Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytania dla księdza na katechezę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#46

Confident.
  • Postów: 240
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Napisze jeszcze to, na reszte trzeba będzie czekać do wieczora lub jutra :)

14. Dlaczego Wszechmocny Bóg stał się ciałem w celu złożenia w ofierze samego siebie samemu sobie tak by jego stworzenie mogło uciec przed Jego własnym gniewem? Czy w swej nieskończonej mądrości nie mógł wymyślić czegoś, choć trochę bardziej skutecznego?

Pierwsza część jest skrajnym uproszczeniem sprawy. Wczoraj byłem na wykładzie ks.prof. Witczyka, który powiedział wprost, że myślenie o Jezusie jako o jedynie prostej " ofierze całopalnej " jest myśleniem pogańskim.. Co do drugiej części - stworzenie nie musi uciekać przed gniewem Boga. Bóg jest Miłością. Stworzenie przede wszystkim musi uciec przed sobą - właśnie do Miłosiernego Boga, który jest jego ostatecznym celem. Poza tym - " bardziej skutecznego " ? A skąd mniemanie, że Zbawienie jest " nieskuteczne " ?

15. Jeśli jesteśmy wszyscy dziećmi bożymi i nigdy nie widzieliśmy Boga, czy to czyni nas Jego bękartami? Nie wspominając już o tym, że moja matka nie poślubiła Boga.

Litości

16. Po 11 września wielu ludzi wznosiło dookoła okrzyki: “Boże, pobłogosław Amerykę” (God bless America). Dlaczego tak wciąż mówią? Z tego wynika, że Bóg nigdy niczego nie pobłogosławił. Jeśliby to uczynił to 11 września nie miałby nigdy miejsca.

Podkreśliłem zdanie, które jest całkowitym nieporozumieniem. 11 września nie wynikł z tego, że Bóg Ameryki nie pobłogosławił ( lub że ją pobłogosławił ), tylko z tego, że był sobie taki Bin Laden, który postanowił rozwalić parę budynków za pomocą samolotów. Tendencja do zwalania całkowicie banalnej winy człowieka na Boga, który " nie pobłogosławił " staje się coraz bardziej irytująca. Podobnie jest z pytaniem o to, gdzie był Bóg, gdy działo się Auschwitz. Odpowiedź - był w komorze gazowej razem z tymi, których cierpienie zbawił własnym cierpieniem krzyżowym. Właściwe pytanie brzmi natomiast - gdzie był wtedy człowiek..

17. Chrześcijanie mówią, że Bóg nie jest twórcą chaosu. A co powiesz na Wieżę Babel?

Sorry, ale o jakim my " chaosie " tu mówimy ? Opowiadanie o Wieży Babel nie mówi o chaosie, tylko o ludziach, którzy chcą być równi Bogu, i ma pouczać o tym, że człowiekowi nigdy się to nie uda za sprawą jego własnego uzurpanckiego działania.

18. Chrześcijanie twierdzą, że umierające dziecko idzie prosto do nieba. Dlaczego więc są tak przeciw aborcji?

Przede wszystkim - nie wiem skąd mniemanie, że chrześcijanie wypowiadają w tym względzie jakieś " pewne " stwierdzenia. Nie mamy pewności, mamy natomiast nadzieję. Przeciwni aborcji są natomiast dlatego, że to Bóg jest dawcą życia, a człowiek nie ma prawa nim dysponować. Nie mamy prawa decydować o sensie i celu życia człowieka ! Tak czyniły systemy totalitarne, i wszyscy wiemy, jak się to skończyło.

19. Dlaczego Bóg ma uczucia (zazdrość, złość, smutek, miłość, itp.) jeśli jest wszechmocny, wszechwiedzący i wszechobecny? Uczucia powstają w reakcji na coś, więc jak Bóg może na coś reagować skoro jest wszechwiedzący i ma przewidziany plan?

To już kolejne tego typu pytanie, najwyższy czas stwierdzić jasno - to Bóg stworzył nas na swoje podobieństwo, więc proszę, byśmy nie próbowali teraz stwarzać sobie Boga na swoje podobieństwo. Boże uczucia nie są takie same, ani tej samej natury co ludzkie. Jesteśmy tylko " podobni " do Boga - nie tacy sami ! O naturze Bożych uczuć niewiele możemy powiedzieć, bo wymagałoby to wglądu w Jego " życie wewnętrzne " - a do tego mamy bardzo ograniczony dostęp. Drugie zdanie jest trafne o tyle, że Bóg rzeczywiście " reaguje ". Skoro wchodzi z człowiekiem w relację, to musi " reagować " na to, co robi człowiek. Bożego planu nie można interpretować w ten sposób, że jesteśmy jakimiś robotami. Tego rodzaju " przeznaczenie " nie istnieje. Jesteśmy w relacji z Bogiem, i jest to relacja dynamiczna, po obu stronach.

20. Jeśli Jezus Chrystus jest rzekomo ciałem stworzonym przez wszechmocnego Boga… jak jest możliwe, że nie odziedziczył Grzechu Pierworodnego? Pamiętaj, jest rzekomo człowiekiem i jednocześnie Bogiem i jeżeli rzeczywiście był w pełni człowiekiem jak i Bogiem, musiał odziedziczyć Grzech Pierworodny. ???

A kto powiedział, że nie odziedziczył ? Jezus wziął na siebie zarówno grzech Adama, jak i wszystkie grzechy ludzkości. Św. Paweł pisze w drugim liście do Koryntian: " On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą. "
( 2 Kor 5, 21).

21. Jeśli Bóg jest ojcem Jezusa, to jak wygląda jego DNA? Czy Bóg ma spermę? Jeśli nie, to skąd Maria wzięła DNA potrzebne do stworzenia Jezusa? To czyni Marię aseksualną, a Jezusa dziewczynką, gdyż nie było chromosomu Y.

Litości..

22. Nigdy nie dostałem zdalnie sterowanego autka, gdy byłem dzieckiem, chociaż tak bardzo się o nie modliłem.

Przepraszam wszystkich zawiedzionych, ale Bóg nie jest św. Mikołajem.

23. W Dniu Sądu Ostatecznego Jezus ma się pojawić w chmurach. Jak więc chrześcijanie po drugiej stronie globu go zobaczą? Czy będą miliony Jezusów? A co z ludźmi, którzy pracują pod ziemią?

To proste - wcześniej zejdą na Ziemię aniołowie, którzy wykupią najlepsze czasy antenowe we wszystkich telewizjach po drugiej stronie globu. Pisze o tym przecież jasno św. Walnięty w osiemnastym liście do Idiotów. Słyszałem zresztą, że w Polsce TVP i Polsat juz kłócą się o prawa do transmisji Sądu Ostatecznego.

Pytanie 24. jest nie do mnie.
  • 0

#47

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

1. Dlaczego Bóg zawierzył przekazywanie Jego słowa jednemu ze swoich omylnych dzieci?

Ale o kogo chodzi ? O Jezusa ? Jezus jest Bogiem, nie jest więcej " jednym z omylnych dzieci ". O papieża ? Kościół głosi, że papież w sprawach wiary jest nieomylny.. ale przede wszystkim - Bóg nie uważa nas za jakieś pozbawione godności " omylne dzieci ", Jesteśmy stworzeni na Jego obraz i podobieństwo. Mamy PRAWO Go głosić. Sam nam je przekazał, stając się człowiekiem. Sam również nie przestaje przemawiać i otwierać się na każdego człowieka.


To jest fascynujące, Kościół sam o sobie głosi, że jest nieomylny w sprawie wiary. A skoro jest nieomylny, to prawdą jest, że to co głosi jest prawdziwe, a że głosi że jest nieomylny... i tak w kółko. Jak samonapędzające sie dynamo, perpetuum mobile. Jeśli ktoś twierdzi, że jest notorycznym kłamcą, uwierzyłbyś mu? To pytanie można zadać również w przeciwną stronę.

21. Jeśli Bóg jest ojcem Jezusa, to jak wygląda jego DNA? Czy Bóg ma spermę? Jeśli nie, to skąd Maria wzięła DNA potrzebne do stworzenia Jezusa? To czyni Marię aseksualną, a Jezusa dziewczynką, gdyż nie było chromosomu Y.

Litości..


Wg mnie (jako przyszłego biologa) to pytanie wydaję się bardzo ciekawe... Skądś się druga para chromosomów u Chrystusa wziąć musiała.
  • 0



#48

NO_NAME.
  • Postów: 614
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Podkreśliłem zdanie, które jest całkowitym nieporozumieniem. 11 września nie wynikł z tego, że Bóg Ameryki nie pobłogosławił ( lub że ją pobłogosławił ), tylko z tego, że był sobie taki Bin Laden, który postanowił rozwalić parę budynków za pomocą samolotów. Tendencja do zwalania całkowicie banalnej winy człowieka na Boga, który " nie pobłogosławił " staje się coraz bardziej irytująca. Podobnie jest z pytaniem o to, gdzie był Bóg, gdy działo się Auschwitz. Odpowiedź - był w komorze gazowej razem z tymi, których cierpienie zbawił własnym cierpieniem krzyżowym. Właściwe pytanie brzmi natomiast - gdzie był wtedy człowiek..


zauważ jednak że cały komunizm odbywał się zgodnie z jego wolą. jako stworzenie wszechwiedzące i wszechmocne, Bóg mógł uratować Bogu ducha winnych ludzi ale nie zrobił tego bo "miał taki plan". jak Bóg może być miłością skoro zaplanował eksterminację milionów Żydów? dlaczego komunistów uważacie a zbrodniaży choć wykonywali Boży plan? i po co Bou plan skoro jest wszchwiedzący?? i dlaczego teraz wymaga od nas abyśmy pomagali innym skoro sam tego nie robi? dlaczego wymaga od nas cech których sam nie posiada? i dlaczego stworzył Bin Ladena skoro wiedział co zrobi? czy powierzyłbyś się w opiekę Bóstwu, które aby wykonać swój własny plan olewa twoje cierpienie i cierpienie twoich bliskich?

21. Jeśli Bóg jest ojcem Jezusa, to jak wygląda jego DNA? Czy Bóg ma spermę? Jeśli nie, to skąd Maria wzięła DNA potrzebne do stworzenia Jezusa? To czyni Marię aseksualną, a Jezusa dziewczynką, gdyż nie było chromosomu Y.

Litości..


ja również interesuję się biologią (pozdro dla Pit'a!) i dla mnie jest to fascynujące pytanie. jak poczęcie może być niepokalane? to znaczy że Bóg zapłodnił Marią bezpośrednio do macicy? więc Bóg a genom!!?? widocznie tak-przecież jednak zapłodnił Marię, no chyba że to nie było jego nasienie ;) ale przecież Bóg nie jest istotą materialną... więc nie ma genomu... więc zapłodnił marię nieistniejęcym nasiniem tak by była nadal dziewicą?? jak dla mnie Jezus to fasynująca biologicznie ciekawostka-ma tylko po jednym chromosomie z każdej pary ;) jak rozwielitki :D

23. W Dniu Sądu Ostatecznego Jezus ma się pojawić w chmurach. Jak więc chrześcijanie po drugiej stronie globu go zobaczą? Czy będą miliony Jezusów? A co z ludźmi, którzy pracują pod ziemią?

To proste - wcześniej zejdą na Ziemię aniołowie, którzy wykupią najlepsze czasy antenowe we wszystkich telewizjach po drugiej stronie globu. Pisze o tym przecież jasno św. Walnięty w osiemnastym liście do Idiotów. Słyszałem zresztą, że w Polsce TVP i Polsat juz kłócą się o prawa do transmisji Sądu Ostatecznego.


no to gdzie się pojawi? już nie rozumiem więc jedne prypowieści biblijne traktujeie poważnie a zdanka niewygodne to przenośnie?? zdecydujcie się bo to niepoważne rozstrzygać po swojemu które słowa Boga możemy unać za prawdziwe.
  • 0

#49

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Co do biologicznego aspektu Chrystusa, może powstał na drodze partenokarpii? :) Ale nawet wtedy musiałby być kobietą.
  • 0



#50

NO_NAME.
  • Postów: 614
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

chmm... no właśnie. podział też odpada ;D chcąc nie chcąc wychodzi na to że Bóg musiałby być mężczyzną i mieć genom o identycznej budowie co ludzki. a co jeśli kosmici też mieli swego Jezusa i niepokalaną Maryję? ;) więc chąc czy nie chcąc Jezus synem Boga nie był z samej biologicznej definicji ;)
  • 0

#51

Confident.
  • Postów: 240
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To jest fascynujące, Kościół sam o sobie głosi, że jest nieomylny w sprawie wiary. A skoro jest nieomylny, to prawdą jest, że to co głosi jest prawdziwe, a że głosi że jest nieomylny... i tak w kółko. Jak samonapędzające sie dynamo, perpetuum mobile. Jeśli ktoś twierdzi, że jest notorycznym kłamcą, uwierzyłbyś mu? To pytanie można zadać również w przeciwną stronę.


Kościoł głosi że jest nieomylny? Źle to zrozumiałeś :)
Mnie chodziło raczej o to, że to właśnie kościoł głosi że papież jest nieomylny. I myli się. Tylko Bog jest nieomylny.
Lecz nie zmienia to faktu, że nie przeszkadza to w głoszeniu "Jego". A co najważniejsze, nie przeszkadza to jemu że my jesteś omylni.

Wg mnie (jako przyszłego biologa) to pytanie wydaję się bardzo ciekawe... Skądś się druga para chromosomów u Chrystusa wziąć musiała.


Ciekawe. Ale nie do mnie z takimi pytaniami. ;)

zauważ jednak że cały komunizm odbywał się zgodnie z jego wolą. jako stworzenie wszechwiedzące i wszechmocne, Bóg mógł uratować Bogu ducha winnych ludzi ale nie zrobił tego bo "miał taki plan". jak Bóg może być miłością skoro zaplanował eksterminację milionów Żydów? dlaczego komunistów uważacie a zbrodniaży choć wykonywali Boży plan? i po co Bou plan skoro jest wszchwiedzący?? i dlaczego teraz wymaga od nas abyśmy pomagali innym skoro sam tego nie robi? dlaczego wymaga od nas cech których sam nie posiada? i dlaczego stworzył Bin Ladena skoro wiedział co zrobi? czy powierzyłbyś się w opiekę Bóstwu, które aby wykonać swój własny plan olewa twoje cierpienie i cierpienie twoich bliskich?


O czym ty gadasz? Bog zaplanował? Nie uratował, ponieważ to ludzie mordują się nawzajem. Co ma do tego jego wszechwiedza? Bog dał nam WOLNĄ WOLE, i robimy co uważamy za słuszne. A poźniej będziemy z tego sądzeni.
I mowie jeszcze raz, Bog nie ma zadnego planu.
Zreszta wybacz, odpowiem jeszcze na reszte pytań a wtedy ewentualne pytanka ok? Zresztą mozliwe ze znajdziesz na nie odpowiedź w moich odpowiedziach.


25. Gdyby ziemia została całkowicie zalana podczas potopu, każde żywe stworzenie by zginęło poza tymi, które przetrwałyby na arce. Skąd więc wzięło się tyle unikalnych gatunków np. w Australii, których nie ma nigdzie indziej na Ziemi?

Pytania w rodzaju " skąd się wziął jakiś gatunek w Australii " proszę kierować do biologów.

26. Skoro Bóg jest wszechwiedzący i ?jest miłością?, dlaczego doprowadził do stworzenia dziecka [człowieka], gdy wiedział, że to dziecko pewnego dnia się go wyprze i będzie musiało spędzić wieczność płonąć w jeziorze ognia? Gdybym był Bogiem nie zrobiłbym tego; mam więcej miłości do ludzi niż On.

Bóg nie mógł nie stworzyć człowieka, skoro jest Miłością. Miłość nie może kochać jedynie samej siebie. To jest narcyzm, a nie miłość. Po drugie, prawdziwa Miłość rodzi się w prawdziwej relacji. Skoro tak, Bóg musiał stworzyć człowieka wolnego " na swoje podobieństwo ", bo tylko wtedy może wejść z nim w prawdziwą, dojrzałą, nie będącą tylko jakimś udawaniem relację Miłości. A to, niestety, musiało oznacza ryzyko, iż człowiek w sposób wolny Boga odrzuci. Bóg tego nie chce. Bóg chce obdarzać każdego człowieka Miłością, i z każdym człowiekiem chce wejść w relację Miłości. Każdy człowiek ma możliwość wejścia z Bogiem w taką relację. Jest to wolny wybór każdego człowieka. Pisałem już, że nie ma z tym nic wspólnego Boża wszechwiedza. I skończmy już tymi średniowiecznymi jeziorami ognia - piekło jest czymś znacznie gorszym. Jest permanentnym trwaniem w sytuacji stworzenia, które odrzuca swojego Stworzyciela, a więc które odrzuca sam sens swojego istnienia, zaprzecza samemu sobie. Jest, a jakby go nie było.

27. Jak Niebo może być krainą zupełnej błogości, skoro wiemy, że ludzie, których kochaliśmy i troszczyliśmy się o nich smażą się teraz w Piekle?


Ba, sam chciałbym wiedzieć, Nie jest przesądzone, że ktokolwiek rzeczywiście w momencie ostatecznym podejmie wolną decyzję o odrzuceniu Boga. Nie wiem, czy jest to możliwe. Tu naprawdę wchodzmy w kwestie, o których trudno cokolwiek powiedzieć. Niektórzy piszą, że jeżeli człowiek choćby przez sekundę swojego życia naprawdę kochał, to już jest to ten maleńki włos, za który Bóg może wyciągnąć go z piekła. Po prostu - nie wiadomo.

28. Objawienia mają miejsce na Ziemi. A co gdy skolonizujemy Księżyc, Marsa lub zasiedlimy trwale stację kosmiczną? Czy uciekniemy od ?wyroku??

Litości..

To byłby koszmar, zobaczyć ducha Brontozaura przechadzającego się po mieście.

Dlaczego koszmar, ja bym bardzo chciał zobaczyć brontozaura :D

30. Skoro Bóg cofnął morze, tak by Mojżesz i Żydzi mogli uciec przed Egipcjanami, to dlaczego nie otworzył bram obozów koncentracyjnych?

Istnieją bardzo nieprawomyślne ( mające podstawy w Biblii ) interpretacje sensu losu narodu żydowskiego podczas II Wojny Światowej, których lepiej na głos nie wypowiadać w dzisiejszych czasach W każdym razie gdyby ktoś się bardzo domagał odpowiedzi, to ją znajdzie Ale schodząc na mniej kontrowersyjne rejony - cóż, zburzeniu Świątyni też nie " zapobiegł "..

31. Czemu dano nam wolną wolę, kiedy obowiązkiem w naszym życiu jest podążanie zgodnie z tym, co nam kazano? Musimy przestrzegać zasad pod groźbą kary. Czy to jest wolna wola?

Argh. Niesamowicie irytujący typ pytania. Rzędu: " dlaczego mam obowiązek kochać i dbać o własne dziecko ? ". Naprawdę nie chce mi się wchodzić w głebsze dywagacje poza: najdroższy człowieku, nie masz żadnego obowiązku, tylko potem się nie zdziw..

32. ??Pan - to Bóg wieczny, Stwórca krańców ziemi. On się nie męczy ani nie nuży,?? (Iz 40, 2 . Jeśli to prawda, to dlaczego Bóg odpoczywał siódmego dnia?

To proste - po to, by człowiek wiedział, że ma sześć dni pracować, a siódmego odpocząć, by poświęcić się Panu ( a szerzej - że ma odpoczywać i służyć Panu, a nie tylko pracować ), bo tak bedzie dla niego najlepiej. Sam Bóg się oczywiście nie męczy.

Jak możemy kogokolwiek osądzić za wykonywanie woli bożej?

My nikogo nie sądzimy za " wykonywanie woli Bożej " ( trzeba by chyba powołać Boga na świadka w procesie ?? albo oskarżonego ?? ), tylko za łamanie prawa.

34. Czy Adam i Ewa mieli pępki?

Proszę o cierpliwość, jestem właśnie w trakcie pisania 14-tomowego traktatu " O Pępkach Adama i Ewy " - udostępnię jak skończę.

35. Konserwatywni Żydzi używają imienia Jahwe jako imienia Boga, gdyż jego prawdziwe imię jest przypuszczalnie niewymawialne. Moje pytani brzmi: Jak ludzie mogą wzywać imię Pana na daremnie, kiedy nikt w rzeczywistości nie zna jego imienia?

Jego najbardziej istotowe Imię ( trzeba pamiętać w ogóle o znaczeniu słowa " imię " w tamtych czasach ) jest dla człowieka niepoznawalne. A w tym przykazaniu nie chodzi przecież o to właśnie imię, tylko o ( przede wszystkim ) braku szacunku dla Stwórcy.

36. Czemu Bóg jest przeważnie określany jako ?On??

Zapewne ze względu na uwarunkowania kulturowe. Bóg nie ma płci.

37. Jeśli urodzisz się opóźnionym czy to oznacza, że twoja ?dusza? jest również opóźniona?

E ? O co chodzi ?

Homo sapiens, jedyna forma życia według chrześcijańskiej doktryny, która jest jedynym obiektem zainteresowań Boga wg. ich poglądów nie jest starsza niż 100 000 lat. W jaki sposób w świetle tych faktów judeo-chrześcijański Bóg spędzał te miliardy lat, póki nie stworzył ludzi, którzy sprawili, że stał się taki zajęty?

Jedyny obiekt zainteresowania Boga ? O co chodzi ? Bóg " interesuje się " wszystkim, co istnieje ( także sobą ) - " bez Niego nic się nie stało, co się stało ". Co do drugiej kwestii - zawsze mnie interesowało to wielkie zaciekawienie " co też porabia Bóg " wśród ludzi, którzy przecież i tak w Niego nie wierzą. Skoro Go nie ma, to po co pytacie, co robi ? Bóg nie egzystuje w naszym czasie. Już Einstein udowodnił, jak w gruncie rzeczy marny - wyginalny, naciągalny, względny - jest czas. Dlaczego więc niektórzy wracają do jego absolutyzowania ? Dla Boga miliardy lat znaczą tyle samo, co jedna sekunda. Przypomniała mi się zresztą a propos anegdota ( nie pamiętam jej dokładnie, mam nadzieję, że nie spalę ):

Rozmawia człowiek z Bogiem:
- Boże, czy to prawda, że dla Ciebie miliardy lat to tyle samo, co minuta ?
- Prawda, człowiecze.
- a czy to prawda, że dla Ciebie miliard euro znaczy tyle samo, co jedno euro ?
- Prawda
- w takim razie proszę Cię, daj mi jedno euro !
- nie ma sprawy, poczekaj minutkę.

A co do tego " co porabia Bóg " - Bóg JEST cały dla siebie, i swojego stworzenia. To właśnie " robi ". Nic więcej nie trzeba,

40. Czemu nie możemy poczekać, aż dostaniemy się do Nieba by czcić Boga?

A czemu mamy czekać z seksem do małżeństwa.. ops, sorry, to chyba zły przykład ;) Zapomnijcie ;) Mówiąc poważnie: a dlaczego mielibyśmy czekać ? " Niech wasze biodra będą przepasane ". Dlaczego mamy nie robić tego, co jest samym sednem naszego życia ? Dlaczego mamy działać wbrew sobie ? Dlaczego nie chcemy być sobą ?

ufff, no to mamy półmetek. CDN.
  • 0

#52

Migdalo.
  • Postów: 125
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Powiem krótko: śmieszne to jest. Tak jak ateiści potrafią odeprzeć każdy argument chrześcijan tak i widać TU jest i na odwrót.

11. Czemu jest tak, że teiści każą mi zbadać cały wszechświat bym mógł powiedzieć, że Boga nie ma, kiedy w rzeczywistości wystarczy zbadać jedno miejsce i nie znaleźć Boga by stwierdzić, że go nie ma skoro ma być wszechobecny? – Chris

35. Konserwatywni Żydzi używają imienia Jahwe jako imienia Boga, gdyż jego prawdziwe imię jest przypuszczalnie niewymawialne. Moje pytani brzmi: Jak ludzie mogą wzywać imię Pana na daremnie, kiedy nikt w rzeczywistości nie zna jego imienia?


Ręce opadają

@Confident - witam mądrze piszącego forumowicza, może co prawda nie wypowiadam się na te tematy co Ty ale myślę, ze masz zdrowe pojęcie do sprawy ;)
  • 0

#53

NO_NAME.
  • Postów: 614
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

O czym ty gadasz? Bog zaplanował? Nie uratował, ponieważ to ludzie mordują się nawzajem. Co ma do tego jego wszechwiedza? Bog dał nam WOLNĄ WOLE, i robimy co uważamy za słuszne. A poźniej będziemy z tego sądzeni.
I mowie jeszcze raz, Bog nie ma zadnego planu.


gadam o tym że jak się pytam ksiądza czemu stało się to i to to on odpowiada że Bóg ma w tym plan. więc usłyszałam dwie całkowicie sprzeczne opinie: że Bóg nie planuje (ty) oraz że ma plan (kościół). ale tak na logikę: "planuję wyjechać na wakację" i mam plan wyjechać na wakacje" znaczy to samo. Bóg jest wszechwiedący-wiedział że urodzi się Hitler. a że miał w tym plan to znaczy to samo co zaplanował narodziny Hitlera. Hitler wykonywał tylko plan Boga więc nie ma sensu mieć o niego pretensji. o tym mówię. a skoro ty mówisz że Bóg nie planuje niczego to jest to sprzeczne z naukami kościoła ;) więc nie mam jak z tobą polemizować gdyż cały tekst odnosi się do chrześcijaństwa. jego wszechwiedza ma do tego to, że wie że dana osoba będzie mordercą a jednak ją stwarza. w imię czego? wolności. czyjej? no właśnie... odbierze wolność ofiary w imię wolności mordercy. i ja mam uwierzyć że kocha ludkość, pomimo iż świadomie stwarza takich potworów? i jeszcze wymaga od nas miłości do ludzi choć to on stworzył Hitlera (zakładając że opieram się na naukach Kościoła żebyś mi zaraz nie wyskoczył że Bóg nie stworzył Hitlera złym tylko on sam wybrał taką drogę-Bóg jest przecież wszechwiedzący!)

Jest permanentnym trwaniem w sytuacji stworzenia, które odrzuca swojego Stworzyciela, a więc które odrzuca sam sens swojego istnienia, zaprzecza samemu sobie


więc ja już jestem w piekle :) szczeże powiedziawszy nie jest tu źle. jak tak ma wyglądać piekło to ja do nieba nie chcę ;) tak w ogóle miłość to wynik działania chormonów-część naszej fizjologii a nie sama nie wiem czego :P jak Bóg więc może kochać?
  • 0

#54

Confident.
  • Postów: 240
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

gadam (..)


"Bez Niego nic się nie stało, co się stało ". Wszystko, co jest, jest tworem Boga - z wyjątkiem Zła ( Mowisz o Hitlerze, ale to Hitler stworzył u siebie zło, to on wybrał taką droge).. Zło jest bowiem Brakiem. Stwierdzenie: " Bóg stworzył wszystko. Człowiek nie stworzył nic " w tym sensie mniej więcej ujmuje istotę sprawy ( w sensie innym nie jest ścisłe - człowiek też stwarza - ale stwarza tylko z tego, co pochodzi od Boga ). Człowiek nie stworzył nic - człowiek stworzył Nic. Człowiek stworzył Nicość. Człowiek nie stworzył Boga - człowiek stwarza brak Boga. Czyli Zło.
Właśnie z faktu, że istnieje Bóg, wynika moja wolność do odrzucenia wszystkiego, nawet Jego samego. Wolna wola jest jedną z najbardziej wzniosłych idei w historii ludzkości.

Może ty błednie rozumujesz, może ja. Bog stwarza człowieka, nie Hitlera, człowieka ktory ma wolną wole i wybiera. Hitler stał się sam tym "Hitlerem" z wojny. Źle rozumujesz to że Bog jest wszechmogący. Zrozum że on nie stwarza złego człowieka, człowiek wybiera tą złą droge. A czy Bog to wiedział? Tego nie wiemy. Co widział?
"Alebowiem widział, że było dobre". Potęgi Boga nie zrozumiemy.

Często tak jest, ale zawsze trzeba pamiętać, że Bóg do końca nie jest pojmowalny. Relacja człowieka z Bogiem to relacja istoty skończonej z nieskończoną, stworzenia i Stworzyciela - nie powinno więc być niczego dziwnego w tym, że to pierwsze nie jest w stanie ogarnąć tego drugiego. Nie to jest zresztą najważniejsze. Owszem, powinniśmy myśleć o Bogu, dyskutować o Bogu, próbować zrozumieć Boga - ale najważniejsze jest to, byśmy otworzyli się na Jego Objawienie, i je przyjęli.

I jeszcze raz cię prosze, aby pytania pozostawić po tym jak napisze reszte odpowiedzi do tych pytań. Bo trudno mi się tak skupić, jutro już wszystko będzie napisane ;)
  • 0

#55

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

" Bóg stworzył wszystko. Człowiek nie stworzył nic "

To zdanie przypomniało mi pewną anegdotę:
Przychodzi grupa naukowców do Boga i oznajmiają:
- Boże, powoli zaczynamy Tobie dorównywać, nauczyliśmy się już z grudki ziemi tworzyć ludzi, zobacz.
Bóg na to:
- Hola, hola, najpierw sobie tę ziemię stwórzcie...

Mam nadzieję, że nie spaliłem :)
  • 0



#56

Confident.
  • Postów: 240
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

41. Jaki jest cel modlitwy? Co ograniczona istota może powiedzieć wszechmocnemu i wszechwiedzącemu bóstwu, czego ono by jeszcze nie wiedziało?

Celem modlitwy jest oddanie się Bogu, i wejście z Nim w relację. Po prostu.

42. Skoro Bóg ma w stosunku do Ciebie plan, który nie może zostać zmieniony, to naprawdę masz wolną wolę?

Naprawdę - bo mozna go odrzucić. Powtarzam po raz kolejny - człowiek może odrzucić Boga, i wszystko to, co Bóg mu daje, i co dla niego przygotował.

43. Jeśli “dusza” jest całym tobą (esencją), to dlacze
go jeśli masz wypadek, tracisz pamięć, nie funkcjonujesz i możesz być sparaliżowany to waży o tym uszkodzenie mózgu, a nie tak ważna „dusza”? – Matt Edwards


Dusza nie jest " całym mną ". " Cały ja " to dusza i ciało. Powtarzam - ciało nie jest żadnym " naczyniem " czy " więzieniem ". Ciało jest tak samo święte, jak dusza.

44. Chrześcijanie lubią mówić dużo o tym, co Jezus poświęcił. Ale skoro Jezus był wszechwiedzącym Bogiem, to czy w momencie, gdy umierał nie wiedział, że za mniej niż 3 dni znajdzie się w Niebie by rządzić? Jeśli Jezus „żyje” i króluje w Niebie to co tak naprawdę poświęcił? – Cyndy Hammond

Rzecz w tym, że Jezus był PRAWDZIWYM człowiekiem, ze wszystkimi tego konsekwencjami. A zarazem jest PRAWDZIWYM Bogiem. Jak wyraża się sobór, te dwie natury są w Nim nierozdzielne, a jednocześnie nie " mieszają się " ze sobą. Chrystus jest Bogiem, który jako człowiek ( " podobny do nas we wszystkim, prócz grzechu " ) oddał i " poświęcił " się całkowicie, do końca. Naprawdę cierpiał, i naprawdę umarł. I w tej właśnie całkowitej i do końca ofierze, całkowitym oddaniu, zbawił świat - zmartwychwstał i żyje.

45. Skoro wszechmocny Bóg chce byśmy wszyscy go poznali, to dlaczego nie wszyscy go znają?

Wszyscy mogą Go poznać. Nie ma na świecie człowieka, który nie mógłby poznać Boga. Człowiek musi jedynie otworzyć się na Niego, a to znaczy - przestać myśleć jedynie o sobie.

46. Gdzie jest Piekło i Niebo? Wierzono, że Niebo jest gdzieś w chmurach, do czasu, gdy współcześni astronomowie nie dowiedli czego innego.

Piekło i Niebo są tam, gdzie jest każdy człowiek.

47. Skoro dzieło boże jest tak doskonałe to po co mężczyznom sutki?

Tylko Bóg jest doskonały ! I tylko w Nim Jego dzieło może być, i będzie doskonałe.

48. Skąd Adam i Ewa mogli wiedzieć, że to źle być nieposłusznym w stosunku do Boga, jeśli nie zjedli jeszcze owocu drzewa poznania dobra i zła? Nie można ich pociągać do odpowiedzialności, jeśli nie zdawali sobie sprawy z tego, co robią.

Jak to nie zdawali sobie sprawy ?? Doskonale zdawali sobie z tego sprawę. " Niewiasta odpowiedziała wężowi: «Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli». ( Rdz 3, 2-3 ). W tym tkwi sedno tego grzechu - człowiek, zamiast zawierzyć swojemu Stwórcy, zapatrzył się w samego siebie, i chciał sam być sobie Bogiem.

49. Skoro Bogu nie pasowały nieobrzezane członki, to dlaczego wpierw stworzył mężczyznę z napletkiem?

A kto powiedział, że mu " nie pasowały " ? Obrzezanie było znakiem zawarcia przymierza z Bogiem, a nie jakąś prośbą ze strony Boga o " naprawienie " swojego błędu. Czasem trzeba wysilić umysł przy lekturze Biblii..

50. Jeśli Bóg jest wszechwiedzący to nie ma rzeczy, którą moglibyśmy go zaskoczyć? Jeśli tak, to czemu tak często reagował na to co robimy?

A co ma reakcja Boża do " zaskoczenia " ? Poza tym powtarzam jeszcze raz - nie można przypisywać Bogu ludzkich odczuć rozumiejąc je tak samo, jak w odniesieniu do człowieka. Bóg-Nie-Jest-Taki-Sam-Jak-Człowiek. Bóg natomiast pozostaje w ciągłej i dynamicznej relacji do człowieka. Wychodzi człowiekowi na przeciw. Mówi do człowieka. Obdarza człowieka swoją Opatrznością. Taki właśnie jest Bóg. Nie można Go rozumieć jako jakiejś ściany, od której się człowiek odbija.

Pytanie 51 nie do mnie,

52. Czemu wszechmocny, wszechobecny Bóg potrzebuje pomocy ludzi lub aniołów by głosić swoje słowo i je spełniać?

Bo CHCE żebyśmy z Nim współdziałali. Bóg nie jest narcyzem, i nie " zadowala się " samym sobą. Bóg jest prawdziwą Miłością.

53. Jak Jezus wstąpił do Nieba wraz ze swym ciałem, kiedy Paweł mówi, że ciało nie może dostąpić Królestwa Niebieskiego? (1 Kor 15, 50)

Śmieszne pytanie. Przecież dosłownie w poprzednim paragrafie przytoczonego listu św. Paweł dokładnie wyjaśnia, jak to jest z tym ciałem w Królestwie Niebieskim. Trzeba też pamiętać, że św. Paweł wielokrotnie używał słowa " ciało " nie w sensie ścisłym, ale w sensie czegoś w rodzaju " bagażu życia doczesnego ", grzechu, który musimy odrzucić, by wejść do Królestwa Niebieskiego. Nie ma to nic wspólnego z odrzuceniem ani naszego prawdziwego Ciała, ani naszej prawdziwej Duszy.

54. Skoro Bóg chce byśmy żyli prawo i wybierali „dobro”, to czemu stworzył zło? (Iz 45, 6:7). Nie wspominając o tym, że już wiedział, którzy ludzie nie wybiorą „dobra”, więc po co tworzył ich na początku? Wygląda na to, że wielu rodzi się po to by iść do Piekła.

Bóg nie stworzył zła. Może natomiast np. wystawiać na próbę, i o to chodzi w przytoczonym fragmencie. Jak moglibyśmy wybrać dobro, gdyby nie było zła ? Wtedy nie byłoby możliwości wybrania dobra, bo tylko dobro by istniało. Druga część jest już kolejnym pytaniem tego samego rzędu - czy mógłbym prosić, by nareszcie odczepiono się od Bożej wszechwiedzy, i skupiono na naszej wolności wyboru ?? Bóg stworzył mnie, bo mnie chce. Chce, żebym Go wybrał. Mogę Go wybrać w sposób całkowicie wolny. Jest to tylko i wyłącznie moja decyzja. Bóg w żaden sposób nie przeszkadza mi w jej podjęciu. Jeżeli to jeszcze mało, może wystarczy powiedzieć, że człowiek swoją decyzją może wpływać na to, co wie Bóg. Koniec, kropka. Jasne ?

55. Słyszę chrześcijan mówiących cały czas o wojnie pomiędzy Niebem a Piekłem.

Nie ma czegoś takiego. A jeśli już, to wojna ta rozgrywa się w każdym człowieku.

56. Biblia jest pełna zdań zaczynających się od: “I Pan zobaczył”. Czy nie wiedział o tym już wcześniej?

Znowu bezsensowne rozumienie wewnętrznego życia Boga w kategoriach czasowych. W Bogu samym w sobie nie ma kategorii " wcześniej ", " później ".

57. Biblia twierdzi, że na początku Bóg stworzył Niebo i Ziemię. Nie mówi nic o wszechświecie. Niektórzy powiedzą, że niebo było przestrzenią kosmiczną, a w takim razie, kiedy Bóg stworzył Niebo duchowe? A jeśli niebo było duchowym Niebem, to kiedy Bóg stworzył wszechświat?

Bóg stwarza Niebo duchowe wtedy, kiedy człowiek całkowicie i do końca Go wybiera. Skąd mam wiedzieć, kiedy Bóg stworzył wszechświat ? Być może, jak twierdzi fizyka, kilkanaście miliardów lat temu. Może wcześniej. Może później. Czy to jest aż tak ważne ?

58. Jeśli chrześcijanie mówią, że wiedzą, iż Bóg istnieje i czyni cuda, to na co im wiara? Wiara to nie wiedza.

Oczywiście, że wiara to nie wiedza. Dlatego z jednej strony nie wystarczy wiedzieć, a z drugiej nie trzeba wiedzieć. Trzeba wierzyć.

58. Przeszczepy mózgu w końcu będą możliwe, a gdzie będzie wtedy dusza?

A gdzie teraz jest ? O relacji między duszą i ciałem już pisałem.

Jeśli Bóg naprawdę chce byśmy go poznali, to dlaczego nie wszczepił wiedzy o nim w nasze umysły w momencie narodzin?

Dlatego, że Bóg nikogo do niczego nie zmusza. Gdyby wszystkim wszczepił całą wiedzę o Nim, człowiek nie miałby żadnego wyboru. Tą właśnie możliwość wyboru nam " wszczepił ", i nazywa się ona wolną wolą.

Jeśli Bóg był ojcem Jezusa (nie Józef), to dlaczego drzewo genealogiczne Jezusa jest poprowadzone przez Józefa?

Dlatego, że Józef był mężem Maryi. Oto końcówka " drzewa genealogicznego Jezusa " według św. Mateusza: " Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. " ( Mt 1, 16 )

Chrześcijanie mówią, że skoro my i nasz wszechświat jest inteligentnym dziełem, to musiał zostać stworzony przez Boga. Ale wtedy Bóg również nim jest, więc kto go stworzył?

Ale skąd taki tok rozumowania ? Nie rozumiem, dlaczego z faktu, iż wszechświat jest inteligentnym dziełem wynikać musi fakt, że takim samym " inteligentnym dziełem " jest Bóg. Nijak nie musi. Bóg jest Dziełem samego Siebie,

Dlaczego prawie każdy atrybut Boga jest równoznaczny z nieistnieniem? (np. bezcielesny, niematerialny, niezgłębiony, niezrozumiały, niewypowiedziany, niepoznawalny itp.)

Tu już nic nie rozumiem. Dlaczego niby owe atrybuty miałyby być " równoznaczne z nieistnieniem " ?? " Niematerialny " znaczy " nieistniejący " ? A co w takim razie choćby z antymaterią, którą robimy sobie gdzieś tam w podziemiach Szwajcarii ? Nie istnieje ? Dlaczego coś, co jest " niezrozumiałe " tym samym miałoby nie istnieć ?

Czemu Bóg nie pojawi się przed każdym w tym samym czasie? Wszyscy na świecie by wiedzieli, że on istnieje. I proszę nie mówić, że już to próbował. Z pewnością Bóg wie dokładnie jak przekonać do siebie nędznego człowieka.

Pisałem już o tym. Bóg nikogo nie zmusza do wiary. " Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli ".

Więc skoro Jezus wciąż nie zmienił „prawa” to czemu nadal nie palimy wiedźm, kamienujemy cudzołożnic i nieposłusznych dzieci, nie zabijamy homoseksualistów, nie wyganiamy ludzi pracujących podczas Sabatu (pielęgniarki, lekarze itp.), nie rozlewamy krwi na ołtarze, nie urywamy głów małym ptakom, no i oczywiście nie składamy bogom ofiar z ludzi.


Ponieważ Jezus nadał Prawu właściwy sens ( " wypełnił je " ), który nie ma nic wspólnego z powyższymi praktykami. Dużo pisze na ten temat św. Paweł

Jeżeli wierzący mogą przyjąć, że Bóg zawsze tu był to dlaczego nie mogą zaakceptować podobnej i bardziej prawdopodobnej tezy, że wszechświat istniał od zawsze w pewnej formie?

Co to znaczy: " nie mogą zaakceptować " ? Po prostu wierzą, że jest inaczej.

Jeśli historia Arki Noego jest prawdziwa to co Noe robił z odchodami wszystkich zwierząt? Nie było nawet odpowiedniej wentylacji. Cholera, a co jadły mięsożerne zwierzęta? A gdzie były dinozaury i jednorożce w tym wszystkim?

Jest prawdziwa, bo opowiada o Prawdzie, która przynależy do Historii Zbawienia. Odchody jakichś zwierząt naprawdę nie są tu kwestią wartą zachodu,

68. Który miłosierny bóg przyjmuje w ofierze swoją własną kreację? Zwłaszcza syna?

Nie ma żadnej " własnej kreacji ", Syn Boży nie jest " synem " w ludzkim rozumieniu tego słowa, a ofiara Jezusa nie jest ofiarą w rozumieniu ofiary całopalnej.

Czy Jezus był Bogiem pod ludzką postacią?

Nie. Jezus był człowiekiem, i zarazem jest Bogiem.

70. Wielu chrześcijan twierdzi, że człowiek nie może osądzać wyroków boskich jako złe, ponieważ Bóg ma plan i jest właśnie Bogiem. To stawia nas w sytuacji, w której musimy uznać, że nikt nie może również stwierdzić czy Bóg jest dobry. Czy w takim razie Bóg jest amoralny? Wygląda na to, że moralność jest subiektywnym pojęciem różniącym się w zależności od kultury. W takim razie, jak możemy osądzać Boga w którąkolwiek ze stron?

Co to znaczy: stwierdzić, że Bóg jest dobry ? Udowodnić to ? Nie da się, tak samo, jak nie da się udowodnić, że Bóg w ogóle istnieje. Bóg nie jest amoralny - Bóg jest samą Moralnością. Moralność ludzka może się różnić w zależności od kultury ( choć badacze dowodzą, że co do samego sedna każdy człowiek ma jakąś " przyrodzoną moralność " ). Jak możemy osądzać Boga ? Oczywiście nie możemy. Ewentualnie Bóg może nas osądzać..

uff.. CDN
  • 0

#57

Confident.
  • Postów: 240
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

71. Czemu Bóg stworzył niewierzących i karze ich za bycie takimi, jakimi ich stworzył? – Cyndy Hammond

Bóg nie stworzył niewierzących. To człowiek odrzuca Boga, i sam siebie " stwarza " niewierzącym.

72. Czym jest plan boski? Wszechwiedzący, wszechmocny Bóg nie potrzebuje planów. Plany są znakiem ograniczenia mocy. Robimy je, bo nie jesteśmy wszystkowiedzący, ani wszechmocni. Dla Boga plan lub projekt jest tylko czymś, co robi go bardziej ludzkim jak Ty i ja. Ograniczonym.

Znowu tworzenie Boga na własne podobieństwo. Czy naprawdę uważacie, że plan Boży to jest taka duuuuuuuuuuuuuża kartka papieru, na której Bóg zapisał sobie, co ma powiedzieć Mojżeszowi, i kiedy ma zstąpić na Ziemię, żeby nie zapomnieć ?

74. Jak miłościwy i kochający Bóg może oglądać miliardy swoich dzieci płonące wielokrotnie przez całą wieczność?

Mam lepsze pytanie - dlaczego człowiek korzysta z daru wolności po to, by odrzucić Tego, od którego go otrzymał ?

75. Przed wynalezieniem pisma (5000 lat p.n.e.), na jakiej podstawie Bóg sądził ludzi, którzy umarli zanim został spisany tekst hebrajski i grecki (Biblia). [tłumaczenie dosłowne] - [email protected]

O ile wiem, Sądu ostatecznego jeszcze nie było. Poza tym - Biblia to nie Bóg !

78. Chrześcijanie mówią, że wszystko jest częścią boskiego planu. Jeśli tak, to co za różnica czy się modlą czy nie? – Rathish Sriparavastu

Po raz pięćdziesiąty to samo pytanie.

79. Dlaczego SIDS (Syndrom Nagłej Śmierci Noworodków) ma w ogóle miejsce? Czemuż Bóg miałby pozwolić żyć dziecku przez tak krótki czas? Czemu nie dać mu po prostu się nie urodzić? – Terry Clark

Bóg sam jest Życiem. Dla Boga nie ma znaczenia, ile trwa życie. Każde życie jest tyle samo warte w Jego oczach.

80. Czemu Bóg nie zakazał Adamowi i Ewie jeść z innego magicznego drzewa? - [email protected]

Najlepiej się Go o to zapytać.

Dziękuje za uwage ;)
  • 0

#58

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Confident, jesteś rozbrajający w swoich szczerych odpowiedziach.

Znowu tworzenie Boga na własne podobieństwo. Czy naprawdę uważacie, że plan Boży to jest taka duuuuuuuuuuuuuża kartka papieru, na której Bóg zapisał sobie, co ma powiedzieć Mojżeszowi, i kiedy ma zstąpić na Ziemię, żeby nie zapomnieć ?

Genialne i proste :D nie nasycone fanatyzmem, z którym niestety często mam kontakt.
  • 0



#59

Confident.
  • Postów: 240
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dzięki za miłe słowa i powitanie ;)

A fanatyzm chyba nie jest taki zły, jeżeli jest ograniczony przez rozsądek :)
  • 0

#60

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Fanatyzm ograniczony rozsądkiem nie jest już fanatyzmem. Właśnie fanatyzm cechuje się brakiem rozsądku :)
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych