

Jedno zdanie a określa wszystko. Zresztą, po co ja to piszę? Zaraz lewactwo odezwie się, że" jak na równych warunkach, skoro nie mamy tyle samo pieniędzy?" Ręce opadają...

Sklepy będą przecież istnieć, są warunkiem rozdysponowywania dóbr w sposób sprawiedliwy. Do tego właśnie potrzeba nam uczciwych kupców zdolnych budować skuteczną infrastrukturę. Nie będzie w tym krzty kapitalizmu - bo ta ekonomia w sposób naturalny upadnie, gdy rewolucja rozpocznie działanie.


Odpowiedź tyczyła się mojego zapytania o" marzenie posiadania własnego sklepu".

Ta( kapitalistyczna) ekonomia poprzez rewolucję w sposób" naturalny" upadnie? Czyli co? Lewactwo wpadnie do podmiejskiego kapitalisty, prowadzącego swój wiejski sklepik na parterze swojego domu, zamorduje jego oraz jego rodzinę" w imię rewolucji" i przejmie posiadłość, jak to ma czerwona hołota w zwyczaju? Bo jak to ma inaczej" naturalnie" upaść? Ale zgadzam się, zachowanie to naturalne- tyle, że dla zwierząt.

To straszne, że jeszcze pokolenie jego rodziców żyło w komunizmie, gdzie dbający o" powszechną równość i społeczną sprawiedliwość" UB- cy mordowali na ulicy ludzi w biały dzień a dziś, mniej niż 30 lat później młodzież odwołuje się do tych" ideałów". Tym razem bez pozdrowień.

Użytkownik Shay edytował ten post 06.05.2012 - 20:23

  • 3

#59

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Shay, zgadzam się z Tobą w 100%
Sytuacja w naszym kraju jest jaka jest, bo mimo, że partie, które określają się mianem prawicowych są bardziej na lewo niż SLD.
  • 0



#60

Arctur V..
  • Postów: 311
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

A jeżeli prawica, jak to ma w zwyczaju wyśle go do obozu koncentracyjnego typu Bereza Kartuska, to uczyni go męczennikiem.


Ani bym myślał realizować swe idee w ten sposób, gdyż męczennictwem wszelkiego rodzaju brzydzę się i uważam, iż jest podłym sposobem manipulacji.

Zaś ataku prawicy nie obawiam się, gdyż, szczęśliwie, spotkałem się raczej z pogardą niż nienawiścią tutaj, a to bardzo dobrze. Pogarda świadczy bowiem o nadmiernej pewności siebie i lekceważeniu. Nienawiść zaś rodzi się z poczucia realnego zagrożenia, choć coś mi się wydaje, że kolega Imb stanowczo poczuł się mocno dotknięty, gdy wykazałem publicznie, że i on, i jemu podobni stoją po stronie nie porządku, ale gniewnej opresji, która nie ma nic z ich systemem wspólnego nawet - która wynika z żądzy absolutnej pewności swoich racji. I to właśnie podobne uczucia powinniśmy wyeliminować pierwsze, bo przy nich zagrożenia korporacyjnego kapitalizmu wydają się ledwie błahostką.

Choć może i sami dopiero to zauważyli?
  • -3


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych