Skocz do zawarto¶ci


Zdjęcie

KSIĘŻYC I PIRAMIDY-kontrowersyjna teoria


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedĽ
110 odpowiedzi w tym temacie

#46

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A więc jednak diamentowym rylcem można zrobić rowek w granicie i to już po chwili pracy. Gdyby użył Pan dodatkowo odrobiny wody, to w ci±gu paru godzin zapewne przepiłowałby Pan kostkę na pół. I to bez specjalnego wysiłku. A gdyby przyszło Panu do głowy wykorzystanie wody i korundowego proszku, to mógłby Pan z kostki zrobić nawet kulkę.

Ja do tego prymitywnego skrobania rylcem dorzuciłbym jeszcze możliwo¶ć wykorzystania w obróbce wiedzy o istniej±cych w granicie płaszczyznach łupliwo¶ci.

Granit "odznacza się szczególnie dobr± łupliwo¶ci±, bloczno¶ci± i polerowalno¶ci±. Łatwo¶ć wydobycia granitu ułatwia regularny cios, czyli występuj±cy w skale system szczelin istniej±cych i ukrytych, powstałych najczę¶ciej przy zmianach objęto¶ci skały w trakcie jej zastygania. Cios ten najczę¶ciej rozwinięty w trzech kierunkach umożliwia mechaniczne odspojenie dużych bloków przy stosowaniu niewielkich sił przyłożonych fachowo w odpowiednim kierunku."
¬RÓDŁO
  • 0



#47

J.Kijewski.
  • Postów: 35
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Panie Mariushu, doskonałe zdjęcie!
Piramida w Medum, Egipt. Rzeźba wykonana w monolitycznej skale wapiennej w III tysiącl. p.n.e. Wyrzeźbiona pierwotnie na gładko została oszpecona mozaiką dłubaną, imitującą kamienie
http://www.moon-and-...m/new_pa289.jpg

Tak Panie Mariushu, Piramida w Medum została wyrzeźbiona — włącznie z mozaiką imitującą kamienie. Mało tego, niemal wszystkie monumenty z epoki megalitów zawieraja w sobie własnie te dwa rodzaje wyrzeźbień — gładzone i dłubane.
Proszę zobaczyć: http://www.moon-and-.../new_page_8.htm


Panie Lynx, w granitowej kostce wyrzezbiłem tylko cieniutkie kreseczki, a nie rowek.
Lynx: Gdyby użył Pan dodatkowo odrobiny wody, to w ci±gu paru godzin zapewne przepiłowałby Pan kostkę na pół. A gdyby przyszło Panu do głowy wykorzystanie wody i korundowego proszku, to mógłby Pan z kostki zrobić nawet kulkę.

Kijewski: Panie Lynx, takiej kostki nie przepiłuje Pan w 30 lat. Oczywiscie mając do dyspozycji te same narzędzia jakimi dysponowali indianie w Machu Picchu — czyli narzędzia miedziane i z brązu. Wątpię, czy Machu Picchu zostało wyrzeźbione przy pomocy wody i korundowego proszku.
  • 0

#48

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Piramida w Medum, Egipt. Rze?ba wykonana w monolitycznej skale wapiennej w III tysiącl. p.n.e. Wyrze?biona pierwotnie na gładko została oszpecona mozaiką dłubaną, imitującą kamienie

Te głębokie szczeliny między kamieniami w zaprezentowanej przeze mnie dziurze też wydłubano? NieĽli jajcarze musieli być z tych starożytnych Egipcjan.
Takie pomysły...

To co Pan mówi, zakrawa już na absolutny absurd.

Niech Pan nie zapomina przy tym, że to co ogl±damy to tylko wewnętrzny rdzeń budowli. Bior±c pod uwagę ten fakt, jak pan wytłumaczy sposób "rzeĽbienia" piramidy? Czy wpierw wydłubano ¶ciany zewnętrzne, a potem w jaki¶ cudowny sposób budowniczy piramidy przeniknęli przez wiele metrów litej skały i wykuli gładkie ¶ciany rdzenia?

A co z pozostałymi zarzutami dotycz±cymi kwestii grawitacyjnego wpływu Księżyca? Dlaczego pomin±ł je Pan milczeniem? Przecież dotycz± one absolutnych fundamentów Pana koncepcji.
  • 0



#49

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Panie Lynx, w granitowej kostce wyrzezbiłem tylko cieniutkie kreseczki, a nie rowek.

To, co dla Pana jest cieniutk± kreseczk± dla bakterii będzie Wielkim Kanionem. Swoim do¶wiadczeniem udowodnił Pan, że przy pomocy diamentowego rylca można z łatwo¶ci± obrabiać granit.

Panie Lynx, takiej kostki nie przepiłuje Pan w 30 lat.

Sprawdził Pan to, czy może to kolejne Pańskie założenie?
  • 0



#50

J.Kijewski.
  • Postów: 35
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mariush: Srednie przyspieszenie grawitacyjne na powierzchni Ziemi wynosi 9,8067 m/s2. Dzisiejszy Księżyc znajduj±cy się nad głowami (¶rednio w odległo¶ci 378 000 km) powoduje zmniejszenie się tej warto¶ci o 0,000034 m/s2. Dla postulowanego przez Pana scenariusza Księżyca kr±ż±cego po orbicie geostacjonarnej (35 800 km) redukcja ta wynosiła 0,0038 m/s2. Wg Pana to osłabienie spowodowało rozmiękczenie ziemskich skał.

Kijewski: Nie. Pan przedstawił dane statyczne, podczas kiedy Księżyc swym ruchem wirowym „rozkręcał Ziemię”, począwszy od 13,5 tys. lat. Oba ciała zbliżały się do siebie będąc w ciągłym ruchu — aż do momentu przesilenia grawitacyjnego, które nastąpiło ok. 2200 lat p.n.e.
Oczywiscie jakies wyliczenia byłyby tu potrzebne, ja sam nie dam rady.

Panie Mariushu, wątpię czy Machu Picchu zostało wyrzeźbione przy wykorzystaniu „dobrej łupliwosci” granitu.

Huayna Picchu, szczyt wznoszący się nad Machu Picchu. Peru. Niewykończone schody wyrzeźbione w granitowej skale. Zdjęcie ujawnia, że schody nie zostały „wykute”, lecz wyrzeźbione przez skrobanie dużym rylcem kamiennym.
http://www.moon-and-...m/new_pa530.jpg
  • 0

#51

J.Kijewski.
  • Postów: 35
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mariush: To co Pan mówi, zakrawa już na absolutny absurd.
Panie Mariushu, to nie absurdy. Proszę zobaczyć inne piramidy i monumenty i porównać, a przekona się Pan, że niemal wszystkie monumenty megalityczne zostawały oszpecane i niszczone (pod koniec epoki megalitów), mozaiką dłubaną imitującą kamienie lub głazy skalne.

Piramida w Medum, Egipt. Rzeźba w skalnej, wapiennej górze powstała poprzez usuwanie materiału kamiennego, aż do uzyskania pożądanego kształtu. Wyrzeźbienie tej piramidy – sposobem „od góry do dołu” – pochłonęło ok. dwóch trzecich góry, zaś jedna trzecia stanowi podstawę piramidy. Wysokość monumentu: ok. 65 m. Razem z pozostałościami góry, ok. 92 m. Uważa się, że Piramida w Medum została „całkowicie zbudowana”, jednakże zawaliła się częściowo w zamierzchłych czasach, a ogromne pozostałości skalne wokół niej są ruinami wynikłymi z owego zawalenia.
http://www.moon-and-...m/index.161.jpg

więcej: http://www.moon-and-.../new_page_2.htm

Przypuszczalnie wszystkie piramidy były pierwotnie rzeźbami skalnymi gładzonymi. Piramidy najprawdopodobniej są rzeźbami wykonanymi w naturalnych, monolitycznych skałach. Prawdopodobnie wszystkie piramidy w starożytnym świecie – piramidy w Egipcie, Sudanie, Ameryce i Azji – powstawały przez rzeźbienie pojedynczej góry lub wzniesienia skalnego. Rzeźbienie piramid odbywało się poprzez usuwanie materiału kamiennego, aż do uzyskania pożądanego kształtu.
  • 0

#52

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie. Pan przedstawił dane statyczne, podczas kiedy Księżyc swym ruchem wirowym ?rozkręcał Ziemię?, począwszy od 13,5 tys. lat. Oba ciała zbliżały się do siebie będąc w ciągłym ruchu ? aż do momentu przesilenia grawitacyjnego, które nastąpiło ok. 2200 lat p.n.e.

Jakie dane statyczne? O co Panu chodzi?

Siła grawitacji nie zależy od prędko¶ci rozważanych ciał, a tylko od ich masy i wzajemnej odległo¶ci w danej chwili. Mój wynik ukazuje sytuację ekstremaln± maj±c± miejsce w momencie, gdy Księżyc znajdowałby się w zenicie, tuż nad głow±. Wtedy zmniejszaj±cy warto¶ć ziemskiego przyspieszenia grawitacyjnego wpływ Księżyca byłby maksymalny (nieznaczny w porównaniu z dzisiejszymi różnicami wynikaj±cymi z ruchu wirowego naszej planety).

Panie Mariushu, to nie absurdy. Proszę zobaczyć inne piramidy i monumenty i porównać, a przekona się Pan, że niemal wszystkie monumenty megalityczne zostawały oszpecane i niszczone (pod koniec epoki megalitów), mozaiką dłubaną imitującą kamienie lub głazy skalne.

Cóż to za argument? Istne błędne koło. Czyni Pan argument z czego¶, co dopiero ma być dowiedzione.

A te poniższe ruiny, jakimi jest piramida Sahure też jest genialn± imitacj± wykut± w litej skale?
Doł±czona grafika
  • 0



#53

J.Kijewski.
  • Postów: 35
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mariush: Cóż to za argument? Istne błędne koło. Czyni Pan argument z czego¶, co dopiero ma być dowiedzione.

Kijewski: Już zostało dowiedzione — w mojej książce i trochę na Internecie. Ja też kiedys myslałem, że takie piramidy jak Sahure, to kupa kamieni. Nic bardziej mylącego. Piramida ta, jak wszystkie monumenty z epoki megalitów była wyrzeźbiona w monolitycznej górze wapiennej „na gładko”, a następnie — w okresie dłubanym, kiedy nie można już było rzeźbić w skałach „normalnie” — uległa oszpeceniu mozaiką dłubaną. Proszę nie wyciągać wniosków z pojedynczego monumentu, lecz porównać więcej piramid z całego swiata a okaże się, że niemal każdy monument zawiera w sobie podobną kupę kamieni, które kamieniami nie są.

Bazaltowa piramida Tazumal, Salwador. Z fragmentami zniszczonymi mozaiką dłubaną. Jedna z nielicznych piramid na świecie, na której w znacznej części zachowała się pierwotna rzeźba gładzona. Jednakże pewne fragmenty tej piramidy zostały oszpecone rzeźbą dłubaną. Tarasowe, zupełnie gładkie fragmenty powierzchni monumentu wyjątkowo dobrze dowodzą, że piramida nie jest budowlą, lecz rzeźbą skalną. Ludzie epoki megalitów nie potrzebowali ani żelaza, ani utwardzanej stali aby wyrzeźbić w litej bazaltowej skale dużą piramidę. Po prostu skrobali skałę, kamiennym rylcem, jak glinę lub ser. Uważa się, że piramida została zbudowana przez Majów ok. 900 r. n.e.
http://www.moon-and-...m/index.138.jpg

Bazaltowa piramida na Teneryfie. Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania. Tak wygląda piramida przerzeźbiona w schyłkowym okresie epoki megalitów, ok. 2300–2200 lat p.n.e. Chociaż nie ma tu zaprawy, to jednak żaden kamień nie wypadł ze struktury… Jest tak dlatego, ponieważ kamieni tu nie ma. Zamiast kamieni jest megalityczna mozaika dłubana–schyłkowa. Piramidy jest rzeźbą skalną z III tysiącl. p.n.e., wykonaną w monolitycznęj skale.
http://www.moon-and-...m/new_pa113.jpg

Piramida Cheopsa, Egipt. Monolityczna rzeźba wykonana w skalnej, wapiennej górze. Piramida Cheopsa mogła być początkowo wyrzeźbiona, w sposób gładzony, we wzór imitujący bloki skalne, podobny niejako do „szachownicy”. Natomiast w drugim okresie przesilenia niemal cała „szachownica” została przerzeźbiona i oszpecona rzeźbą dłubaną. Pewne fragmenty owej pierwotnej „szachownicy” zachowały się do chwili obecnej w dobrym stanie. Podobną pierwotną rzeźbą „szachownicy” zostały wykonane fragmenty Piramidy Chefrena, widoczne szczególnie dobrze u spodu monumentu.
http://www.moon-and-...m/new_pa521.jpg


Jeszcze raz Piramida Cheopsa. Przepraszam, wkleiłem zły obrazek.

Piramida Cheopsa, Egipt. Monolityczna rzeźba wykonana w skalnej, wapiennej górze. Piramida Cheopsa mogła być początkowo wyrzeźbiona, w sposób gładzony, we wzór imitujący bloki skalne, podobny niejako do „szachownicy”. Natomiast w drugim okresie przesilenia niemal cała „szachownica” została przerzeźbiona i oszpecona rzeźbą dłubaną. Pewne fragmenty owej pierwotnej „szachownicy” zachowały się do chwili obecnej w dobrym stanie. Podobną pierwotną rzeźbą „szachownicy” zostały wykonane fragmenty Piramidy Chefrena, widoczne szczególnie dobrze u spodu monumentu.
http://www.moon-and-...m/new_pa522.jpg
  • 0

#54

BillHickok.
  • Postów: 28
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

co do piramid na Teneryfie to w wikipedii jest napisane że:

Według miejscowych i starych rysunków oraz zdjęć w wielu miejscach na wyspie istniały takie piramidki, jednak zostały one rozebrane i użyte jako tani materiał budowlany. W samym Güímarze było dziewięć takich piramid, z których zostało jedynie sze¶ć.

czyli jednak jako¶ ludziom udało się je rozebrać mimo wyrzeĽbienia...

Wyniki najnowszych badań archeologicznych wskazuj± na młody wiek piramid z Wysp Kanaryjskich. Zostały one bowiem zbudowane bezpo¶rednio na warstwach, zawieraj±cych XIX-wieczn± ceramikę, z czego wnioskować należy, że również same piramidy zostały zbudowane najwcze¶niej w tym okresie. Wyklucza to zwi±zki obiektów z Guanczami, którzy zamieszkiwali położon± pod piramidami jaskinię w znacznie wcze¶niejszym okresie.

to nie wymaga już komentarza :P
zreszt± widać że to s± kamienie bo maj± różne kolory, chciałbym zobaczyć kawał bazaltu w takie ciapki...
  • 0

#55

Payjock.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To niemożliwe.. :D skoro skały zmiękły to ludzie wogóle by się rozpu¶cili.. :D
  • 0

#56

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Chciałem odpowiedzieć panu Kijewskiemu co¶ na temat "mozaiki imituj±cej bloki skalne", ale mariush mnie ubiegł...ah...Chłopaki, może złożymy się na bilet dla tego pana do Egiptu, niech poogl±da sobie piramidy i przywiezie nam kawałek tej mozaiki...

A o obłożeniu piramid biały piaskowcem wspominał bodajże Herodot. Ale historia kłamie, więc pierwszy historyk pewnie też...

EDIT

e niemal każdy monument zawiera w sobie podobną kupę kamieni, które kamieniami nie są.


A ja mam w sobie kupę jelit, które jelitami nie s±.

Ma pan jakie¶teorie os tarożytnym Rzymie? z chęci± bym poczytał.
  • 0

#57

J.Kijewski.
  • Postów: 35
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kijewski: Panie BillHickok, proszę być nieco bardziej sceptyczny wobec przekazów encyklopedycznych, ponieważ absurdów w nich nie brakuje. Z tym rozbieraniem okładziny z piramid, to są mity.
Na przykład podają, że granitowe Machu Picchu zostało „WYKUTE” przez Inków ok. 500 lat temu. Ale niby CZYM WYKUTE — tego już ne podają. A przecież Inkowie mieli tylko narzędzia miedziane i z brązu.
Sfinks w Gizie też został „WYKUTY” — ale niby CZYM WYKUTY??

„Ubytki okładziny” na ścianach Piramidy Łamanej interpretuje się w ten sposób, że podstawa, na której zbudowano piramidę, była niestabilna. Uległa przechyleniu lub obsunięciu gruntu i stąd „okładzina” na wszystkich czterech stronach piramidy wykruszyła się. Otóż wydaje się, że „ubytków materiału skalnego” w ogóle nie ma na żadnej piramidzie w Egipcie – skoro każda piramida jest monolitem skalnym. Niemal wszystkie duże struktury megalityczne na świecie zostały wycięte, wyskrobane, wyrzeźbione bezpośrednio w litej macierzystej skale. A więc żaden „kamień” nie mógł odpaść, ponieważ struktury te w ogóle kamieni nie zawierają, lub zawierają ich bardzo niewiele. Struktury megalityczne z III tysiąclecia p.n.e. nie mogły zamienić się w gruz z innego jeszcze powodu – mianowicie nie zawierały one żadnego rodzaju cementu czy spoiwa łączącego kamienie lub głazy. A więc w ogromnej większości architektoniczne dzieła epoki megalitów nie są ruinami, lecz pozostały na ogół w bardzo dobrym, niemal nienaruszonym stanie do chwili obecnej.
Po prawej stronie zdjęcia widoczny samochód, który daje nam wyobrażenie o wielkości monumentu.
http://farm1.static....4546c5aa0_b.jpg

Madera, Portugalia. Wyspa na Oceanie Atlantyckim, W starożytności znana Fenicjanom. Nie zamieszkana. Ponownie odkryta przez portugalskiego żeglarza Zorco w 1418 r. Kolonizację wyspy rozpoczęto w 1420 r. Tyle encyklopedycznych wiadomości, w których nie znajdujemy informacji o megalitycznych strukturach na wyspie.
Kijewski: Wyrzeźbione w litej skale bazaltowej przepiękne kanały wodne – tzw. levadas – należą do najwspanialszych dzieł epoki megalitów. Wszystkich levadas jest ok. 200, zaś łączna ich długość wynosi ok. 2000 km! Dla wyskrobania kanału wodnego w litej skale nie znano przeszkód. Kiedy trzeba było, wyskrobywano w skale bazaltowej tunele – oczywiście bez większych problemów. Niektóre odcinki levadas wykonano ze szczególną starannością, inne są pozostawione w początkowym stadium wyskrobywania, szlifowania i rzeźbienia w litej skale. Levadas są wyrzeźbione na gładko i w sposób dłubany – co również wskazuje na epokę megalitów
http://farm1.static....5d355d35c_b.jpg – levadas, Madera

http://image07.websh...94vbYhgx_fs.jpg – levadas, Madera
Uważa się obecnie, że levadas wykonali pierwsi osadnicy na wyspie, poczynając od 1420 roku – co w świetle powyższych rozważań, wydaje się mało prawdopodobne.
  • 0

#58

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ty, Kijewski. Mam takie niedyskretne pytanie do Ciebie. Masz w tym jaki¶ interes, że rozgłaszasz te swoje teorie, czy robisz to raczej dla rozrywki?
  • 0



#59

J.Kijewski.
  • Postów: 35
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Vaherem: Chciałem odpowiedzieć panu Kijewskiemu co¶ na temat "mozaiki imituj±cej bloki skalne", ale mariush mnie ubiegł...ah...Chłopaki, może złożymy się na bilet dla tego pana do Egiptu, niech poogl±da sobie piramidy i przywiezie nam kawałek tej mozaiki...

Kijewski: Panie Vaherem, już przywiozłem kawałek tej mozaiki z Egiptu – i to samej Piramidy Cheopsa.
http://www.moon-and-...m/new_pa532.jpg

Piramida Cheopsa, Giza, Egipt. Rzeźba skalna. Zamiast bloków skalnych, znajdują się jedynie wyrzeźbienia mozaiki imitującej głazy. W wielu miejscach piramidy widoczne są płytko zamarkowane obrysy rzekomych bloków lub głazów skalnych, które jedynie ujawniają wyrytą (kamiennym rylcem) w monolicie mozaikę imitującą bloki i głazy skalne. Wyraźnie również widać, że piramida nie „stoi na zniwelowanym podłożu skalnym”, lecz stanowi jego integralną część.

Herodot pisał o piramidach podobnie jak my, współcześni — ponieważ wydawało mu się to samo co nam. Ulegał podobnym złudzeniom, co my (z jednym wyjątkiem).

Vaherem: Ma pan jakie¶teorie os tarożytnym Rzymie? z chęci± bym poczytał.

Kijewski: Tu znajdzie Pan trochę moich hipotez o „budowlach” starożytnego Rzymu.
http://www.moon-and-...new_page_14.htm
  • 0

#60

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja też kiedys myslałem, że takie piramidy jak Sahure, to kupa kamieni. Nic bardziej mylącego. Piramida ta, jak wszystkie monumenty z epoki megalitów była wyrze?biona w monolitycznej górze wapiennej ?na gładko?, a następnie ? w okresie dłubanym, kiedy nie można już było rze?bić w skałach ?normalnie? ? uległa oszpeceniu mozaiką dłubaną.

Przeraża mnie Pan swoimi niedorzeczno¶ciami. Teraz już nawet otoczona mnóstwem walaj±cych się bezładnie bloków, rozsypuj±ca się piramida okazuje się być doskonale zaprojektowan± wykut± w litej skale imitacj±. Pięknie... Jak tak dalej pójdzie, to wkrótce może "okazać się", że nawet piasek i wydmy Sahary zostały misternie wyrzeĽbione przez starożytnych Egipcjan w pierwotnym skalnym monolicie.

Zatem kilka innych pytań. Dotycz± one Piramidy Cheopsa.

1. Jak Pan wyja¶ni fakt, iż w konstrukcji piramidy można wyróżnić kilka różnych rodzajów skał? Oprócz najpowszechniejszego zwykłego wapiennego kamienia, można wyróżnić tworz±cy licówkę zewnętrzn± z tzw. białego wapienia (zachowan± jeszcze w górnych partiach piramidy Chefrena), który można znaleĽć tylko po drugiej stronie Nilu, czy czerwony granit tworz±cy ¶ciany Komory Króla.

2. Jak wg Pana wykonano układ pięciu zamkniętych komór odci±żaj±cych znajduj±cych się ponad Komor± Króla?

3. Jak wg Pana umieszczono w Komorze Króla wykonany z czarnego granitu sarkofag? Dodam tutaj, że szeroko¶ć owego sarkofagu jest ok. 2 cm większa niż szeroko¶ć korytarza wstępuj±cego w jego najwęższym miejscu.

4. Jak wg Pana wykonano "szyby wentylacyjne" w Komorze Króla i Komorze Królowej?
  • 0




 

Użytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 użytkowników, 0 go¶ci oraz 0 użytkowników anonimowych