Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stacje Numeryczne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
146 odpowiedzi w tym temacie

#91

Witchfinder General.
  • Postów: 425
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No to teraz potrzebujemy tylko radiotelegrafisty i jazda xD Był ktoś na forum w wojsku na takim stanowisku?
  • 0



#92

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ponieważ od paru godzin nasłuchuję dziwnej sytuacji na częstotliwości 4625 kHz, pozwoliłem sobie machnąć na Paranormalium newsa:

Radioamatorów interesujących się stacjami numerycznymi i innymi tajemniczymi przekazami zachęcamy do uruchomienia radioodbiorników i ustawienia ich na częstotliwość 4625 kHz w trybie USB. Od kilkudziesięciu godzin z nadającą tam radiostacją znaną jako UVB-76 dzieją się bardzo dziwne rzeczy.

Choć UVB-76 nie jest typową stacją numeryczną (przekazy głosowe są niezwykle rzadkie), przykuwa jednak uwagę radioamatorów oraz - z uwagi na nieustalone przeznaczenie - pasjonatów teorii konspiracyjnych. Zwykle na częstotliwości 4625 kHz słyszalny jest dźwięk przypominający elektroniczny budzik, obecnie jednak nadawany jest prawdziwy misz-masz - na przemian "budzik", fragment "Jeziora Łabędziego" Piotra Czajkowskiego oraz przekaz w formie alfabetu Morse'a, choć zdarzają się i inne zagadkowe dźwięki. Sporadycznie można również usłyszeć odliczanie po rosyjsku przez męski lub żeński głos.

Jeśli nie posiadasz odbiornika radiowego z zakresem fal długich, możesz skorzystać z któregoś z dostępnych online odbiorników udostępnionych na stronie globaltuners.com (my prowadzimy nasłuchy, używając odbiornika "Hano Bay DX").

Jak wiadomo, z UVB-76 od kilku miesięcy dzieją się dziwne rzeczy, jednak pierwszy raz się zdarzyło, żeby taka sytuacja trwała kilkadziesiąt godzin.

http://www.paranormalium.pl


Cały czas nagrywam. Teraz leci jakiś przekaz w alfabecie Morse'a. Natomiast chwilę temu dało się słyszeć donośne "fiu fiu" - widocznie ktoś z obsługi nadajnika bawi się mikrofonem :P
  • 0



#93

Bart76.
  • Postów: 69
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ponieważ od paru godzin nasłuchuję dziwnej sytuacji na częstotliwości 4625 kHz, pozwoliłem sobie machnąć na Paranormalium newsa:

Radioamatorów interesujących się stacjami numerycznymi i innymi tajemniczymi przekazami zachęcamy do uruchomienia radioodbiorników i ustawienia ich na częstotliwość 4625 kHz w trybie USB. Od kilkudziesięciu godzin z nadającą tam radiostacją znaną jako UVB-76 dzieją się bardzo dziwne rzeczy.

Choć UVB-76 nie jest typową stacją numeryczną (przekazy głosowe są niezwykle rzadkie), przykuwa jednak uwagę radioamatorów oraz - z uwagi na nieustalone przeznaczenie - pasjonatów teorii konspiracyjnych. Zwykle na częstotliwości 4625 kHz słyszalny jest dźwięk przypominający elektroniczny budzik, obecnie jednak nadawany jest prawdziwy misz-masz - na przemian "budzik", fragment "Jeziora Łabędziego" Piotra Czajkowskiego oraz przekaz w formie alfabetu Morse'a, choć zdarzają się i inne zagadkowe dźwięki. Sporadycznie można również usłyszeć odliczanie po rosyjsku przez męski lub żeński głos.

Jeśli nie posiadasz odbiornika radiowego z zakresem fal długich, możesz skorzystać z któregoś z dostępnych online odbiorników udostępnionych na stronie globaltuners.com (my prowadzimy nasłuchy, używając odbiornika "Hano Bay DX").

Jak wiadomo, z UVB-76 od kilku miesięcy dzieją się dziwne rzeczy, jednak pierwszy raz się zdarzyło, żeby taka sytuacja trwała kilkadziesiąt godzin.

http://www.paranormalium.pl


Cały czas nagrywam. Teraz leci jakiś przekaz w alfabecie Morse'a. Natomiast chwilę temu dało się słyszeć donośne "fiu fiu" - widocznie ktoś z obsługi nadajnika bawi się mikrofonem :P


prawdopodobnie nie są to prawdziwe przekazy numeryczne tylko ktoś nadaje, aby "podgrzać atmosferę" prawdziwych audycji z czasów "zimnej wojny". Takie jest moje zdanie.
  • 0

#94

Mishka.
  • Postów: 310
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Z UVB-76 znaną też jako brzęczyk były jakieś pierepałki w czerwcu, kiedy to przestała nadawać (albo raczej była niesłyszalna z powodu zaburzeń propagacji). Po kilku dniach wszytko wróciło do normy.
Brzęczyk kilkukrotnie nadawała komunikaty tekstowe: 24.12.1997, 03.11.2001 (nadano wtedy komunikat: 143. Bez odbioru generatora. Trwają prace sprzętowe), 12.09.2002, 21.02.2006.
Ostatnio komunikaty głosowe pojawiają się nader często i zostały nadane: 23.08, 25.08 i 1.09 bieżącego roku.

Stacja może być stacją wojskową lub wykorzystywaną do celów szpiegowskich. Za pierwszym argumentem może przemawiać fakt, że Rosjanie rozpoczęli manewry wojskowe na Morzu Barentsa. Jeśli nadany 23 sierpnia ciag liczb (UVB-76, UVB-76, 93, 882, NAIMINA, 74, 14, 35, 74, 9, 3, 8, 8, 2, Nikolai, Anna, Ivan, Mikhail, Ivan, Nikolai, Anna, 7, 4, 1, 4, 3, 5, 7, 4 - posłuchaj) zinterpretujemy jako współrzędne geograficzne otrzymamy punkt znajdujący się mniej więcej w środku morza Barentsa pomiędzy Szpicbergenem, Laponią, a Nową Ziemią.

Niektórych nagranych transmisji można posłuchac tutaj


EDIT:
a TU mozna posłuchać na żywo, jak kto lubi

fragment transmisji alfabetem Morse'a:
WGOKSZCKRPP994722122240472RAZDELS701M7RAZD11111220529245604276

Użytkownik Mishka edytował ten post 02.09.2010 - 23:30

  • 0

#95

Box.
  • Postów: 225
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ostatnio też dużo słyszy się o zdekonspirowanyc agentach rosyjskich czy innych narodowości. Może Rosjanie w ten sposób ostrzegają innych swoich tajniaków przed niebezpieczeństwem...

Sam już nie wiem, przeczytałem wszystkie posty w tym temacie, przesłuchałem trochę tych nagrać aż mnie w niektórych momentach ciary przeszły. Odrzucam hipotezy jakoby były to sygnały paranormalne. Są nadane przez żyjących w ówczesnych czasach ludzi, nie wiadomo tylko w jakim celu. Muszę popytać rodziców, może nawet dziadków na ten temat, ojciec jest technik elektronik i na takich starych radiach pewnie robił na WAT. 

Zastanowiła mnie ta melodyjka na fleta, nie doszukałem się linku, by ktoś to nagrał. Ale dlaczego musi być to flet? Tak samo będzie brzmiało na keyboardzie. Jak znajdę chwilkę czasu to nagram, może coś to będzie przypominało, ale z tego co widzę to kilka monotonnych dźwięków na jednej oktawie (no i C2). Jak ktoś ma lepsze ucho muzyczne ode mnie, może doszuka się jakichś powiązań.

Mam jeszcze podejrzenie co do hipotezy podanej przez Mishkę, kilka godzin temu, że cyfry te są położeniem geograficznym.
Nie bardzo rozumiem, co oznacza NAIMINA, na google translatorze Наимина tłumaczy jedynie na transliterację łacińską. Nie chce mi się teraz sprawdzać tych współrzędnych, nie bardzo nawet wiem jak to wykorzystać w tym celu (późno jest trochę), ale wierzę na słowo, że to rzeczywiście jest środek Morza Barentsa. Nie interesuję się tematem tych manewrów, ale może ktoś przybliżyć datę ich rozpoczęcia i jakoś porównać to do aktywności tej stacji numerycznej? 


Dobranoc :D


  • 0

#96

Mishka.
  • Postów: 310
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

. Nie chce mi się teraz sprawdzać tych współrzędnych, nie bardzo nawet wiem jak to wykorzystać w tym celu (późno jest trochę), ale wierzę na słowo, że to rzeczywiście jest środek Morza Barentsa. Nie interesuję się tematem tych manewrów, ale może ktoś przybliżyć datę ich rozpoczęcia i jakoś porównać to do aktywności tej stacji numerycznej?


Rosjanie rozpoczęli przygotowania do manewrów ok tygodnia temu, zaś sama stacja rozpoczęła nadawanie niestandardowych emisji w tym samym czasie. Artykuł dot. ćwiczeń.
Jak wykorzystać współrzędne? No, na przykład wpisać w Google maps (74,14N 35,74E). Aczkolwiek osobiście uważam, ze to zbyt naciągana teoria. Jeśli radiostacja należy do ministerstwa obrony FR, to nikt, przy zdrowych zmysłach nie podawał by lokalizacji czegokolwiek jawnym tekstem. NAIMINA nie znaczy nic, gdyż moze być akronimem, słowem wymyślonym (jak IZAFET) lub szyfrem
  • 0

#97

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W tym przypadku trudno mówić o typowej stacji numerycznej, wiele wskazuje na to że jest to jakiś przekaz wojskowy/szpiegowski. Początek to osiem sygnałów, koniec sześć. Być może jest to "adresowanie" wiadomości do konkretnego odbiorcy, który po usłyszeniu tych właśnie sygnałów korzysta z odpowiedniego klucza. NAIMINA jest elementem szyfru, możliwe że ważnym, bo powtarza się dwa razy (raz jako cały wyraz, raz jako wyraz przeliterowany alfabetem fonetycznym), a możliwe że bez znaczenia, a powtórzonym na zasadzie "oni myślą, że my myślimy, że to coś znaczy" :)
  • 0



#98

Sniffer.
  • Postów: 323
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Szczerze wątpię, naprawdę, aby w erze nadajników satelitarnych i technologii cyfrowej ktoś jeszcze przekazywał SUPERTAJNEMEGAWAŻNEGLOBALNEINFORMACJE kanałem radiowym, który, jak widać, byle cwaniaczek może podsłuchać.
Albo ktoś podszywa się pod te stacje dla potrzeb zabawy, albo to tylko audycje testowe.

P.S - w cholernym eterze tylko szum.
  • 0

#99

Mishka.
  • Postów: 310
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Istnieje opinia, że nadajnik jest w trakcie remontu i to co czasem słychać, to tylko testy robione przez techników.
Problem nie w tym, żeby podsłuchać. To akurat nie jest ważne, gdyż treści nadawane "nadajnikami satelitarnymi i technologią cyfrową" również można podsłuchać i dla służb wywiadowczych nie stanowi to problemu (np program Echelon). Tyle, że bez znajomości szyfru nie będziesz znać treści tego przekazu. A najlepszy superkomputer nie rozszyfruje takiej krótkiej wiadomości.
  • 0

#100

Box.
  • Postów: 225
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Tak sobie słucham UVB-76 właśnie z internetowego streama i nie jestem tylko pewien czy to jest w czasie rzeczywistym, czy z jakimś opóźnieniem, ale dosłownie 2 minuty temu (o 23:37) rozpoczął się jakiś przekaz Morsem. Nie znam morsa, ale wyłapałem pojedyncze znaki typu U Z G 0 itp...

@edit
h88 eeeos (to tylko wyrywki całej transmisji, bo tłumacze to na bieżąco w translatorze Morse'a)


W tle WYDAJE SIĘ słyszeć ludzki głos (moze to tylko moja wyobraźnia)

@edit
23:41 na okolo 20 sekund nadawany był przerywany brzęk poprzedzony czyimś głosem... Heheheh może to wszystko nic nie znaczyć, ale fajnie sie tego słucha. Teraz jakiś utwór leci :D



Użytkownik Box edytował ten post 03.09.2010 - 22:39

  • 0

#101

Mishka.
  • Postów: 310
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

UVB-76 nazywana jest brzęczykiem, gdyż przez ponad 20 lat nadawała jedynie brzęczenie (czas trwania ok. 0,8 sek, przerwa ok 1,5 sek.)
Jedynie kilka razy zdarzyły się komunikaty słowne.
Zrobiłem wczoraj ciekawy eksperyment. Nagrałem sobie stream, a później odfiltrowałem szumy (sądząc, że pozwoli mi to odfiltrować czyste sygnały Morse'a). W wyniku otrzymałem jednak coś zupełnie innego :o Muszę się tym jeszcze pobawić. O efektach powiadomię.
  • 0

#102

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mishka, możesz się pobawić moimi nagraniami :P
Ze względu na zabezpieczenie przed hotlinkowaniem, podaję linka do tematu na Paranormalium:
http://www.paranorma...-mp3-t7444.html
Tam zamieściłem odnośniki do dwóch empetrójek, łącznie mają one długość prawie 4 godzin.
Jak można wysłuchać z nagrań, wielokrotnie leciały komunikaty głosowe oraz ciągle powtarzany był zestaw budzik + muzyczka + budzik.

Morse'em się nie przejmujcie - to prawdopodobnie dzieło piratów radiowych, którzy chcieli wykorzystać szum wokół "żużałki" (tak tą stację w Rosji nazywają). W linkowanym temacie zamieściłem fragmenty dyskusji na grupie dyskusyjnej serwisu spynumbers.com - odkodowana wiadomość "Fuck you Ryan" mówi sama za siebie.

Za tym, że to piraci wysyłają komunikaty Morse'em, przemawia też pewien szczegół techniczny. Choć UVB-76 nadawało (tak, nadawało - teraz cisza w eterze!) na górnej wstędze (USB), to mimo to na dolnej wstędze (LSB) słychać było przydźwięki. Przy nadawanych na USB komunikatach w alfabecie Morse'a przydźwięki na LSB już nie występowały, pojawiały się tylko gdy "żużałka" ponownie się odzywała.

Z innej beczki - sugeruję się wsłuchać w drugą empetrójkę, szczególnie koło 2:00:00 oraz w momenty wypisane przeze mnie w linkowanym poście. Po drugiej godzinie "żużałkę" było już coraz słabiej słychać, i najwyraźniej piraci radiowi mieli niezły ubaw i rozkręcili się na dobre - krzyki, piski, beknięcie, "fuck you" Morse'em i O-Zone na dokładkę... :D

Jeszcze kolega z forum RadioPolska.pl nagrał kawałek, ale to króciuteńkie jest:

  • 0



#103

Kimlorek.
  • Postów: 15
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przepraszam że odkopuję, ale strasznie zaciekawił mnie ten temat.

Myślę że te muzyczki to są sygnały dla odpowiednich osób np. Osoba "A" ma przypisaną muzyczkę "A" a osoba "B" ma przypisaną muzyczkę "B". I gdy słyszy muzyczkę "A" wsłuchuje się i gdy jest nadawane 12345676(przykład) to w odpowiednio ustalonym szyfrze (gdzie 1 to c a 2 to o,a 3 to pauza) rozkodowuje przekaz. Tyle że nie jestem pewien jednego. Nie mam żadnego radioodbiornika (mam jedynie walkie talkie które muszę naprawić ^^) i nie wiem czy te muzyczki są różne czy nadanej stacji tylko jedna (i tutaj może być kolejna rzecz, może tam się wydawać że takie same, a to jest zmienione w ostatnim momencie(Wiecie o co mi chodzi)). Dziś spróbuję naprawić WT i posłucham. (nie wiem czy na WT słychać ;D) Przed chwilą odkryłem że jest możliwe że 1,2,3,4,5,6 to są słowa przypisane do liczb. Np. 1 zwiększ 2 wysokość. 3 Wyrównaj 4 Lot (o ile w ogóle coś takiego jest xD). W sumie ten to jest jak Kali jeść, Kali pić, ale raczej obszernego słownictwa im nie trzeba.

PS. Zastanawia mnie czy dozwolone w Polsce użytkowanie Midland LXT-300 ponieważ to coś obsługuje GMRS, a zdaje mi się że GMRS jest w Polsce zabroniony ;)

Użytkownik Kimlorek edytował ten post 21.09.2010 - 14:41

  • 0

#104

Box.
  • Postów: 225
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Moje stare Walkie Talkie ściągało jedynie czyjeś rozmowy i to też chyba z CB radia, nie sądzę by telefoniczne. Stacji Numerycznych nigdy na nim nie słyszałem, pamiętałbym taką "anomalię". Nie bawię się WT od ładnych 10 lat (nie działa już dawno i w ogóle), ale naprawdę nie sądzę być tym odebrał. Przez Walkie Talkie oczywiście rozumiem zabawkowe krótkofalówki dostrojone do siebie, a nie profesjonalny sprzęt :P


  • 0

#105

Mishka.
  • Postów: 310
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Walkie Talkie, to takie proste jednokanałowe CB pracujące (najczęściej) na kanale 14.
Częstotliwość podstawowej "czterdziestki" (inne są w Polsce zabronione) to od 26,960 MHz do 27,410 MHz, a częstotliwość stacji numerycznych to około 4MHz, nie ma więc sposobu aby złapać stację numeryczną na CB.

Jeśli chodzi o GMRS, to z tego co wiem dostępny jest w USA i Kanadzie, ale trzeba mieć licencję. W Europie (także w Polsce) dozwolone jest używanie PMR466 (GMRS działa na 462 MHz)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych