Skocz do zawartości
Zdjęcie

Są potrzebne pieniądze do życia?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#31

kikkhull.
 • Postów: 324
 • Tematów: 6
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jasne, w świecie kupców zbudowanym na pieniądzu bez niego czeka cię niechybna śmierć. Pytanie czy istnieje w nas chciaż wspomnienie czasów gdy nikt nikomu nie płacił tak żyje cała przyroda i wydaje się to naturalne


Powróciwszy myślami do świata bez pieniądza zadajemy pytanie: "To potrzebne ci są w ogóle te pieniądze , czy nie potrzebne? ".

Komputer kupiłes za pieniądze? Internet masz za pieniądze? Chyba że wolisz handel wymienny i oddasz nerkę. Co masz innego do wymiany? Każdy człowiek ma do wymiany swoja pracę ale chodzenie i odrabianie po kilka godzin w każdej instytucji/sklepie jest takim absurdem że naturalne jest wprowadzenie wynagrodzenia za pracę. Oczywiście możesz zamiast pieniędzy domagać się 1 wielbłąda i 2 kóz ale wydaje się to lekko kłopotliwe.


 • 1

#32

Hardy.
 • Postów: 150
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja tym razem, powiem krótko, posługując się cytatem z K44.

 

"Tylko bogaci, mogą mówić mi, że pieniądz nie daje szczęścia."

 

Jeszcze żaden, bogaty, mi tego nie powiedział... ;]


 • 0

#33

kikkhull.
 • Postów: 324
 • Tematów: 6
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

up

Pieniądz ułatwia życie, ze szczęściem jest o wiele bardziej sytuacja skomplikowana. Zazwyczaj ludzie wpadają w pułapkę i ta granica ilość pieniędzy/szczęście jest przesuwana coraz bardziej. W konsekwencji nie ma takiej kwoty przy której powiedzieli by że mają dość. Inna sytuacja, ludzie którzy wygrali sporą kwote w ciągu roku zostawali bankrutami i nieczęsto popełniali samobójstwa.


 • 0

#34

TheToxic.

  Faber est quisque suae fortunae

 • Postów: 1619
 • Tematów: 59
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pewnego razu wieczorem, włączyłam film na dwójce, film się skończył i puścili reportaż pt "Bogaci nędzarze" lub coś podobnego. Reportaż tyczył się osób które wygrały szóstkę w totolotka. Wystąpiło tam kilka osób, wszystkie osoby postąpiły w podobny sposób, rzuciły pracę, zaczęli trwonić pieniądze na prawo i lewo, zdrady, rozwód a na końcu pozostała ulica. Jeden pan odwiedzał dziennie dom publiczny. 

 

Pieniądz jest bardzo potrzebny do życia a nagły przypływ ogromnej gotówki może doprowadzić nas o zawrót głowy, jeśli jesteśmy nieodpowiedzialni to zamiast pomóc nabawimy się kłopotów. Jakby nie patrzeć twarda osoba nie gra w totolotka, ponieważ to hazard a skłonności do gier hazardowych mają słabe osoby, nie mówię tu oczywiście o ludziach którzy raz na miesiąc puszczą kupon gdy jest kumulacja, piszę o osobach które codziennie stoją przy maszynie do losowania. Dlatego też cieszę się, że wszelkie gry są od 18 roku życia, chociaż dorosłość z wiekiem nie ma nic wspólnego. 

#35

akmere.
 • Postów: 48
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sporym problemem jest zapewne przyzwyczajanie się. Jak kupiłem telewizor o dużym ekranie, stare, na które nigdy nie zwracałem uwagi, po pewnym czasie zaczęły wydawać mi się malutkie i straciłem dla nich "szacunek" xD Rozwiązaniem problemu przyzwyczajania się może być ciągłe bogacenie, ale wiadomo, że tutaj jest problem. Ale trudno odrzucać pieniądz np. w kwestiach zdrowotnych. Zawsze było głośno o kolejnych przeszczepach serca któregoś Rockefellera. Już chyba została zwracana uwaga na problem "odrzucenia" wartości pieniądza/bogactwa, podczas gdy całe otoczenie ją utrzymuje.

Osobiście uważam za szczególną niewygodę kwestię obiektywności. Ludzie żyli nim od wieków. Ktoś się poświęci religii, mogą pojawić się wątpliwości., ale pieniądz jest i będzie można sobie coś za niego kupić. Różni ludzie różnie potraktowaliby to, że ich syn poszedł do zakonu i mówi, że jest szczęśliwy, ale totalna większość będzie wniebowzięta, gdy zdobędzie on fortunę.


 • 0

#36

ppp.
 • Postów: 761
 • Tematów: 35
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Kilka  rzeczy skłoniło mnie do odkopania tego tematu, przede wszystkim chciałbym Wam zadać pytanie: Jak widzicie dalszą rolę pieniądza we współczesnym świecie?
Trzy wypowiedzi skłoniły mnie do tego:
1 Coś tam Krzysztof Jackowski “bredzi”
2 The Economist
3 Unia rozdaje miliony na odbudowę – mają chyba dobre drukarki
4 Wprowadzono na rynek tryliony w kryptomonetach wymienialnych na gotówkę przy czym żadne państwo nie zmniejszyło ilości swoich pieniędzy.

Wszystko wskazuje na głębokie zmiany w postrzeganiu pieniądza w dotychczasowej postaci.

 

The economist

982ab26a9950e61bmed.jpg

871d6b0eef456255med.pngef7f83aa07565e88med.png


Użytkownik ppp edytował ten post 22.10.2021 - 21:26

 • 0

#37

Daniel..
 • Postów: 4135
 • Tematów: 51
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Prędzej czy później ten system padnie, a czym później tym większy będzie huk. USA w zasadzie już powinno ogłosić bankructwo, ale przypudrowali trupa na kolejne tygodnie. Teraz jeszcze dochodzi ta propaganda na płatności bezgotówkowe i pozbycie się pieniądza - nie wiem czy to ma pomóc w regulacji tych długów też między innymi, czy chodzi tylko o całkowitą kontrole społeczeństwa. Powoli zmierzamy też do tego, że znowu woda będzie bezcenna, a diamenty i błyskotki nic nie wartymi kamykami.

Co do pytania tytułowego to odpowiedź brzmi: I tak i nie.

Można żyć bez pieniądza, bo ludzie tak już kiedyś żyli. Ale nie można żyć bez pieniądza w dzisiejszym świecie.


 • 0#38

ppp.
 • Postów: 761
 • Tematów: 35
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Nudne wideo ze świata po drugiej stronie lustra.
Programista odkrywa oszustwo w kontrakcie na kryptomonety.
Ten post jest wynikiem mojego skojarzenia tego co dzieje sie w krypto z czasmi Al Capone, gangsterki, nielegalnego handlu alkoholem, wojny policji z mafią. Po tej stronie lustra alkohol został zamieniony na kryptowaluty, mafia na tysiące nieuczciwych programistów, a policia na ludzi bezinteresownie ostrzegających przed scamem. Ogromne pieniądze zamykają usta po obu stronach lustra /tutaj autor wpada przez przypadek na portfel tokena Wrapped BNB i ma problemy z przyswojeniem sumy /.


 • 0

#39

ppp.
 • Postów: 761
 • Tematów: 35
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Skumulowana kwota prawie 2,66 mld USD została skradziona z giełd kryptowalut od 2012 rok

https://www.hedgewit...exchange-hacks/

Washington (CNN Business) Hackers have stolen some $600 million in cryptocurrency from the decentralized finance platform Poly Network,

Wormhole cryptocurrency platform hacked for $325 million after GitHub error

Qubit Finance, a Binance Smart Chain-based decentralized finance (DeFi) protocol, was recently attacked, resulting in the theft of more than $80 million worth of    cryptocurrencies

DeFi security project 'Lossless' helps recover $16.7M from Cream Finance hack

The CEO of Singapore-based crypto exchange Crypto.com, Kris Marszalek, confirmed on Bloomberg TV on Wednesday that 400 accounts were hacked

Użytkownik ppp edytował ten post 03.02.2022 - 21:58

 • 0

#40

ppp.
 • Postów: 761
 • Tematów: 35
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Jeden z lepszych wykładów o kryptowalutach dla przeciętnego Mariusza, czym są i jakie mają praktyczne zastosowania. Niestety w języku hiszpańskim.

 

watch?v=lkO168P39Z0


 • 0

#41

ppp.
 • Postów: 761
 • Tematów: 35
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Częściowe tłumaczenie do wideo powyżej /na szybko/

 

Coty de Monteverde. Directora del Centro de Excelencia de Blockchain del Grupo Banco Santander

 

0:26
Jesteśmy w środku czwartej rewolucji przemysłowej i ze wszystkich tych technologii, które tutaj widzicie:  Machine learning, telefony komórkowe, drony, Internet rzeczy, mówią że tą w której jest zawarty największy potencjał  jest blockchain.
Historia blockchani przynajmniej do dnia dzisiejszego jest bardzo podobna do historii powstania Internetu.
Naprawdę chciałbym dokonać takiego porównania, abyście zrozumieli, na czym polega siła transformacji, którą niesie w sobie blockchain.
Internet powstał z pobudek militarnych, ponieważ podczas zimnej wojny istniała sieć zcentralizowana, ogromne serwery wykorzystywane były do połączeń. Istniało ryzyko, że atak nuklearny na teki serwer może zniszczyć całą sieć komunikacyjną w USA. Dlatego DARPA
  Stworzyła sieć opartą o protokół TCP/IP i wiele węzłów co w przypadku zniszczenia jednego z serwerów zawsze pozostanie inna dostępna droga komunikacji. Dlatego te sieci są bardziej niezawodne i odporne na ataki. Ponadto są dużo tańsze.
Internet zmienił w sposób istotny dotychczasową formę komunikacji.
Podobną przemianę może zapewnić blockchain jeśli chodzi o aktywa („nośniki wartości”)

2:45
Internet, który znamy teraz nazywamy Internetem informacji. Dlaczego?
Ponieważ gdy wysyłasz email, piosenkę, jakiś dokument, wysyłasz zawsze kopię.
Ale gdy rozmawiamy o aktywach, mówimy o akcjach, pieniądzach, obligacjach, wartości intelektualnej, chcemy posiadać oryginały, nie zadowoli nas otrzymanie jakiejś kopii.
Dlatego się mówi, że blockchain doprowadzi nas do intranetu wartości. Blockchain chce zrobić to samo z aktywami co Internet zrobił z komunikacją.
Czym są aktywa.
Własność aktywów żyje w rejestrach. Np. pieniądze żyją w systemie bankowym. Bank staje się instytucją zaufania. To banki zapisują, ile pieniędzy ma każdy z nas. I to funkcjonuje dość rozsądnie.
Jeśli przelewamy pieniądze pomiędzy bankami potrzebne jest seria pośredników. Ponieważ każdy z banków posiada własne rejestry, swoje systemy i nie wierzą jeden drugiemu. Wyobraźcie sobie, że robimy przelew z Santander do BBVA na kwotę 3000 Eu. Zatem musi wzrosnąć bilans w jednym banku i zmniejszyć się w drugim. Jak to zrobimy? Na 1, 2, 3…  . Nie potrzebujemy dodatkowych pośredników.
Internet jest tylko nadbudówką służącą do komunikacji, aktywa nie żyją w Internecie. Aktywa żyją w instytucjach zaufania. To wszystko jest powolne i drogie w funkcjonowaniu, powstaje wiele błędnych operacji.
Zatem system, który istnieje teraz funkcjonuje, ale jest daleki od perfekcji. Co się stanie, gdy wszystkie banki będą posługiwały się tą samą bazą danych aktywów. Nie będą już potrzebne instytucje zaufania wszystkie aktywa będą zgromadzone w tej bazie danych. Dlatego mówimy ze wartość (aktywa) już nie żyje w instytucjach zaufania a jest własnością wspólnoty. Wspólnoty wszystkich, ponieważ wszyscy współdzielimy ten rejestr (baza danych). i dodatkowo każdy wpis jest praktycznie w czasie rzeczywistym.

58:44
Zastosowania blockchain w przedsiębiorstwach.
Już trochę o tym mówiłam, że firmy nie są zainteresowane sieciami publicznymi takimi jak Bitcoin, czy Ethereum itd.
Jest to spowodowane tym, że są one całkowicie otwarte, że mogą z nich korzystać np. Chińczycy, że każdy ma możliwość bycia użytkownikiem takiego projektu i ponadto wszystkie dane są całkowicie publiczne. Jeśli zaglądniemy do eksploratora blockchain możemy zobaczyć, ile bitcoinów było przedmiotem transakcji.

Ponadto publiczne kryptomonety mają swoje tokeny, którymi ani my (Santander), ani inne firmy nie są ogólnie rzecz biorąc zainteresowane.
59:21
Firmy są zainteresowane przede wszystkim sieciami prywatnymi lub sieci z ograniczeniem dostępu. Przykładem takiej sieci prywatnej jest np.  wewnętrzna banku Santander poprzez którą wymienialibyśmy się informacjami lub przesyłali przelewy wewnątrzbankowe.
Byłaby to sieć dostępna tylko dla banku Santander i nikt nie musiałby nawet wiedzieć, że taka sieć istnieje.
59:38
Sieć ograniczonego dostępu jest w pewnym sensie publiczna, ponieważ możesz się do niej zarejestrować, ale z drugiej strony musisz uzyskać zgodę innych użytkowników. To oni decydują kto może się dołączyć a kto zostanie odrzucony.
Taką siecią jest np. https://alastria.io/
operatorami tych sieci są zazwyczaj korporacje lub przedsiębiorstwo w której ta siec istniej.

Są to prywatne bazy danych, ponieważ na rynku istnieje konkurencja i nie jesteśmy zainteresowani tym, żeby np. BBVA wiedziało jakie transakcje zawiera Santander z LaCaixa. Takie rzeczy musimy ukrywać. Takie przelewy są szyfrowane, nie udostępniamy wszystkich danych innym operatorom. Posiadamy tzw. kanały otwarte np. jeden funkcjonuje tylko pomiędzy nami i BBVA a inny z LaCaixa.

Oczywiście posiadamy możliwość stworzenia tokenów dla tych blockchain, ale nie bardzo jesteśmy tym zainteresowani.

48:38

To co wykorzystują firmy i na co my łożymy szczególny nacisk to smartkontrakty.
Mogą one zawierać dowolne elementy. Smartkontrakty mogą dotyczyć gier wideo, muzyki, zbierania głosów, tutaj możemy zaprogramować wszytko.
I w tym jest zawarty największy potencjał kryptowaluty dla biznesu. Nie wykorzystujemy Bitcointa ani tokenów.
Firmy wykorzystują Ethereum biorąc jego wersję ogólnodostępną zmieniają kilka rzeczy w kodzie i wdrażają nasze nowe sieci prywatne. Ten proces przeszedł już w ręce profesjonalistów.
Np. J.P. Morgan wziął Ethereum, zaimplantował jego nową wersję i wypuścił sieć zwaną  Quorum, którą wykorzystuje między innymi Alastria.
W Hiszpani jesteśmy pionierami i mamy już pierwszą narodową sieć blockchain, która dopiero znajduje się w fazie prób i wykorzystuje ona właśnie implementacje J.P. Morgan dla Ethereum.
Inni oczywiście także wprowadzają swoje protokoły, nie mające nic wspólnego z Ethereum.
Np. Linuxfoundation stworzył inny protokół nazywany Fabric. Nie istnieją w nim monety typu Bitcoin, nie ma tokenów, jest to wyłącznie sieć pozwalająca tworzyć smartkontrakty.
To co się zapisuje to te małe programy(smartkontrakt), które zawierają przepływ informacji, dokumentów (workflow), ale możesz również zapisać w nich cyfrową wersję pieniądza.
Nazywa się to tokenizar. Znaczenie słowa tokenizar to reprezentować w blokchain aktywa które są realne. Przykładowo możesz tokenizować pieniądze. Możesz utworzyć cyfrową reprezentację pieniądza które znajdują się na kontach w banku. Możemy wykorzystać te pieniądze jakby grając nimi w innym wymiarze.

50:01
Istnieje więcej niż 2000 kryptowalut i liczba ta wzrasta. Jeśli słyszycie, że to jest bańka, to nie jest bańka tylko ze względu na cenę jaką mają np. Bitcoin czy Ethereum, nie jest to tylko problem wartości samej monety, ale wypuszcza się monety do wszystkiego.
50:36
Jest to bańka, nie jest możliwe, aby wszystkie te monety przeżyły.  Rozumiemy, że Bitcoin który jest już na rynku od 9 lat pozostanie, czy to będzie w obecnej czy zmienionej wersji.
My (Santander) nie używamy kryptowaluty. Po pierwsze dlatego, że nasz Departament Ryzyka Operacyjnego nie rozumie tego, a jego praca polega na unikaniu niepotrzebnego ryzyka, dlatego zatrzymuje jakikolwiek projekt związany z obrotem kryptowalutą. Pyzatym istnieją jeszcze problemy księgowo-prawne związana z krypto.
Niektóre mniejsze banki podejmują to ryzyko.


Użytkownik ppp edytował ten post 27.05.2022 - 17:56

 • 0

#42

ppp.
 • Postów: 761
 • Tematów: 35
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Jeden człowiek pomalował rolkę papieru toaletowego w obrazki  i twierdzi, że kupił za nią pół tej Ziemi.

Ludzie to jednak są debile przecież, nawet najgłupsza małpa nie nabrałaby się na taki przekręt.

Oddamy całą planetę za dwie rolki i ciekawe gdzie pójdziemy żyć.

 

Podobnie jak doprowadziliśmy swoją działalnością do zmiany klimatu, tak samo stajemy się przyczyną upadku pieniądza w formia znanej od czasów starożytnych. Tak długo jak miliarderzy powiększali swój majątek by awansować w rankingach prowadzonych przez wszystkie znane gazety nie było widać tego problemu tak dosadnie. Rankingi jednak kiedyś się nudzą i ten kapitał zaczyna wchodzić na rynek szarego człowieka, a może to być wielkim problemem i zarazem zniszczyć całkowicie pieniądz w formie jaką znamy.
Cóż, 100 lat edukacji by móc sprzedawać ziemię za papierki.


Użytkownik ppp edytował ten post 14.07.2022 - 20:29

 • 0

#43

ppp.
 • Postów: 761
 • Tematów: 35
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Robotyzacja zabiera miejsca pracy, a osoby zwolnione nie muszą już płacić podatków.

Pojawia się zatem pytanie, czy powinien istnieć podatek od robotów?


 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u