Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ewangelia Judasza ujawniona


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

#16

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

a ty masz pewnosc czyjego autorstwa sa wszystkie teksty biblijne?

Dwie strony forumowego konfliktu - Ty i Ktosiuf - nie mają absolutnie żadnej pewności co do tego. Zatem zarówno strona mówiąca o wiarygodności ewangelii apokryficznych jak i stroną ją negująca, nie mają podstaw do otwartego konfliktu :)

Nie popadajmy z jednej skrajności w drugą.

Przede wszystkim ten tekst o Judaszu jest nieco przesadzony:

Tekst wywraca zupełnie teologię chrześcijańską, stawia na głowie całą doktrynę.

Przecież w tej sprawie chodzi tylko o jedno. Zdradził z własnej woli, czy na życzenie Chrystusa. Nic poza tym. Reszta jest identycza - Judasz wg wymienianych ewangelii tak czy inaczej wydał Chrystusa a następnie nie mogąc sprostać wyrzutom sumienia - skończył ze sobą. Gdzie tu stawianie na głowę całej doktryny? Nie mówiąc o wywracaniu teologii chrześcijańskiej. Typowy, retoryczny chwyt mający na celu wzbudzenie emocji w czytelnikach.

Z drugiejs strony zastanwiam się co to za "sprzedanie" skoro wystarczyło spytać się kobitki na ulicy Jerozolimy który to Jezus a ona też by go wskazała....

Mnie również to bardzo zastanawiało. Przecież np. gdy Piotr wyrzekał się Jezusa nim kogu 3 razy zapiał, trafiał na zarzuty ludzi z tłumu, że to właśnie on pojawiał się przy jego boku. Zatem był doskonale rozpoznawalny. W takim razie Jezus, postać znacznie wyraźniejsza, mógłby zostać wskazany niemal przez każdego kto przebywał w tym samym mieście.
  • 0



#17

ktosiuf.
  • Postów: 1007
  • Tematów: 13
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Masz rację. ALe co najważniejsze Ewangelia Judasza koncentruje sie jednak na Zmartwychwstaniu i z tego trzeba wyciagnąć wnioski. Przecież Potop to też mnóswto wymyślonych wydarzeń osadzonych w konkretnym wydarzeniu historycznym. Właśnie ta mnogosć Ewangelii z jednej stronyu jest zadowalająca bo potwierdza istnienie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa
  • 0

#18 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

negujecie ewangelie Judasz tak jakbyscie mieli ja w palcu.... Holokaust mowisz mi ze nie mam pojecia o czym pisze i ze nic nie znam...jestes takim znawca? naprawde? nie wiedzialem. :)

ktosiuf kiedys sie obudzisz :)
  • 0

#19

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

negujecie ewangelie Judasz tak jakbyscie mieli ja w palcu....

Ty jesteś w 100% pewien jej wiarygodności jakbyś w owym palcu ją posiadał.

Holokaust mowisz mi ze nie mam pojecia o czym pisze i ze nic nie znam...jestes takim znawca? naprawde?

Po pierwsze proszę NHolokaust, co by mnie jakiś narodowy front wyzwolenia judei nie dorwał.
Jak zwykle przesadzasz Muhad. Mniej emocji, a zauważysz, że nigdzie nie zarzucam Ci w tym temacie, że nie masz pojęcia o czym piszesz ani tym bardziej że się nie znasz. Pisałem jedynie o tym, że:
a) Ktosiuf za wszelką cenę broni swoich racji
B) Ty zaś swoich
I za cholerę nie dojdziecie do porozumienia, a prezentując dwa zupełnie odmienne poglądy na pewno nie ułatwiacie sobie życia. Nie macie podstaw do konfliktu bo obaj wiecie (zresztą ja również,bo za tak wielkiego znawcę się nie uważam, więc daruj sobie ironię) na ten temat tyle samo i wykłócacie się: Ktosiuf A to Muhad B i tak w koło Macieju. Lepiej skoncentrowalibyście się na jakiejś bardziej konstruktywnej / owocnej dyskusji niż wzajemne dociekanie kto jest bardziej oświecony. Macie święte prawo do swojego poglądu na sprawę - nikt wam go nie odbiera, ale zaznajcie trochę umiaru.
  • 0



#20

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Że się aż podpiszę pod tym :D
  • 0

#21 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

rozumiem...dotarlo do mnie ... :crazy: :smile:

nie twierdze ze jestem pewien 100% na wiarygodnosc Ewangelii ale troche irytuje mnie gdy cos neguje sie bez zadnego zastanowienia...poprostu niektorzy(nie mowie o Tobie Nholokaust) pisza w sposob ze az nerwica bierze...moze mam durne podejscie do niektorych spraw i biore niektore z nich zbytnio emocjonalnie ale bierze sie to z tego wzgledu ze nie jest mi obojetne to co sie dzieje wokol mnie, w polsce, na swiecie...drazni mnie rzeczywistosc ktora stworzyli sobie ludzie i draznia mnie ludzie korzy wlasnie tej rzeczywistosci bronia...
moge jedynie dodac ze bastuje...przynajmniej sie postaram :smile:
  • 0

#22

Artemus.
  • Postów: 83
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Aha czyli waszym zdaniem to było tak. Chrześcijanie przez wiele lat używali 30 Ewangelii a pewnego dnia "księża" zdecydowali że tylko 4 będa ok......

To jest fakt historyczny.

W II wieku Ireneusz, teolog i pisarz, zastosował radykalne metody, aby zapobiec prześladowaniom ze strony Rzymian. Za rozwiązanie uznał ujednolicenie religii. Sięgnął za pióro i całkiem zreformował ewangelię tworząc jedyny słuszny kanon. Odrzucił wszystkie teksty takie jak Ewangelia Tomasza, Marii Magdaleny, Bibliotekę Naga Chana, pozostawiając tylko znane z Nowego Testamentu ewangelie Marka, Mateusza, Łukasza i Jana; choć jest też prawdopodobne, że napisał je sam, a konkretnie skompilował-przerobił inne, ponieważ autorów przypisano im później. Teraz ewangelia była łatwa i spójna, dostępna dla mas. Ojcowie kościoła odetchnęli i uczynili fałszerza świętym.

Ciekawy był sposób jakim przekonywał ludzi używających dzisiejszych apokryfów, że ewangelie muszą byc cztery. Otóż dowodem wypływającym z rozsądku i logiki miała byc analogia do czterech stron świata i czterech wiatrów.

edit: do poniższego. Jak widac, kiedy zaczyna się udzielac katolicki fanatyzm religijny dyskusja może sięgnąc dna, więc nie zamierzam się w nią angażowac.
  • 0

#23

ktosiuf.
  • Postów: 1007
  • Tematów: 13
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak oczywiscie masz rację. Usiadł wszystko zmienił i nagle raptem tysiace czy miliony chrześcijan zaczęły wierzyć w to co ktos zmienił w "swoim egzemplarzu"...no chyba że w cudowny sposób jego zmiany wprowadziły nowe zdania do innych egzemplarzy Pism a takze do umysłow ludzi , którzy Ewangelię przekazywali. Twój popis jest chyba wyrazem twojej inteligencji, weź się lepiej do nauki.
  • 0

#24 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

ktosiuf, ktosiuf nie pisz w taki sposob bo tak naprawde nie masz pewnosci w jaki sposob to zrobiono.To przeciez moglbyc proces wieloletni...przeciez rodza sie nowe pokolenia,ktore moga nie miec takiego dostepu do informacji a tymbardziej do historii.Przciez wtedy panowala ciemnota.Wszystko ludziom mozna bylo wcisnac.
  • 0

#25

Frank Rijkard.
  • Postów: 81
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ktosiuf ty traktujesz tamte pokolenia tak samo jak teraźniejsze i myślisz że każdy umiał czytać i pisać i twierdzisz ze tych ewangelii to było kiedys jak teraz że każdy miał swój egzemplarz.Otóż nie czytać potrafił mały odsetek kapłani i uczeni mieli te 30 ewangelii ludziska siadały a oni im opowiadali o Jezusie i jego przygodach.jednak musieli juz wtedy przyjąć co uznać za prawde a co moze mieć niekorzystny wpływ na ludzi więc przyszedł jednen kolo powybierał fragmenty dodał coś od siebie a ludzie i tak nie wiedzieli że zostało cokolwiek zmienione
  • 0

#26

Wiesław.
  • Postów: 56
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

4 Ewangelia uznano dlatego ze byle pisane w ciagu 40 lub 50 lat od czasu zycia Jezusa.
Reszta ewangeli np ewangelia Marii ,Filipa byla pisana duzo pozniej.Nawet kilkaset lat od czasu
zycia Jezusa.Dlatego wybrano te 4.
  • 0

#27

pompa22.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja tam nie wierze w ewangelie Judasz. Sam powiedziałes ze nie ma 70% tekstu. A może Judasz chciał sie bronić!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie ma dowodów na autentyczność tej ewangelii i trzymałbym msie wersji ze jest ich cztery!
  • 0

#28

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ewangelia Judasza oparta jest na różnych fragmentach innych ewangelii. Nic nowego nie wnosi.

4 ewangelie kanoniczne są najmniej "fantastyczne" i bardzo realistycznie przedstawiają żywot Jezusa. We wszystkich pozostałych były teksty typu: gadające ptaki, gadjące krzaki itp. Jak ktoś czytał apokryfy to może uczciwie stwierdzić że 4 ewangelie kanoniczne najrzetelniej relacjonuja wydarzenia.
  • 0

#29

count_maximus.
  • Postów: 38
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ale przecież już był jeden zdrajca w kościele jakby nie patrzeć piotr 3 razy zaprał się Jezusa i zdradził go np. wypierając się jego ale jednak starał się naprawić zdradę pyzatym wywyższanie 1 człowieka ponad wszystkich nie było nigdy celem żadnej ewangelii a z tego co Pisza w ewangelii judasza ma on być lepszym od innych a to może prowadzić do dyskryminacji jeśli się to źle zinterpretuje czyż nie
  • 0

#30

Artemus.
  • Postów: 83
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

4 Ewangelia uznano dlatego ze byle pisane w ciagu 40 lub 50  lat od czasu zycia Jezusa.
Reszta ewangeli np ewangelia Marii ,Filipa byla pisana duzo pozniej.Nawet kilkaset lat od czasu
zycia Jezusa.Dlatego wybrano te 4.

Gdyby tak było to Ireneusz użyłby tego argumentu, zamiast gadac bzdury o czterech wiatrach świata, prawda? ;p
Podana niżej orientacyjna chronologia pokazuje, że były pisane mniej więcej w tym samym czasie.
http://en.wikipedia....of_Christianity fragment "era of written gospels".
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych