Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki cel może mieć zwalczanie piractwa?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
202 odpowiedzi w tym temacie

#91

Imb.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ludzie kupują gry po 200 zł i co z tego. Co to w ogóle za argument. A zabezpieczenia istnieją bo ludziom przykleja się do łap wszystko co napotkają od zarania dziejów. Między innymi dlatego istnieją zamki w drzwiach, nie mów że jeszcze tego nie rozgryzłeś. ;]


To z tego, że nie ważne, po jakiej cenie będzie dana gra (chociażby i po symbolicznej złotówce), to i tak znajdzie się (co najmniej) kilkuset ludzi, którzy niezależnie od ceny będą się wykręcać ceną. A zabezpieczeń nie byłoby, gdyby pomiędzy producentami a graczami było porozumienie i zaufanie; przy takim układzie gracze by nie piracili, a za to producenci nie dawali by zabezpieczeń, które piraci łamią bez problemu, a które tylko utrudniają granie uczciwym. Ale to idylla, o której możemy tylko marzyć niestety. :/


Ja np. crackuje moje oryginalne gry, bo nie chcę niszczyć nośnika. Każda kolejna rysa powoduje trudności z odczytaniem przez napęd.
Co najśmieszniejsze takie crackowanie oryginału jest niezgodne z polskimi przepisami, pomimo, że w zasadzie mam do tego prawo. Często korzystam z wyszukiwarki cracków gdzie mam za darmo cracki i trainery do gier, które legalnie zakupiłem.


Czytałem gdzieś, że scrackowanie własnego oryginału (np. zrobienie obrazu płyty i wypaleniu jej na jakąś inną) może zostać uznane za zrobienie tzw. kopii zapasowej, co już chyba jest legalne. ^.^

BTW: czytałem kiedyś także, że (o ile mnie pamięć nie myli ;) ) z prawnego punktu widzenia, jeżeli jakaś gra/program jest nie do zdobycia legalnie w naszym kraju (żaden sklep, allegro etc.), to spiracenie nie jest przestępstwem; jednakże, moralnie, piractwo zostanie piractwem.
  • 0



#92

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jest dozwolone posiadanie jednej kopii programu, którego posiada się oryginał.
  • 0



#93

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No i kwestia prawna - ściąganie nie jest nielegalne.


Zależy czego - filmów i muzyki nie (jeśli usuniemy w ciągu 24 godzin), gier i programów tak.

Imho ciekawym rozwiązaniem byłoby wprowadzanie gier komputerowych w wersji płatnej, i darmowej, tylko najeżonej reklamami.

Pozwala nam to podjąć właściwą decyzję, gorzej sprawa wygląda z filmami.


Trial filmu nazywa się...Trailer ;)
  • 0

#94

Pierce.
  • Postów: 153
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Znane mi są 3 formy przekazywania danych, które często bywają wykorzystywane do nielegalnego rozpowszechniania plików:
-p2p - osoba udostępniająca teoretycznie nie odnosi żadnej korzyści. Jest jednak tak, iż samo stworzenie torrenta to dziecinna robota. Użytkownicy "wspomagają" potrzebną kopią, jednak w zamian oczekują tego samego. W tym przyadku nic nie odbywa się bezinteresownie, to zwykła wymiana.
-serwery plików np. megaupload. Nie można w żaden sposób mówić o dobroduszności uploadera, gdyż ten POBIERA KORZYŚCI z rozpowszechniania nielegalnych plików. W zależności od polityki serwera honorarium stanowi: nagroda rzeczowa, konto premium lub PIENIĄDZE. Administracja nie musi wspierać piractwa, wystarczy że przymknie na to oko. Z założenia takie serwisy miałyby służyć jako kopie danych np. zamiast wysyłając maila do 100 osób, tym 100 osobom wyślemy linka. Gdyby nie nielegalne pliki, wówczas podobne strony cieszyły by się maksymalnie 10 razy mniejszą popularnością. Jednak któż płaciłby za zużywanie transferu? Celem działalności jest zaprezentowanie możliwości ograniczonych [odstępy czasowe między pobraniami, powolny transfer], by user wykupił konto premium. Podsumowując na tym procederze zarabiają i serwisy plików, i uploaderzy. Jeszcze trochę a taniej będzie iśc do sklepu po oryginał niż wykupić nieograniczone konto [dziś ceny to nawet 30-40 zł za miesiąc!]
-p2m - jeśli kogoś można dziś nazywać robin hoodem, to z pewnością do osób tych należą uploaderzy p2m. Całkowicie bezinteresownie udostępniają treści marnując swój czas, wysiłek. W tym przypadku nie ma honorarium, za wrzutki na pocztę nikt nie zapłaci, dlatego forma ta jest bardzo mało popularna.

Rzeczywistość jest taka, że zdecydowana większość dzisiejszych pseudo robin hoodów ZARABIA kosztem twórców i taka forma jest niedopuszczalna. Jeśli policja/RIAA i inne instytujce/organizacje są zainteresowane zmniejszeniem "piractwa", to po za wykazaniem się większym szacunkiem dla klientów, ludzi, po za obraniem mniej agresywnej taktyki powinni zająć się tysiącami bezkarnych dzieciaków dorabiającymi wrzucając lewe pliki - stać na wielomegowy transfer znaczy od czasu do czasu można postarać się kupić oryginał.
  • 0

#95

Patrolinho.
  • Postów: 137
  • Tematów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ten mit o 24h na kompie już dawno został obalony... Jest to wymysł jakiś dzieciaków z USA, który trafił do Polski. A co do ściągania to teoretycznie jeśli ściągasz i w tym samym czasie udostępniasz to w tej chwili popełniasz przestępstwo. Jednak jeśli ściągasz i nikomu nie udostępniasz pliku to tutaj już jest temat do dyskusji. Prawo polskie w tej kwestii nie mówi wyraźnie czym ten czyn jest. Wielu prawników spiera się o to czy interpretować to jako przestępstwo czy nie. Są 2 obozy, które mówią, że to jest przestępstwo i że go nie ma... Tak więc interpretacja prawa zależy od osoby...


A żeby było ciekawiej to do posta Pierce'a o P2M można przytoczyć wypowiedź sprzed kilku miesięcy jakiegoś tam policjanta z Komendy Głównej, który jasno powiedział, że polskie prawo zawiera jakby lukę i ściągając pliki metodą P2M tak na prawdę pobieramy pocztę a nie nielegalne pliki... Kolejna sprawa w której każdy człowiek ma inny punkt odniesienia...
  • 0

#96

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Btw, wie ktoś może na ilu komputerach mogę legalnie zainstalować Windowsa XP? Bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji a instalowałam już na 2 komputerach i na obu spokojnie się aktywował co mi się wydaje co najmniej dziwne (Oba komputery łączyło jedynie to samo łącze internetowe, mysz, klawiatura, monitor i głośniki - całe pudło było wymienione). Mam nadzieję ,że to nie jest nielegalne, była tylko jedna naklejka ...a nawet jak jest mam to gdzieś, zapłaciłam 350zł za to dziadostwo i mam chyba prawo to instalować gdzie chcę.

Właśnie dlatego nie cierpię "oryginałów", nie wiadomo co można z nimi zrobić a co nie i czy przypadkiem pewnego pięknego dnia program nie stwierdzi ,że się nie aktywuje bo kopia nielegalna. Chyba wolę już korzystać z wersji pirackiej i mieć pewność przynajmniej, że mi wszystko będzie działać i komp nie zrobi pewnego pięknego dnia rozróby.
  • 0



#97

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ana Mert - jeden Windows - jeden komputer ( w sensie, że w danym momencie jedna "licencja" może być na jednym komputerze). Nie ma problemu z instalowaniem go choćby na 100 naraz (w końcu tak działają pirackie wersje), ale w świetle prawa jest to nielegalne.
  • 0

#98

Patrolinho.
  • Postów: 137
  • Tematów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wnioskuję, że masz wersję OEM skoro miałaś naklejkę na obudowie czy gdzie tam przyklejoną... Wersja OEM wychodzi z założenia, że przy pierwszej rejestracji w pewnym sensie "zapamiętuje" ona model płyty głównej i inne tam numery i tylko na tej płycie głównej da się aktywować. Z tym, że jeśli wymieniłaś cały komputer albo jakieś części i zainstalowałaś na nim tego Windowsa to jest to jak najbardziej legalne. Problem pojawia się wtedy kiedy ta sama wersja jest zainstalowana na przykład na 2 komputerach (takie coś już nie jest legalne)
Kilka lat temu gdy odbywałem praktyki w pewnym serwisie z Laptopami to na porządku dziennym było dzwonienie do Microsoftu z pytaniem czy można instalować na innym lapku bo klient zrezygnował albo na tym się coś popsuło. Odpowiedź była zawsze pozytywna a w razie gdyby Windows nie chciał się aktywować albo wyświetlał coś o nielegalności to po prostu dzwonisz na infolinię Microsoftu i wszystko im tłumaczysz. O dziwo mają bardzo miłą obsługę, która jest skora do pomocy :]
  • 0

#99

Y2K12.
  • Postów: 79
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Trial filmu nazywa się...Trailer ;)


W kwestii technicznej, wydaje mi się, że trailer to odpowiednik dema w grze. Czyli częściowa prezentacja materiału. Trial to gdyśmy czasowo mieli udostępniony pełny produkt, ale w przypadku filmów to byłoby bez sensu. Dlatego napisałem, że może być problem w przypadku filmów. Bo trailerem łatwo zamanipulować.
  • 0

#100

Cascco.
  • Postów: 589
  • Tematów: 9
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ktoś tu wspomniał że jak brak pieniędzy to nie kupuję gier , filmów.
No tak jestem biedny i nie stać mnie na to, czyli mam sobie odmówić przyjemności w życiu ponieważ takie jest PRAWO? Nikt ci nigdy nie pożyczył filmu, gry do domu? Zasuwasz z CD Compatcem po mieście a nie z mp3? Albo mp4.
A jeśli masz mp3 to kasujesz je po 24 h? A potem lecisz kupować licencje? Bogaty jesteś.
Sugerujesz że zamiast zgrać sobie na mp3 moją ulubioną piosenkę będę czekał 24 na dobę żeby ją posłuchać w radiu albo na MTV?
Kupując produkt taki jak gra, jest tylko dla Ciebie. Nie można jej Pożyczać nawet. Bo jeśli pożyczę koledze to Producent straci klienta. W pracy cię poprosi ktoś a ty co mu powiesz ?"Wybacz kolego ale jeśli ci pożyczę tą grę to producent straci klienta którym możesz być, a wtedy zbankrutują"
Lekka przesada.

Musieliby chyba ukarać wszystkich z Youtube. Albo całkowicie zamknąć servis a potem co?
Mam oglądać TVN ? Wiadomości? Skąd mam dowiedzieć się prawdy? Tylko dlatego ze ktoś naruszy czyjeś prawa autorskie mogę dowiedzieć się o co kaman. W telewizji nie pokażą prawdy a przecież np filmik o UFO najpierw jest na Youtube a potem na innych servisach. Jakieś archiwa skopiowane z NASA to też piractwo a jakże ważne dla ludzkości .

Będę miał okazje skopiować wszystkie pliki NASA i ukazać prawdę albo, być UCZCIWYM człowiekiem i powiedzieć sobie "NIE PRZECIEŻ TO NIELEGALNE".
  • 0

#101

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No tak jestem biedny i nie stać mnie na to, czyli mam sobie odmówić przyjemności w życiu ponieważ takie jest PRAWO?

Raczej elementarna przyzwoitość ludzka. Typowe biadolenie rozpieszczonego dziecka, któremu należy się wszystko bez względu na... wszystko.
  • 0



#102

Ano.
  • Postów: 309
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dobra Mr. Mojo Risin - ile razy ściągałeś coś nielegalnego z internetu ? Tylko nie kłam, szczerość przede wszystkim, co nie ? ;)
  • 0

#103

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oczywiście, że ściągnąłem. Na początku swojej przygody z Internetem, parę lat temu, nieświadom "czym to piractwo jest". Szczerze tego żałuję i raczej się nie powtórzy sytuacja, że coś ukradnę w Sieci.

Był to Unreal Tournament classic i jakieś parę filmów.
  • 0



#104

Imb.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

 
No tak jestem biedny i nie stać mnie na to, czyli mam sobie odmówić przyjemności w życiu ponieważ takie jest PRAWO?


Takim tokiem myślenia możemy dojść do ciekawych efektów, typu "nie stać mnie na samochód, to mam go nie kraść, bo takie jest prawo?", czy (ale to już sytuacja ekstremalna) "jakiś facet zajął mi miejsce na parkingu, to mam go nie zabijać, bo takie jest prawo?".

Prosta odpowiedź - TAK, takie jest PRAWO, stworzone właśnie po to, aby ludzie w ten sposób myślący nie pozwalali sobe na zbyt wiele. ;p

 
Zasuwasz z CD Compatcem po mieście a nie z mp3? Albo mp4.


Ale zgranie muzyki z CD na mp3 tylko dla siebie raczej nie jest porównywalne do zgrania tego samego CD na kompa, a potem wysłania przez sieć do pierdyliarda obcych ludzi. -.-
  • 0



#105

Pierce.
  • Postów: 153
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No tak jestem biedny i nie stać mnie na to, czyli mam sobie odmówić przyjemności w życiu ponieważ takie jest PRAWO?

Raczej elementarna przyzwoitość ludzka. Typowe biadolenie rozpieszczonego dziecka, któremu należy się wszystko bez względu na... wszystko.


Oczywiście, że ściągnąłem. Na początku swojej przygody z Internetem, parę lat temu, nieświadom "czym to piractwo jest". Szczerze tego żałuję i raczej się nie powtórzy sytuacja, że coś ukradnę w Sieci.

Był to Unreal Tournament classic i jakieś parę filmów.


- "Typowe biadolenie rozpieszczonego dziecka"

Zbyt agresywnie rozgłaszasz swą dobrą nowinę, niejednokrotnie schodząc na granicę chamstwa. Nie winikam w jaki sposób udało Ci się odwrócić swoje przekonania odnośnie posiadania nielegalnych plików, moge rzec natomiast, iż podejście takich ludzi jest śmieszne. Obrażając ludzi niczego nie zmienisz, dziesięciokrotnie powtarzając w jednym temacie [jedną linijką lub dwoma] że piracenie jest "be" także.


Wracając do spraw ważniejszych.
Choć nie popieram obecnej formy "piractwa", to pewne idee są wg mnie piękne. Bezinteresowne dzielenie się plikami stanowi zdecydowaną mniejszość przypadków, a mimo to warto... warto pokazać przynajmniej przez chwilę iż jesteśmy równymi ludzmi. Ten który UKRADŁ LUB WYŁUDZIŁ OD PAŃSTWA nie jest nikim lepszym, bo znaczna część ... nie chcę nigoko obrażać, ale wg mnie niamal wszyscy zamożni ludzie zamieszkujących nasz kraj wzbogacili się na przekrętach: ustawione przetargi, wykręcanie się od płacenia podatków oraz wszelkie inne formy wyzyskiwania ludzi/państwa. Jeśli kogoś stać by rocznie na soft wydawać sumę za którą kupimy nowy pc, to osoba ta musi być bardzo bogata. Takie są polskie warunki, z naszym wynagrodzeniem i podatkami ciężko jest cokolwiek zachować, wg mnie forma systematycznego kupna wersji oryginalnych, choć nie odrzucając całkowicie plików nielegalnych jest dopuszczalna.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych