Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obowiązkowa rejestracja wszystkich kart SIM


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
108 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Rejestracja kart SIM (47 użytkowników oddało głos)

Czy jesteś za obowiązkiem rejestracji kart SIM w Polsce?

  1. Głosowano TAK (12 głosów [25.53%])

    Procent z głosów: 25.53%

  2. NIE (35 głosów [74.47%])

    Procent z głosów: 74.47%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#46

kikkhull.
  • Postów: 324
  • Tematów: 6
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dla policji plusem rejestracji takich kart jest to że z miejsca mogą dostać ewentualny nr do telefonu wybranego człowieka. Tyle że żaden gangster ogarnięty w sprawie nie zarejestruje na siebie telefonu. Jakie inne plusy posiadania rejestracji wszystkich numerów. Można namierzyć kogoś kto zadzwoni i robi kawał, albo powie że bomba. Jakie są zagrożenia, że to państwo będzie inwigilować np opozycję, prasę itp. Dla zwykłego człowieka nie ma to znaczenie poza utrudnieniem przy zakupie nowej karty. Dla mnie jedynym problemem jest to czy państwo nie będzie nadużywać władzy do innych celów niż tylko ściganie przestępców, czyli korzystanie z tego powinno dotyczyć tylko przy zarzutach karanych więzieniem pow. 5 lat albo udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Nie do pomyślenia jest zbieranie haków na opozycję dla przykładu czyli niezapłacony mandat i buch podsłuch na telefonie albo sprawdzanie gdzie ktoś był.


  • 0

#47

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak pewnie wiecie, wszyscy posiadający karty sim niezarejestrowane, muszą je zarejestrować. Taki obowiązek wprowadziła nowa ustawa tzw. antyterrorystyczna. Obowiązek ten dotyczy wszystkich kart prepaid. Karty można rejestrować najpóźniej do 1 lutego 2017 toku.

Taką rejestrację można wykonać w salonie operatora lub w sklepach z elektroniką typu media- markt, neonet, oraz w kioskach.

W mediach i na stronach internetowych sieci komórkowych można znaleźć informację, że potrzebny jest do tego dowód osobisty i karta sim. Również taka informacja znajduje się na stronie mojej sieci.

Dzisiaj sobota, więc objechałem okoliczne sklepy i po drodze wszedłem do salonu mojego operatora. Powiedziałem tylko że chcę zarejestrować kartę. Pokazałem dowód i od razu zapytałem czy trzeba podać numer karty sim. Okazało się że nie. Pani w ciągu około 20 sekund wklepała moje dane w komputer i na tym zakończył się proces rejestracji. Niczego nie podpisywałem.

 

A jak jest u was? Posiadacie numer na kartę czy na abon? Byliście już rejestrować?

 


  • 0



#48

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Mam na abonament, bo płacę połowę za to, że jestem niepełnosprawny w stopniu znacznym. Taką ulgę daje tylko Plus, z tego, co wiem...
  • 0



#49

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To nawet nie wiedziałem że w plusie w takich przypadkach dają za połowę. Bo 50% taniej to można mieć w smartdomie.


  • 0



#50

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6633
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie musisz pokazywać swojego dowodu pani w kiosku, ani pracownikowi w biurze obsługi klienta. Jednocześnie, bez naruszania prawa, nie wolno im odmówić sprzedaży takiej karty, jeżeli Ty obiecujesz podać swoje dane (które nie muszą być prawdziwe, ale wtedy to Ty naruszasz to prawo).

 

Prawo do legitymowania osób "w celu ustalenia ich tożsamości" mają w ramach wykonywanych zadań przedstawiciele organów państwa, które są do tego upoważnione przez odpowiednie ustawy. W polskim prawie nikt nie może być legitymowany bez uzasadnionego powodu.

Organów upoważnionych do legitymowania obywateli jest kilka - najczęściej są to: policja, strażnicy miejscy (gminni) oraz funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Straży Granicznej.

 

Dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość mogą żądać, poprosić o okazanie osoby, których takie działanie wynika z przepisów prawa. Nie musi to być dowód, jeżeli posiadamy inny dokument.





#51

ufo1987.
  • Postów: 357
  • Tematów: 79
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Po pierwsze nie do końca rozumiem tej rejestracji. Na czym to polega powiedzcie mi? Jeśli od lat mam stały numer u operatora w tym wypadku w Playu to oni mają przecież moje dane przypisane do tego numeru. Ta rejestracja jak mniemam dotyczy tych wszystkich kart startowych, które można zakupić na stacjach, w kioskach itd, tak? Zresztą taka rejestracja to jak dla mnie kolejny ewidentny przykład totalnej inwigilacji, a podejrzewam że to zaczęło się od Patriot Act - problem-reakcja-rozwiązanie.


  • 0



#52

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2572
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ta rejestracja jak mniemam dotyczy tych wszystkich kart startowych, które można zakupić na stacjach, w kioskach itd, tak?

 

Tak, dokładnie o to chodzi.

Zresztą taka rejestracja to jak dla mnie kolejny ewidentny przykład totalnej inwigilacji,

 

W dzisiejszych smart-czasach, gdy nawet buty trzeba podłączać do ładowania a lodówka sama robi zakupy, sami taki los sobie zgotowaliśmy. W sieci zostawiamy tyle informacji o sobie, że uwierz mi, że i bez rejestracji kart ktoś kto by chciał nas inwigilować miałby wszystkie informacje o nas jak na tacy. Po za tym, czy myślisz że komuś chciałoby się siedzieć 24H/7 na słuchawce i słuchać tego jak świntuszysz z laską przez telefon? Bez przesady...

Ale jeśli komuś to naprawdę przeszkadza zawsze może kupić sobie nokie 3310, zrezygnować z internetu i zamieszkać gdzieś na podlaskiej wsi aby wieść tam sielskie życie bez obaw o inwigilacje.


  • 0



#53 Gość_.Uzurpator.

Gość_.Uzurpator..
  • Tematów: 0

Napisano

Byłem teraz w Niemczech i Holandii. Tam wszędzie kupisz kartę SIM bez problemu, ale musisz ją zarejestrować on-line na stronie danego operatora. W Niemczech aby korzystać z pakietu danych trzeba zarejestrować kartę na swój adres (jestem zameldowany) oprócz terroryzmu, Niemcy mają bardzo dobry system namierzania ludzi, którzy korzystają z pirackich programów, filmów itd. Ja akurat zawsze korzystam z licencji i legalnych programów. Jednak kierowca z Polski, który odwiedzał znajomego i zarejestrował na siebie internet w Niemczech, pobrał 2 filmy, praktycznie w ciagu 48 godzin dostał informacje o mandacie na 100 euro od filmu. Także możliwości takich rejestracji jest wiele... nie tylko terroryzm.


  • 0

#54

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W Anglii idziesz do sklepu i kartę SIM dostajesz za darmo, wystarczy że od razu ją doładujesz. Nic nie trzeba rejestrować aby swobodnie z niej korzystać. No chyba że chcesz korzystać z jakiejś atrakcyjnej promocji obniżki, itd. Wtedy musisz podać swoje dane.  Le i bez tego można korzystać z neta dzwonić itp. Paradoksalnie Anglia ma spore doświadczenia z terroryzmem. Kiedyś IRA ostatnio muzułmanie w Londynie, (metro, żołnierz w Woolwich).

 

 Myślę że ten pomysł w Polsce, to bardziej chęć kontroli społeczeństwa a nie zapobieganiu terroryzmowi.


  • 1



#55

ufo1987.
  • Postów: 357
  • Tematów: 79
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 14
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A czy ktoś mi odpowie jak to jest w przypadku gdy od lat mam numer u tego samego operatora, tzw. telefon za złotówkę?


  • 0



#56

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A płacisz abonament? Przecież to właśnie na abonament jest na osobę. 

PS  jak ktoś jeszcze nie zarejestrował to niech sie pospieszy .Wczoraj we Wrocku rejestrowałem 3 numery. W Tmobilu czekałem (mimo świetnej organizacji )  ponad 40 minut. W Plusie czekaliśmy 20 minut.Proszę wźąść ze soba dowód i rejestrowana kartę (ma na sobie nr "seryjny"). W plusie chcieliśmy zarejestrować kartę "na firme" ale okazało się że trzeba mieć komplet papierów firmowych (nawet nie przyszło nam do głowy brac tego w sytuacji gdy mamy dowódy osobiste  a w necie jest pełen rejestr firm  CEIDG z danymi właścicieli)

 

W Piotrkowie Trybunalskim ciotka rejestrowała kartę  w zeszłym tygodniu i czekała "jedyne" półtorej godziny w kolejce.


  • 0



#57

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2572
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie koniecznie trzeba rejestrować w salonie, ja nie swoją kartę rejestrowałem na poczcie gdy zobaczyłem kolejkę do Orange.


  • 0



#58

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Można też numer zarejestrować przez neta od kogoś na siebie. Czyli mamy już abo, mixa lub cokolwiek a mame z tate mają zwykłe karty to możemy je zapisać na swoje dane. W salonie też nie zawsze chcą karty sim, w moim przypadku to dowód wystarczył.


  • 0



#59

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mnie problem nie dotyczy (abonament) i nie bardzo czuje problem.

Niemniej, mogłem (jako ja) zarejestrować numer mojej mamy (były z tego tytułu jakieś tam profity - darmowe coś tam).

Z ciekawostek - dziś dowiedziałem się, że mojemu kuzynowi, pani kioskarka chciała uczynić tą przyjemność za niedużą opłatę ( dycha sztuk jeden), co oczywiście olał i zarejestrował numer dwie ulice dalej za darmo.

Strzeżcie się zatem cwanych pań kioskarek - bo dycha tez pieniądz.


  • 0



#60 Gość_.Uzurpator.

Gość_.Uzurpator..
  • Tematów: 0

Napisano

W gruncie rzeczy taka praktyka powinna być karana. Bo to jest w sumie wyłudzenie pieniędzy za darmową usługę. Ogólnie rzecz biorąc o ile już robią obowiązkowe rejestrowanie SIM to do każdego startera powinni dodawać ulotkę i przynajmniej 3 możliwości rejestracji: w punkcie sprzedaży, w salonie operatora, przez internet.


Użytkownik .Uzurpator. edytował ten post 21.01.2017 - 00:49

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych