Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wykształcenie v/s inteligencja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#16

Millowisck.
  • Postów: 257
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Berith, źle zrozumiałeś to co napisałem
Też nie napisałbym idealnej definicji, zrobiłbym raczej tak samo jak Ty, chodziło mi o to że :
Ci piątkowicze teraz nie mają już o tym pojęcia, totalne 0, nie wyciągną z niczego jakichś faktów i nie będą mieli żadnych skojarzeń, ich " wiedza " wyparowała ? Więc po co się uczyli tego wcześniej ? Chyba tylko dla tej 5 która teraz nijak odzwierciedla ich umiejętności i wiedzę, a to chyba nie o to chodzi, inteligencja, wiedza, mądrość, wszystko się jakoś łączy i ma wpływ na inne.

Nie jest wielką sztuką wykucie rzeczy na pamięć i otrzymanie za to odpowiedniej oceny. Sztuką jest otrzymanie dobrej oceny wtedy, gdy nie wie się prawie nic o temacie.


Dokładnie

#17

lunatyk.
  • Postów: 214
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zbyt dosłownie bierzesz moje słowa Powiem inaczej. Dobre wykształcenie pomaga Ci w wykorzystaniu całego Twojego potencjału intelektualnego, a tego bez nauki byś nie osiągnął.


Bandi, zle mnie zrozumiałeś, to co napisałeś jest prawdą, Ja zapytałem czy jest jakieś ograniczenie inteligencji..? bo przecież zdaje się że żadnych ograniczeń w rozwijaniu inteligencji nie ma:)

Przyjmując, że ogólna wartość naszego umysłu to iloraz inteligencji, mądrości oraz doświadczenia, z łatwością wytłumaczymy nieudolność wykształconych kretynów oraz inteligentnych nieuków. Wniosek-> należy dbać o wszystkie wartości.


i wszystko jasne :]

#18

Rockmenka85.
  • Postów: 148
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Taaa ileż to było przypadków pijanych lekarzy na dyżurach.

#19

Vogozuse.
  • Postów: 99
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z tego co pamiętam, wyszła kiedyś definicja:
Inteligencja jest to zdolność do odnajdywania praw rządzących naturą i umiejętność ich wykorzystywania.

Tyle że w wikipedii pojawia się sporo tych inteligencji. Kognitywna, werbalna, emocjonalna, społeczna i twórcza. Tak więc, przed ocenianiem kogokolwiek, trzeba się mocno zastanowić, czy aby nie jesteśmy mocno niesprawiedliwi.

Dopowiem jeszcze, lecz zaznaczam że nie jestem pewny tych informacji, że hormon męski jest odpowiedzialny za coś co jest inteligencją. Oglądałem program, gdzie ludzi autystycznych określili jako supersamce. Nie byli w stanie uzewnętrzniać swoich uczuć ale u wielu takich ludzi odkryto niezwykłe predyspozycje. Np. automatyczne zapamiętywanie i kojarzenie obcych wyrazów, co prowadziło do tego, że koleś który nie potrafi sam się ubrać(dosłownie), rozumie większość słów z kilkudziesięciu obcych języków, potrafiąc je przetłumaczyć...

A co do wiedzy, takową może nabyć każdy, różnica polega tylko na czasie jaki trzeba poświęcić na jej naukę...

#20

Jeden_z_Wielu.
  • Postów: 169
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wykształcenie.... hm ;p przez cala podstawówke, gimnazjum i liceum miałem marne oceny, średnia nie przekraczała 3.7 ;] zawsze zazdrościłem ludziom ze średnią 4.3, 4.4.... okazało się, że nie było czego zazdrościc, bo na kompetencjach i maturze miałem lepsze wyniki niż oni... a nie przygotowywałem się do tego jakoś specjalnie, oni nie poszli na studia, a ja jestem już 2 rok na inżynierskich... Wykształcenie nie ma nic wspólnego z inteligencją, można miec magistra bo się człowiek ślizgał na dwójach, trójach : ) Kujon zawsze będzie kujonem, kuje dlatego, bo nie kuma o co chodzi, więc czyta i czyta do skutku.... Człowiek inteligentny looknie raz i już jest nauczony ;] btw. moim zdaniem inteligentny człowiek nie ma dobrych ocen w szkole ze wszystkiego, bo wie co mu się przyda w przyszłości i tego się uczy, a reszta to tak na fuksa :D

#21

SapereAude.
  • Postów: 276
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No niestety często bywa, że inteligentni ludzie są leniwi do bólu :D Ale zawsze dadzą sobie radę.

#22

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Śmiem zauważyć (chyba jako nieliczny) że edukacja z inteligencją jakoś kompletnie nie idą w parze.


Bo nie idą. Zdobycie wykształcenia wyższego jest możliwe dla każdego z przeciętnym ilorazem IQ. Nie rozumiem tatiku nad czym tu dyskutować. Chyba jedynie nad tym, że mądry zawsze będzie inteligentny, ale inteligentny nie zawsze będzie mądrym. :mrgreen:



#23

silence.
  • Postów: 97
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z tą inteligencją to nie jest prosta sprawa, gdyż należy dość precyzyjnie określić co rozumiemy pod tym terminem. Z dotychczasowych moich doświadczeń mogę powiedzieć, że wykształcenie tylko pomaga inteligencji, lecz jej nie zapewnia i trzeba mieć jeszcze to "coś". Inteligencja dość często jest utożsamiana z możliwościami matematycznymi, pamięciowymi i często zapomina się o najważniejszym jej aspekcie, czyli kojarzenia rożnych faktów. Znam wielu ludzi z "dobrymi" ocenami na świadectwach, lecz którzy nie potrafią sobie poradzić w typowych sprawach codziennych. Z matematyki "6", a nie potrafi otworzyć maski od samochodu, czy podłączyć komputera ;) Prawdziwą inteligencje człowieka można by sprawdzić w specyficznych warunkach, gdy na jakiejś obcej wyspie(planecie) trzeba by było przeżyć licząc tylko na siebie. Są dwa rodzaje inteligencji:
1. inteligencja
2. Inteligencja
;)

#24

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zdobycie wykształcenia wyższego jest możliwe dla każdego z przeciętnym ilorazem IQ.


Tym bardziej w kraju, w którym na niektórych (większości?) uczelniach/kierunkach wystarczy umieć ściągać, czasem wykuć na pałę, umieć wyszukiwać gotowe teksty w internecie i w odpowiednich okolicznościach wręczać flaszkę/kopertę. Lub po prostu kupić sobie gotowy papier ukończenia ;0

I choć powyższa działalność wymaga jakiegoś tam IQ, to jednak uzyskane wykształcenie nie może być imo wyznacznikiem inteligencji.

#25

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z inteligencją jest podobnie jak z wdziękiem osobistym czy też powabem ^^, albo się ją posiada, albo nie ^^.



#26

Sathik.
  • Postów: 94
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Człowiek mądry poświęca się nauce, a inteligentny życiu.

#27

Ban.
  • Postów: 352
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Chyba jedynie nad tym, że mądry zawsze będzie inteligentny, ale inteligentny nie zawsze będzie mądrym. biggrin1.gif

Bzdura. Ja bym sformułował to tak: Nie ma nad czym dyskutować, bo mądry nie zawsze będzie inteligentny, a inteligentny nie zawsze będzie mądry.

Ja ze średnią zawsze krążę koło 4.0 tyle mi wystarczy, nie chcę mi się uczyć. No ale mam kumpla który jedzie na średniej koło 2.5. Chciałoby się teraz powiedzieć, że to tumok który niczego nie rozumie. Nic bardziej mylnego. Gościu jest bardzo inteligentny, tylko, że olewa szkołę całkowicie. (nieważne dlaczego) Olewa również to co jest na lekcjach. Jest o wiele bardziej inteligentny od niektórych w naszej klasie którzy mają średnią powyżej 4.0, a nawet 4.7. Na polaku i niektórych lekcjach powiedział to, co tym wszystkim kujonom do głowy nawet by nie przyszło. Próbne testy gimnajalne również napisał lepiej od niektórych z średnią
powyżej 4.0. Zawsze jakoś se radzi. Ja oceny mam o wiele lepsze, a za inteligentniejszego się nie uważam.

Inteligencja nie ma nic do wiedzy. Jeśli ktoś uważa inaczej, to ciężko u niego z tą inteligencją. No bo co ma umiejętność mechanicznego zapamiętywania do wykorzystywania swoich umiejętności i wiedzy w najróżniejszych czynnościach?

#28

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Sathik, to mi się podoba. Bo się raczej nie uczę. Uważam to za stratę czasu. Oczywiście kontynuuję swoją edukację, ale się jej nie poświęcam i raczej nie zamierzam. Uczę się tylko tego, co mi się podoba, czyli co będzie związane z życiem :) .



#29

Rockmenka85.
  • Postów: 148
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Spacer po pustyni może wiecej nauczyć,niż lata spędzone na studiach ;)

#30

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Spacer po pustyni może wiecej nauczyć,niż lata spędzone na studiach


I chyba właśnie dlatego od pewnego czasu zastanawiam się, czy moje studia to nie jest przypadkiem strata czasu - czuję się przez nie stłamszona i nie mam czasu na rzeczy, którymi naprawdę chciałabym się zająć.

Jest też problem z naciskiem. Skończ studia, bo będziesz gorszy, tępy. Nikt nie zapyta, co Cię pasjonuje i czemu poświęcasz się bez reszty, tylko czy masz wyższe.

A inteligentny człowiek poradzi sobie zawsze.


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych