Skocz do zawartości


Zdjęcie

Po co jest forum Paranormalne?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Po co jest forum Paranormalne? (78 użytkowników oddało głos)

co można na forum?

  1. Głosowano Forum jest po to żeby przedstawiać niesamowite historie. (35 głosów [14.34%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 14.34%

  2. Głosowano Forum jest po to żeby podyskutować o przedstawionych historiach. (63 głosów [25.82%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 25.82%

  3. Głosowano Dopuszczalne są dociekania na temat autentyczności przedstawianych zdarzeń. (53 głosów [21.72%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 21.72%

  4. Niedopuszczalne są jakiekolwiek pytania i prośby o dowody. (1 głosów [0.41%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 0.41%

  5. Wszelkie żartobliwe zwroty i określenia są zabronione. (3 głosów [1.23%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 1.23%

  6. Głosowano Żartobliwy ton jest mile widziany. (36 głosów [14.75%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 14.75%

  7. Sceptycy nie powinni się wypowiadać. (6 głosów [2.46%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 2.46%

  8. Głosowano Wypowiedzi sceptyków są mile widziane. (47 głosów [19.26%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 19.26%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

To pytanie chodzi mi po głowie już od jakiegoś czasu, a przypomina mi się szczególnie wtedy, kiedy zadaje je kolejna osoba, której, z takiego, czy innego powodu, nie podoba się sposób reakcji części użytkowników, na opowieści, czy historie przez nią przedstawiane.

 

Zwykle schemat jest jeden.

Ktoś zakłada temat (dotyczący głównie zjawisk paranormalnych - w 8 na 10 przypadków), przedstawia swoją historię (albo historię koleżanki na przykład) i czeka na komentarze.

Wśród komentarzy typu och, ach - jakże niesamowita ta historia jest, zdarzają się inne, w których padają pytania :a dlaczego?, a jakim sposobem?, a skąd wiesz?, a masz jakiś dowód?

 

Wydawać by się mogło, że to całkiem normalne, tak jak normalne jest, że nie wszyscy, którzy czytają opowieść o kolejnej zjawie / duchu itp., chcieliby uwierzyć po prostu na słowo, bo zanim to zrobią, chcieliby się o zdarzeniu dowiedzieć ciut więcej albo po prostu wyjaśnić wątpliwości, wynikające z opisu autora.

Okazuje się jednak (coraz częściej się to okazuje), że nie każdy z odpytywanych w tej kwestii autorów uważa, że to nic zdrożnego. Powiedziałbym nawet, że ostatnio, jakby coraz więcej z nich uważa wręcz, że jest to bardzo naganne.

 

Konsekwencją (i to dalszy ciąg schematu, o którym wspomniałem wyżej ) jest oburzenie autora, ostentacyjna deklaracja o zakończeniu tematu, wyartykułowanie żalu związanego z domniemaną próbą ośmieszenia jego osoby (że o ośmieszeniu jego historii nie wspomnę) i sakramentalne pytanie, poprzedzające zwykle informację o rychłym opuszczeniu forum, brzmiące mniej więcej tak (w dużym skrócie) - po co jest to forum?

 

Postanowiłem się więc tego dowiedzieć, jako osoba często zadająca pytania w takich właśnie tematach, bo być może, to ja jestem w błędzie i pomimo prawie dwuletniej obecności na forum, nie do końca rozumiem jego ideę?

 

Stąd ten temat i ankieta przy nim.

Znajdzie się w niej kilka kwestii / problemów, które powtórzę tutaj ( z krótkim wyjaśnieniem ich sensu).

Prosiłbym, zanim zaczniecie ewentualnie głosować, o zapoznanie się z zamieszczonymi niżej wyjaśnieniami sensu kwestii z ankiety - w niej samej, ze zrozumiałego względu, będą one przedstawione w formie mocno skrótowej.

 

Przypominam, że problem / temat / ankieta dotyczy głównie "historii niesamowitych" prezentowanych na forum przez użytkowników (chociaż czasami, również teorii, których są oni zwolennikami).

 

kwestia 1.

Forum jest po to żeby przedstawiać niesamowite historie.

I tylko przedstawiać. Niepotrzebne są dociekania, czy są one w jakimkolwiek stopniu realne. Chodzi głównie o to żeby było paranormalnie, a jak ma być rzeczowo, to można się przepisać na forum racjonalistów. Komentarze są mile widziane ale raczej od osób, które "przyjmują na wiarę" - reszta może zająć się swoimi sprawami.

 

kwestia 2.

Forum jest po to żeby podyskutować o przedstawionych historiach.

Niezależnie od tego, czy się w nie wierzy, czy nie. Rozważyć wszystkie "za" i "przeciw" i w zależności od wyników tych rozważań, podjąć decyzję o tym, czy chcemy, czy nie, uwierzyć autorowi.

 

kwestia 3.

Dopuszczalne są dociekania na temat autentyczności przedstawianych zdarzeń.

Ale tylko w zakresie akceptowanym przez autorów tematów, których one dotyczą. Inaczej mówiąc - jeżeli autor chce, to może odpowiedzieć ale wcale nie musi. I nie powinno to mieć wpływu na ocenę jego historii.

 

kwestia 4.

Niedopuszczalne są jakiekolwiek pytania i prośby o dowody.

Bo każde takie pytanie, sugeruje, że autor jest niewiarygodny, a jego historia dęta, a jak ktoś jest sceptycznie nastawiony, to żaden dowód i tak go nie przekona. więc szkoda czasu na bicie piany.

 

kwestia 5.

Wszelkie żartobliwe zwroty i określenia są zabronione.

Bo są one głównie próbą ośmieszenia, a przez to zdyskredytowania autora. W tematach paranormalnych nie ma miejsca na jakiekolwiek żarty, bo to tematy śmiertelnie poważne są.

 

kwestia 6.

Żartobliwy ton jest mile widziany.

Bo czasami, w sposób żartobliwy, łatwiej wytknąć autorowi, że nieco się zagalopował. O ile oczywiście nie godzi w niego, nie ośmiesza jego historii i nie generuje nadmiernie OT.

 

kwestia 7.

Sceptycy nie powinni się wypowiadać.

Bo najwyraźniej pomylili fora. To forum jest tylko dla miłośników zjawisk paranormalnych, o których najchętniej dyskutują oni we własnym gronie.

 

kwestia 8.

Wypowiedzi sceptyków są mile widziane.

Bo opinie osób sceptycznie nastawionych, pozwalają na problem spojrzeć z dystansu, co z kolei pozwala rozstrzygnąć, czy problem wogóle istnieje.

 

Na koniec dodam tylko, że ankieta jest subiektywna i poruszyłem w niej kwestie, które głównie mnie nurtują.

Zapraszam do głosowania i ewentualnych komentarzy w temacie.

 

 

edit:

Ankieta jest skonstruowana tak, że można zaznaczyć więcej niż tylko jedną odpowiedź.


Użytkownik pishor edytował ten post 10.04.2014 - 23:42

  • 6



#2

Connor.

    Kings Never Die

  • Postów: 1674
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Forum jest dla wszystkich i ciągłe pojękiwania nowych "nie wierzycie mi, idę stąd" są tak denne i stoją na tak niskim poziomie, iż dochodzę do wniosku, że dobrze się stało, że nie rozwinęła się z tego żadna dyskusja, gdyż z danym autorem nie dałoby się rozmawiać. Jeżeli ktoś tak szybko się poddaje, no to życzę mu powodzenia w życiu.


  • 1



#3

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chciałem zauważyć, że te wszystkie historie o duchach to przeważnie albo żarty, albo prowokacje, albo piszą je dzieci. Rzadko kiedy poważna osoba pisze coś takiego, a jeśli już to w momencie, kiedy inni zaczynają obalać taką bajeczkę to staje się wielce oburzona. Wynika to z braku argumentów i podważania racji tej osoby. Przeważnie taki użytkownik szybko ląduje na banie(Alice np), bo nie dociera do niego żaden sensowny przekaz inny od tego jaki on sobie ubzdurał. Ja na takich ludzi mówię złośliwie "nawiedzeni".

Uważam, że na forum paranormalne powinni być jak najbardziej sceptycy. Żeby forum miało sens to musi być przeciwwaga, coś jak dobro/zło. Jeśli miałyby tu przebywać osoby, które we wszystko wierzą i niczego nie próbują udowodnić to forum mogłoby zmienić nazwę na pośmiewisko.pl albo podstawówka.pl, gdzie koleżanka w klasie opowiada historię o duchach, a reszta kolegów robi 'łoooo'.

Jeśli ktoś jest naprawdę ciekawy zjawisk to przede wszystkim próbuje je udowodnić. Ja jestem zafascynowany wieloma zjawiskami, chociaż na forum "gram" raczej rolę sceptyka. Tyle tylko, że ja wychodzę z założenia, że lepiej udowodnić jedną paranormalną sytuację z tysiąca, ale udowodnić tak, że nic nie będzie w stanie jej podważyć, niż wierzyć w połowę bajulek - to mija się z celem. To, że My sobie ubzduramy coś jako paranormalne to nie znaczy, że tym jest. Lepiej więc dociekać i udowodnić chociaż jedno takie zjawisko.

A to, że na forum zdjęcia czy filmiki obalane są w trymiga to cóż..pokazuje to tylko, że zjawiska paranormalne o ile występują w ogóle to są to zjawiska niezmiernie rzadkie. Sam czasami się wkurzam, że super(na pierwszy rzut oka) przypadek zostaje tutaj obalony w 5 postach, ale jak wspomniałem lepiej udowodnić jeden prawdziwy niż dziesiątki fejków.

Tak jeszcze osobiście dodam, że pisanie takich historii o duchach(bez żadnych dowodów, bez zdjęć) jest bezsensu i nie wiem jaki ma cel. Zazwyczaj taka osoba i tak tkwi w swojej racji i zdania nie zmienia. Inni się nerwują, żeby udowodnić, że historia nie jest prawdziwa, mimo że ciężko obalać suchą treść. Przeważnie taki temat żyje przez 2-3 strony i zostaje zamknięty.



 


Użytkownik Daniel. edytował ten post 11.04.2014 - 01:03

  • 3



#4

NewPagan.
  • Postów: 15
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

 

Tak jeszcze osobiście dodam, że pisanie takich historii o duchach(bez żadnych dowodów, bez zdjęć) jest bezsensu i nie wiem jaki ma cel.

 

Właśnie sam sobie powiedziałeś, że nie ma sensu, byś był na tym forum. Są w sieci setki stron bez "para" w nazwie. Chyba, że według większości faktycznie takie tematy nie mają sensu. Wtedy moje odwiedziny tej strony nie mają sensu. Wtedy nazwa forum nie ma sensu. Wtedy lepiej zmienić nazwę na racjonalizujemy.pl, by odwiedzający stronę mieli świadomość w jakim miejscu się znaleźli. Lepiej, by nazwa forum odzwierciedlała przekonania więszkości użytkowników.


  • 0

#5

Cascco.
  • Postów: 589
  • Tematów: 9
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@up Nie zgadzam się. Skoro ktoś nie ma dowodów nawet w postaci jednego zdjęcia to jaki jest sens ciągnąc temat i rozwiązywać "tajemnice"? Mamy ponieść się wyobraźni jak dzieci w przedszkolu? Zgadzać się na wszystko co autor mówi? Dyskusja nie ma sensu bez dowodów, Ostatnio był temat o UFO w Zielonej Górze. Dość dobrze się rozwinął, ludzie byli zainteresowani filmem ale doszliśmy do wniosku że to ptak, tajemnica rozwiązana. A bez dowodów myślisz że ktoś dorosły chciałby ciągnąć tą dyskusję?

 

"No tak to mógł być duch" - wiele wyjaśniające komentarze.Trzy albo cztery takie posty i koniec tematu, autor odchodzi zadowolony że "widział" ducha albo że naciągnął głupich ludzi na swoją bajeczkę.

 

Nie pójdziesz do NASA bez dowodów na zdjęcia UFO bo by cię wyśmiali. Ale jak przyniesiesz zdjęcia to przynajmniej przejrzą je, takie same zasady panują  wszędzie , tu na forum też.


Użytkownik Cascco edytował ten post 11.04.2014 - 10:26

  • 2

#6

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wtedy nazwa forum nie ma sensu. Wtedy lepiej zmienić nazwę na racjonalizujemy.pl, by odwiedzający stronę mieli świadomość w jakim miejscu się znaleźli. Lepiej, by nazwa forum odzwierciedlała przekonania więszkości użytkowników.

 

Tego, czy tak myśli większość nie wiemy - właśnie po to min. powstał ten temat.

A co do nazwy, to idąc tym tokiem rozumowania, należałoby dodać do niej drugi człon - Paranormalne, z palca wyssane.

Wtedy wiadomo by było, że nieważne jest czy opisywane historie mają w sobie chociażby minimum prawdopodobieństwa - ważne, żeby były straszne i niesamowite.

Pytanie tylko, jak szybko forum osiągnęłoby poziom brukowca epatującego tytułami w stylu "Kiedy jem rosół, duch sąsiada podkrada mi makaron!!!" i jak długo, taki poziom zamieszczanych historii, wywoływałby czyjekolwiek zainteresowanie (nawet zagorzałych miłośników zjawisk paranormalnych).


  • 0



#7

Sasanka.
  • Postów: 34
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Szkoda, że ta ankieta nie jest wynikiem okreslenia jej konkretnego celu, pytań badawczych, zgodnych z wcześniej objętą metodologią. Tym samym, jak dla mnie, nie ma żadnego sensu jej przeprowadzenie.

 

Obserwuję to forum od dawna. I faktycznie, podział na "świry" i "wszystkowiedzących" jest tutaj chyba nową tradycją.

 

Rozumiem, o co chodzi w kwestii wymagania zdjęć, nagrań itp. w tematach, które opisują mniej lub bardziej paranormalne sytuacje.

 

Ale negowanie np. innych założeń, teorii, propozycji, niż ogólnie znane lub dopuszczenie do siebie innych rozwiązań znanych nam zagadnień (np. mam tutaj na myśli temat : "Teoria kwantowa dowodzi, że świadomość w momencie śmierci przenosi się do innego wszechświata") - zabija wg mnie wyjątkowość tego miejsca.

 

Nie mówiąc już o "częstowaniu" autorów takich tekstów, nieśmiertelnymi tutaj: "nie zniżam się do dyskusji bez naukowych dowodów", "nie znalazłem nic w googlach na temat tego naukowca (sic!)", "nie masz sensownych argumentów", "manipulujesz faktami" - moje ulubione! itp.)

 

Niektórzy tutaj twierdzą, że prowadzą konstruktywną dyskusję, ale z boku to troszeczkę wygląda, jak sępy, które siedzą na gałęzi w oczekiwaniu na nowy temat, w którym będą mogły popisać się swoją "wszystko" wiedzącą super mocą :)

 

Z całym szacunkiem, ale wydaje mi się, że jest różnica pomiędzy sceptycznym podejściem do wszystkiego, co nas otacza, a ograniczeniem i zupełnym zamknięciem się na "inne" nawet najbardziej niewiarygodne, opcje.

 

Zresztą, co to da :) Wszyscy wiemy, że ani ta dziwna ankieta, ani ten temat, nic nie zmieni. Może w konsekwencji powstanie po prostu osobne miejsce dla "Świrów", a steptycy będą tutaj sobie... nie wiem w sumie co robić :) (tak, tak. W miejscu dla "Świrów" nikt nie przywoła nas do porządku, jak robią tutaj te wszyscy Ci dobrotliwi ludzie :) ).


Użytkownik Sasanka edytował ten post 11.04.2014 - 11:58

  • 0

#8

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ja myślę, że problem jest dużo szerszy i dotyczy nie tylko "średnio wiarygodnych" historii o duchach / UFO / nawiedzonej chałupie w Pcimiu Dolnym / paranormalnej kozie z nosa krzyczącej "ZAAABIJ SIĘĘĘ!", ale też pewnych osób, które usilnie próbują podtrzymać "paranormalność" czy "tajemniczość" jakiegoś wątku, który w toku dyskusji wyraźnie zmierza do jak najbardziej racjonalnego zakończenia. Wielokrotnie, jeszcze jako moderator, obserwowałem sytuacje, gdy w tego typu temacie nagle pojawiała się nowa osoba, która zaczyna snuć paranormalne wyjaśnienia, które w większości zostały już obalone nawet kilka postów wcześniej, ale celowo coś ubarwia czy pomija przedstawione przez innych dysputantów fakty, wyjaśnienia i dowody, tak by wszystko pasowało do jej paranormalnego obrazu omawianej sprawy. Przykładem takiej sytuacji, który najbardziej utkwił mi w pamięci, jest temat o telefonie "pracownika Strefy 51" do Arthura Bella podczas audycji w Coast To Coast AM. W temacie już kilka razy padało wyjaśnienie, że cała sytuacja została sfingowana, pojawiły się nawet linki do nagrania, w którym żartowniś przyznaje się że robił sobie jaja z Bella i słuchaczy - a mimo to, właściwie prawie zaraz pod tymi wyjaśnieniami, uaktywniali się wyjątkowo moim zdaniem ograniczeni umysłowo użytkownicy, którzy swoimi "paranormalno-spiskowymi teoriami" pokazywali tylko, jak bardzo mają gdzieś zdrowy rozsądek i racjonalizm oraz jak że zignorowali wyjaśnienie przedstawione przez kogoś już wcześniej.

 

Na postawione w pierwszym poście pytanie pozwolę sobie odpowiedzieć krótko, numerkami - 2, 3 (ale nie w "ograniczonym zakresie akceptowanym przez autora tematu", tylko w takim zakresie jaki reszta dysputantów uważa za stosowny), 6, 8 :) A jeśli ktoś uważa, że skoro forum nazywa się "paranormalne" to powinno być zbiorowiskiem średnio wiarygodnych historyjek, nad którymi reszta użytkowników tylko siedzi i potakuje, mrucząc pod nosem "taaak, taaak, tooo jest niewątpliwie zjawisko paranormalne, którego nauka nie potrafi wyjaśnić i nie wyjaśni, bo nawet nie chce wyjaśnić, a zresztą nawet gdyby chciała to i tak nie wyjaśni, no bo po co", to przepraszam bardzo, ale dla mnie taki ktoś jest po prostu głupim idiotą i intelektualnym niedorozwojem, który nie stoi w brodziku potrzeb intelektualnych racjonalnie myślącej części społeczeństwa.


  • 3



#9

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

 

Tak jeszcze osobiście dodam, że pisanie takich historii o duchach(bez żadnych dowodów, bez zdjęć) jest bezsensu i nie wiem jaki ma cel.

 

Właśnie sam sobie powiedziałeś, że nie ma sensu, byś był na tym forum. Są w sieci setki stron bez "para" w nazwie. Chyba, że według większości faktycznie takie tematy nie mają sensu. Wtedy moje odwiedziny tej strony nie mają sensu. Wtedy nazwa forum nie ma sensu. Wtedy lepiej zmienić nazwę na racjonalizujemy.pl, by odwiedzający stronę mieli świadomość w jakim miejscu się znaleźli. Lepiej, by nazwa forum odzwierciedlała przekonania więszkości użytkowników.

 

Nie, nic sobie nie odpowiedziałem. Wszystko napisałem w swoim poście, wydaje mi się, że dość prosto i zrozumiale. Sam jestem ciekawy świata i wolałbym, żeby wiele zjawisk istniało, bądź znalazło swoje potwierdzenie, bo dlaczego nie? Przynajmniej byłoby odrobinę ciekawiej. Ale to nie oznacza, że na siłę będę szukał duchów po cmentarzach, albo wszystkie ptaki czy owady nazywał latającymi spodkami.

To samo ma się do historii o duchach. Przecież mogę sobie wymyślić teraz nawet taką opowieść, wieczorem założyć temat, rozpisać się dokładnie ze szczegółami, a potem brnąć w swoje nie przyjmując żadnych argumentów. Czy to ma według Ciebie sens? Czy wtedy moja opowieść będzie dowodem na istnienie zjawisk paranormalnych? Jak dla mnie takie coś mija się z celem i jest oszukiwaniem samego siebie(o innych nie wspomnę) i jest zupełnie bezsensu. Wydaje mi się, że na tym forum są poważni ludzi, a takie historie o duchach bez żadnego pokrycia to można opowiadać przy ognisku na jakimś wypadzie weekendowym za miastem w gronie znajomych dla podkręcenia atmosfery.

A nawet jeśli już ktoś bardzo chcę napisać taką historię tutaj to niech nie oczekuje, że wszyscy jak jeden mąż przyklaśniemy i będziemy się radować, że mamy o to pierwszego człowieka, który miał spotkanie z duchami.


  • 2



#10

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

 

Zresztą, co to da :) Wszyscy wiemy, że ani ta dziwna ankieta, ani ten temat, nic nie zmieni. Może w konsekwencji powstanie po prostu osobne miejsce dla "Świrów", a steptycy będą tutaj sobie... nie wiem w sumie co robić :) (tak, tak. W miejscu dla "Świrów" nikt nie przywoła nas do porządku, jak robią tutaj te wszyscy Ci dobrotliwi ludzie :) ).

Nie bardzo rozumiem skąd ta tendencja do samo umartwiania się i budowania na siłę "getta dla "świrów" (sic!) ?

Nie przypominam sobie, żeby na tym forum, ktoś kogoś do takiego getta wysyłał. Natomiast często czytałem tutaj apele skierowane do sceptyków, żeby się nie odzywali w konkretnych tematach, a najlepiej zrezygnowali wogóle z udzielania się na forum, bo "psują jego klimat".

 

Szczerze mówiąc, ciągle mnie to zadziwia.

Sam przywędrowałem na to forum jako zwolennik / spiskowiec - na dodatek w bardzo niepopularnym temacie. Nie raz brałem udział w dyskusjach "po drugiej stronie" - jako zwolennik właśnie, kiedy to moi "przeciwnicy" udowadniali mi jak bardzo się mylę. Bywało, że przyznawałem im rację, bywało, że się z nimi nie zgadzałem. Ale nie zdarzyło się żeby w dyskusji padały argumenty - "nie odzywaj się, bo nie pasujesz do profilu tego forum" albo - "pomyliłeś fora".

Nigdy też nie użalałem się nad sobą i nie straszyłem zebraniem zabawek i zmianą piaskownicy - z dwóch powodów. Po pierwsze - potrafiłem bronić swoich racji, a po drugie - nigdy tych dyskusji nie traktowałem jako sprawy "życia lub śmierci". Odnoszę wrażenie, że dużej części tych "rozżalonych" użytkowników, którym majaczy widmo "getta dla świrów" po prostu brakuje argumentów, a wszelkie niepasujące im komentarze, traktują jako obrazę osobistą. Efekt jest jeden - obrona przez atak. I robienie z siebie przy okazji ofiary "spisku sceptyków". Można i tak ale, mówiąc szczerze - dość mało poważnie to wygląda.

 

Ankieta nie jest doskonała - to fakt. Ale jej pomysł (tak jak i pomysł tematu) zrodził się w ciągu zaledwie kilku minut, a jej przygotowanie i napisanie tematu zajęło kolejnych kilkanaście. Cel powstania zarówno ankiety jak i tematu, wyjaśniłem (wydawało mi się że dość przejrzyście) w pierwszym poście.

Mówiąc w skrócie, chciałem poznać opinie innych użytkowników na ten temat, żeby dzięki nim, móc ewentualnie zweryfikować swoje postrzeganie sprawy.

To wszystko.

Ktoś może powiedzieć - wystarczyłby temat, po co ankieta (szczególnie tak niedoskonała). Temu komuś odpowiadam - po to, żeby mogło wypowiedzieć się jak najwięcej osób. Specyfika tego forum polega min innymi na tym, że jest tu dużo użytkowników czytających ale rzadko się wypowiadających.

To właśnie im chciałem dać szansę "wypowiedzenia się" w temacie, bez konieczności "zabierania głosu".

Patrząc na nicki osób głosujących, których wypowiedzi brak w temacie, nieskromnie powiem, że cel ten już osiągnąłem.

I z tego się cieszę, bo im więcej takich opinii poznam, tym łatwiej będzie mi wyrobić sobie zdanie na temat.


  • 0



#11

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Raz dla eksperymntu zacząłem na kolejną taką historię odpowiadać zgodnie z oczekiwaniami - to na pewno duch, idź do egzorcysty itp. i się zrobiło forum ulicy sezamkowej. I tak źle i tak nie za dobrze.

 

Dla mnie zdecydowanie pkty 2,3 i 8. W końcu zjawiska niewyjaśnione nie poto takimi są, aby niewyjaśnionymi zostać po kres wieków, tylko żeby je jakoś wyjaśnić.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 11.04.2014 - 19:01

  • 0



#12

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Oczywiście, że opcja ósma, bo co to byłoby za forum bez ludzi z porządną wiedzą ? Wiadomo, że będą racjonaliści co chcą tylko dokopać wierzącym, ale jeśli pojawia się ktoś tylko po to żeby kogoś poprawić, to chyba nie jest to złe ? Gdyby nie sceptycy, to zaroiłoby się od dziadostwa. Trzeba szanować i fantastów i sceptyków.


  • 1

#13

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ja z kolei zauważyłem ciekawą rzecz, która w pewnym stopniu "demaskuje" (bez podtekstów) specyficzne oczekiwania sporej, myślę, części użytkowników.

W temacie o okrętach widmach, założonym przez Simbarosę napisałem cztery posty. Każdy z nich był oceniony - wszystkie dobrze. Ale najhojniej plusami zostałem obdarzony za ten, przy którym wprost napisałem, że to najprawdopodobniej historia wymyślona jest (dotyczył on wraku statku znalezionego w Kordylierach).

Intrygująca, niesamowita ale wymyślona. 8)

Oczywiście, plusy jest fajnie dostawać za każdy post, więc nie narzekam ale, szczerze mówiąc,  myślałem, że największe uznanie znajdę za informacje o tym, że historia Ourang Medan (statku o którym pisała Simbarosa), to legenda, a nie fakt.

Jak widać, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a nazwa forum, niektórych użytkowników bardziej ukierunkowuje na paranormalność niż mnie. :szczerb:


  • 0



#14

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak jeszcze osobiście dodam, że pisanie takich historii o duchach(bez żadnych dowodów, bez zdjęć) jest bezsensu i nie wiem jaki ma cel.

 

 

Akurat z tym się nie zgadzam. Dlatego nigdy nie proszę o pokazanie zdjęć czy filmów wtedy gdy wiem, że nie mogę ich oczekiwać, nawet jeśli historia jest prawdziwa.

Dobrego sceptyka można poznać po tym, że na historie ,,obudziłem się w nocy, nie mogłem się ruszyć i widziałem czarną postać" nie odpowiada ,, a dlaczego nie zrobiłeś zdjęcia, nie masz telefonu z aparatem? w tych czasach każdy ma.".

 

Ale negowanie np. innych założeń, teorii, propozycji, niż ogólnie znane lub dopuszczenie do siebie innych rozwiązań znanych nam zagadnień (np. mam tutaj na myśli temat : "Teoria kwantowa dowodzi, że świadomość w momencie śmierci przenosi się do innego wszechświata") - zabija wg mnie wyjątkowość tego miejsca.

 

A teraz pomyśl, jakby to wyglądało gdyby nikt tego nie negował. Czyli w temacie każdy musiałby się zgadzać z przedstawionymi teoriami. A ci niezgadzający się nie moliby nic napisać, albo powinni udawać że też wierzą.


  • 1



#15

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszystko. Może zbyt ogólnie napisałem, wiadomo, że są różne sytuację, takie gdzie zdjęcie nie jest konieczne. W zasadzie w większości takich sytuacji nawet nie potrzeba zdjęć/filmików, a wystarczy kilka podchwytliwych pytań i historia się rozsypuje, ale zawsze to zdjęcie jakoś tej wiarygodności może dodać, no i jest co analizować.

Dużo było historii, gdzie właśnie dzięki sceptykom temat jakoś żył, było analizowanie, dociekanie, etc. Zwykłe przytakiwanie nic by nie dało.

A dla paranormalnych dodam, że jest kilka tematów na forum, które do dziś racjonalnego wyjaśnienia nie znalazły, także nie ma co narzekać :D


  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych