Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stacje Numeryczne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
146 odpowiedzi w tym temacie

#106

Kimlorek.
  • Postów: 15
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dobra to Walkie Talkie odpada, ale co polecacie żeby można było słuchać tych "przekazów" ? Jak takie radyjko się nazywa co jest w tym filmiku co podał Ivellios(to takie gdzie kolega z radiapolskiego.pl przesłał) ?
  • 0

#107

Mishka.
  • Postów: 310
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Trzeba kupić dobre radio odbierające fale krótkie w zakresie 70-80m, ale należy liczyć się z tym, że to trochę droższy zakup niż zwykły odbiornik AM/FM. Pamiętam, że za czasów tzw. "komuny" za samo posiadanie takiego radia można było mieć duże nieprzyjemności, choć paradoksalnie można było w Polsce kupić radzieckie odbiorniki tranzystorowe, które odbierały wszystko w zakresie od 13 do 90 metrów (standardowy zakres KF w odbiornikach radiowych to 31 - 51 m w PRL). Są na rynku odbiorniki radiowe oferujące pełny zakres AM (od 130kHz do 30MHz), np Hitachi.

EDIT: ewentualnie, jeśli ktoś interesuje się elektrotechniką można przedłużyć cewkę od KF i przesunąć tym samym zakres odbieranych fal

Użytkownik Mishka edytował ten post 21.09.2010 - 18:52

  • 0

#108

Kimlorek.
  • Postów: 15
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wielkie dzięki za odpowiedź. Ale nie wiesz może jaki to jest wydatek, i czy posiadanie go jest legalne czy nie?

Edit#
Słuchałem przedtem tego radia i nic dziwnego nie było prócz beep beep beep beep i co jakiś czas pikpikpikpik. ;) Jak ktoś będzie słyszał nadawanie to proszę napisać to sobie posłucham ;) Teraz znów leci beep beep beep pikpikpik :P

Użytkownik Kimlorek edytował ten post 21.09.2010 - 19:23

  • 0

#109

Box.
  • Postów: 225
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ja planuje zbudować odbiornik radiowy jakiś prosty, tak dla własnej satysfakcji, ale nie wiem zbytnio jak mam zrobić, by odbierał właśnie fale na których nadają stacje numeryczne. Ogólnie to fajnie byłoby, gdybym mógł sobie dostrajać ten odbiorniczek wedle swoich upodobań. 

Stąd kilka pytań:
- Czy zbudowanie odbiornika, którym będę mógł słuchać KAŻDEJ częstotliwości jest możliwe?
- Czy ktoś mógłby ewentualnie powiedzieć za pomocą czego i w jakiej ilości to uzyskam?
- Czy ktoś mógłby podrzucić jakiś schemacik? Nie musi być cały odbiornik, z tym sobie poradzę, chodzi mi głównie o element odpowiadający za to, co chcę uzyskać.

No i inna strona medalu - czy budowa własnego odbiornika radiowego jest legalna? Czy jeśli nie słucham na nim stacji typu Polskie Radio, RMF FM to będzie to legalne?

@
trochę offtop, ale specjalnie pod nasłuch stacji numerycznych chce zbudować odbiornik no i dla poszerzenia swoich doświadczeń z elektroniką (znudziło mi się budowanie lampek choinkowych, świateł na sylwestra i różnego rodzaju zapalników radiowych do świec dymnych na bazie saletry z cukrem xD)



Użytkownik Box edytował ten post 21.09.2010 - 20:18

  • 0

#110

Mishka.
  • Postów: 310
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

proponuję poszukać na elektrodzie albo na jakimś forum krótkofalarskim.
odpowiadajac na Twoje pytania:

- Czy zbudowanie odbiornika, którym będę mógł słuchać KAŻDEJ częstotliwości jest możliwe?

Możliwe. Tyle, że to, co jest nadawane na falach krótkich, średnich długich (czyli od 150kHz do 30MHz) jest nadawane modulacją amplitudy, a wyższe częstotliwości - modulacją fali. Zdarza się modulacja fali również na falach krótkich. Musiałbyś zbudować sobie dwa odbiorniki. Najprostszy odbiornik AM - cewka + heterodyna

Czy ktoś mógłby podrzucić jakiś schemacik? Nie musi być cały odbiornik, z tym sobie poradzę, chodzi mi głównie o element odpowiadający za to, co chcę uzyskać.

schematów jest w sieci pełno. Wujek google pomoże.

czy budowa własnego odbiornika radiowego jest legalna? Czy jeśli nie słucham na nim stacji typu Polskie Radio, RMF FM to będzie to legalne?

zasadniczo legalne. pod warunkiem, ze nie będzie stwarzał zakłóceń. Wtedy może to być podciągnięte pod nadawanie bez zezwolenia lub zagłuszanie.
  • 0

#111

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

częstotliwość stacji numerycznych to około 4MHz, nie ma więc sposobu aby złapać stację numeryczną na CB

Ależ skąd! Wystarczy przejrzeć sobie bazę na spynumbers.com (klikasz w "numbers database", wybierasz opcję która cię interesuje i przeglądasz raporty od użytkowników) żeby się przekonać, że stacje numeryczne można odebrać na różnych zakresach. W Wielkiej Brytanii np parę razy się zdarzyło, że odebrano takie przekazy na UKF'ie.

Co do odbiornika - o ile wiem, nie potrzeba mieć na takie coś zezwolenia. Skoro można spokojnie kupić sobie np takiego Degena DE1103 (chińszczyzna, ale jak na produkt chiński to bardzo dobry sprzęt) czy inne radio...

Co innego, jeśli sam chcesz coś nadawać - tu już licencja będzie potrzebna.

Wracając na chwilę do UVB-76, to niedawno pierwszy raz doszło na tej częstotliwości do nadania "radiowego graffiti" (oczywiście stacja wtedy milczała, a radiowi piraci się bawili). Polegało to na tym, że któryś z piratów nadawał w taki sposób, że na "wodospadzie" (potoczna nazwa tego takiego wykresiku "co się dzieje w eterze", jaki można sobie włączyć, posiadając tzw software defined radio - czyli radio typu Icom PCR podłączone do kompa) pojawiał się zapisany grażdanką napis "chuj". Aktywność piratów ustała po tym, jak autor bloga poświęconego "żużałce" ogłosił, że każde kolejne zabawy na tej częstotliwości (4625 kHz) będzie zgłaszał do "odpowiednich służb" w Rosji.
  • 0



#112

Kimlorek.
  • Postów: 15
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ivellios a czy są jakieś tańsze zamienniki tego Degena DE1103? Bo patrzyłem na allegro to ok 230 zł:| A jednak żeby sobie posłuchać liczb nie będę tyle wydawał ^^ Co do tego "chuja" to coś mi się zdaje że Polacy by mieli przekichane :P

Zauważyłem że te stare radia w maluchach (bodajże to są Safari DC czy jakoś tak) to mają podobny zakres jak te radia Degena DE1103 i ten Suncoś tam :P Włączyłem i przypadkowa stacja była ruska, przekręciłem gałkę i już były "szwaby".

A i takie pytanko. Czy na używanie WT GMRS można dostać licencję ? I ile trzeba mieć lat ?

Teraz na tym streamie radia to leci beep ćwir beep ćwir beep ćwir :D
  • 0

#113

Mishka.
  • Postów: 310
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli chodzi o GMRS, to z tego co wiem dostępny jest w USA i Kanadzie, ale trzeba mieć licencję. W Europie (także w Polsce) dozwolone jest używanie PMR466 (GMRS działa na 462 MHz)

W Europie nie dostaniesz licencji na GMRS.
  • 0

#114

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ivellios a czy są jakieś tańsze zamienniki tego Degena DE1103? Bo patrzyłem na allegro to ok 230 zł:|

Ty chcesz jeszcze tańszy? o.O

Człowieku, Degeny to są jedne z najtańszych (jeśli nie najtańsze) odbiorników "globalnych". Przynajmniej ja w życiu tańszego sprzętu nie widziałem. Już nawet na Ebayu używane stare Icom'y kosztują dużo więcej.

Nawet konstrukcje typu SDR (software defined radio) kosztują więcej. Na Allegro spotkałem gościa, który oferował tak zmontowane radio - padłem, gdy zobaczyłem cenę -> 500 zł (i to radio zmontowane w oparciu o prawie dwudziestoletni projekt, i o stosunkowo wąskim zakresie 1kHz-18MHz). Podejrzewam, że gdybym mał sobie coś takiego samemu zmontować, to wyszłoby mnie to niewiele taniej.

A takie naprawdę dobre radio z prawdziwego zdarzenia dla krótkofalowców to już wydatek od 2000 zł w górę - samo radio! A jeszcze trzeba mu antenę dokupić, opcjonalnie rotor...

Zresztą, zobacz sobie na globaltuners.com informacje o udostępnionych odbiornikach i potem poszukaj tego sprzętu w Google - spsychiczniejesz, widząc ceny.
  • 0



#115

Kimlorek.
  • Postów: 15
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zdziebko :D to chyba jednak krótkofalarstwo nie dla mnie :D za duże wydatki a kieszeń mała :|
  • 0

#116

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zawsze możesz się pobawić którymś z odbiorników online :P
Np:
globaltuners.com
receiver.by - tutaj jakiś białorusin udostępnił swojego Degena DE1103 do zabawy, można więc poznać możliwości tego cacka
  • 0



#117

Kimlorek.
  • Postów: 15
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Odbiorniki online to nie to samo, ale dzięki :D Kurde. Tak się napaliłem na "szpiegowanie" ;D a tu pupa zbita :<

Ps. fajny podpis :D
  • 0

#118

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Od biedy możesz też się pobawić jakimś starym radiem marki Unitra, KESS, itd - jeśli takie masz. Tylko że nawet jeśli coś złapiesz to prawdopodobnie dźwięk będzie zniekształcony przez modulację SSB, której takie radia w większości nie potrafią poprawnie odebrać.
No i dobrą antenę zewnętrzną też musisz mieć.
  • 0



#119

lambo.
  • Postów: 231
  • Tematów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bawiłem się receiverem.by i ktoś ustawił na częstotliwość gdzie było słychać helikopter, dźwięk jakby alarmowy i gadanie metaliczne takie, potem ktoś zmienił częstotliwość i słychać "spasiba spasiba, może być, może być......"
Przez was kupno przeze mnie radyjka jest tylko kwestią czasu. :)
Nagrywane komórką, więc raczej słabe, ja nie rozumiem co oni gadają, za bardzo zniekształcone żebym wyłapał wszystko.

http://www.sendspace.com/file/f91yht
  • 0

#120

Ro-Bhaal.
  • Postów: 89
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Przepraszam, że odkopuję tak stary wątek, ale dopiero teraz przypomniałem sobie o całym zjawisku, jakim są stacje numeryczne.
Czy ktoś posiada link do strony, która zajmuje się wyszukiwaniem i nadawaniem sygnału na żywo z jakiejkolwiek stacji numerycznej?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych