Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy śmieci na orbicie uniemożliwią loty kosmiczne?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#16

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Aph - jeśli podręczniki są dla Ciebie inspiracją,to je studiuj,nie mam zamiaru przeszkadzać Ci w tym dziele.

a zycie jest inspiracja dla podrecznikow.
fakt, ze wyposzczone kule z metalu i papieru o tej samej srednicy spadna na ziemie w tym samym czasie jest bardzo dobra inspiracja dla podrecznikow.
fakt, ze astronauta wychodzacy z wahadlowca samoczynnie sie od niego nie oddali (pomimo olbrzymiej roznicy mas) jest jeszcze lepsza inspiracja dla podrecznikow.
wreszcie wzor matematyczy znany od lat, idealnie oddajacy rzeczywistosc - pozwalajacy przewidziec zachowanie cial w przyszlosci, przy znanych warunkach poczatkowych jest najlepsza inspiracja dla podrecznikow.

taki podrecznik moze mnie inspirowac. a Ciebie co inspiruje?

"Nie ma takich zdięć" mariush,a dla czego,czy nasza cywilizacja jeszcze nie dorosła do reailzacji takiego przedsięwzięcia?Przecież wysyłane były już sondy poza nasz układ słoneczny i to z przesłaniem dla obcych...

widac latwiej puscic sonde w glab kosmosu, niz zrobic zdjecie czegos co ma srednice 1cm - 5m (jak mariush) z nie mniej niz kilkuset kilometrow. calkiem sensowne.
  • 0

#17

TKr.
  • Postów: 141
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

[..]

To nie wiesz, że np. Księżyc cały czas w swoim ruchu orbitalnym spada na Ziemię, a Ziemia spada na Słońce?


Dziwne :)
A miałem wrażenie ( które poparto mi dowodami na wykładach z fizyki na studiach ) że księżyc oddala się od ziemi :P
No cóż, może aż tak ja i moi profesorzy jesteśmy omylni ?
  • 0

#18

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Nie ma takich zdięć" mariush,a dla czego, czy nasza cywilizacja jeszcze nie dorosła do reailzacji takiego przedsięwzięcia?Przecież wysyłane były już sondy poza nasz układ słoneczny i to z przesłaniem dla obcych...

A nie pomyślałeś jak trudne i niebezpieczne byłoby manewrowanie sondą w sąsiedztwie dużego nagromadzenia drobnych brył lodowych. To o wiele trudniejsze niż przykręcenie wygrawerowanej platynowej plakietki do sondy międzyplanetarnej.

No cóż, może aż tak ja i moi profesorzy jesteśmy omylni ?

Nie wiem, co sądzą Twoi profesorzy. Proponowałbym zadać swoim profesorom takie pytanie: Czym się różni spadanie zwykłego kamienia pod wpływem grawitacji od orbitowania Księżyca wokół Ziemi? Myślę, że powiedzą Ci: W gruncie rzeczy to niczym. Mam przynajmniej taką nadzieję... ;)

A powiększanie się rozmiarów orbity Księżyca nie ma tu nic do rzeczy.
  • 0



#19

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A miałem wrażenie ( które poparto mi dowodami na wykładach z fizyki na studiach ) że księżyc oddala się od ziemi :P

zle zrozumiales przyklad.
tu nie chodzi o dlugofalowe prognozy odleglosci ziemia-ksiezyc, tylko o sens ruchu orbitalnego.

ksiezyc jest przyciagany przez ziemie, wiec na nia spada. ma jednak swoja predkosc orbitalna, ktora w ogolnym rozrachunku rownowazy ten spadek, przez co porusza sie po 'mniej wiecej' kolowiej drodze.
  • 0

#20

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie ma ludzi nieomylnych,jednak jeśli pomyłki zdarzają się zbyt często,to może być zastanawiające.

Mariush - zbyt dosłownie,a nawet przesadnie zrozumiałeś moje pytanie,przecież nie chodziło mi o pobranie próbek pierścieni,a jedynie zrobienie im fotek.
Przesadziłeś totalnie z tym niebezpieczeństwem,zupełnie jak byś miał sam pilotować tę sondę.Tak na mój gust,to powinieneś jeszcze dokładniej... opisac plakietkę(?).

A spadanie kamienia pod wpływem grawitacji nie różni się niczym od orbitowania Księżyca - przecież jest to oczywiste,a nawet widoczne gołym okiem - nie mówiąc już o powiększaniu się jego orbity,która będzie miała "coś do rzeczy" dopiero wówczas,gdy zacznie się zmniejszać do tego stopnia,że zmuszeni będziemy schylać się,ratując głowy przed "nabyciem" guza.
  • 0

#21

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mariush - zbyt dosłownie,a nawet przesadnie zrozumiałeś moje pytanie,przecież nie chodziło mi o pobranie próbek pierścieni,a jedynie zrobienie im fotek.

Fotki już mają, a robienie zdjęć poszczególnych brył nie ma raczej większego i praktycznego sensu, niż zaspokojenie czyjejś zwykłej ciekawości.

Tak na mój gust,to powinieneś jeszcze dokładniej... opisac plakietkę(?).

http://jcboulay.free...r_10_plaque.gif

A spadanie kamienia pod wpływem grawitacji nie różni się niczym od orbitowania Księżyca - przecież jest to oczywiste,a nawet widoczne gołym okiem

No to nie rozumiem Twoich uwag w kwestii spadającego Księżyca.
  • 0



#22

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

[quote]mariush
Fotki już mają, a robienie zdjęć poszczególnych brył nie ma raczej większego i praktycznego sensu, niż zaspokojenie czyjejś zwykłej ciekawości.

-Jeśli fotkami tymi są tylko te,ogólnie dostępne z których niewiele można wywnioskować i tyle ma wystarczyć,to po co latać na Księżyc,czy gdziekolwiek indziej?
Lepiej budujmy teleskopy a wystarczą tylko takie,dzięki którym będziemy mieli zaledwie mgliste pojęcie o oglądanym obiekcie,bo po co komu szczegóły - czy napewno jesteś człowiekiem?
Jeśli tak - to bardzo niekonsekwentnym


Tak na mój gust,to powinieneś jeszcze dokładniej... opisac plakietkę(?).

[quote]mariush
http://jcboulay.free...r_10_plaque.gif


[quote]mariush
> "No to nie rozumiem Twoich uwag w kwestii spadającego Księżyca."

-Jesli nie rozumiesz powyzszej aluzji,to masz kłopoty ze zrozumieniem teorii mistrza Alberta w kwestii względności.
  • 0

#23

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

-Jeśli fotkami tymi są tylko te,ogólnie dostępne z których niewiele można wywnioskować i tyle ma wystarczyć,to po co latać na Księżyc,czy gdziekolwiek indziej?Lepiej budujmy teleskopy a wystarczą tylko takie,dzięki którym będziemy mieli zaledwie mgliste pojęcie o oglądanym obiekcie,bo po co komu szczegóły

Mam wrażenie, że dla Ciebie fotki to jedyne wiarygodne źródło wiedzy. Przecież powiedziałem, że wykonano szereg precyzyjnych badań określających rozmiary i rozkład brył budujących pierścienie Saturna. Może kiedyś zrobią ich zdjęcia, ale w obecnej chwili to raczej nie jest priorytetowy cel.

czy napewno jesteś człowiekiem?

Nie, Ziemianinie.
Jestem mieszkańcem planety, która krąży wokół gwiazdy widocznej na Waszym niebie w gwiazdozbiorze Sieci, mającej wg Hipparcosa numer 15330/15371. Mamy zamiar wkrótce się Wam ujawnić, ale może się to trochę przeciągnąć z powodu pewnych dyplomatycznych rozbieżności, które pojawiły się ostatnio w tej kwestii na forum Rady Galaktycznej. My chcemy to zrobić w kwietniu tego roku, ale Deltorionisi chcą poczekać do grudnia 2012 roku. Niestety, w radzie to oni mają większość, więc z tym kwietniem mogą być kosmiczne problemy.

Sorry mindmax za tę głęboką ironię, ale bardzo dziwne pytania zadajesz... :o

-Jesli nie rozumiesz powyzszej aluzji,to masz kłopoty ze zrozumieniem teorii mistrza Alberta w kwestii względności.

Możesz przybliżyć, bo nie mam pojęcia do czego zmierzasz?
  • 0



#24

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Faktycznie mariush - fotki są dla mnie tak wiarygone jak cała nauka,bo nie zakładam z góry,że są zmanipulowane dlatego mogą być potwierdzeniem przekazów słownych - które,jak można sądzić z wypowiedzi,dla Ciebie są całkiem wystarczające.

Człowiek z natury jest ciekawski, a Ty?- nie widać tego po wypowiedziach i "o ironio losu" jesteś bardzo wierzącym -musisz uważać bo wpadniesz w dewocję- dla Ciebie tą wiarą jest... nauka. Dlatego właśnie pytałem kim jesteś - lecz nie zaskoczyłeś o co biega.

Nurtuje Cię kwestia względności w moim wykonaniu? Wyduś z siebie względem czego ten efekt domina - spadanie Księżyca na Ziemię,Ziemi na Słońce,Słońca na... jądro galaktyki,a te na jądro wszystkich galaktyk,które pewnie jest tym naukowym "punktem zerowym".


Faktycznie mariush - fotki są dla mnie tak wiarygone jak cała nauka,bo nie zakładam z góry,że są zmanipulowane dlatego mogą być potwierdzeniem przekazów słownych - które,jak można sądzić z wypowiedzi,dla Ciebie są całkiem wystarczające.

Człowiek z natury jest ciekawski, a Ty?- nie widać tego po wypowiedziach i "o ironio losu" jesteś bardzo wierzącym -musisz uważać bo wpadniesz w dewocję- dla Ciebie tą wiarą jest... nauka. Dlatego właśnie pytałem kim jesteś - lecz nie zaskoczyłeś o co biega.

Nurtuje Cię kwestia względności w moim wykonaniu? Wyduś z siebie względem czego ten efekt domina - spadanie Księżyca na Ziemię,Ziemi na Słońce,Słońca na... jądro galaktyki,a te na jądro wszystkich galaktyk,które pewnie jest tym naukowym "punktem zerowym".
  • 0

#25

Jaku.
  • Postów: 122
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Podziwiam cierpliwość Mariusha. W kilku tematach, zresztą.
Ale Ty, mindmax, przenosząc swoje wątpliwości (niewiedzę) na kolejne forum powodujesz, że ktoś życzliwie nastawiony do takiej sytuacji, w końcu MUSI stracić cierpliwość - czy naprawdę wiedza dostępna w podręcznikach, czy idąc dalej, książkach/publikacjach fachowych jest dla Ciebie nie do przyjęcia tylko dlatego, że piszą tam o rzeczach, mówiąc ogólnie, dla Ciebie niezrozumiałych?
Sam nie wiem. I pewnie wielu ten i nie tylko ten wątek czytających ma podobnie...
Poszukiwanie sensu czy istoty rzeczy wcale nie musi polegać na zakładaniu, że większość tego co mówi "strona oficjalna", naukowcy czy media jest z gruntu fałszywe.
Tym bardziej, że wypowiadający się na forach opinii publicznej (mówię tutaj o osobach, z kręgu naukowego) - zwykle sami "kurze spod ogona" nie wypadli. Oni najczęściej mają wiedzę ogromną, i możesz być pewien, że większość Twoich (przedziwnych zresztą czasami) teorii sprawdzali częstokroć w praktyce...
Zastanawiałeś się kiedykolwiek jaka jest droga naukowa, pierwszego-lepszego ;) profesora?
Wątpię jednak.
  • 0



#26

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Masz prawo wątpić Jaku,tego ci nikt nie zabroni,jednak nie trzeba być bardzo błyskotliwym,żeby wiedzieć jaką drogę przeszedł każdy naukowiec bez względu na stopień.

Ludzie ci muszą odznaczać się silną wolą i jeszcze silniejszą wiarą,bo chwila zwątpienia wyrażona w mediach groziła by im utratą stanowiska.

Zapoznając sie jedynie z postami moich - cierpliwych adwersarzy,a prawdziwość moich sprawdzając z "Wiki..." prawdopodobnie kazdego doprowadziło do wniosków podobnych Twoim,ale być może chociaż nieliczni i przez chwilę trochę się zastanowią nad... (papierową) potęgą naszej wiedzy.

Jeśli tak będzie,to gra jest warta świeczki - przecież podręcznik nie jesdt biblią.
  • 0

#27

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Niewiele tego,ale już coś,być może kawałki owego lodu z pierścienia posiadają takie rozmiary jak podawaliście,ale z fotek mogło by wynikać (troszkę za mała rozdzielczość żeby być całkowicie pewnym),że niekoniecznie występują one obok siebie.

Wczesniej nie odniosłem się,więc może teraz.
Nie bardzo rozumiem aph o co chodziło Ci względem podręczników i tej wyliczanki.

Jesli aph,mariush i...(?) mieliście na myśli tylko połowiczne rozwiązanie kwestii spadania,bo do pełnego brakowało sił odśrodkowych i oddziaływania Słońca - to macie bardzo specyficzne poczucie humoru.
W ten sposób myśląc,to marny nasz żywot,bo od momentu narodzin nic innego nie robimy,tylko... umieramy.
  • 0

#28

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oj,ktoś zakosił wstawioną przeze mnie foootę z pierścieniami Saturna,więc może w ten sposób dla zainteresowanych...

http://photojournal....7792_modest.jpg
  • 0

#29

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jesli przywolales tutaj mozliwosc manipulacji, przeklaman, a wiec spiskow to wlasnie teraz uznaje, ze ta dyskusja (o ile mozna to tak nazwac) jest bezcelowa, bezsensowna, jest strata czasu, a jej poziom z jednej ze stron nieprzyzwoicie niski. jedynym co moge w tej sytuacji zrobic jest rada, zebys jeszcze kilka razy (tym razem z wlaczonym mysleniem) przecztal post Jaka.

o duchach, ufo, koncu swiata mozesz sobie pisac ile chcesz, ale jesli myslisz, ze po przeczytaniu strony na wikipedii (ktorej notabene i tak mogles nie zrozumiec) mozesz dyskutowac na poziomie z osoba, ktora danej dziedzinie poswiecila lata, to raczej sie mylisz. ja mysle, ze czescia "teorii" nie mozesz startowac nawet do madrzejszego gimnazjalisty.
  • 0

#30

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Myślę że muszę sobie poszukać jakiegoś adwokata aph,bo zasuwasz jak stary prokurator.

Twój -wybacz- ale zaściankowy sposób myślenia może Cię doprowadzić do jakiegoś choróbstwa,gdzie Ty widzisz "manipulacje" lub "przekłamania",przecież to jest typowy -niepodręcznikowy- sposób myślenia,czyżbyś nigdy tego nie próbował?- jeśli tak to współczuję.

Poziom dyskusji nie jest zależny tylko od jednej strony,a przecież nie tylko ja nie jestem alfą i omegą,nie sposób być "oblatanym" we wszystkich dziedzinach.

Zwolennicy teorii spiskowych jak i naukowych mają do dyspozycji wszysto co jest w necie,ja natomiast zmuszony jestem działać sam - gdy temat jest nowatorski a przynajmniej mało spiskowy - przeciw bardzo wielu,a to na pewno nie daje mi przewagi.Wpadki każdemu mogą się zdarzyć -jeśli moje przytoczysz,będę Ci wdzięczny,przynajmniej przypomnę sobie o co "walczyłem".
Kazdy ma prawo nie zgadzać się z głosem innych,lecz ogólna - niemerytoryczna krytyka cechuje przeważnie dyletantów - jesli nie zgadzasz się ze mną w jakiejś kwestii,to jakiż problem zacytować moje wypowiedzi,nawet z innych stron.

Jeżeli nie zdajesz sobie sprawy z tego,jakie bzdety wypisujesz,to wybacz,ale jesteś jeszcze mocno niedojżałym osobnikiem (co nie zawsze zależy od wieku),a sporej części społeczeństwa zostaje tak do końca,gdy... nie przebudzą się w odpowiedniej chwili.A jeśli już o "Wiki..."mowa,to faktycznie tam najłatwiej i najszybciej,jednak gdy już "wgryziesz" się w temat,to proponował bym coś bardziej konkretnego.

Reasumując to ołosłowne krytykanctwo nie bardzo popłaca,a krytka na podstawie innych krytykantów,których zawsze znajdzie się wielu w każdym temacie jest zwykłą plotką.

Czekam na konkrety aph.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych