Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy śmieci na orbicie uniemożliwią loty kosmiczne?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#46

zygix.
  • Postów: 671
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nanosatelita NanoSail-D, od ponad 100 dni od umieszczenia na ziemskiej orbicie, kontynuuje deorbitację. Od rozłożenia żagli zbierane są cenne dane, które w przyszłości mogą okazać się pomocne w usuwaniu kosmicznych śmieci i niedziałających satelitów. Poza tym satelita umożliwi dokładne zbadanie górnych warstw atmosfery.

Inżynierowie i naukowcy z NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville, badają charakterystyki zmian przebiegu orbity nanosatelity. Badania empiryczne są potrzebne, ponieważ między założeniami teoretycznymi a rzeczywistą sytuacją mogą wystąpić różnice, (np. ze względu na brak uwzględnienia w symulacjach jakiegoś ważnego czynnika). Tak jest w przypadku NanoSail-D.

http://www.kosmonaut...-nanosaild.html
  • 0

#47

Pędnik NieŁągiewki.
  • Postów: 125
  • Tematów: 1
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Wyczułem, że koledze chodzi o to, iż orbitujace z tą samą prędkością kątową(czy liniową) ciała o różnych masach powinny się ustawiać każde na specyficznej dla swojej masy orbicie. Decydują o tym dwie siły: siła dośrodkowa z jaką ciało jest przyciągane, i równoważąca ją siła odśrodkowa generowana przez ciało. Jako że obydwa ciała orbitujące z taką samą prędkością kątową(bądź liniową) różnią się masą, więc każdemu z nich przynależy inna, specyficzna orbitalna prędkość. Aby "zgrać" obie prędkości: różną liniową z tą samą kątową (lub odwrotnie) dwóch ciał o różnych masach... trzeba je umieścić na różnej odległości od środka planety - różnej orbicie, albo...zróżnicować ich prędkosci. Innej drogi nie ma.
Kolega sugeruje - moim zdaniem słusznie - że tej "selekcji" dokonać powinna automatycznie różna masa tych dwóch ciał z tą sama prędkością pędzących - lżejsze odlecą dalej, cięższe zajmą orbity niższe, bliższe planety. Prawa zachowania energii i pędu są tu, a przynajmniej powinny być, niejako automatycznymi selekcjonerami orbit odlamków o różnych masach i tych samych prędkościach orbitalnych, i "rozstawia" je na rożnych orbitach... Na tej samej zasadzie działają wirówki do mleka czy wzbogacające superwirówki separujące atomy np. U-238 od U-235...Wirujące z tą samą prędkoscią liniową atomy Uranu o nieznacznie różnej masie ustawiają się w różnych odleglościach (orbitach) od środka wirującego gazowego dysku, i metodą odsysania są stamtąd relegowane do osobnych zbiorników.
  • 0

#48

GuardAngel.
  • Postów: 373
  • Tematów: 37
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kosmiczny harpun posprząta śmieci z orbity okołoziemskiej.

Brytyjscy naukowcy skonstruowali i testują kosmiczny harpun. Ma on pomóc w posprzątaniu orbity okołoziemskiej, po której krążą ogromne ilości śmieci. Są to pozostałości po starych satelitach czy rakietach. Orbitalne odłamki są niewielkie - większość ma mniej niż centymetr długości, ale są ich miliony. Zagrażają na przykład satelitom telekomunikacyjnym.
- Wpadają też z prędkością prawie 30 tysięcy kilometrów na godzinę w ziemską atmosferę i zostawiają świetliste smugi - mówi brytyjski astronom dr Tim O'Brien.

Jego koledzy, którzy chcą rozwiązać problem, skonstruowali specjalny harpun. Wystrzelony z dużą prędkością ma wbijać się w kosmiczne śmieci i zmniejszać ich prędkość. Wtedy te metalowe odłamki zaczną spadać.

Pomysłów na posprzątanie orbity jest więcej: mówi się na przykład o orbitalnych odkurzaczach, czy o złapaniu śmieci w kosmiczne sieci.


źródło

Dołączona grafika

Ilustracjia zrobiona przez australijską firmę Electro Optic Systems pokazujące dokładnie, jak zatłoczona jest przestrzeń wokół Ziemi.

Na zdjęciu widok Ziemi z orbity geostacjonarnej, a wokół niej latające kosmiczne śmieci - na ilustracji widać ok. 50 tys. z pół miliona obiektów większych niż 1 cm znajdujących się na niższej orbicie ziemskiej. To dużo, bardzo dużo. A z każdym dniem dostarczamy więcej śmieci na orbitę.Dlaczego po prawej stronie zdjęcia nie widać śmieci? Ponieważ wschodnia część Ziemi znajduje się tu w cieniu, dlatego śmieci nie są widoczne dla ludzkiego oka.

Użytkownik GuardAngel edytował ten post 31.12.2012 - 01:51

  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych