Skocz do zawartości


Zdjęcie

UE: E-maile oraz rozmowy w sieci pod kontrolą


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W poniedziałek wchodzi w życie unijna dyrektywa, która zobowiązuje wszystkich dostawców internetu do zapisywania danych o wysyłanych e-mailach oraz prowadzonych przez internet rozmowach.

To nie będzie zwykły poniedziałek wielkanocny. Tego dnia wchodzi w życie unijna dyrektywa, która nakazuje wszystkim dostawcom internetu na terytorium Unii Europejskiej zapisywanie danych listów elektronicznych oraz rozmów wykonywanych za pośrednictwem sieci (VoIP). Serwis BBC News przypomina, że jest to bezpośrednia reakcja na zamachy bombowe w Londynie z 2005 roku.

Firmy będą musiały przechowywać te dane przez 12 miesięcy od ich powstania. Analogiczne uregulowania dotyczące zwykłych rozmów telefonicznych już obowiązują. Zarówno dostawcy internetu i telekomy, jak i niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej nie zgadzają się z postanowieniami dyrektywy. Szwecja postanowiła całkowicie ją zignorować, w Niemczech z kolei trwa postępowanie sądowe w tej sprawie.

Unia Europejska zapewnia, że nowa dyrektywa nie zobowiązuje do zapisywania treści e-maili czy nagrywania rozmów internetowych, a władze państw zyskają dostęp do bazy danych jedynie z nakazem sądu. Home Office - brytyjski odpowiednik naszego MSWiA - zapewniło, że odpowiednie zabezpieczenia zostały już wprowadzone. Zobowiązało się także do pokrycia kosztów przechowywania informacji.

Home Office broni się, twierdząc, że wprowadzenie omawianych wyżej postanowień leży w interesie obywateli i ich bezpieczeństwa. Jego przedstawiciel dodał także, że zbierane dane mogą ograniczyć ryzyko kolejnych ataków.

Grupy broniące praw człowieka nie są już jednak takie pewne, czy odpowiednie procedury zostaną zachowane i dane obywateli o ich prywatnej korespondencji nie wydostaną się na światło dzienne. Zarządzać systemem będą bowiem ludzie, a ci są najsłabszym ogniwem, jeśli chodzi o ochronę danych.


Źródełko
  • 0



#2

Profundis.
  • Postów: 92
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Proponuje założenie posta w którym będą porady jak bronic sie przed internetową inwigilacją na tyle na ile to możliwe. Nie studiuje informatyki jestem zaledwie amatorem w tych sprawach. Co prawda kompa mam od dawien dawna ale nie mogę poświęcac na informatyczne hobby tyle czasu ile bym chciał więc nawet nie śmiem zakładac takiego tematu. Wiec tu moja prośba do ludzi którzy są bardziej zaawansowani do założenia tematu i jego rozwoju w miarę możliwości. Wiem że cudów się nie zdziała ale jakieś porady można dac zawsze. Wiem że w necie pełno tego jest ale wiecie net głęboki i szeroki i nie każdy ma czas żeby poszukiwac odpowiedniej literatury bądź stron internetowych.


P.S. nie jestem pedofilem, terrorystą ani nie mam nic do ukrycia jednak denerwuje mnie powszechna inwigilacja i właśnie mierzenie nas przez władzę własną miarką , że my wszyscy to pedofile, złodzieje i wszystkie plugastwo co po ziemi chodzi !


P.S. za takie dbanie o moje interesy dziękuje ale nie. I daleko mi od jakiegoś lewactwa.
  • 0

#3

Ban.
  • Postów: 352
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wielu jest zainteresowanych? Nie mam ostatnio za dużo czasu, więc nie chcę robić niczego na darmo, ale jeśli zainteresowanie będzie to z przyjemnością. :)
  • 0

#4

lares.
  • Postów: 11
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

za takowym tematem jestem jak najbardziej
  • 0

#5

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Profundis działanie na rzecz oszukania (ominięcia) takich projektów (jeśli na prawdę tak to będzie wyglądało) będzie zwykłym łamaniem prawa, a Ci "domniemani terroryści i hakerzy" będą karani tak samo jak pedofile, mordercy i cała reszta tej szajki ;)

Nie jestem pewien czy to coś pomoże, ale można używać fake maili. Może sam opis i cel jest dość 'drastyczny' ale chodzi o sposób:

http://anarchyinscho...-fake-mail.html
  • 0



#6

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

zobowiązuje wszystkich dostawców internetu do zapisywania danych o wysyłanych e-mailach oraz prowadzonych przez internet rozmowach.
(...)
nie zobowiązuje do zapisywania treści e-maili czy nagrywania rozmów internetowych, a władze państw zyskają dostęp do bazy danych jedynie z nakazem sądu.

Z tego wynika, że baza będzie zawierać jedynie dane na temat tego Z KIM, KIEDY i ostatecznie ILE CZASU się rozmawiało a treść rozmowy już zapisana nie zostanie.
To akurat żadna nowość. Chociażby operatorzy telefonii komórkowych prowadzą podobną bazę dotyczącą rozmów telefonicznych i wysyłanych smsów ,posiadacz telefonu ma dostęp do informacji o własnych rozmowach w postaci bilingów, w niektórych sytuacjach również policja uzyskuje do nich dostęp gdy użytkownik telefonu jest podejrzany o popełnienie przestępstwa.
To inwigilacja? Zdaje się ,że niektóre słowa są nadużywane.
  • 0



#7

some.
  • Postów: 125
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jakim prawem z powodu jakis tam atakow bombowych oni zabieraja mi wolnosc?!
  • 0

#8

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A wszystko w imię walki z terroryzmem. Co ciekawe, tego typu ustawy tylko pokazują, że to terr(yzm) zwycięża, a tracą zwyczajni obywatele.
  • 0



#9

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Och nie! Zrobią z internetem to co robią z siecią telefoniczna od lat! Toż to tragedia!
  • 0

#10

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Serwis BBC News przypomina, że jest to bezpośrednia reakcja na zamachy bombowe w Londynie z 2005 roku.


Rozumiem, że terroryści korzystają z hotmaila, pisząc do siebie otwartym tekstem pełnym słów kluczowych związanych z terroryzmem. Żałosne, jak małymi kroczkami wchodzą w życie tak bzdurne ustawy. Pewnego dnia obudzimy się z metalową płytką pod skórą i nawet nie będziemy wiedzieć skąd ona się tam właściwie wzięła.
  • 0



#11

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z tego wynika, że baza będzie zawierać jedynie dane na temat tego Z KIM, KIEDY i ostatecznie ILE CZASU się rozmawiało a treść rozmowy już zapisana nie zostanie.

No właśnie. Jeśli treść rozmowy nie będzie sprawdzana to w jaki sposób ma to pomóc w walce z terroryzmem?
Sama wiedza kto z kim rozmawiał i kiedy nie wystarczy. Terrorysta by porozumieć się z innym terrorystą może za każdym razem zakładać nowe adresy e-mail i pisać z różnych kafejek. Trudno jest wtedy znaleźć nadawcę i odbiorcę, tym bardziej, że dostęp do tych danych jest z nakazem sądu. Ta dyrektywa będzie służyć czemu innemu.
  • 0



#12

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ta dyrektywa będzie służyć czemu innemu.


Oczywiście, że tak. Przede wszystkim terroryści, którzy posiadają na tyle zaawansowane instrumenty, dzięki którym zdalnie odpalają ładunki wybuchowe będą komunikować się np. przez telefony satelitarne lub w łatwiejszy niepodlegający kontroli sposób - zwykła karta pre-paid, jeden telefon i aparat wędruje w śmietniku. Druga sprawa, zapisywanie informacji to jedno, ale co z ich analizą? Nawet jeśli terroryści prześlą sobie maila, to nie ma szans, żeby przed zamachem ktoś dotarł do tej informacji, raczej zostanie ona wykorzystana "po fakcie" np. do identyfikacji zamachowców.

Dyrektywa posłuży najpewniej do zwiększenia wpływów czy kontroli nad dużymi firmami, korporacjami, wywieranie różnego rodzaju nacisków, spekulacji itd. Generalnie zwiększenie kontroli i zbieranie informacji.
  • 0



#13

frosti.
  • Postów: 654
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No właśnie. Jeśli treść rozmowy nie będzie sprawdzana to w jaki sposób ma to pomóc w walce z terroryzmem?
Sama wiedza kto z kim rozmawiał i kiedy nie wystarczy. Terrorysta by porozumieć się z innym terrorystą może za każdym razem zakładać nowe adresy e-mail i pisać z różnych kafejek. Trudno jest wtedy znaleźć nadawcę i odbiorcę, tym bardziej, że dostęp do tych danych jest z nakazem sądu. Ta dyrektywa będzie służyć czemu innemu.



No tak przecież terroryści piszą w mailach: " 13 kwietnia 2009 robimy zamach bombowy na coś tam itd, itp..."

Takie kontrolowanie internetu nie ochroni nikogo przed "atakiem terrorystycznym". To już nie są maleńkie kroczki w stronę mikroczipów to już jest bieg... wydaje mi się, że jeszcze w tym roku dostaniemy nakaz wszczepienia sobie mikroczipa.
  • 0

#14

Thunderr.
  • Postów: 106
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No właśnie. Jeśli treść rozmowy nie będzie sprawdzana to w jaki sposób ma to pomóc w walce z terroryzmem?
Sama wiedza kto z kim rozmawiał i kiedy nie wystarczy. Terrorysta by porozumieć się z innym terrorystą może za każdym razem zakładać nowe adresy e-mail i pisać z różnych kafejek. Trudno jest wtedy znaleźć nadawcę i odbiorcę, tym bardziej, że dostęp do tych danych jest z nakazem sądu. Ta dyrektywa będzie służyć czemu innemu.

Po zamachach w Londynie oglądałem w TV jakiś dokument na temat tego jak odnaleźli i zidentyfikowali tamtych sprawców. Podali tak bzdurne powody ,że nie mogłem dalej normalnie tego oglądać. Najbardziej rozwaliło mnie to:
"Widzimy tutaj grupe zamachowców zmierzających do metra. System rozpoznał ich po zachowaniu"-było to 4 gości idących koło siebie i rozmawiających nie zwracjących uwagi na ultra-mega-fanatyków. Po mailach będą zapewne aresztowania typu ten,ten i ten są terrorystami bo wszyscy trzej złożyli w jednym dniu życzenia urodzinowe swojej babci
  • 0

#15 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Oni łamią podstawowe prawo wolnego człowieka. Chcą wszystkich traktować jak podejżanych mimo, że nie mają ku temu przesłanek.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych