Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwna muzyka - Gloomy Sunday


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

#46

Azer.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gloomy Sunday - węg. Szomorú vasárnap, IPA: ['sɒmɒɾuː 'vɐʃaɾnɐp]

Piosenka skomponowana w 1933 r. przez Rezső Seressa, oryginalne słowa w niedługim czasie zastąpiono tekstem poety László Jávora. Wedle powszechnej opinii wywołała na Węgrzech falę ponad stu samobójstw. Sam autor zabił się skacząc z okna swojego domu w 1968 r.

W 1936 r. piosenka pojawiła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie okrzykniętyo ją mianem The Hungarian Suicide Song i gdzie w krótkim czasie pojawiło się kilka jej wersji, wśród nich nagranie Hal Kemp i jego orkiestry z tekstem Sam M. Lewisa, na którym później oparła się Billie Holiday. Jej interpretacja z 1941 r. jeszcze bardziej rozsławiła zarówno piosenekę, jak i tłumaczenie Lewisa, które od tej pory stało się podstawą dla późniejszych wykonań. Billie Holiday dodała też trzecią zwrotkę, nadając swojej wersji oniryczny charakter.

Oryginalna piosenka pojawia się w niem.-węg. filmie Gloomy Sunday - Ein Lied von Liebe und Tod z 1999 r. (Gloomy Sunday - piosenka miłości i śmierci), na podstawie książki Nicka Barkowa.

Źródło: Wikipedia

Link:Odsłuchaj

Rzeczywiście ta piosenka ma coś w sobie. Przesłuchałem kilka razy.

Piszcie co o tym myślicie.
  • 0

#47

Heiser.
  • Postów: 260
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dobrze by było jeszcze, gdybyś poszukał podobnego tematu na forum.
http://www.paranorma...?showtopic=7325

EDIT admin:
scalono

  • 0

#48

kris.
  • Postów: 86
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie dziwie sie ze popelnili samobojstwo, ta piosenka jest tak beznadziejna ze az mnie uszy bola
  • 0

#49

ZwierQ.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cóż, odsłuchałem tego utworu i... nic... Czułem jedynie ból głowy i głębokie znudzenie... Ale może to wynikać z tego, że jestem ciut zmęczony^^
  • 0

#50

Fef.
  • Postów: 34
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przepraszam, ze odświeżam temat ale zauważyłem coś dziwnego. W wakacje byłem u kumpla którego długo nie widziałem, puściłem mu wtedy tą melodie. Dzisiaj spotkałem go pierwszy raz od tamtego zdarzenia i gdy tak szliśmy ulicą i nie było o czym gadać kumpel zaczął ją nucić. Czy to normalne zeby zapadła mu w pamięć az tak długo?
  • 0

#51

Lerlitz.
  • Postów: 229
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

szczerze ? mnie sie to podoba :D :rotfl: serioo fajnie przyspiewoje :P ja nie wiem czemu mial bym popelnic samobojstwo
bo takiej piesni xD te samobojstwa to czysty zbieg okolicznosci :) (wg mnie :P )
  • 0

#52

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

"Gloomy Sunday"ulubiona piosenka EMO :victory:
A tak serio to słyszałam tą piosenkę w oryginale i nic sie nie stało, słyszałam w wykonaniu Billie Holiday i też się nic nie stało. To zwykła piosenka tylko dorobiono do niej ciekawą legendę i tyle.
  • 0

#53

James Alan Hetfield.
  • Postów: 19
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

te obrazy mnie bardziej przestraszyły ten gość się na mnie dziwnie patrzy :hmm:
  • 0

#54

wieslawo.
  • Postów: 682
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

oj dziwnie patrzy, takie zdjecia kiedy robili, wtedy nie bylo do pomyslenia zeby zdjecie bylo nie wystylizowane, nawet robotnicy przy budowie stawali sie :) utwor sliczny, zwlaszcza w wersji Billie, no ale Pani Holliday to istna perła muzyki :D nie ma co się pastwić nad tak ładnym utworem po prostu po przesłuchaniu ludzie którzy mieli takie myśli zdobywali dodatkową motywację, a co od Pana Mieczysława Foga, istotnie jeżeli ktoś chciał popełnić samobójstwo na tle miłosnym to mimo że samobójstwo to sprawa głupia ale przy tej melodii robił się z tego Werter, i można było to zrobić z wielką klasą.
  • 0

#55

Nessee.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Według mnie jakakolwiek smutna piosenka może skłaniać do samobójstwa, jeśli ktoś i tak się już nosi z takim zamiarem. "Ponura niedziela" szczerze mówiąc spodobała mi się i wcale nie czuję się zdołowana. Wręcz przeciwnie. Słuchając pewnego momentu na początku pomyślałam nawet: "to ma być niby dołujące?" :hmm:
Owszem, robi się depresyjnie kiedy się wpatruje w te obrazki, co je ludzie na jutubie dołączają do utworu :roll:
  • 0

#56

Ben3k.
  • Postów: 87
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dziwne.
Puściłem sobie tą piosenkę, z tego yt.
Dziwne, bo coś we mnie pękło, jak jej słuchałem , a słuchałem może z 30 sec.
Nic wielkiego, ale coś.
  • 0

#57

Erol_Ramon.
  • Postów: 115
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nic niezwykłego, mi się nawet podoba

mam za to kłopot z utworem "pamiętasz" zespołu "Verba" (polski) kiedy go słyszę zaczynam płakać, zastanawiać się po co żyję... nie wiem czemu ale tak jest :hmm:
  • 0

#58

Michalson.
  • Postów: 55
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

smieszy mnie troche jak ktos moze plakac przez hip-hop :P ale bez urazy :)

gloomy sunday fajne :) ale nic wyjatkowego imo :P
  • 0

#59

Erol_Ramon.
  • Postów: 115
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

smieszy mnie troche jak ktos moze plakac przez hip-hop :P


no też nie wiem, może jakiś specyficzny rytm + odpowiednia mieszanka słów... tak już po prostu jest :D
  • 0

#60

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja ostatnio słuchałam "Gloomy Sunday" w wykonaniu Sary McLachlan w samochodzie i sie nie nadaje do jazdy szczególnie jak sie słucha słów bo za bardzo rozprasza :D
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych