Skocz do zawartości


Zdjęcie

Naprawa Rzeczpospolitej Polskiej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
208 odpowiedzi w tym temacie

#1

Axote.
  • Postów: 152
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Zastanawiałem się czy zamieścić to w tym dziale, czy może w "Historia" - wybór padł na "Bieżące Wydarzenia". Temat odchodzi trochę od tematyki forum i możliwe że powinien się znaleźć w hyderparku - ale to już wola moderatora. Przejdźmy do tematu.

Jak wiadomo, od ~ 200 lat, historia naszego narodu nie jest ciekawa. W roku 1795 straciliśmy naszą niepodległość i zostaliśmy rozebrani przez trzy ówczesne mocarstwa: Rosję, Prusy i Austrię. Przez lata zaborów, dobra kulturalne zebrane przez naszych bądź nie - przodków zostały wywożone do innych państw, nasz język był wyniszczany i byliśmy poddawani rusyfikacji tudzież germanizacji. Inteligencja naszego kraju była przeważnie na emigracji albo została zsyłana na Syberię lub inne przymusowe prace. Klasa ludzi, którzy mieli w coś głowach, zdecydowanie pomniejszyła się. Byliśmy pod zaborami aż do roku 1918, w którym to ówczesny prezydent USA Woodrow Wilson wygłosił swoje dosyć popularne przemówienie w którym oświadczył że silna i niepodległa Polska jest gwarancją pokoju w Europie. Zostaliśmy wyzwoleni na okres lat ~ 20. W dwudziestoleciu międzywojennym nie zrobiliśmy nic konkretnego, poza kilkoma puczami, poprawą polskiej gospodarki, powiększeniem naszego terytorium oraz... skłócenia nas ze wszystkimi sąsiadami II Rzeczpospolitej. Przyszła II Wojna Światowa. Cała Europa praktycznie skapitulowała, natomiast my byliśmy drugą siłą wspomagającą aliantów aż do czasów przymierza z ZSRS i przystąpienia USA do wojny. Polska infrastruktura, tak samo jak tożsamość narodowa i kultura zostały wyniszczone doszczętnie przez hitlerowskie Niemcy albo siły wujka Stalina. Polska inteligencja zmalała do stopnia strasznie niskiego, mniejszości narodowe zostały wymordowane lub wyemigrowali za granicę, w Polsce narodziła się tendencja do antysemityzmu i innych nieufności. Po zakończeniu wojny w roku 1945 został narzucony traktat pokojowy. Polacy walczący na całym globie, sprzymierzeni z aliantami od początku wojny stali się największymi przegranymi II Wojny Światowej. Niektórzy twierdzą, że wojna dla naszego narodu skończyła się dopiero roku 1989. Okresu komunizmu w Polsce nie ma co opisywać, bo zapewne wszyscy go znają. Teraz koniec przedstawienia i historii.

Założenie tematu: Jesteśmy krajem wyniszczonym, jako naród przeżyliśmy bardzo wiele. Nie żyje nam się zapewne najlepiej, wciąż pozostajemy byłym krajem bloku wschodniego, nasza gospodarka nie jest w dobrym stanie, chociaż w o wiele lepszym niż ta w Hiszpanii czy Grecji. Mimo to nasz kraj niszczy straszna korupcja, która jest spuścizną PRLu. Można do tego dodać różne przekręty i afery w wykonaniu ludzi którzy nami rządzą. Pytanie jest proste. Jak możemy doprowadzić do naprawy naszego kraju? Co powinniśmy zrobić aby nam jako obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej żyło się lepiej?

Według mnie poza ciężką pracą w fabrykach i zmniejszeniu ilości magistrów z bożej łaski, dla których i tak nie ma miejsc pracy (chociaż dla zwykłych robotników też z tym kiepsko... więc może należałoby zwiększyć ilość miejsc pracy? szczególnie na obszarach z dużą stopą bezrobocia) nie wiele się da zrobić, albo moja wiedza jest niewystarczająca, dlatego chciałbym posłuchać ludzi bardziej obeznanych w temacie polityczno-ekonomicznym. Także zapraszam do dyskusji.
  • 6

#2

Imb.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Obeznania jako takiego nie mam, ale myślę, że podstawą do budowy silnej Polski jest praca u podstaw oraz praca organiczna całego Narodu. Reformy systemu edukacji, który w obecnej sytuacji (ustawiczne zmniejszanie poziomu nauczania, nadchodzące cięcia w programie edukacji) skupia się na kształceniu niemal nieświadomych mas, nieznających własnej historii i dzięki tępemu wykształceniu (skoro uczelnie dostają dotacje od ilości studentów, którzy ją ukończyli, to w razie problemów obniżają standardy) i właśnie tej nieświadomości w przypadku wybierania ludzi kierujących naszym krajem wybiera tych z tzw. "bandy czworga", z których niemal każdy ma powiązania z poprzednim systemem i dzięki czemu np. jednym z doradców prezydenta zostaje były członek PZPR, który np. okrągłą, 400-setną rocznicę hołdu złożonego polskiemu królowi przez rodzinę carską określił jako "niefortunną politykę wobec Rosji". Budowa silnego państwa zaczyna się od zbudowania silnej tożsamości narodowej, a jak tu taką budować, gdy władze celebrują wyłącznie klęski, a w imię pojednania czy z innych wydumanych powodów odmawiają uczczenia zwycięstw?
Reforma systemu nauczania, dążąca do kształtowania społeczeństwa inteligentnego i świadomego oraz właśnie praca u podstaw, aby Polacy byli skłonni czynnie wspierać rozbudowę Polski i zamiast wyjeżdżać za granicę na stałe, wspomagali tworzenie tutaj kraju, z którego możemy być dumni.

Niektórzy twierdzą, że wojna dla naszego narodu skończyła się dopiero roku 1989


Dla Polski II Wojna Światowa zakończyła się w roku 1963, gdy Sowieci zamordowali ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. "Lalek".
  • 4



#3

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Imb@

Celebrowanie hołdu cara jest równie idiotyczne jakby Niemcy celebrowali 3 rozbiór Polski. To jest negatywny nacjonalizm budujący napięcia międzynarodowe.

Jakbyś się czuł gdyby inne kraje świętowały upokorzenie narodu Polskiego? Tutaj trzeba umiaru, nie nacjonalistycznego zadęcia i egoizmu.
  • 0



#4

Patrick.
  • Postów: 135
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Okresu komunizmu w Polsce nie ma co opisywać, bo zapewne wszyscy go znają.

Czytając komentarze np. na Onecie, gdzie PRL jest wychwalany pod niebiosa to w/w zdanie nie wydaje się być takie oczywiste. Zastanawiam się tylko czy wychwalający tamten okres to komuchy czy zwykli ludzie tęskniący za swoją młodością? A może jedno i drugie? W każdym razie na myśl przychodzi mi pewne powiedzenie: "Jeżeli wejdą Niemcy zabiorą nam wolność, jeśli wejdą Rosjanie zabiorą nam duszę".

Celebrowanie hołdu cara jest równie idiotyczne jakby Niemcy celebrowali 3 rozbiór Polski. To jest negatywny nacjonalizm budujący napięcia międzynarodowe.

Ale powinno się uświadomić jak największą rzeszę Polaków, że oprócz "Hołdu pruskiego" był też "Hołd ruski", a tym jakby cisza. Gdyby nie internet i fora historyczne to w życiu nie dowiedziałbym się o tym wydarzeniu, bo w szkole nie było choćby wzmianki na ten temat.
  • 3

#5

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3014
  • Tematów: 2586
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Założenie tematu: Jesteśmy krajem wyniszczonym, jako naród przeżyliśmy bardzo wiele. Nie żyje nam się zapewne najlepiej, wciąż pozostajemy byłym krajem bloku wschodniego, nasza gospodarka nie jest w dobrym stanie, chociaż w o wiele lepszym niż ta w Hiszpanii czy Grecji.


Subiektywnie (bez zaglądania do syntetycznych wskaźników ekonomicznych) mam wrażenie, że ze wszystkich krajów byłego bloku wschodniego, nie licząc oczywiście NRD Polska radzi sobie najlepiej, może ewentualnie przegrywamy nieco z Czechami lub razem z nimi stoimy ex aequo na czele.

Jak możemy doprowadzić do naprawy naszego kraju? Co powinniśmy zrobić aby nam jako obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej żyło się lepiej?



Cóż, w skali krajowej w przeważającej większości przypadków niewiele możemy zdziałać, ale z pewnością warto patrzeć na siebie -- mam na myśli to, żeby postępować przyzwoicie, jak cywilizowany człowiek. Czyli nie brać ani dawać łapówek, nie zachowywać się jak pawian wypuszczony z zoo (nie obrażając pawianów), sprzątać po sobie itp. itd. I co najważniejsze, tępić chyba najgorszą naszą narodową przywarę, czyli cwaniakowanie w szerokim tego słowa znaczeniu.
No ale to utopia.


  • 0



#6

Arctur V..
  • Postów: 311
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Należy natychmiast przeprowadzić rewolucję anarcho-socjalistyczną, umocnić pozycję kraju na Wschodzie, zbudować silny przemysł, silną technologię, poszerzyć wpływy kulturowe, zrewolucjonizować koncepcję narodu i społeczeństwa w kierunku pełnego zjednoczenia, a następnie rewolucję naszą przenieść na inne kraje.

Wszystkich zainteresowanych realnymi zmianami proszę o kontakt na privie; pytajcie o członkostwo w Niezależnym Organie Odnowy "ASpekt"
  • -13

#7

trele12.
  • Postów: 408
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dajcie Polakom rządzić a sami się wykończą.

* Autor: Otto von Bismarck

@a
A co do antysemityzmu, to nie narodził się podczas II wś, narodził się jeszcze za niepodległej.


@Vifon
Przykład idzie z góry



Należy natychmiast przeprowadzić rewolucję anarcho-socjalistyczną, umocnić pozycję kraju na Wschodzie, zbudować silny przemysł, silną technologię, poszerzyć wpływy kulturowe, zrewolucjonizować koncepcję narodu i społeczeństwa w kierunku pełnego zjednoczenia, a następnie rewolucję naszą przenieść na inne kraje.


Taak, czerwona siła! Myślisz że w jedno pokolenie można wychować geniuszy technicznych? Że w jedno pokolenie można wychować patriotów? Ruszajcie na Berlin! Na Paryż! Uważajcie tylko na Jerozolimę ^.^

Użytkownik trele12 edytował ten post 04.05.2012 - 19:12

  • 2

#8

Imb.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@Mylo

Większość zwycięstw jednego narodu jest upokorzeniem dla innego. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy przestać obchodzić jakiekolwiek zwycięstwa - Grunwald (urażamy Niemców), Cud nad Wisłą (urażamy Rosjan), wiktoria wiedeńska, Powstanie Wielkopolskie oraz oba Śląskie (tu urażamy Niemców oraz oszołomów z RAŚ-u)... Możemy tak długo wyliczać, jednak nie przeszkadza nam to uczcić Powstania Listopadowego czy Styczniowego, gdzie to właśnie nam się oberwało.

Należy natychmiast przeprowadzić rewolucję anarcho-socjalistyczną,


Anarcho-socjalizm? Grubo :D
Słyszałem o narodowym bolszewizmie, ale to ma jeszcze mniej sensu xD Ale nie ma obawy - 98 lat temu odparliśmy czerwoną zarazę, to i teraz też nie ma się czego bać.

Użytkownik Imb edytował ten post 04.05.2012 - 19:46

  • 2



#9

Stilgar.
  • Postów: 252
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

-Najważniejsze to odciąć się od wpływów Rosji. Powinniśmy iść drogą Finlandii i Estonii które odwróciły się stanowczo od Rosji. Efekty widać juz po 1-2 pokoleniach.
-Gospodarczo powinniśmy nastawić się na drapieżny kapitalizm aby dogonić reszta Europy nawet koszem ludzi.
-Wszystkich lewaków wystrzelać lub zamknąć w lochach, żeby nie zawracały głowy ludziom swoimi bajeczkami o równości i dobrobycie które zagwarantuje im państwo. Nie ma równości i nigdy nie będzie.
-Na czele kraju powinna stanąć osoba wybrana przez specjalistów, najlepiej wykształconych Polaków, np profesorów wyższych uczelni
-Postawić wszystko na jedną kartę, przemysł, usługi, wojsko, technologia, edukacja lub gospodarka.
-Na czele postawić silnego i suwerennego wodza, którego praca byłaby skromnie opłacana
  • 11

#10

trele12.
  • Postów: 408
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Piękna wizja kraju, szkoda że nierealna :(
  • 0

#11

Arctur V..
  • Postów: 311
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Kluczem do sukcesu jest delegalizacja ekonomii opartej na pieniądzu niewymienialnym i nacjonalizacja przemysłu i oddanie go w ręce rad specjalistycznych, wybieranych metodą demokracji ludowej.

"ASpekt" potrzebuje i Ciebie! Pisz pod: [email protected]!
  • -5

#12

Axote.
  • Postów: 152
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Widzę że mój temat spotkał się z dosyć miłym przyjęciem wśród was, to dobrze. :) Nie ukrywam jednakże że do rozpoczęcia dyskusji w głównej mierze (poza wielokrotną różnych książek i treści na temat naszej historii) skłoniła piosenka pewnego alkoholika i damskiego boksera:

Mimo wszystko sam uważam, że w Polsce przydałaby się rewolucja na miarę Mahatmy Gandhiego. Zastanawia mnie tylko jedno: czy to by coś dało. Naprawdę jest mi smutno wiedząc że nasz naród tyle wycierpiał, a nadal jest takim "popychadłem" - ba! sami siebie tak traktujemy. To jest zdecydowanie bardzo okropne. Pod tym względem zdecydowanie jesteśmy podobni do żydów.

@trele12

Rzeczywiście tak napisałem, przepraszam. Czasami zdarzą się takie pomyłki. Jesteśmy tylko ludźmi. Dziękuje za poprawieni błędu. ^^


PS Dodając - zauważam jak na razie tylko tyle, że nowe pokolenie pomimo wielu wad, w większości czuje tego polskiego ducha. Może to zdecydowanie ukrywa, jednakże sam uważam że gdyby doszło do jakiegoś konfliktu to oddali byśmy życie tak samo jak podczas powstania listopadowego (a może raczej styczniowego? chociaż i tak wszyscy wiemy że to bez sensu :)))

PS2 Miałem komuś jeszcze odpowiedzieć, ale wyleciało mi z głowy... upojenie alkoholowe - jakże popularne dla ludzi w naszym kraju, ucieczka od problemów. Przepraszam i zachęcam do dalszej dyskusji.

Użytkownik Axote edytował ten post 04.05.2012 - 22:17

  • 0

#13

Imb.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@Arctur V.

Nie wiem, jak Ci to wyjaśnić, ale widzisz... Jest taka zabawna kwestia co do tego, co głosisz - otóż tak wychwalany przez Ciebie zarówno socjalizm, jak i cała tzw. "demokracja ludowa" (która była tak ludowa, jak obywatelska była MO) się najzwyczajniej w świecie nie sprawdziły i najlepsze, co można z nimi zrobić, to zaorać i posypać solą, żeby nie odrosło:



Tyle ode mnie ;)
  • 4



#14

Arctur V..
  • Postów: 311
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Nie przyjmuję pouczeń od krypto-nazistowskich pogrobowców papy Hitlera.
  • -3

#15

Axote.
  • Postów: 152
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A według Ciebie co jest lepsze, Arctur? Być krypto nazistą czy może wujkiem stalinem? Ja z dwojga złego, wybrałbym państwo nazistowskie. Bluźnie, ale gdyby ktoś mi postawił taki wybór, to wybrał bym nazistowskie Niemcy aniżeli komunistyczną Rosję. Mam wrażenie że wielu innych postąpiło by podobni, gdyby musieli wybrać to lub to.

Użytkownik Axote edytował ten post 04.05.2012 - 22:28

  • 4


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych