Skocz do zawartości


Zdjęcie

Częściowe zaćmienie Słońca - 4 stycznia 2011


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

4 stycznia 2011 będzie widoczne - w całej Europie (z wyjątkiem Islandii, Wysp Owczych i północnych krańców Półwyspu Skandynawskiego), a także w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej i zachodnich Chinach - częściowe zaćmienie Słońca.
W Polsce w godzinach porannych na większości terytorium kraju przesłonięciu ulegnie ponad 80% tarczy Słońca.
Oby tylko pogoda dopisała.
źródło

O zaćmieniu w Polsce:
http://cybermoon.w.i...pol_s/2011.html
http://forum.astropo...253#entry411253


http://www.youtube.com/watch?v=I_tpCFYKqTQ


  • 0



#2

Yoh.
  • Postów: 617
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No to mam już zajęcie na rano 4 stycznia 2011 roku ;D
Serio, to może być całkiem ciekawe widowisko. Godzinki mniej więcej znam, wystarczy wcześnie wstać i siedzieć w oknie z czymś przez co ujrzę całe zaćmienie.

Fakt, żeby tylko pogoda dopisała akurat tego dnia.
  • 0



#3 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
  • Tematów: 0

Napisano

Moja pierwsza reakcja na tę wiadomość


Dołączona grafika


Oby pogoda dopisała 8)
  • 0

#4

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Sfotografuj zaćmienie Słońca!
  • 0



#5

Arczi1991.
  • Postów: 285
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Szkoda tylko, że sie kiepska pogoda zapowiada. Ale może się coś w prognozach zmieni :D
  • 0

#6

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Prognozy są niezłe. Przynajmniej patrząc na południowo-zachodnią część kraju. Zachmurzenie częściowe przechodzące w czyste niebo. W każdym razie pogoda będzie o wiele lepsza niż dzisiaj.

Jak? Przygotowani?

Ja właśnie szukam mojej super dyskietki (przeżyła już kilka zaćmień począwszy od tego w 1999 roku i powinna być gdzieś w moim "zestawie do obserwacji nieba"... powinna xD).
Zastanawiam się też czy uda mi się ustawić teleskop do projekcji tak jak ostatnio ale nie mam za bardzo ochoty na stawianie teleskopu i kartek w 20 centymetrowym śniegu na nieodśnieżanym od początku zimy balkonie. Pobawię się z tym może w drugiej części zaćmienia gdy Słońce zacznie wpadać przez okno do mojego wychodzącego na południe pokoju.
  • 0



#7

czarny445.
  • Postów: 11
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No to nożyczki w dłoń i wycinamy z Rentgena czarną część. Ja będę obserwować moją lornetą. może zrobię jakieś zdjęcia. Ale jak znam moje szczęście to pogody nie będzie. I po zaćmieniu xD
  • 0

#8

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

widzę, kazdy się uzbraja jak tylko może :D cóż ja mam specjalną szklaną płytkę do obserwacji słońca.
a jak pogoda nie wypali to mam coś dla tych również:

Transmisja z Gdańska.

no chyba, że na północy też nie będzie pogody :D

Użytkownik dżekson edytował ten post 03.01.2011 - 23:48

  • 0



#9

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No to nożyczki w dłoń i wycinamy z Rentgena czarną część. Ja będę obserwować moją lornetą. może zrobię jakieś zdjęcia.


Zakładając, ze będzie pogodne niebo, szczerze odradzam takie obserwacje, szczególnie lornetą. Jeśli nie chcesz uszkodzić lub stracić wzroku, nie stosuj tak bezmyślnych metod. Lorneta jako światłosilne narzędzie skupi w gałkach ocznych całe promieniowanie (podczerwień). Przez filtr z kliszy rentgenowskiej można co najwyżej pozerkać okiem nieuzbrojonym (bez lornety). Przestrzegam przed bezmyślnością!
  • 1



#10

czarny445.
  • Postów: 11
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Spokojnie, wyluzuj. Dziękuje za dobrą radę, choć i tak będzie nie potrzebna. Niebo jest tak zachmurzone, że nie będzie się dało dostrzec jakiegokolwiek promienia słońca a co dopiero zaćmienia.
  • 0

#11

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

<ziew>
Trzeba było położyć się wcześniej spać.
Ale wstać warto było. Gdy słońce wyłoniło się zza budynków było już ugryzione. A ugryzienie wciąż rośnie. Jak mi się uda porobię zdjęcia. Nie jestem tylko pewna jak się do tego zabrać. Mam niby lustrzankę (znaczy tata ma) ale filtrów brak.

Jeśli o moją dyskietkę chodzi - nie znalazłam. Ale skonstruowałam za to prowizoryczny filtr z 3 warstw prześwietlonej kliszy aparatu także nie jest źle. Muszę tylko uważać na promienie UV bo obawiam się, że klisza może ich nie blokować. Choć jakby się zastanowić... obserwację prowadzę przez zamknięte okno pokoju a szyby podobno blokują większość UV.

No dobra, tata mi zarąbał właśnie lustrzankę i poszedł robić zdjęcia. Może coś z tego wyjdzie. Ja zostałam z aparatem w telefonie (lol) - o tyle słabym, że wychwytuje promienie UV i zamienia je na ekranie w fioletowe światło widzialne (a może to co innego? Podobne zjawisko obserwuję przy skierowaniu na obiektyw pilota do TV). Przetestowałam na nim moją kliszę - UV to nie powstrzymuje. Nawet w połączeniu z okularami przeciwsłonecznymi jako dodatkową warstwą wychodzi słabo.

Ale wykonane przez to kilkusekundowe obserwacje raz na kilka minut nie powinny specjalnie zaszkodzić.

Użytkownik Ana Mert edytował ten post 04.01.2011 - 08:44

  • 0



#12

Biedronka.
  • Postów: 234
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Niektórzy nie śpią już od 3 godzin ^^ Dzięki za podpowiedź z dyskietką. U mnie za oknem piękny widok, zero chmur i doskonały widok. Szkoda, że komórką nie idzie zrobić dobrego zdjęcia.
  • 0

#13

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Do mnie właśnie naszły chmury. Akurat w chwili gdy udało mi się ustawić prawidłowo prowizoryczny rzutnik (teleskop+kartki). To się nazywa szczęście. Mam nadzieję, że chmury przejdą do maksimum. Może powinnam schować "rzutnik" dla przywołania szczęścia?
  • 0



#14

Biedronka.
  • Postów: 234
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Schowaj ten rzutnik!!! U mnie też chmury :(
  • 0

#15

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zastanawiam się teraz czy tak ciemno jest dzięki chmurom czy zaćmieniu. Pewnie to i to.
Ale mimo chmur jestem dość zadowolona. Takie polowanie na przesmyki między chmurami jest całkiem zabawne. Udało mi się upolować (telefonem) 2 zdjęcia i filmik w momencie maksimum. Szkoda tylko, że chmury zakryły większość zakrytej części i widać na słabej jakości filmiku tylko dolną część "rogalika".

Edit. A teraz słońce znów daje po oczach tak jak o godzinie 8.30. Udało mi się nawet ponownie ustawić rzutnik. Szkoda, że takiej pogody nie było w momencie maksimum. Ale Słońce nadal wygląda widowiskowo.

Użytkownik Ana Mert edytował ten post 04.01.2011 - 10:22

  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych