Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wzięło i zdechło...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
119 odpowiedzi w tym temacie

#31

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3006
  • Tematów: 2578
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

U mnie tutaj notorycznie IPB wypluwa komunikat o braku połączenia z SQL-em. Macie bazę na localhoście, czy na zewnątrz?


Na osobnym serwerze. Jeśli natrafisz na kolejny taki komunikat, poproszę o screenshota lub po prostu o skopiowanie jego treści. Będzie mi łatwiej stwierdzić, o co konkretnie może chodzić :)


Ping w nocy natomiast czasem osiągał kosmiczne wartości i czasem wywalał mi się debugger od IPB z errorem od SQL-a (database driver error), 

 

Codziennie w nocy tworzona jest pełna kopia zapasowa, rozpoczyna się o 1:00, a kończy różnie... zazwyczaj po jakichś dwóch godzinach. Może się zdarzyć, że przez chwilę jakaś tabela zostaje zablokowana na potrzeby zrzucenia do pliku -- preferuję metodę pełną z wykorzystaniem narzędzi mySQLa, a nie IPB i blokowaniem tabel.

 

Ale jak wspomniałam powyżej, poproszę o kopię komunikatu. Tak na wszelki wypadek.





#32

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jasne. W razie czego dam screena, ale nie sądzę, abyś cokolwiek z niego wyciągnęła. Macie poprawnie skonfigurowane IPB i jedyne co tam wyskakiwało, to prawidłowo złapany wyjątek z sekcji $db = new PDO(....) bez podania danych. Przeprogramowywałem swego czasu i IPB i PHPBB i wiem, że żadnych kluczowych danych ten wyjątek i tak nie pokaże, jeśli nie ma się configa na środowisko developerskie (obsługa PDO jest w IPB zrobiona poprawnie - nie było nawet pokazanego publicznie kodu błędu). Ale jakby co - podeślę oczywiście screena na priv.

 

PS. A serwer SQL-owski nie ma z czasem za mocno ograniczonego limitu na ilość połączeń? Export bazy to ogromna ilość zapytań i dość mocne obciążenie dla silnika MySQL-a - tabele z samymi tylko statystykami to pewnie gigabajtowa kolekcja (to apropos tych backupów w nocy). Może tutaj tkwi problem? Jak robisz ten eksport? PHPMyAdminem, czy przez SSH jakoś zdalnie?

 

Wybacz, że pytam, ale z racji swojej branży:

 


Użytkownik szczyglis edytował ten post 09.08.2016 - 21:49




#33

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3006
  • Tematów: 2578
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jasne. W razie czego dam screena, ale nie sądzę, abyś cokolwiek z niego wyciągnęła. Macie poprawnie skonfigurowane IPB i jedyne co tam wyskakiwało, to prawidłowo złapany wyjątek z sekcji $db = new PDO(....) bez podania danych. Przeprogramowywałem swego czasu i IPB i PHPBB i wiem, że żadnych kluczowych danych ten wyjątek i tak nie pokaże, jeśli nie ma się configa na środowisko developerskie (obsługa PDO jest w IPB zrobiona poprawnie - nie było nawet pokazanego publicznie kodu błędu). Ale jakby co - podeślę oczywiście screena na priv.

 
Wygląda na to, że na temat kodu źródłowego IPB i potencjalnych problemów wiesz więcej ode mnie, więc się nie będę upierała :)
 

PS. A serwer SQL-owski nie ma z czasem za mocno ograniczonego limitu na ilość połączeń? Export bazy to ogromna ilość zapytań i dość mocne obciążenie dla silnika MySQL-a - tabele z samymi tylko statystykami to pewnie gigabajtowa kolekcja (to apropos tych backupów w nocy). Może tutaj tkwi problem? Jak robisz ten eksport? PHPMyAdminem, czy przez SSH jakoś zdalnie?

 

Nie, tu problemów nie powinno być żadnych. Backup to najbardziej podstawowy zrzut bazy mysqldumpem do pliku SQL, wpisany jako zadanie dla crona. Od pewnego czasu zastanawiam się nad zrobieniem replikacji bazy, tzn. układu master-slave, bo faktycznie baza robi się spora. Może opisywane przez Ciebie problemy będą dobrą motywacją, bo do tej pory traktowałam to jako swojego rodzaju sztukę dla sztuki :)





#34

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wygląda na to, że na temat kodu źródłowego IPB i potencjalnych problemów wiesz więcej ode mnie, więc się nie będę upierała :)

Od jakichś 25 lat kody źródłowe to moje zajęcie. Najpierw jako hobby za szczeniaka, potem zawodowo :)
 

Nie, tu problemów nie powinno być żadnych. Backup to najbardziej podstawowy zrzut bazy mysqldumpem do pliku SQL, wpisany jako zadanie dla crona. Od pewnego czasu zastanawiam się nad zrobieniem replikacji bazy, tzn. układu master-slave, bo faktycznie baza robi się spora. Może opisywane przez Ciebie problemy będą dobrą motywacją, bo do tej pory traktowałam to jako swojego rodzaju sztukę dla sztuki :)

Robisz lokalnie jedynie backup? To wielki błąd. W razie awarii serwera stracisz wszystko. Chociaż z raz na tydzień powinnaś jeden tych z backupów sobie gdzieś skopiować. Na płytę DVD, pendrive'a, gdziekolwiek, byleby poza serwerem. Naprawdę. Miałem w rękach wiele serwerów i nie takie cuda się zdarzały, że padało wszystko. A hostingodawcom nie wolno ufać. W Netii np. ostatnio padła cała infrastruktura wraz z macierzami. Powód? Nie atak hakerski. Wybuch rury z gazem od chłodziwa (serio!). Czysty przypadek. Poniszczone wszystkie dyski z macierzy, nawet te z backupami po RAIDzie. Backupy na zasadzie master-slave rób tutaj koniecznie, bo nigdy nie wiesz co się może wydarzyć. Choćby takie raz na miesiąc nawet już, byleby mieć kopię tego pliku .sql gdzieś poza serwerem. Statystyk nie musisz do siebie kopiować, kopiuj to co kluczowe - tematy, posty, wybierz sobie tabele kluczowe dla forum i te eksportuj do siebie, a całość z mało kluczowymi danymi (jakieś statystyki i blabla dane) trzymaj na serwerze. To taka mała rada ode mnie, bo lepiej dmuchać na zimne (byle nie tak jak w serwerowni Netii, bo tam tak dmuchnęło, że zdmuchnęło serwery :) ), niż później płakać.

 

PS. Jakby co, służę pomocą w tych tematach.


Użytkownik szczyglis edytował ten post 10.08.2016 - 00:36




#35

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3006
  • Tematów: 2578
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Od jakichś 25 lat kody źródłowe to moje zajęcie. Najpierw jako hobby za szczeniaka, potem zawodowo :)


No to mamy jedną kwestię wyjaśnioną. Muszę sobie zapamiętać, żeby w przyszłości za dużo nie mędrkować na takie tematy w Twojej obecności :)
 

Robisz lokalnie jedynie backup? To wielki błąd. W razie awarii serwera stracisz wszystko. Chociaż z raz na tydzień powinnaś jeden tych z backupów sobie gdzieś skopiować. Na płytę DVD, pendrive'a, gdziekolwiek, byleby poza serwerem.


Nie doceniasz mnie ;) Backup tworzy się na serwerze bazy, potem jest kompresowany i kopiowany w dwa dodatkowe miejsca -- na serwer plików forum oraz na mój domowy. Raz na tydzień zgrywam także pliki forum (tzn. PHP, grafiki i całą resztę) i wraz ze najświeższą bazą wrzucam na DVD. W skrócie, zawsze mam pod ręką bieżącą kopię plików forum najdalej sprzed tygodnia, kopię bazy danych z każdego dnia ostatniego tygodnia z osobna oraz w szafie pełno DVD z danymi archiwalnymi. I codziennie mam też trzy niezależne kopie bazy w trzech różnych lokalizacjach. 

 

Sądzę, że takie rozwiązanie jest idealnym kompromisem pomiędzy zapewnieniem skutecznej ochrony danych forum oraz paranoją :szczerb:





#36

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zgłosiłam sprawę do dostawcy hostingu (już kilka dni temu) i mam nadzieję, że problemy znikną. Jeśli się powtórzą, proszę o informację.

No, to powtórzyło się (przynajmniej u mnie).

Praktycznie cały trzeci set, to była totalna padaka. Ładowanie strony do kilku minut - lekko licząc.





#37

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Znowu forum zdycha (w sensie szybkości działania) - podobnie zresztą jak wczoraj.

Trochę to zaczyna być męczące, mówiąc szczerze.





#38

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Forum od samego rana nie działało. nie wiedziałem co robić, moje życie straciło sens. Ale w końcu działa.



#39

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja miałem podobne lęki..to było straszne...musze dojść do siebie, biorę urlop.





#40

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3006
  • Tematów: 2578
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Widzicie, jak dbam o swoje owieczki? Połowę dnia poświęciłam na ratowanie Wam niedzieli, zamiast sama bąki zbijać :szczerb:





#41

Alis.

    "Zielony" uspokaja ;)

  • Postów: 690
  • Tematów: 171
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziękujemy Ci dobra kobieto.
Jakoś tak dziwnie było bez forum ;)



#42

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dobrze, że wstałem o 12, nieświadomy tego armagedonu.





#43

Alis.

    "Zielony" uspokaja ;)

  • Postów: 690
  • Tematów: 171
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Taki problem mi wyskakuje od wczoraj co jakiś czas na chwilę

 

Bez tytułu.png





#44

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Miałem to samo jeszcze dzisiaj o 8.00.





#45

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Teraz SB zniknął: 

 

Untitled.png

 

Aaaaha... Dostałem bana na SB. Czyli to nie awaria.

Bogu dziękować.






 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych