Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kalendarz Majow


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
77 odpowiedzi w tym temacie

#16

slaine.
  • Postów: 57
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

System edukacji do jeden z elementów manipulacji nami. Nie zawsze wszystko ze szkoły jest prawdą.


W takim razie prosze o dowody że Majowie znali koło .

Dołączona grafika
  • -1

#17

Yaw.
  • Postów: 774
  • Tematów: 61
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Heh ostatni post to chyba na demotywatory prędzej by się nadał, ewentualnie ja czegoś nie rozumiem. Czyż Canarisowi nie chodziło o ten rodzaj koła:

Dołączona grafika

?
  • 0



#18

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

O rany :D Majowie znali rzecz jasna kształt koła i potrafili wyrabiać okrągłe przedmioty, ale nie wpadli na pomysł, aby używać koła przy transporcie. Dlatego nie budowali wozów. Może to mieć związek z tym, że na przykład nie mieli zwierząt, które nadawałyby się jakoś specjalnie do zaprzęgania (choć równie dobrze mogli wpaść na pomysł taczek czy wózków pchanych ręcznie, a na to również nie wpadli).
  • 0



#19 Gość_radoslaw

Gość_radoslaw.
  • Tematów: 0

Napisano

O rany :D Majowie znali rzecz jasna kształt koła i potrafili wyrabiać okrągłe przedmioty, ale nie wpadli na pomysł, aby używać koła przy transporcie.



Pewien jesteś?

Dołączona grafika

pozdrawiam

Użytkownik radoslaw edytował ten post 27.03.2011 - 16:18

  • 3

#20

restek.
  • Postów: 424
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Szach-mat
  • 0

#21

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Można powiedzieć, że Aquila wpadł do własnoręcznie wykopanego dołka.
Radosław wygrał przez K.O.

Użytkownik BrainsCollector edytował ten post 27.03.2011 - 16:46

  • 1



#22

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Proszę o źródło obrazka a także o przykład wozu (bo chyba o wozach mówimy, nie o zabawkach dla dzieci, prawda?) używanego przez Majów (wykopaliska archeologiczne, malowidła, rzeźba), a dopiero potem proszę mówić o "szachu", "wpadaniu do dołka" czy "K.O." :)
  • 0



#23

Yaw.
  • Postów: 774
  • Tematów: 61
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Panowie restek i BrainsCollector - proszę nie spamować.

Zazdroszczę Radosław siły przebicia, skoro bezgranicznie Ci wierzą nie wiedząc co jest na obrazku, ani skąd to pochodzi ;) - ja jednak poprosiłbym o jakieś info na ten temat.
  • 0



#24

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja również bym prosił o więcej informacji, bo sam obrazek mówi niewiele (choć domyślam się, co przedstawia). Nie podzielałbym też tego optymizmu u kolegów restek i BrainsCollector - proponuję jeszcze raz przyjrzeć się temu obrazkowi i i odpowiedzieć na poniżesze pytanie:

Jak ów obrazek ma się do używania przez Majów środków transportu poruszających się na kołach?
  • 0



#25 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

Aquila,

Pomijasz podstawową rzecz. Majowie znali pojęcie koła, ale nie potrzebowali go wcale. Mieli różne zabawki, pieski i inne zwierzątka, co świadczy o tym, że koło nie było im obce a samo twierdzenie, że "na to nie wpadli" jest uwłaczające ludzkiej inteligencji oraz w moim odczuciu kpiną ze starożytnych. Mieli nie tylko zabawki na kółkach, a także na północy Jukatanu znaleziono pięciotonowy walec przepołowiony na dwie części. Chyba ze starości:). Lubię Cię Miras, ale czasem paszcza mi się otwiera, jak czytam Twoje posty :)

Myślę, że ja Cię nie przekonam, ale może zwierzenia poszukiwawczych archeologów itp. są chyba coś warte, prawda?
Jak ktoś chce się sam przekonać, to może sobie poczytać:

http://nakum.blox.pl...ml?PageNumber=2

A jak komuś nie pasuje, to nawet tą informację o zabawkach na kółkach i walcu znajdziecie na historycy.org.

Jak ów obrazek ma się do używania przez Majów środków transportu poruszających się na kołach?


Ma się tak, że skoro mieli takie zabawki, to i mogli mieć takie większe, jednak nie były im potrzebne.
  • 5

#26

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Muhadzie, zobacz co napisałem:

Majowie znali rzecz jasna kształt koła i potrafili wyrabiać okrągłe przedmioty, ale nie wpadli na pomysł, aby używać koła przy transporcie. Dlatego nie budowali wozów. Może to mieć związek z tym, że na przykład nie mieli zwierząt, które nadawałyby się jakoś specjalnie do zaprzęgania (choć równie dobrze mogli wpaść na pomysł taczek czy wózków pchanych ręcznie, a na to również nie wpadli).


Napisałem, że znali ogólnie pojęcie koła (więc proszę nie sugerować, że odmawiam im tej wiedzy). Mogli go używać do rozmaitych celów (np ozdobnych itp), ale naprawdę nie wpadli na pomysł, aby budować wozy. I nie chodzi mi tu o jakieś upośledzenie umysłowe - po prostu nie przyszło im do głowy, aby kształt tej figury zastosować do transportu. Po prostu wygodniej chyba było im wszystko nosić (dżungla nie jest zbyt dobrym miejscem na rozbijanie się wozami). Po drugie - w co mieliby zaprzęgać te swoje (nieistniejące, ale przyjmijmy odwrotnie na potrzeby dyskusji) wozy? W tapiry?

Ma się tak, że skoro mieli takie zabawki, to i mogli mieć takie większe, jednak nie były im potrzebne.


Mogli mieć i nawet największe na świecie zabawki dla dzieci na kołach, lecz wozów do transportu mimo wszystko nie posiadali. I w tym tkwi sedno mojego stanowiska.


Wciąż liczę też na to, że panowie Radosław, restek i BrainsCollector opowiedzą nam w jaki sposób obrazek ten psuje prawdę o braku wozów u cywilizacji Majów :)
  • 1



#27

restek.
  • Postów: 424
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Aquila a powiedz czy byłeś w tam i widziales czy na pewno nie bylo ani jednego wozu z kołami ? :) dlaczego tak stanowczo to stwierdzasz?
  • 1

#28

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ponieważ tak mówią badania archeologiczne i ludzie, którzy latami kształcili się na najlepszych uczelniach a potem nierzadko przez wiele lat prowadzili wykopaliska. To dla mnie autorytety, ponieważ mają coś, czego brakuje obrazkowi Radosława i jego lakonicznemu komentarzowi. Jak zwykle w takich sytuacjach nie ma też absolutnie ani śladu używania przez Majów takich wozów - czy to z wykopalisk, malowideł, rzeźb czy przekazów.
  • 2



#29

Canaris.

    God Emperor of Mankind

  • Postów: 641
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pomijasz podstawową rzecz. Majowie znali pojęcie koła, ale nie potrzebowali go wcale.


No jasne . Po cholere komuś szybsza kominikacja , sprawniejsza administracja państwa , szybsza wymiana towarów i ludzi i takie tam inne zbędne bzdury .


Aquila a powiedz czy byłeś w tam i widziales czy na pewno nie bylo ani jednego wozu z kołami ? dlaczego tak stanowczo to stwierdzasz?

Słyszałeś kiedyś o czymś takim jak archeologia i przekazy z danej epoki ?? Chyba nie ..
  • 0



#30

Kajman.
  • Postów: 694
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Pomijasz podstawową rzecz. Majowie znali pojęcie koła, ale nie potrzebowali go wcale.


No jasne . Po cholere komuś szybsza kominikacja , sprawniejsza administracja państwa , szybsza wymiana towarów i ludzi i takie tam inne zbędne bzdury .

A żebyś wiedział, że Majom było to po cholerę. Przecież oni mieszkali na półwyspie Jukatan na terenach dzisiejszego Meksyku i Gwatemali. A wiesz co tam jest? Dżungla. Las tropikalny. Drzewa, drzewa, drzewa. Gdzie tam można używać pojazdów?
  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych