Skocz do zawartości


Zdjęcie

Panorama zniewolona?

wolność panoramy UE prawo autorskie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wolność panoramy (także prawo panoramy; z niemieckiego Panoramafreiheit) – potoczne określenie zbioru wyjątków w prawie autorskim zezwalających na wykorzystanie obrazów obiektów umieszczonych w przestrzeni publicznej bez konieczności uzyskania zgody ich twórców lub właścicieli.

Podobne rozwiązania prawne wprowadzono w wielu krajach świata, w tym w Polsce, jednak ich zakres jest różny w zależności od jurysdykcji. Zazwyczaj obejmują prawo do wykorzystania wizerunku obiektów architektonicznych znajdujących się w przestrzeni publicznej, w niektórych krajach prawo to rozszerzone jest także na dzieła sztuki (na przykład pomniki czy murale) lub wnętrza ogólnodostępnych obiektów (takie jak hol biurowca czy dworzec kolejowy).
źródło 

 

 

Ten wstęp to po to, żebyśmy wiedzieli o czym rozmawiamy.

Bo oto okazuje się, że już niedługo "wykorzystanie obrazów obiektów umieszczonych w przestrzeni publicznej bez konieczności uzyskania zgody ich twórców lub właścicieli" może być zabronione.

Inaczej mówiąc, jeżeli zechcemy np na tym forum, uatrakcyjnić jakiś temat zdjęciem nawiedzonego domu znajdującego się powiedzmy w Anglii, to będziemy musieli uzyskać zgodę jego właścicieli, autorów jego projektu albo i tu uwaga,  projektu jego modernizacji.

Co więcej, istniejące już tematy, zawierające podobne fotografie, będą musiały zostać z nich "oczyszczone".

 

Bardziej dokładnie problem ten opisany jest w poniższym artykule.

Wikipedia i wolność panoramy - pomysły Parlamentu Europejskiego zrujnują najpopularniejszą encyklopedię świata?

Komisja Prawna pracująca przy Parlamencie Europejskim przygotowała rekomendacje zmieniające dotychczasowe regulacje prawne. Będą one poddane pod głosowanie 9 lipca br. Część z proponowanych zmian wpływa na obowiązującą obecnie w wielu krajach europejskich tzw. zasadę wolności panoramy, czyli możliwość wykonywania i wykorzystywania bez ograniczeń fotografii obiektów znajdujących się w przestrzeni publicznej.

 

Mówiąc wprost - jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, zilustrowanie np. wpisu na blogu czy jakiegokolwiek artykułu fotografią (nawet wykonaną przez autora danego wpisu) przedstawiającą widoczny w przestrzeni publicznej obiekt skonstruowany lub tylko zmodernizowany bądź odbudowany przez twórcę zmarłego mniej niż 70 lat temu stanie się nielegalne. W praktyce oznacza to, że z Wikipedii będzie musiało zniknąć tysiące fotografii.

Zasada wolności panoramy, czyli możliwość legalnego udostępniania na wolnych licencjach własnych zdjęć przedstawiających współczesne budynki czy dzieła sztuki (rzeźby, pomniki, etc.) dziś jeszcze obowiązuje w wielu krajach Europy, w tym również w Polsce.

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 w art. 33. pkt. 1., art. 34 i art. 35. stwierdza, że:
Wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia (...). Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.
(Dziennik Ustaw z 1994 r.; nr 24, poz. 831994, 24/83; Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631)


Jeżeli Parlament Europejski w głosowaniu nad sugerowanymi przez Komisję Prawną rekomendacjami zaakceptuje zmiany, wymusi to konieczność zmian prawnych również w Polsce, co w praktyce będzie oznaczało zniesienie wolności panoramy. Twórca fotografii obiektu znajdującego się w przestrzeni publicznej, np. Zamku Królewskiego w Warszawie, będzie musiał uzyskać zgodę twórcy obiektu uwiecznionego na fotografii na opublikowanie zdjęcia, którego jest autorem.

Przykład z Zamkiem Królewskim jest o tyle zasadny, że choć ten doskonale znany każdemu Polakowi zabytek powstał wiele wieków temu, to pojęcie "twórcy" w rozumieniu opisywanego prawa obejmuje również autora projektu odbudowy danego obiektu. Jeżeli nowe prawo wejdzie w życie, co spowoduje zniesienie zasady wolności panoramy, będzie to oznaczać, iż autor fotografii prezentującej Zamek Królewski nie będzie mógł nią swobodnie dysponować aż do 2053 roku.
(...)
Zainteresowanych dodatkowymi informacjami na ten temat odsyłamy do źródła: Wikipedii.  

źródło 


Wprawdzie chodzą słuchy, że ktoś w Brukseli jednak się ocknął i próbuje ratować sytuację ale czy rzeczywiście?
Oto Gazeta Wyborcza donosi, że:

 

Nie będzie zakazu fotografowania słynnych budowli. Europarlament zamierza go odrzucić.
Unia Europejska nie zamierza zabraniać fotografowania słynnych budowli. Większość europosłów chce wyrzucenia zapisu o ograniczeniu tzw. wolności panoramy z raportu o prawach autorskich
źródło 

 

Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że mowa w tej informacji tylko o tym, że nie będzie zakazu fotografowania obiektów publicznych - nie słychać jednak nic o zniesieniu zakazu upubliczniania takich fotografii.

Być może to tylko nieprecyzyjne tłumaczenie ale to samo wynika z wypowiedzi naszego europosła, na którego powołuje się GW.

cyt.
Jest uzgodnienie między największymi grupami politycznymi, że zapis o zdjęciach budowli zostanie odrzucony - mówi europoseł PO Tadeusz Zwiefka, członek komisji prawnej europarlamentu.
- Nie ma i nie będzie regulacji, która powodowałaby, że nie możemy robić zdjęć tam, gdzie chcemy, jeżeli oczywiście fotografowanie jakiegoś obiektu nie jest zabronione - dodał europoseł.

 

Jak będzie rzeczywiście, przekonamy się już za dwa dni.
Ale znając zaangażowanie europosłów w prostowanie tego, co wydaje im się nadmiernie krzywe, można mieć pewne obawy, co z tego wyniknie.

Jako przykład nadmiernej troski panów europosłów o przestrzeganie praw autorskich, można podać Wieżę Eiffla, czy belgijskiego Atomium,  których zdjęcia można publikować tylko wtedy, jeżeli były wykonane w dzień.

Bo ich nocne oświetlenie objęte jest prawami autorskimi.
źródło 

Tak, czy inaczej - jak ktoś chciałby pochwalić się fotkami z wakacji, to najlepiej niech to zrobi już teraz.
Nawet jeśli ta uchwała wejdzie w życie, to przez te kilka dni parę osób zdąży je obejrzeć.





#2

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I co, będą ścigać miliony, dziesiątki milionów albo setki milionów ludzi, którzy wstawią sobie zdjęcie z budynkiem?





#3

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Właśnie, jak im połowa populacji Europy zrobi bojkot przepisu to co zrobią? Wyłączą Internet? Jestem ciekaw co za einstein / grupa einsteinów zgłosiła projekt tej uchwały. Ciemna strona Unii Europejskiej... :/



#4

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6633
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Swego czasu (nie podam dokładnej daty, bo jej nie znam) miało na Wyspach brytyjskich obowiązywać podobne prawo, a dotyczyło wizerunku Królowej, gdzie jego upublicznienie miało być opodatkowane. Na szczęście, ktoś policzył, że wpływy nie zrekompensują braku wizerunku monarchini i cały wizerunek Zjednoczonego Królestwa na tym ucierpi, co nie jest warte kilku milionów (ówczesnych) funtów corocznego wpływu do budżetu państwa. 

Krótkowzroczność, to chyba najsilniejsza strona takich pomysłów. Potem, będzie jak w filmach Stanisława Barei: 

- popatrz dziecko, a tak wygląda szynka, a to jest baleron, a tamto, to żółty ser...

Oczywiście, w miejsce nazw żywności, należy wstawić nazwy obiektów lub miejsc:

- popatrz dziecko, tak wygląda Zamek Królewski w Warszawie, tylko nie mów nikomu, że tatuś pokazał Ci zdjęcie, które zrobił 5 lat temu na wycieczce, bo zapłaci wysoką grzywnę.

Absurd równy prostowaniu bananów...





#5

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W takim razie, by uniknąć typowej unijnej hipokryzji, należałoby w ogóle zrewidować pojęcie "przestrzeni publicznej". Każdy budowlaniec brukujący deptak w Radomiu powinien mieć prawo rządać myta za przejście!



#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Od dawna podobne prawo dotyczy Atomium w Brukseli - architekci mają prawo do wizerunku budowli, co sobie odpowiednio wcześnie zastrzegli. Na mocy tego prawa, wszystkie zdjęcia, także robione przez turystów, są objęte regulacjami belgijskiego SABAM na mocy których możliwe jest tylko niekomercyjne wykorzystanie zdjęć. Można je robić, można je pokazywać i udostępniać za darmo ( ale z podpisem i w małej rozdzielczości - przy czym przepisy nie określają jaka to jest mała rozdzielczość) jednak aby umieścić je w reklamie czy na sprzedawanym w sklepie obrazku trzeba mieć zgodę.

Ten szczególny status dużego budynku w panoramie miasta wynika stąd, że Atomium zbudowano na wystawę Expo i po niej miało być zdemontowane, dlatego pierwotnie budowla miała stać tylko 6 miesięcy. Spodobała się jednak mieszkańcom, pozostała i prawo autorskie do wizerunku obowiązuje do dziś.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 08.07.2015 - 14:59




#7

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Za co dostałem te minusy? Przecież napisałem dokładnie prawdę. Jak ludzie będą wrzucać miliony zdjęć to myślicie, że ktoś będzie to sprawdzał?





#8

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak ludzie zaczną wrzucać miliony zdjęć, to nie trzeba będzie nic sprawdzać, bo wystarczy że się raz rzuci okiem na takiego powiedzmy Facebooka, czy innego Twittera w okresie powakacyjnym i wybierze pierwszego lepszego "buntownika".

Później kolejnych stu.

Też przypadkowych.

Jak pójdzie fama, że zostali ukarani, to cała reszta (albo duża część tej reszty) dwa razy zastanowi się czy warto ryzykować dla głupiej fotki.

I będzie po buncie.

 

Chyba, że miałeś na myśli, to, że jak zdjęcia zaczną wrzucać miliony użytkowników, to wszystkich nie dadzą rady ukarać - z tym się zgodzę.

Ale to nawet nie o to chodzi. Chodzi o to, że przepis jest nieprzemyślany i może przynieść więcej szkody niż pożytku.


Od dawna podobne prawo dotyczy Atomium w Brukseli - architekci mają prawo do wizerunku budowli, co sobie odpowiednio wcześnie zastrzegli.

 Wspomniałem o tym, choć pobieżnie, w tekście pierwszego posta.





#9

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Żeby tylko nie posunęli się do opatentowania oddychania i chodzenia.





#10

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

pishor

Raczej ten przepis nie wejdzie, a jeśli tak to moim zdaniem będzie to kompromitacja. Nie wierzę w to, że będą wybierać losowo ludzi i przeszukiwać internet w poszukiwaniu "buntowników" wrzucających zdjęcia z budynkami. Takich użytkowników są miliony, a zdjęć wrzucanych dziennie...strach policzyć. Już chyba naprawdę nie mają większych problemów niż ściganie ludzi za takie coś. Zresztą w necie można znaleźć całkiem legalnie naprawdę takie fotografię, które spokojnie łamią prawo i nic nikomu z tego powodu się nie dzieje, dlaczego? Dlatego, że nikt nie siedzi i nie przegląda takich głupot. Raz na rok uda się namierzyć jakiegoś pedofila czy zamachowca, którego zaczynają obserwować i to wszystko, a co dopiero jakieś foteczki szarych Kowalskich.

No, ale jak coś to...noxili chłopie, współczuje ile będziesz miał pracy przy usuwaniu wszystkich zdjęć co wstawiłeś na tym forum! :D
 


Użytkownik Daniel. edytował ten post 08.07.2015 - 16:08




#11

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kolejna osoba padła ofiarą moich upośledzonych rąk - wybacz Daniel, minus był niechcący. Skutek przeglądania Paranormalne.pl na smartfonie. Szkoda, że ocen postów nie da się cofać, w sumie można by rozważyć dodanie takiej możliwości. Na wypadek gdyby ktoś zmienił zdanie albo się pomylił. Może nawet napiszę o tym w dziale propozycji zmian, jeśli nie zostało to jeszcze poruszone.


Użytkownik Legend@rny edytował ten post 08.07.2015 - 17:59




#12

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6633
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Żeby tylko nie posunęli się do opatentowania oddychania i chodzenia.

Akurat to, zrobili komuniści już dawno temu. Jadąc na wczasy nad morze lub w góry trzeba zapłacić (nie wszędzie) opłatę miejscową. Opłata miejscowa (pot. opłata klimatyczna) – polska opłata lokalna pobierana na podstawie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych od osób fizycznych przebywających czasowo w celach wypoczynkowych, turystycznych lub szkoleniowych w miejscowościach o szczególnych walorach uzdrowiskowych, klimatycznych i krajobrazowych.

Nie wszyscy mają pojęcie za co płacą...





#13

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niektórzy wiedzą i nie chcą płacić w zasnutych gęstym smogiem zdrojach.





#14

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wolność panoramy ocalona! Parlament Europejski odrzucił absurdalną poprawkę Nadal będziemy mogli swobodnie fotografować i publikować zdjęcia obiektów znajdujących się w przestrzeni publicznej. Szkoda tylko, że nie wszędzie - niektóre kraje nadal straszą zakazami.

źródło

 

A jako ciekawostka

 

Michelle Obama drze zakaz fotografowania - od teraz zrobimy zdjęcia w Białym Domu

Biały Dom, siedziba prezydenta USA, zrezygnował z 40-letniego zakazu fotografowania podczas zwiedzania. Michelle Obama spektakularnie podarła kartę z zakazem.

źródło





#15

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6633
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niektórzy wiedzą i nie chcą płacić w zasnutych gęstym smogiem zdrojach.

Jak zamieszkasz na prywatnej kwaterze, w hotelu, czy polu namiotowym lub kempingu, to i tak doliczą Ci do każdego dnia Twojego pobytu 2 zł ( chyba taka stawka jest w tym roku ), które to jest ukryte w cenniku dziennym. Jeżeli Ty tego nie zapłacisz, będzie to musiał zrobić ten, którego obowiązkiem było tę opłatę pobrać.






 


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: wolność panoramy, UE, prawo autorskie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych