Skocz do zawartości


Zdjęcie

Człowiek może osiągnąć prędkość światła


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
412 odpowiedzi w tym temacie

#391

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Romczyn

Nie do końca tak jest,bo w obecnych czasach względność ma to do siebie,że... ona sama wybiera obserwatora i "relatywistycznie to c" jest prędkością graniczną dla obiektu materialnego,co nie oznacza że dwa fotony będące w różnych układach (np.przeciwstawnych kierunkach) nie osiągną ok 2"c" względem jednak... postronnego obserwatora,który i tak nie będzie miał możliwości sprawdzenia tego faktu - chyba że się rozdwoi zachowując jedność.

Teorie względności opisują jak będziemy postrzegali dane zjawisko - nic poza tym.IMO

Wiadomo że tak uczą,bo z dostępnego /im/ materiału inaczej się nie da - tak trzeba umieć jak nauczają i... nic poza tym.
  • 0

#392

_MajoR_.
  • Postów: 196
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może teraz coś palne, ale w szkole mnie zawsze uczyli że jak samochód jedzie z v1=x km/h a drugi jedzie na niego z v2=z km/h to jechały względem siebie z v3=vx+vz, aż tu nagle mamy do czynienia z sytuacją: dwa fotony zbliżające się do siebie z prędkością c każdy i one już nie poruszają się względem siebie z prędkością 2c tylko niecałe c, bo nic nie może przekroczyć prędkości światła. Totalny bezsens nie dość że przeczy poprzedniemu rozumowaniu to jeszcze sprawia że mimo iż oba obiekty lecą z tą samą szybkością to względem siebie poruszają się wolniej :o . Oświećcie mnie bo albo jestem głupi albo już nie wiem co :)


Jeżeli samochód jedzie np. 100 km/h a drugi 150 km/h to nie oznacza wcale że oba samochody jadą z prędkością 250 km/h. Te samochody tylko mijają się wzajemnie z taką prędkością. Jeżeli np. jedziesz samochodem 100 km/h i ktoś cię wymija z prędkością o 50 km/h szybszą to nie znaczy też że ty stoisz a on jedzie z V=50 km/h dlatego że osoba która STOI przy drodze i wszystkiemu się przygąda widzi że oba samochody jadą.

To jest teoria względności...
  • 0

#393

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To jest teoria względności...


Faktycznie, to jest teoria względności, której twórca widocznie nie przewidział że znajdzie się jakaś osoba "stojąca przy drodze" i wszystkiemu będzie się przyglądała.
Wynika z tego że prędkość światła dla układu nie związanego z żadnym z tych dwóch przeciw wstawnych układów będzie równa "2c"...mimo że: "w każdym układzie jest jednakowa...".
Wszystkiemu winien jest punkt widzenia/odniesienia, który jest najważniejszy w tej teorii a mimo to często o nim się nawet nie wspomina.
  • 0

#394

_adam_.
  • Postów: 4
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich

Nie jestem żadnym wybitnym fizykiem czy coś w tym rodzaju po prostu interesuje sie takimi sprawami. Czytałem kilka wypowiedzi ( gdzieś 1/4 tego co jest t napisane) i tak wpadłem na taki pomysł (jak to już ktoś poruszył to przepraszam)

Ale do rzeczy: przyjmijmy że posiadamy pojazd który jest w stanie poruszać sie z prędkością 0,9c (raczej bardziej prawdopodobne niż samo 1c , jest to nawet możliwe [jeśli ktoś wytrzaśnie odpowiedni napęd] ) no o tymże pojazdem chcemy przebyć drogę 9 sekund świetlnych (odległość rozpędu pomijamy) z tego co wyczytałem tu (mam nadzieje że dobrze) dla kogoś kto sie porusza z prędkością 0,9c czas płynie ok 3x wolniej. tak więc dla kogoś z zewnątrz pojazd ten pokona odległość 9 sekund świetlnych w przeciągu 10sec no i wszystko ok. A teraz owy pojazd jeśli tam czas płynie 3x wolniej to pokonuje ten dystans w przeciągu (dla niego oczywiście) ok 3,3sec . Jak teraz nie trudno wyliczyć prędkość tego pojazdu (w jego odniesieniu) jest równa ok 3c.

Może mi ktoś to wytłumaczyć? Mam nadzieje bez zmieszania z błotem, bo jak sam powiedziałem lubię fizykę ale nie wiem o niej za dużo.

Pozdrawiam
  • 0

#395

TYRIPS.
  • Postów: 122
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja tam się sugeruję Einsteinem doszedł do wniosku że prędkość c może osiągnąć ciało które nie posiada masy... jak było to sory ale kupe stron jest do czytania xD
  • 0

#396

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

_adam_.
czując się poniekąd współgospodarzem tego wątku spieszę z wyjaśnieniem.

przyjmijmy że posiadamy pojazd który jest w stanie poruszać sie z prędkością 0,9c (...) tak więc dla kogoś z zewnątrz pojazd ten pokona odległość 9 sekund świetlnych w przeciągu 10sec no i wszystko ok.

Tak, zgadza się.

A teraz owy pojazd jeśli tam czas płynie 3x wolniej to pokonuje ten dystans w przeciągu (dla niego oczywiście) ok 3,3sec . Jak teraz nie trudno wyliczyć prędkość tego pojazdu (w jego odniesieniu) jest równa ok 3c.

Tak, astronauta zmierzy krótszy czas pokonania dystansu (dokładnie 2,3 razy krótszy), ale jednocześnie wg niego skróceniu ulegnie przestrzeń w której porusza się rakieta (tzw. relatywistyczna kontrakcja, czyli skrócenie długości). Skróci się dokładnie o ten sam czynnik, czyli 2,3 razy. A zatem będziemy mieć status quo - wg astronauty prędkość rakiety nadal będzie wynosić 0,9 c.
  • 0



#397

_adam_.
  • Postów: 4
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ok dzięki rozumie.

Troszkę z tego rozumie i wiem że przedmioty zbliżające sie do prędkości światła "stają sie" cięższe i krótsze, nie wiedziałem że skróceniu ulega również przestrzeń, czyli też droga ;)

dzięki za wytłumaczenie
  • 0

#398

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Takie małe pytanko... czy zastanawiałeś się nad tym z czyjego punktu widzenia czas płynie wolniej i skracają się obiekty w pobliżu c ?
  • 0

#399

Borsuk.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Ja tam się sugeruję Einsteinem doszedł do wniosku że prędkość c może osiągnąć ciało które nie posiada masy... jak było to sory ale kupe stron jest do czytania xD "

silnik grawitacyjny pozbawia dany obiekt jej masy, więc jest w tym sens. Myśla nawet, że można przekroczyc szybkość swiatła a nawet napewno można, skoro odwiedzają nas istoty poza ziemskie
  • 0

#400

apo5.
  • Postów: 773
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Myśla nawet, że można przekroczyc szybkość swiatła a nawet napewno można, skoro odwiedzają nas istoty poza ziemskie

No tak, przecież to takie oczywiste.
Prędzej zaczniemy załamywać czasoprzestrzeń niż osiągać prędkość światła. Takie jest moje zdanie.
  • 0

#401

blacksoul.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nic co posiada jakąś masę nie może nawet zrównać się z prędkością światła, a co dopiero ją przekroczyć...
człowiek nigdy nie osiągnie prędkości światła, jest to niezgodne z prawami fizyki i nie ma możliwości, aby te prawa nagiąć, czy też obalić
jeżeli chodzi o szybkie przemieszczanie się z punktu A do punktu B, to nie można tego osiągnąć zwiększaniem prędkości, ale np. poprzez zaginanie czasoprzestrzeni... trzeba szukać sposobów, jeszcze dokładnie nie zbadanych dających jakieś szanse na tego typu poruszanie się we wszechświecie
Oczywiście uważam, że istnieją takie prawa fizyki, o których ludziom się nawet nie śniło, ale nie daje to pola manewru w zmianie dotychczas odkrytych już praw
  • 0

#402

MateuszS.
  • Postów: 91
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

DOWóD NA TO żE MOżEMY LATAć SZYBCIEJ NIż śWIATłO

Ehhh wszystko jest możliwe - nawet osiągnięcie prędkości światła - logika Volkańska.


Prędkość dźwięku to ok. 1k km/h (czyli gdy krzyczymy słyszymy dźwięk za sobą w waszym rozumowaniu.
Prędkość światła to ok. 300mln km/s (poprawce jeżeli się mylę), więc nie ma fizycznych przeszkód alby lecieć 400mln km/s prawda? W pojeździe kosmicznym (w środku) światła przecież będą w normalnym położeniu ponieważ w stosunku do statku są w spoczynku a statek jest w ruchu w stosunku do otoczenia (wszechświata), więc tylko światło statku będzie (jego obraz) będzie za nim. Narysowałem to na obrazku poniżej:

Dołączona grafika

Jak w każdej dziedzinie - tak i fizyce są wyjątki i nie każdym wzorem da się wytłumaczyć wszystko ;]
  • 0

#403

scpt.
  • Postów: 522
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Heh. Statek będzie miał swoją prędkość, światło prędkość światła w próżni(światło w statku będzie miało prędkość zbliżoną do tej na Ziemi)...Nie wiem co ma przedstawiać ten rysunek :D Nie wiem, ale może za krótko dziś spałem...

nic co posiada jakąś masę nie może nawet zrównać się z prędkością światła, a co dopiero ją przekroczyć...


Dokładnie, a jak wiadomo takie fotony masy nie mają.
  • 0

#404

MateuszS.
  • Postów: 91
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przedstawia to że statek znajduje sie dalej niz jego swiatlo (obraz) bo jest od niego szybszy ;] Polecam Star Treka moment w którym wchodzi statek w Warp (oczywiście nie wierzę w fizykę itp Star Trek) chodzi tylko o efekt wejścia w Warp
  • 0

#405

Artur123321.
  • Postów: 17
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ech prędkość światła naukowa mżonka czy realna prędkość. Przypuśćmy, że udało mi się wystczelić cię z ową prędkośą i co, wyparujesz ponieważ naprężenia ciebie i statku spowodują zatracenie się oddziaływań międzycząsteczkowych.
Osobiście preferuje bardziej tunele międzywymiarowe i silniki zakrzywiające czaso-przestczeń ( jeśli naprawdę jakiś
fizyk to się cieszę, ale mam nadzieje, że nie ma ortografa )

Przedmówco to nie prawda ponieważ prędkość światła nie jest wględna i promienie oraz zarazem obraz będą dochodzić do statku.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych