Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rząd przyjął Plan Naprawczy dla Kompanii Węglowej S.A.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
89 odpowiedzi w tym temacie

#76

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wygląda na to, że obecny kompromis to tylko przedłużenie agonii. Kopalnie mają dostać pomoc publiczną z budżetu dla zapewnienia płynności - problem w tym, że wedle unijnych przepisów, taką pomoc mogą dostać jedynie kopalnie przeznaczone do zamknięcia i to do 2018. Więc jeśli rzeczywiście otrzymają pomoc, to będą musiały być zamknięte i tak. To się tylko odsunie w czasie i w razie czego będzie można zwalić winę na Unię (my was chcieliśmy ratować ale Bruksela zdecydowała tak a tak).


  • 0



#77

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Ale dzięki temu obecna ekipa rządząca będzie miała elektorat przed wyborami, a problemem wyrzucania kasy w błoto zajmie się następna. Chyba że ta ekipa wygra znowu. Tak czy siak to "chłyt matetingowy" bazujący na komunistycznym myśleniu motłochu "mnie się należy".
  • 0



#78

cichah2o.
  • Postów: 180
  • Tematów: 0
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

https://www.youtube....h?v=ni-7yqAhA88

 

Taksię zastanawiam: dlaczego górnicy i rolnicy nie pojadą protestować pod sejm, nie pozwalając go opuścić rządzącym, tylko uprzykrzają życie niewinnym ludziom blokując drogi? Chodzi o to, że jak im źle to robią wszystko, żeby innym też uprzykrzyć życie?


  • 0

#79

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pod Jastrzębską Spółką Węglową trwa protest. Właściciel chce wprowadzić racjonalne zmiany oszczędnościowe - uzależnienie wysokości trzynastek i czternastek od wielkości wydobycia, zmniejszenie deputatu węglowego itd. no i chce zwolnić 9 związkowców organizujących podziemne "strajki solidarnościowe". I gdy teraz czytam że pod bramą spółki protestuje 2 tysiące związkowców, zastanawiam się co to właściwie za protest - w obronie po prostu górnika, czy w obronie samych tylko związków zawodowych?


  • 0



#80

Goosfraba.
  • Postów: 324
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jakie oszczędności prezes zarabiający 80 000zł/mies zamierza wprowadzić w administracji? W dalszym ciągu jeden "dołowy" musi nafedrować na resztę biurw, które tak samo pobierają owe 14-tki, posiłki regeneracyjne i deputat węglowy?


  • 1

#81

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W proteście biorą też udział związki zawodowe pracowników administracji. Ich żądaniem jest wprowadzenie "posiłków profilaktycznych" dla pracowników biurowych. Te posiłki, czyli "flapsy" w założeniu mają być wsparciem dla pracowników na stanowisku w ciężkich warunkach, w praktyce w wielu kopalniach dostają je też biurokraci czy to jako posiłek w stołówce czy jako bony sklepowe. W 2014 JSW zniosła je dla pracowników administracji uznając, że wedle ustawy im nie przysługują. Teraz przy okazji strajku górników, biurokraci chcą ich przywrócenia:

http://www.jsw.pl/no.../spor-o-flapsy/

 

Żeby było zabawniej, formalnie to właśnie flapsy były powodem rozpoczęcia strajku - referendum przeprowadzone wśród górników dotyczyło tej sprawy.


  • 0



#82

Goosfraba.
  • Postów: 324
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W czasach gdy rzeczywiście flapsy przywożono na kopalnię w termosach posiłki te przysługiwały pracownikom dołowym przez cały rok i pracownikom placu drzewa zimą. Wtedy żadna paniusia z biura nie była chętna na te rarytasy. Z chwilą przejścia na system bonów żywnościowych okazało się, że przysługują one wszystkim pracownikom! Niejednokrotnie pani zza monitora komputera ma wyższe szkodliwe niż dołowy. Przykłady można mnożyć.


  • 0

#83

cichah2o.
  • Postów: 180
  • Tematów: 0
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

http://www.pulshr.pl...iony,24306.html

 

120% uzwiązkowienia, 49 związków, 103 "liderów".

 

dodatkowe świadczenia w JSW pochłaniają w ciągu roku:

 

Ekwiwalent pieniężny za deputat węglowy dla pracowników – 196,3 mln zł
Dodatkowa nagroda roczna tzw. 14-ta pensja – 255 mln zł
Dodatek do wynagrodzenia za czas absencji chorobowej i zasiłku chorobowego – 14,3 mln zł
Korzystniejsze wyliczanie wynagrodzenia za urlop – 24,1 mln zł
Bilety z Karty Górnika – 3,4 mln zł
Ekwiwalent na pomoce szkolne – 4,1 mln zł
Dopłaty do przewozów pracowniczych – 5,2 mln zł
Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych emerytów – 6,3 mln zł


W JSW pracuje obecnie 26 326 osób. Średnie wynagrodzenie w 2014 roku (nie wliczając w to wynagrodzeń zarządu) wyniosło 8 414,37 zł brutto (łącznie z dodatkowymi świadczeniami), podczas gdy, według danych GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło w ubiegłym roku: 3 980,24 zł. Tylko w ciągu minionych 4 lat średnie zarobki w JSW wzrosły o 1 632 zł.

Ciekawe w którym sektorze takie podwyżki można dostać. Ale nie, mówcie dalej, że górnicy poszkodowani...


  • 0

#84

Goosfraba.
  • Postów: 324
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tak - właśnie górnicy są poszkodowani bo wrzucasz wszystkich do jednego wora. Te dodatki, które wymieniasz dostają wszyscy pracownicy JSW. Ostatnio czytałem gdzieś wypowiedź oburzonego forumowicza, który był zbulwersowany tym, że górnik zarabia prawie tyle co bankowiec w Warszawie. Ło matko... Facet, który zapieprza kilometr pod ziemią ma czelność brać za to godziwe wynagrodzenie! Prawie tak wysokie jak facet w garniturze z laptopem pod pachą! To woła o pomstę do nieba!


  • 1

#85

cichah2o.
  • Postów: 180
  • Tematów: 0
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie kwestionuję tego, że za uczciwą pracę należy się godziwe wynagrodzenie. Wkurza mnie natomiast to, że górnicy (Ci z dołu i Ci z góry) są tak zaślepieni kasą, że sami nie są w stanie zrezygnować ze swoich przywilejów na rzecz dobra kopalni, a co za tym idzie własnych posad. Wkurza mnie to, że Państwo dopłaca do tego interesu zamiast zlikwidować lub zmodernizować skoro kopalnie są nierentowne.

 

Niech górnicy przestaną sobie z nas uczciwie pracujących i płacących podatki kpić. Jakoś tylko strajkują Ci co są na utrzymaniu Państwa. Nigdy nie słyszałem o strajku fryzjerów, kasjerek, budowlańców.. Goosfraba uważasz, że jakby się zorganizowali i wyszli na ulicę strajkować to Państwo powinno z naszych podatków dołożyć im do minimalnej pensji którą teraz dostają po 6-7 tys plus zapewnć te wszystkie przywileje 13, 14..? W sumie dlacego nie, przecież też ciężko pracują i im się to należy!!

Wkurza mnie to, że górnik zarabiający taką kasę plus te wszystkie przywileje a to wszystko tylko za 6,5 godziny pracy ma śmiałość wyjść i robić strajk! Jak mu źle to niech idzie na 12-14 godzin na budowę za 10zł na godzinę, albo za mniej na kasę do supermarketu, ciekawe czy wtedy nie zatęsknią za starą posadą..


  • 0

#86

Goosfraba.
  • Postów: 324
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie kwestionujesz ale jednak kwestionujesz :facepalm:
Wkurza mnie, że wymagasz od górników zrezygnowania z przywilejów a tym samym chcesz, żeby zarabiali jak kasjerka z supermarketu.

Wkurza mnie to, że dużo ludzi nie rozumie tego, że kopalnie mają różne warunki geologiczne i kopalnia, która dzisiaj przynosi zysk jutro może zacząć generować straty (tąpnięcie, wybuch metanu i pyłu węglowego i związany z tym pożar wyrobiska) i odwrotnie.
Wkurza mnie to, że społeczeństwo na okrągło wałkuje temat rzekomo POTĘŻNYCH zarobków górników. Były przytaczane przykłady ze zdjęciami pasków z zarobkami.

Zarobki PRAWDZIWYCH górników czyli prezesów spółki:
Okres pełnienia funkcji w 2013 roku

Usługi zarządzania

Premia roczna

Świadczenia, dochody z innych tytułów

Dochody osiągnięte w spółkach zależnych

Razem

Jarosław Zagórowski

01.01.-31.12.2013

960 000,00

180 072,74
-
1 140 072,74

Andrzej Tor

01.01.-28.05.2013

343 225,81

80 666,89

916 774,19
-
1 340 666,89

Jerzy Borecki

29.05.-31.12.2013

496 774,19

119 628,08
-
616 402,27

Grzegorz Czornik

01.01.-31.12.2013

840 000,00

197 835,91
-
1 037 835,91

Artur Wojtków

01.01.-31.12.2013

840 000,00

168 036,21
-
1 008 036,21

Robert Kozłowski

01.01.-31.12.2013

840 000,00

101 671,82
-
941 671,82

Razem

4 320 000,00

847 911,65

916 774,19

-

6 084 685,84

Górnik na dole jest przez 7,5 godziny a nie przez 6,5. Zjazd na pierwszą zmianę jest o godz 6:00 a wyjazd o godz 13:30

 


  • 1

#87

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Działacz związkowy w JSW, radny Piotr Szereda w 2013 roku otrzymał z tytułu działalności związkowej ponad 108 tysięcy złotych. Kolejne 15 tysięcy dostał od związku zawodowego "Solidarność 80" (klik). Nieźle. Średnimi zarobkami górników na poziomie 6-10kPLN chwaliły się same związki zawodowe, aż do rozpoczęcia cyrku z likwidacją nierentownych kopalni. Nie chrzań andronów, że są to biedni i nieszczęśliwi ludzie zabijający się ciężką pracą, bo to nie czasy powieści pozytywistycznej Emilio Zoli.
  • 0



#88

Goosfraba.
  • Postów: 324
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wiesz jak się oblicza średnią? Gdy jestem z psem na spacerze to średnio mamy po trzy nogi. Zarobki na poziomie 6-10 tys. zł mają osoby dozoru/nadzoru czyli sztygarzy i nadsztygarzy. Pracownik fizyczny ma na rękę średnio 3-4 tys i w tym przepracowane kilka sobót lub niedziel. 


  • 0

#89

cichah2o.
  • Postów: 180
  • Tematów: 0
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie jestem górnikiem i nie znam takiego, więc bazuję na tym co wyczytałem, nie wiem ile w tym prawdy więc możecie mnie poprawić. Czas pracy górnika to ok 6,5 godziny, resztę do 8 godzinnej zmiany zajmuje przebranie, zjazd, wjazd i dojście do miejsca pracy w korytarzu na dole.. czyli 8 godz jest od momentu przejścia bramki na wejściu do kopalni do jej opuszczenia.. To tak na marginesie.

 

Nie odpisałeś czy podatnicy powinni zrzucać się na przywileje i wyższe pensje np dla fryzjera czy kasjerki. Jestem ciekawy Twojego zdania.

 

Piszesz, że kopalnia może przestać przynosić zysk, to dlaczego takiej kopalni nie zlikwidować albo w inny sposób nie wpłynąć na jej rentowność np likwidując przywileje? Jak masz swoją firmę to gdy jest ciężki okres to mimo strat dalej trzymasz pracowników i robisz sobie masakryczny dług czy może zwalniasz, zmniejszasz płace lub likwidujesz interes?

 

Co do potężnych zarobków górników, w porównaniu zinnymi zawodami porezentują się bardzo dobrze:

 

http://stat.gov.pl/o...012-r-,4,6.html

 

pozycja 132 Kierownicy w górnictwie, przemyśle, budownictwie i dystrybucji    5-7tys
pozycja 312 Mistrzowie produkcji w górnictwie, przemyśle przetwórczym i budownictwie    4-6,7tys
pozycja 811 Operatorzy maszyn i urządzeń górniczych i pokrewni    3,4-6,6tys
pozycja 931 Robotnicy pomocniczy w górnictwie i budownictwie     2,5-4,2tys

 

i te dolne granice to w sektorze prywatnym a górne w publicznym...

 

Znalazłem jeszcze coś takiego:

2796efd01b81.jpg

 

Co do płac prezesów i związkowców, to powinne być one uzależnione od wyników finansowych firmy, a związkowców być nie powinno..

 

 

 

 

I jeszcze jedno:

 

http://hutnictwo.wnp...3953_1_0_0.html

 

Kto za to zapłaci? Węgiel z Australii bo nasze kopalnie strajkują..


  • 0

#90

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chm... Administratorzy biurowi dostają więcej niż robotnicy na powierzchni?


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych