Skocz do zawartości


Zdjęcie

Częściowe zaćmienie Słońca - 4 stycznia 2011


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#16

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

nie spałem całą noc by upolować coś roju Kwadrantydów, niestety gdy tylko się robiło coś lepsze niebo.. to zaraz nadciągały chmury, bałem się, że prześpię zaćmienie, telefon mi padł, bo nie wyłączyłem radia i...? mój zegar biologiczny nie zawiódł. obudziłem się o 8.10 :D mimo, że zasnąłem przed 6. niestety chmury.. dużo chmur.. 9.15 nic się nie zmienia, by nagle mały przebłysk i widać przez chmury gołym okiem piękny rogalik. potem już było coraz lepiej patrzyłem raz okiem raz przez moja płytkę, aż dostałem zaćmy, muszę pisać tak 'z pod byka' bo na środku nic nie widzę :D wciąż część tarczy jest zakryta, warto było takie coś zobaczyć 8)

Użytkownik dżekson edytował ten post 04.01.2011 - 10:23

  • 0



#17

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Przedstawiam efekty mojej obserwacji (do maksimum nie robiłam zdjęć bo sądziłam, że później będzie na to masa czasu i po części miałam rację - chmury zasłoniły większość maksimum ale później poszły).

Maksimum:


Dołączona grafika

Dołączona grafika


Reszta zaćmienia:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Ostatni kontakt:

Dołączona grafika


A oto wykorzystany sprzęt:

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Uploaded with ImageShack.us

Zdjęcia wykonane telefonem komórkowym SE W910i ponieważ tata perfidnie zarąbał mi lustrzankę (wiedząc, że mam zamiar urządzić tu małą sesję!) i gdzieś pojechał. Ale jak do niego zadzwoniłam powiedział (nie nadmieniając gdzie jest), że postara się porobić trochę zdjęć. Coś mi się zdaje jednak, że pojechał pomagać ciotce w remoncie a w tamtej okolicy ma idealny widok na ... północ i zachód. Także niespecjalnie jest na co liczyć.
Ale zdjęcia telefonem w sumie nie wyszły aż tak źle.

Użytkownik Ana Mert edytował ten post 04.01.2011 - 11:36

  • 7



#18

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

pogoda była doskonała do oglądania tego zjawiska bez żadnych okularów, lekkie chmurki idealnie przysłaniały blask :)

Dołączona grafika

później jeszcze wrzucę parę fotek

Użytkownik shortez edytował ten post 04.01.2011 - 12:35

  • 4



#19

pawku221.
  • Postów: 24
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Piekne zjawisko ! dzisiaj cala lekcje przesiedzialem w oknie , by to dostrzec. Mimo duzej ilosci chmur , mozna bylo bez problemu dostrzec zacmienie :) Czekam na nastepne , ale z tego co widze to dopiero za 4,5 roku ... Zdziwilem sie , bo oprocz mnie tylko jedna osoba byla tym zainteresowana w klasie, reszta nawet nie spojrzala w momencie maksimum..
  • 0

#20

SushieEz.
  • Postów: 125
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Po raz kolejny pogoda nad Białymstokiem zawiodła. Obserwacja Słońca nie była możliwa, nawet na chwilę się nie wynurzyło. Co dopiero Kwadrantydy :<

No cóż, przepełniony zazdrością podziwiam Wasze zdjęcia.

Swoją drogą, shortez - świetne ujęcie, świetny klimat.


Dorzucam zdjęcie satelitarne Europy w okolicach maksimum.
Dołączona grafika

Użytkownik SushieEz edytował ten post 04.01.2011 - 17:18

  • 0

#21

skatemilo87 (nie rocznik).
  • Postów: 27
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W Katosach super pogoda! Nawet nauczycielka pozwoliła przez 20 minut gapić nam się w okno, ona robiła to samo haha :D
  • 0

#22

Kamilos.
  • Postów: 121
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Widziałem dokładnie przez okno, podczas sprawdzianu :> Niedostateczny jak w banku, ale co tam ;D
  • 0

#23

Korynt.
  • Postów: 315
  • Tematów: 66
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

50 N 22 E pogoda nawet dobra, niestety zdjęcia wykonane komórką w czasie lekcji nie są zbyt dobrzej jakości więc nie wrzucam. Spodziewałem się jednak ciekawszych widoków.
  • 0

#24

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli o zdjęcia zaćmienia chodzi, to mój faworyt (jednak z dziedziny fotografii profesjonalnych ;) ):
Dołączona grafika

Cytuję: "Żeby uwiecznić to, astrofotograf Thierry Legault specjalnie wybrał się w podróż do Jemenu, bo wiedział, że tylko stamtąd, tylko przez parę sekund na tle Słońca będzie można zobaczyć ISS - Międzynarodową Stację Kosmiczną. Małą, 100-metrową kruszynkę na tle odległego o 390 000 km Księżyca i 140 mln km Słońca."

Szok...
  • 3



#25

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ha świetne zdjęcie, to niesamowite, że widać iss ! Wspaniale zdjęcie...

Swoją drogą, shortez - świetne ujęcie, świetny klimat.


Dzięki :)

Użytkownik shortez edytował ten post 05.01.2011 - 16:25

  • 0



#26

SushieEz.
  • Postów: 125
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Cytuję: "Żeby uwiecznić to, astrofotograf Thierry Legault specjalnie wybrał się w podróż do Jemenu, bo wiedział, że tylko stamtąd, tylko przez parę sekund na tle Słońca będzie można zobaczyć ISS - Międzynarodową Stację Kosmiczną. Małą, 100-metrową kruszynkę na tle odległego o 390 000 km Księżyca i 140 mln km Słońca."



Mała poprawka. Do Omanu. :)
  • 0

#27

koval321.
  • Postów: 66
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pare dni temu było częściowe zacmienie słońca, to co mnie zdziwiło że pojawiła się mgła w chwili tego zaćmienia i trwała tak długo jak to zjawisko. Nie wyglądało to w ten sposób zeby było jakoś ciemniej ale jak typowa biała mgła.

Użytkownik +..... edytował ten post 06.01.2011 - 22:49
Połączenie tematów

  • 0

#28

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kondensacja pary wodnej w czasie obniżenia temperatury. Zaćmienie ok 75% tarczy słonecznej skutecznie obniża temperaturę. Mgła przypowierzchniowa tworzy się gdy para wodna z nagrzanego podłoża trafia na nagłe obniżenie temperatury powietrza (nawet przy minusowych temperaturach lód sublimuje, zwłaszcza przy dobrym nasłonecznieniu). Z powodu szybszego wychładzania atmosfery niż gruntu takie zjawiska są w takiej sytuacji dość oczywiste.

U mnie mgły występują bardzo często, taki okoliczny mikroklimat i wpływ lasu - więc się co nieco interesowałem.
  • 1



#29

Eupsychia.
  • Postów: 92
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja niestety przegapiłam w tym roku zaćmienie :( po prostu zapomniałam.
Następne za 4,5 roku tak? Ktoś wie gdzie wtedy będzie całkowite? :)
Może się wybiorę, chciałabym takie chociaż raz w życiu zobaczyć. A 4,5 roku starczy na przygotowanie się. :)

edit: zaćmienie całkowite w 2015 będzie widoczne z Bieguna Północnego ;]
ale za to 13 listopada 2012 będzie całkowite,widoczne z Australii :D .

Użytkownik Eupsychia edytował ten post 07.01.2011 - 05:55

  • 0

#30

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zaćmienie Słońca widziane przez kamery umieszczone daleko poza ziemską atmosferą, wygląda znacznie bardziej dramatycznie.
W październiku 2010 Amerykańskie satelitarne obserwatorium słoneczne SOLAR DYNAMICS OBSERVATORY przekazało obrazy tarczy słonecznej, stopniowo przesłanianej przez Księżyc. Obraz Słońca wygenerowany za pomocą filtrów wąskopasmowych pokazuje formowane polami magnetycznymi zawiłe struktury jego powierzchni (heliosfery) oraz przyległe warstwy otaczającej Słońce korony.
Zaćmienie z 4 stycznia br. sfotografowało japońskie obserwatorium satelitarne HINODE. W momencie maksymalnej fazy japoński satelita znajdował się dalej po przeciwległej stronie Ziemi, dlatego na jego zdjęciach widzimy zaćmienie "obrączkowe".

Dołączona grafika
Obrazy zaćmienia Słońca z kamery SDO.

Dołączona grafika
Obrazy ostatniego zaćmienia z kamery HINODE.

Więcej na ten temat w linku: http://www.planetary...ticle/00002869/
  • 4




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych