Skocz do zawartości


Zdjęcie

Upadek forum, czy zmiana charakteru forum?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
187 odpowiedzi w tym temacie

#1

Faust I.
  • Postów: 20
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jako weteran paranormalne.pl muszę napisać wiele prawdy na temat tego forum..., do napisania tego postu zaktywizował mnie Annunaki i temat JulieAnnMs, choć wielu było przed nimi, którzy też to zauważyli - mianowicie niepokojące zmiany, które strąciły to forum na same dno.
 
Anunnaki
Napisano 15.10.2018 - 17:18
a ja tu widzę inny problem dość poważny który pomału dobija to forum...mianowicie zauważyłem że tutaj nie można poruszyć żadnego tematu o tematyce paranormalnej bo dwie osoby wpadają i mówią że to nie istnieje i basta. skoro w to nie wierzą to niech trzymają to dla siebie,to nasza sprawa w co wierzymy w granicach rozsądku. ale skoro to jest forum o rzeczach paranormalnych a te dwie osoby usilnie wpajają że paranormalne zjawiska nie istnieją bo zawsze znajdzie się jakieś wytłumaczenie to o czym tutaj dyskutować? podejdźmy do problemu w inny sposób tutaj jest lista moderatorów http://www.paranorma...tats&do=leaders
jak widać tylko pan @wszystko i @TheToxic są sceptyczni i ewentualnie mogą wpłynąć negatywnie każdą dyskusję,dlaczego inni moderatorzy się nie udzielają? może taka tematyka ich nie interesuje. ale mało to ważne,żaden z innych moderatorów tak nie postępuje a administracja nie widzi problemu bo oczywiście problem nie istnieje a skoro paranormalne zjawiska także nie istnieją to w czym problem? ja uważam jednoznacznie że to forum jest zarządzane nie prawidłowo.

 

Wszystko zaczęło się w roku 2012, gdy obecny admin D.K. wykupiła portal na aukcji (o ile pamiętam z aukcji to za około 800zł).
Jakiś czas potem portal zapełnił się jej ziomkami, a ci sprowadzili tu ze sobą innych. Arogancki sposób w jaki traktowani byli starzy użytkownicy tego forum przez sprowadzonych, nowych aktywistów doprowadził do spadku ilości autorów.
Od roku 2012 ilosć aktywnych użytkowników spadła o 30% i spadła tym samym też ilość czytelników

Powstało mafiopodobne kółko wzajemnej adoracji adminów i moderatorów, nietykalnych dzięki bezwzględnej eliminacji oponentów - zyskali oni władzę absolutną nad poprawnością postów na tym forum. Wykorzystali swoją reputację do niszczenia karier niewygodnych osób, głównie niepokornych użytkowników - najpierw weteranów portalu, a potem - po wyeliminowaniu najgroźniejszego wroga - nowych użytkowników.
Tych, których nie udało się zniechęcić do forum zrobiono pranie mózgu

Śledzą oni i krytykują wszelkie posty, jednak najzacieklej zwalczają wszystkie treści, które wykazują poparcie względem wszystkiego co paranormalne. We wszystkich postach o treści paranormalnej chodzi im najczęściej o ośmieszenie świadka - przypisywanie mu różnych negatywnych atrybutów - od dziecięcej naiwności po choroby psychiczne.
Jeśli ktoś napisze, ze widział UFO, czy ducha to zobaczcie jakie ,,uśmieszki" pojawiają się na ich twarzach, przykładowo Toxic: ,,no
pewnie kosmici sobie piknik zrobili" I już w takich postach jest to degradowane do takiej groteski - właśnie w taki sposób działa ten
mechanizm, i na to trzeba bardzo uważać. Ich świadomość jest już niejako zarażona tym, jakby ktoś chciał mógłby się doszukać psychologicznych przyczyn takiego postępowania, prawdopodobnie jest to dowartościowanie się, bo gdzie indziej jest to dla nich niemożliwe..

Od tamtej pory zawsze był atakowany taki człowiek. Im mocniejsze dowody tym był mocniejszy atak.
Zapomina się często w takiej krytyce, ze taki atak na taką osobę wywołuje blokadę informacji w drugą stronę, czyli potencjalni świadkowie, potencjalne osoby, które także coś takiego podobnego przeżyły nie będą się tu już meldować, pojawiać - nauczeni, widząc sytuację tego pierwszego człowieka, który odważył się o tym tu mówić. Po prostu ludzie zaczęli się chować, cofać się i już o takich rzeczach na tym forum nie piszą, dzięki czemu rządzący tym forum cieszą się, ze skutecznie realizują swój program, by ,,oświecić ciemny lud". Jednak jest to tylko iluzja, bo osób mających paranormalne przeżycia nie ubywa, a po prostu naturalnie rezygnują z tego forum.

Dobrym przykładem jest JulieAnnMs http://www.paranorma...awiedzony-blok/
Została bardzo mocno zaatakowana, zrobiono z niej pośmiewisko - i to blokuje też innych, inni świadkowie będą się zastanawiali,
czy opowiedzieć o podobnych rzeczach ze względu na konsekwencje jakie ich spotkają.


Myślę, że ludzie na tym forum nie dorośli do rozmów na takie tematy. Naprawdę powinniście się zmienić, albo wasz stosunek do innych, albo prościej - na adres www.sceptyczne.pl





#2

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Została bardzo mocno zaatakowana, zrobiono z niej pośmiewisko -"

W jaki sposób? może podasz konkretne cytaty.
Ona sama niestety potkneła się o własne nogi. Najpierw podsunęliśmy jej kilka pomysłów jak można stwierdzić jaka jest przyczyna tych zjawisk. Potem sama napisała że mamy 21 wiek i trochę racjonalności a następnie pisała że wyklucza wyjaśnienia które podaliśmy i skłania się ku duchom (brak konsekwencji) i jednocześnie się obraziła na całe forum.



#3

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie rozumiem sensu tego tematu. Oj ludzie ludzie widać, że wam się nudzi strasznie. No tak wolne od pracy więc zaczyna się smarkanie i narzekanie jakie to forum jest złe.

 

Faust I

 

Po pierwsze Twoje zdanie nie jest dla mnie w jakiś szczególny sposób autorytetem. Przyjrzyjmy się Twojej osobie, kisisz się na forum od 2008, dorobiłeś się tym wiszeniem bo obecnością tego nazwać nie można statusu Weterana pisząc 16 postów w tym jeden temat i o to narzekaniu  :facepalm: . Bardzo ambitnie, więc skoro jest tu tak źle dlaczego sam od siebie nie wniesiesz czegoś sensownego co np Ciebie interesuje? Wszyscy narzekający działają w ten sam sposób nic od siebie nie dają lecz narzekają jakie te forum jest złe, jak było kiedyś super bo jak komuś w domu firanka się poruszyła to na pewno był duch. Bardzo ambitne, normalnie fenomen dorosłości.

 

 

Po drugie widzicie naszą pracę (moderatorów) tylko dlatego, że zostajecie przez nas upominani i ostrzegani. Na forum jest masa sceptyków ale jakoś najłatwiej jest ponarzekać na Toxic czy Wszystko bo nikt inny tylko właśnie my w chwili obecnej poświęcamy swój wolny czas na pilnowanie porządku gdy inni śmiecą je bezsensownymi tematami, obraźliwymi memami, wulgaryzmami, reklamą czy innymi karami które pominęłam, a są w regulaminie. Inni moderatorzy również się udzielają lecz w innym odstępie czasu. Są modzi którzy moderują szczególnie nocą czy późnym wieczorem ponieważ pozwala im na to praca czy po prostu wolny czas. My nie jesteśmy póki co rozliczani z godzin więc każdy poświęca tyle czasu forum ile może i za to administrator jest nam wdzięczny.

 

Po trzecie to wszystkie absurdalne tematy, naiwne teorie czy broń Cię panie Boże głupie doradzania w przeróżnych kwestiach są kasowane i z automatu wkładam w kosz z ostrzeżeniem. Z obawy, iż forum czytają dzieci wszelkie potencjalne niebezpieczeństwo w postaci domowych przepisów na wypędzenie demona zostanie karane. Taki mam styl i jeśli komuś się nie podoba mogę oddać mu zieloną szatę, a wówczas ja ponarzekam jaki to on jest beznadziejny i mściwy. 

 

Wy zwolennicy macie żal do świata, że sceptyków pojawia się coraz więcej, a zwolenników coraz mniej. No cóż, może czas dorosnąć, może to wasza wina ponieważ nie potraficie przedstawić żadnego dowodu na działanie sił paranormalnych, żadnych. Nie potraficie przedstawić dowodu w postaci iż człowiek posiada duszę, obecności bytów, ufo nic. I żal do forum, że świat się zmienia, bo świat ma się zmienić mają być coraz to lepsze telewizory, telefony komórkowe, laptopy ale forum ma zostać stare i to najlepiej z tamtymi ludźmi z 2006 roku bo tak chce jeden z drugim którzy wciąż wierzą w istnienie paranormalnych zdarzeń. Cóż jeśli nam zarzucacie, iż mamy trzymać swoje zdanie dla siebie dlaczego nie zrobicie tego samego? Skoro wierzycie w ufo to zatrzymajcie swoje zdanie dla siebie. Odbijam piłeczkę widzicie jakie to proste?

Jeśli tak jest tu wam źle to po co się tu udzielacie, co tu jeszcze robicie, idźcie sobie na inne forum gdzie jest super. Nie pójdziecie ponieważ gdziekolwiek byście nie poszli poziom jest podstawowy, udzielają się młodzi ludzi po naście lat i w tym jest problem, że chcecie aby wróciło stare forum ze starymi użytkownikami lecz merytoryka forum ma posiadać obecny poziom.

 

Zostawiam temat otwarty chociaż powinien znajdować się w koszu, ponieważ w temacie nie widzę, żadnej propozycji zmian oprócz narzekania i przytoczenia prywatnych wiadomości. Nie obiecuję, że jak spojrzy tu administrator temat nie najdzie się w koszu gdzie jego miejsce bo od takich wiadomości służy opcja pw lecz rozumiem chęć popisania się publicznie i zwrócenia na siebie uwagi. Cóż widocznie jest tu jedyne miejsce gdzie może się wykazać (tak znów odbijam piłeczkę).





#4

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

- primo - status Weterana - otrzymuje się (według regulaminu) po 10 letnim pobycie na forum więc nie po ilości postów jak imputujesz.

 

- sekundo - jednym z wielu problemów na para ... jest łączenie funkcji moderatora który utożsamił się tutaj z zawodem policjanta, z postawą bezrefleksyjności która jest niejako przypisana zawodowi - policjant/tka. Brak refleksyjności może zbytnio nie przeszkadza w wypełnianiu funkcji porządkowych, ale szkodliwa jest w przypadku pełnienia funkcji moderatora.

 

- tertio - nie wnikając w ocenę "znikających" tematów i tematów powstałych ad hoc by całkiem nie zamuliło forum - należało by się przyjrzeć polityce forum i celom itd.

 

- quarto - jasnowidz z ciebie czy prestidigitator ? skąd aby wiesz czy zwolennicy cuzamen mają o co cokolwiek żal sceptyków, sceptyków? na para ... a może w twej wizji tylko niektórzy?

 

- quinto - kosz ciekawe miejsce na para ...możne jak by tak przeszukać tenże kosz można by tam zalesić wiele tomatów tyleż inspiracji ... możne tam właśnie znajduje się klucz do tego iż zdechła dyskusja i tak dalej...





#5

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Aidil

 

Czytaj ze zrozumieniem i nie filozofuj.

 

Temat jest w propozycjach zmian więc słucham jakie zmiany proponujecie. Czego waszym zdaniem jest za dużo, czego za mało, co powinno się usunąć, co dodać czy poprawić bo jak na razie temat służy do wylewania pretensji i żali. Tylko konkrety proszę bez owijania w bawełnę i przypominam, że temat nie służy do narzekania na moderację ponieważ skład jest jaki jest i taki zostanie. Jeśli macie propozycję jak zmienić obecne forum na bardziej para to słucham (a raczej widzę) z miłą chęcią przedyskutujemy wasze pomysły lecz niech to będą szczere od serca pomysły, a nie wiadro pomyj na tego czy innego moda, bo z automatu wywalę do kosza.





#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Odpływ aktywnych użytkowników jest w ostatnich miesiącach zauważalny, może to kwestia przenoszenia się dyskusji na FB, może zmęczenia tematem i potrzebą zmiany kręgu dyskusji (stała zmora każdego długo działającego forum). 





#7

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ja proponuję odświeżenie szaty graficznej forum na bardziej żywą. Zawsze mnie ona trochę dołowała.

Faust , przedstawiłeś swoją propozycję jak jakąś teorię spiskową, a prawda jest taka, że od dawna brakuje na tym forum prawdziwych zwolenników, zostały jedynie trolle pokroju Ogarniętego i Shadow, którzy nic swoją obecnością nie wnoszą i nie tolerują żadnej krytyki w swoją stronę, a na racjonalne argumenty nie reagują.
To forum od dawna jest tylko zbiorem skopiowanych z innych stron artykułów i tematów wymyślanych przez gimnazjalistów na wakacjach. Prawdziwych artykułów niestety od dawna jest za mało by przyciągnąć uwagę czytelników, ale co się dziwić jeśli tworzą je już może najwyżej tylko trzy osoby.

TheToxic, twój atak na Fausta jest raczej nie na miejscu.

Edit: pamiętajmy że ma on rację we wielu względach, a przykładem jest na przykład odejście Crittera.

Użytkownik Maska edytował ten post 30.12.2018 - 15:08




#8

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2994
  • Tematów: 2565
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pozwolę się krótko ustosunkować do posta otwierającego temat.

  • Zważywszy na Twój staż forumowy, powinieneś doskonale pamiętać, że tego typu tematy z pretensjami, zarzutami i ogólnie narzekaniem na wszystko dookoła są swego rodzaju świecką tradycją na paranormalne. Były tu od zawsze i zapewne zawsze będą. Chcę przez to powiedzieć, że Ameryki Waćpan nie odkryłeś -- i piszę to bez cienia złośliwości.
  • Odnosząc się do uwag dotyczących moderacji -- cóż, chyba nikt trzeźwo myślący nie będzie stał na stanowisku, że funkcja moderatora powinna wiązać się z zakazem brania udziału w dyskusjach na forum. Ja ze swej strony tego nie robię (zdziwiłabym się, jakby ktoś znalazł w przepastnym archiwum forum choćby jednego mojego posta wyśmiewającego w jakikolwiek sposób zdarzenie, czy ogólnie tematykę paranormalną -- nie licząc rzecz jasna okresu, kiedy byłam tutaj zwykłym użytkownikiem). Ja sama tego nie robię, ale wymaganie tego od osób, które dobrowolnie chcą podjąć się zadań moderatorskich jest moim zdaniem lekką abstrakcją. Krótko mówiąc, moderator także może mieć własne poglądy i wyrażać własne zdanie, jak każdy na tym forum.
  • Zacytuję fragment posta: "Wykorzystali swoją reputację do niszczenia karier niewygodnych osób, głównie niepokornych użytkowników - najpierw weteranów portalu" Z chęcią ujrzałabym jakiś przykład popierający tę tezę.  Tak samo chętnie poznałabym definicję tak zwanego "wroga" na forum. Czyżbyśmy mieli tutaj zalążek nowej, interesującej teorii spiskowej?
  • "Od roku 2012 ilosć aktywnych użytkowników spadła o 30% i spadła tym samym też ilość czytelników" -- a jednocześnie rekordowa liczba odwiedzin w historii forum przypada na 24 czerwca 2016 roku. To tak na marginesie.

Podsumowując rozważania, wydaje mi się, że powód do narzekań jest zawsze ten sam, niezależnie od tego, czy mowa o roku 2008, czy 2018. To forum jest stare. Bardzo stare. Najstarsze w polskim Internecie zajmujące się taką tematyką. Czyli większość tematów już została dokładnie omówiona, rozłożona na czynniki pierwsze i kolejne posty o takim samym charakterze wzbudzają już po prostu przesyt. Trudno więc oczekiwać entuzjastycznego i zupełnie bezkrytycznego podejścia choćby do wspomnianego tematu o nawiedzonym bloku. Takie radosne dywagacje o duchach i poklepywanie się po plecach można zapewne znaleźć na forach nazwijmy to konkurencyjnych, ale niekoniecznie na paranormalne.pl.

 

Tematu nie zamykam, pozostawiam go otwartym do dyskusji. Może zaowocuje czymś ciekawym?

 

 w roku 2012, gdy obecny admin D.K. wykupiła portal na aukcji (o ile pamiętam z aukcji to za około 800zł).

 

Jakby to skomentować... no nie za bardzo. https://archiwum.all...2225831899.html

Ja jednak nie brałam udziału w licytacji na Allegro.


Ja proponuję odświeżenie szaty graficznej forum na bardziej żywą. Zawsze mnie ona trochę dołowała.

 

Możesz spróbować przerzucić się na styl domyślny, biały (lewy dolny róg każdej strony, opcja Zmień styl). Nie ukrywam, że niektórych drobniejszych elementów lub funkcji może w nim brakować, bo nie za bardzo się do niego przykładam (według statystyk korzystają z niego łącznie 4 osoby, z czego ostatnia logowała się w zeszłym roku :) ), no ale jest. Jeśli się na niego zdecydujesz i dostrzeżesz jakieś niedociągnięcia, proszę o PW -- dokonam dla Ciebie poprawek.





#9

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Problemem tego forum jest to że tematyka paranormalna nie kręci ludzi tak jak kiedyś. Pamietam jakieś parę lat temu dziennie zakładano tu po parę tematów o tym że kogoś nawiedzają duchy albo widział ufo bądź też analizowano filmy znalezione w sieci. A druga sprawa to to co wspomniał Zaciekawiony dużo osób przenosi się na facebooka tam można rozmawiać prawie o wszystkim. Jakby nie patrzeć fora internetowe skazane są na wymarcie.

 

To forum i tak jest jeszcze w miarę żywe na innych gdzie jestem zarejestrowany z inną tematyką przybywa średnio jeden-dwa posty tygodniowo.


Użytkownik iLuminatek edytował ten post 30.12.2018 - 15:54




#10

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Aidil

 

Czytaj ze zrozumieniem i nie filozofuj.

 

Sama czytaj ze zrozumieniem a propos filozofii masz z nią jakiś problem? 

 

ps i oczywiście nie zakładam że jak zabraknie ci merytorycznej argumentacji, czyli innej niż zaserwowałaś powyżej, to uraczysz mnie kolejnym ostrzeżeniem^^,





#11

Perseusz.
  • Postów: 75
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jako długi obserwator, a stosunkowo krótko użytkownik tego forum, mam zupełnie odmienne zdanie w tej kwestii.

 

Przede wszystkim w polskim internecie zaszła ogromna zmiana od roku 2007, gdy to zacząłem aktywnie przeglądać różne strony i fora dyskusyjne. Większość wątków (wszędzie, na dosłownie każdy temat) to z dzisiejszego punktu widzenia była zwyczajna trollownia. Powszechne były setki postów nie mających związku z tematem, nie mówiąc już o powszechnym braku wielkich liter czy polskich znaków diakrytycznych. Czytając archiwalne wątki można pomyśleć, że to wszystko pisały 13-latki poważnie nadużywające emotikonów. W końcu jednak jakość zaważyła nad ilością, bardziej dbali o język polski i estetykę forów ludzie zaczęli pełnić funkcje moderatorów, liczba takich stron zmniejszyła się i postawiono na większą ,,elitarność''. Nie chodziło tutaj o wykluczenie kogokolwiek, lecz o trzymanie standardów dyskusji, o nie rażenie drażliwych oczu polonistów i możliwość prowadzenia merytorycznych rozmów z ludźmi, którzy chcieli się czegoś dowiedzieć na dany temat. Niekoniecznie z dziećmi piszącymi swoje historyjki ,,dla beki''. 

 

W tym kierunku poszło też i nasze forum. Nie brakuje mi tutaj wcale poziomu jakiegoś ezo...orum, gdzie dzieci piszą o swoich bezpośrednich połączeniach telepatycznych z demonami i bożkami, gdzie można pytać o porady dotyczące czarnej magii, cyrografów, gdzie co druga osoba to co najmniej potężny czarnoksiężnik, druid czy szaman i można zmyślać historyjki paranormalne ku uciesze gawiedzi. Tam, jeśli napiszemy je poprawnie językowo, to już połowa sukcesu za nami i duża szansa na przyklaśnięcie. Są takie miejsca i w nich mile widziane są każde brednie, teorie spiskowe oraz historie typu ,,książka spadła z regału, więc spędzę miesiąc na lataniu po domu z wahadełkiem i szukaniu poltergeista''. 

 

Gdyby nie ci krytykowani w wątku sceptycy, nigdy nie mielibyśmy tak genialnych debat np. z udziałem Aquila. Takie osoby jak on dosłownie ROZŁOŻYŁY na łopatki, obiektywnie rzecz biorąc, wszystkie teorie spiskowe wokół piramid w Gizie albo 11 września. Widziałem wiele lat temu jak udostępniano te wątki w innych miejscach ze względu na wysoki poziom merytoryczny dyskutantów. Tutejsi sceptycy wykazywali się ogromną wiedzą humanistyczną i z nauk ścisłych, nie bojąc się trudnych tematów historycznych, teologicznych czy logicznego obalenia wielu argumentów zwolenników tzw. chemtrails. 

 

Wyróżnia ich nie tylko wiedza, merytoryczność i logika. Przede wszystkim można z ich strony liczyć na naukowe podejście do różnych zjawisk i faktów, którego nam dziś tak w Internecie brakuje. Na każdej grupie politycznej jest masa zwolenników Turbolechii, Płaskiej Ziemi, spisku WTC, lądowania na Księżycu oraz teorii spiskowych o dzieciach porywanych przez białe busy i wywożonych do tajnych laboratoriów koncernów farmaceutycznych. Sceptycy wytłumaczyli zwolennikom hipotez paranormalnych, że nie bez powodu nauka nie uznaje każdej internetowej opowieści za prawdziwą. Teorie naukowe muszą być:

 

1. Zgodne ze zjawiskami, obserwacjami i wnioskami z innych udowodnionych teorii

2. Spójne wewnętrznie

3. Wyjaśniające możliwie jak najwięcej faktów ze swojej dziedziny

4. Przewidujące nowe fakty i umożliwiające ich obserwowanie

5. Z możliwie jak najmniejszą ilością założeń 

6. Muszą być FALSYFIKOWANE!

 

Zwolennicy zjawisk paranormalnych mają z tym problem. Ich hipotezy (ha, ha, ,,teorie'') nie są w żaden sposób ,,sztywne'', raczej tworzy się je z myślą, by można było je dopasowywać do różnych faktów, wyginać w każdym kierunku i dalej się ich trzymać, nawet gdy obali się ich podstawowe założenia. Tych jest zawsze wiele, więcej niż być powinno. Niemożliwe są obserwacje, eksperymenty, sprawdzalność faktów. Wyjaśniają najczęściej zwyczajne zjawiska poprzez tworzenie hipotez setki innych zjawisk niemożliwych do udowodnienia. Nie są spójne, ani zgodne z niczym, prócz wyobraźnią i wiarą ich autorów. 

 

Dlatego choć sceptycy wypruwają sobie żyły, nie potrafią do nich trafić. Nie dlatego, że po setnym wątku dwaj moderatorzy mogą stracić cierpliwość i zamiast na spokojnie wytłumaczyć każde zjawisko, zaczynają nieco ironizować. Są w końcu po długich godzinach dyskusji z których nic nie wynika, ponieważ wszystkie ich spójne merytorycznie i logicznie argumenty rozbijały się o błędy poznawcze, błędy logiczno-językowe i bujną wyobraźnię. 

Jest to de facto jedyne takie forum o tematyce zjawisk paranormalnych, gdzie można być potraktowanym na serio. Gdzie jeśli oczekuje się racjonalnej odpowiedzi, to się ją otrzyma. Gdzie nie ma miejsca na wulgaryzmy, trolling, memy, wątki śmichów-cichów i bajdurzeń z nieistniejących seansów spirytualistycznych, powstałych w wyobraźni znudzonych w wakacje gimnazjalistów. 

 

Zwolennicy, jeśli chcą wysokiego poziomu rozmów i sensownych dyskusji, muszą zrozumieć absolutnie podstawowe fakty np. że ich wiara w cokolwiek, nie jest dowodem na istnienie czegokolwiek. Muszą zrozumieć, że to po ich stronie stoi konieczność udowadniania pewnych zjawisk czy hipotez. Muszą być też otwarci i przygotowani na krytykę, albowiem nauka (wbrew temu co antynaukowy Internet twierdzi) opiera się właśnie na krytyce i (uwaga!) samokrytyce. Proponuję, by zwolennicy zjawisk paranormalnych w następnym wątku poszli tym tropem i sami spróbowali skrytykować swoje hipotezy, dostrzec ich błędne wnioski, zbyt daleko idące założenia, przedstawić racjonalne wyjaśnienie faktów. Wtedy mogą liczyć na szacunek i takie dyskusje, jakie można było tutaj często poczytać. 

 

Sceptycy również ewoluowali. Dziesięć lat temu wielu by po prostu wyśmiewało wszystko. Zadali sobie jednak trud (niejednokrotnie kilkadziesiąt godzin), by wytłumaczyć tylko jeden wątek czy zjawisko. Dokształcali się, czytali książki, podawali źródła, sprawdzali fałszywe informacje, udowadniali kłamstwa i manipulacje teoretyków spiskowych. Tylko zwolennicy zjawisk paranormalnych tak jak byli niechętni do tak wytężonej pracy wtedy, tak i dziś pozostają identyczni. Przynajmniej zazwyczaj, bo zdarzają się (i tutaj) pewne wyjątki. 

Sam kiedyś napisałem jako nastolatek zmyśloną historię o UFO, by sprawdzić jednego z bardziej znanych polskich ufologów. Do dziś ta opowiastka, której krytycznej analizy i sprawdzenia nie pokusił się absolutnie nikt, jest uważana za jedno z ciekawszych zjawisk tego typu w historii Polski. Każdy gówniarz może oszukać najbardziej znanego ufologa, ponieważ ten nie polega na racjonalności, na eksperymentach, na krytyce źródeł, ani niczym podobnym. Nimi kieruje wyłącznie wiara, więc skoro opowieść brzmi ciekawie, to właściwie wszystkie warunki do jej spisania i udostępniania zostają spełnione. Podobnie wygląda mechanizm indoktrynacji religijnych fanatyków, którzy też nie potrzebują na nic dowodów. 





#12

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Faust I@

Zapewne nie doświadczyłeś działań poprzedniej (sprzed 2012 roku) ekipy moderatorów. Bywało, że dostawało się urlop za śmieszne rzeczy, zresztą, urlop nie był problemem. Problemem był powrót z urlopu, gdzie osoba, która powinna go odwiesić "zapominała" to zrobić, bądź zamiast urlopu dostawało się permanentnego bana. "Pomyłkowo" oczywiście.

Wystarczyło mieć inne zdanie niż moderator w temacie i "klaps" był tylko kwestią czasu. 

Nikt nikomu nie zabiera prawa do wierzenia w cokolwiek, jak również w zjawiska paranormalne. Jeżeli potrafisz obronić tezy czy hipotezy zawarte w temacie w którym dyskutujesz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet sceptyk się z Tobą zgodził. Zmiana poglądów to nie jest przestępstwo.

Perseusz ma rację pisząc, że nie mamy nic wspólnego z EzoTV i szczytującą na wizji wróżką. Nie jestem zatwardziałym sceptykiem we wszystkim co dotyczy tego forum. Popieram pogląd, że inteligentne życie pozaziemskie istnieje, równocześnie nie wierzę w duchy, demony itp. co nie przeszkadza mi tworzyć o nich tematów dla tych, którzy mają inne poglądy.





#13

Faust I.
  • Postów: 20
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja już swoją propozycję złożyłem - najprościej to zmiana adresu i nazwy portalu, inna opcja to zmiana zarządzających ludzi.

D.K. -  gdzie jest jakaś polityka i cele tego forum? Kiedyś była, a teraz?

Toxic,
- podział na zwolenników i sceptyków zostało wytworzone na tym forum, też nie wiem skąd wzięłaś twierdzenie, że zwolennicy mają do kogoś zal.
- świat się zmienia, nauka idzie naprzód, dlatego nie można twierdzić, że coś jest niemożliwe. Posiadamy teraz te wszystkie rzeczy dzięki badaczom, którzy przekraczali granice niemożliwego. Dlatego wrzucanie ich do kosza lub bezwzględna krytyka wszelkich zjawisk paranormalnych jest właśnie cofaniem się lub w najlepszym wypadku staniem w miejscu, i nie świadczy o dojrzałości takich użytkowników, a raczej o podświadomym przyznaniu się przed sobą do porażki, że tych problemów nadal nie udaje się wyjaśnić. Dlatego wasza krytyka do niczego nie prowadzi. Więc kto tu idzie wraz z przyszłością, a kto zostaje cały czas w swoim miejscu? Znany świat jest o wiele mniejszy niż ten jeszcze niepoznany, cała nasza wiedza jest tak mała, jak główka od szpilki, więc nie powinno nas dziwić pojawienie dla nas czegoś niezrozumiałego.
- rzeczy paranormalne były i nadal istnieją, jednak jest ich na tym forum coraz mniej z powodów, które wypisałem, a cytując dodam jeszcze jeden - ,,Po trzecie to wszystkie absurdalne tematy, naiwne teorie czy broń Cię panie Boże głupie doradzania w przeróżnych kwestiach są kasowane i z automatu wkładam w kosz z ostrzeżeniem" (a co ciekawe admin nic z tym nie robi, a coś takiego powinno być karane)
- forum nazywa się paranormalne, a nie sceptyczne, dlatego ludzie nadal się zgłaszają ze swoimi problemami
 
D.K.
Odnosząc się do uwag dotyczących moderacji -- cóż, chyba nikt trzeźwo myślący nie będzie stał na stanowisku, że funkcja moderatora powinna wiązać się z zakazem brania udziału w dyskusjach na forum. Ja ze swej strony tego nie robię (zdziwiłabym się, jakby ktoś znalazł w przepastnym archiwum forum choćby jednego mojego posta wyśmiewającego w jakikolwiek sposób zdarzenie, czy ogólnie tematykę paranormalną -- nie licząc rzecz jasna okresu, kiedy byłam tutaj zwykłym użytkownikiem). Ja sama tego nie robię, ale wymaganie tego od osób, które dobrowolnie chcą podjąć się zadań moderatorskich jest moim zdaniem lekką abstrakcją. Krótko mówiąc, moderator także może mieć własne poglądy i wyrażać własne zdanie, jak każdy na tym forum.
- to forum ma w nazwie paranormalne, a jakoś wszyscy moderatorzy są dogmatycznymi materialistami co powoduje, jak to już Aidil zauważyła, że moderatorzy stają się takimi policjantami/inkwizytorami. Wyobraźcie sobie taką analogię - moderatorami na racjonalista.pl są wyłącznie kościelni duchowni. Teraz już rozumiecie? Dlatego końskie okulary (dogmatyzm) materialistycznego paradygmatu powoduje, iż ta tematyka jest tutaj "demode", traktowana przez tychże dogmatyków jako ,,niepoważna" i stosowna tylko dla jakichś, co najmniej, maniaków. Albo zatwardziałych (w wierze w duchy) ,,religiantów".
To nie są sceptycy, to są dogmatyczni materialiści.

Zacytuję fragment posta: "Wykorzystali swoją reputację do niszczenia karier niewygodnych osób, głównie niepokornych użytkowników - najpierw weteranów portalu" Z chęcią ujrzałabym jakiś przykład popierający tę tezę. Tak samo chętnie poznałabym definicję tak zwanego "wroga" na forum. Czyżbyśmy mieli tutaj zalążek nowej, interesującej teorii spiskowej?
Przykładowo wymieniony tu wcześniej scritter.

"Od roku 2012 ilość aktywnych użytkowników spadła o 30% i spadła tym samym też ilość czytelników" -- a jednocześnie rekordowa liczba odwiedzin w historii forum przypada na 24 czerwca 2016 roku. To tak na marginesie.
Tak, bo wszyscy szukali informacji o UFO w Katowicach

Podsumowując rozważania, wydaje mi się, że powód do narzekań jest zawsze ten sam, niezależnie od tego, czy mowa o roku 2008, czy 2018. To forum jest stare. Bardzo stare. Najstarsze w polskim Internecie zajmujące się taką tematyką. Czyli większość tematów już została dokładnie omówiona, rozłożona na czynniki pierwsze i kolejne posty o takim samym charakterze wzbudzają już po prostu przesyt. Trudno więc oczekiwać entuzjastycznego i zupełnie bezkrytycznego podejścia choćby do wspomnianego tematu o nawiedzonym bloku.
Po pierwsze to najstarszym polskim forum zajmującym się tą tematyką jest paranormalium.pl, tam jakoś nie widać tak wielu postów ,,narzekaczy" (procentowo).
Jeśli kolejne posty o takim samym charakterze wzbudzają już przesyt to po co w takim razie to kontynuować? Przekaż ,,pałeczkę" innym.

Perseusz,
- do oceny zjawisk psi nie można posługiwać się standardową metodologią badań, pisał już o tym noblista Charles Richet, a potem Joseph Rhine, w badaniach najczęściej używa się narzędzi statystyki i paradygmatu poszlakowego.
Można to wielokrotnie powtarzać ile się chce, większość powie, że nie ma na to żadnych dowodów, więc ja zapytam się z tego miejsca jakież to dowody moglibyśmy przedstawić skoro nie potrafimy zbudować detektorów mogących te zjawiska wykryć i nie chcemy się tym zajmować?
- jeśli mówisz o fundacji Nautilus lub portalu okulta.pl to przyznaję Ci rację - to jedyne tego typu forum gdzie jesteś potraktowany serio, nikt cię nie wyśmieje
- i znowu ,,zwolennicy", ja mówię o obserwatorach - spróbujcie poruszyć tu taki temat, będzie to ciężka sprawa, można się narazić i to bardzo mocno, ale zauważyłem tu pewną reakcję, że odbiorca-sceptyk nagle staje się w pewien sposób nerwowy i po prostu zaczyna się bać, zaczyna oponować, wypierać takie rzeczy,  atakować, to też jest pewna kultura która się tu po prostu rozprzestrzenia i ten brak zrozumienia niestety istnieje. Nie chcę tego nazwać nietolerancją, jest to raczej obrona własnych przekonań za wszelką cenę. Natomiast czego brakuje to jest przyjęcie, obiektywne wysłuchanie informacji, niektóre są nawet bardzo ciekawe i szkoda byłoby, gdyby je pominąć, usunąć, nawet jeśli są dosyć niewiarygodne. Pamiętajmy, że przynajmniej dla tego człowieka, który to opowiadał te wydarzenia są rzeczywistością. Kolejny przykład, reakcja modów i rezultat jaki osiągnęli, a admin nic: http://www.paranorma...tu/#entry714454

 
Podsumowując, dogmatyzm materialistów tego forum powoduje, iż wszelkie fenomeny proweniencji niematerialnej traktują oni jak Diabeł święconą wodę. Omijają kołem o możliwie dużym promieniu. Zbywają kpiną, ironią, lekceważeniem, a czasem (dla świętego spokoju) udają, ze ich wcale nie ma. A cierpi z tego powodu zwykły człowiek, który jest narażony na kpiny i ośmieszenie (nie jest to karane, a być powinno).



#14

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wyobraźcie sobie taką analogię - moderatorami na racjonalista.pl są wyłącznie kościelni duchowni.


Nikt nie zabrania ci zostać tzw."zielonym", droga wolna. Z pewnością moderacji przyda się twój głos entuzjasty. :)



#15

TrueGranD.
  • Postów: 38
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A jest alternatywa dla tego forum na FB? Jeśli tak, poproszę o namiar na priv.
Sam rzadko coś piszę, raczej czytam, ale z zażenowaniem obserwuje pracę modów.


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych