Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kara śmierci


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
206 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Kara śmierci (86 użytkowników oddało głos)

Jesteś za stosowaniem kary śmierci?

  1. Głosowano Zdecydowanie TAK (35 głosów [40.70%])

    Procent z głosów: 40.70%

  2. Głosowano Raczej TAK (23 głosów [26.74%])

    Procent z głosów: 26.74%

  3. Nie mam zdania (4 głosów [4.65%])

    Procent z głosów: 4.65%

  4. Raczej NIE (6 głosów [6.98%])

    Procent z głosów: 6.98%

  5. Zdecydowanie NIE (18 głosów [20.93%])

    Procent z głosów: 20.93%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak w tytule-jesteś za czy przeciw? Jakie są opcje za a jakie przeciw? Co jest ważniejsze? 

Dla mnie-w niektórych kwalifikowanych przestępstwach powinna być dopuszczona kara śmierci. Po co utrzymywać przez dekady darmozjada-jeszcze przypadkiem wyjdzie za dobre sprawowanie, przepisy się zmienią i wyjdzie po 25 latach...wyrwać chwasta...

 

Kilka linków:

http://pl.wikipedia....i/Kara_śmierci

http://pl.wikipedia....mierci_w_Polsce

http://pl.wikipedia....h_Zjednoczonych

http://nonsensopedia...i/Kara_śmierci

http://pl.wikiquote....i/Kara_śmierci

 

 


  • 0

#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kara śmierci jest niewychowawcza.


  • 1



#3

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kara śmierci jest niewychowawcza.

Jestem za karą śmierci. Przestępca powinien mieć nauczkę na przyszłość!

Britney Spears o karze śmierci
  • 2

#4

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale tak na serio - śmierć przestępcy już niczego nie nauczy, a nowych przestępstw nie powstrzyma, bo zawsze znajdzie się ktoś zaślepiony, albo uważający że jego nie złapią. Tym co na prawdę może wpłynąć na przestępczość jest zwiększenie wykrywalności i skuteczności policji. Jeśli te powody nie są wystarczające, to co nam zostaje? Ekonomia? Że się bardziej opłaca wieszać? Prawdziwa cywilizacja śmierci...


  • 0



#5

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Widzisz, ja i większość naprawdę prawicowych, katolickich środowisk uznaje obecnie "lansowaną" cywilizację za cywilizację śmierci - aborcja, eutanazja. 

 

Kara śmierci nie ma na celu być wychowawczą, ba - nawet nie ma na celu odstraszania przestępców ( chociaż w niektórych przypadkach pewnie to zrobi ). Kara śmierci jest wymierzeniem sprawiedliwości. Jestem za karą śmierci dla morderców, według mnie to jedyny sposób na wymierzenie sprawiedliwości takim jednostkom.


  • 0

#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No właśnie z tą eutanazją... spotkałem się z takimi argumentami, że głównym czynnikiem dla którego się ją wprowadza ma być ekonomia - że po co utrzymywać przez lata roślinki, jak można skończyć.

A potem czytam argumenty o karze śmierci w stylu "Po co utrzymywać darmozjada".

 

No to pomyślny:

- ekonomia to słaby argument

- nauczka to żadem argument

- przestrach to słaby argument

więc co - zemsta? No to może otwarcie mówmy że to odpłata za nadobne i dyskutujmy o tym czy sens jest postępować wedle takich zasad.


  • 0



#7

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Kara śmierci jest niewychowawcza.

Jestem za karą śmierci. Przestępca powinien mieć nauczkę na przyszłość!

Britney Spears o karze śmierci

 

Z tego co mi wiadomo to w momencie, kiedy mordował Trynkiewicz czy inny jakiś pomysłowo nazwany 'wampir z XXX' to obowiązywała kara śmierci i jakoś im to nie przeszkadzało, ani nie odstraszało. Zresztą zobaczcie ilu mamy seryjnych morderców z czasów, kiedy była kara śmierci, a ilu seryjnych morderców mamy obecnie.

Także kara śmierci jako straszak - nie sprawdza się.

Natomiast patrząc pod kątem tego, że mamy utrzymywać morderce do końca życia to jestem za tym, aby wprowadzić kare śmierci. Tylko, że Polska to zbyt głupi kraj na taki manewr, oni by sobie nie poradzili. Nie zdziwiłbym się jakby na krzesło szli niewinni, a mordercy dożywali starości. Kara śmierci powinna być w kraju, gdzie ludzie prócz tego, że mają mózg to jeszcze go używają.


  • 0



#8

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Według mnie to jest sprawiedliwe, taka egzekucja. Z pewnością sprzeciwiam się karze śmierci za homoseksualizm, czy dla przeciwników politycznych. Według mnie powinna być tylko za morderstwa ze szczególnym okrucieństwem ( chociaż nie wiem jakie już tam teraz definicje powymyślali ), zbrodnie wojenne, ewentualnie dezercję. Powinna również istnieć opcja ułaskawienia, ale nie powinno się tego stosować w przypadku szczególnie wyjątkowych zbrodni. 

 

że po co utrzymywać przez lata roślinki, jak można skończyć.

 

i

"Po co utrzymywać darmozjada"

 

 

Wiem, że przytaczasz tylko argumenty, ale co innego ktoś kto bardzo cierpi z powodu jakiejś choroby itp, a co innego jak ktoś jest zwykłą bestią. Moim zdaniem państwo powinno co najwyżej zadbać i dać możliwość decydowania o swoim życiu takim chorym, a jeśli chory nie jest w stanie, to decydować powinna rodzina. Co do bestii, jeśli one decydowały o czyimś życiu, to moim zdaniem państwo w ramach wymierzenia sprawiedliwości powinno zadecydować o ich życiu i przy użyciu odpowiednich środków ukarać ich sprawiedliwie - Tutaj właśnie taka egzekucja odgrywa kluczową rolę. 

 

Oczywiście, że nie powinniśmy popadać w absurdy, jak się to robi w cywilizacji islamu, ale w naszej cywilizacji mamy etykę chrześcijańską, a samo chrześcijaństwo dopuszcza karę śmierci w wyjątkowych przypadkach, również Kościół rzymskokatolicki - zresztą mieniący się jako główny reprezentant tej religii - dopuszcza jej stosowanie.

 

Oczywiście to tylko wspominam żeby nie było tak, że ktoś mi napisze, że powołuję się na chrześcijaństwo, a zapominam o wielkoduszności i wybaczaniu - niestety, nie robię z tego chleba powszedniego.

 

Nawet nie powołując się na jakąkolwiek religijną etykę uważam, że kara śmierci w skrajnych przypadkach może być jedynym rozwiązaniem:

 

* Sprawiedliwym - oddanie sprawcy tego samego, co on robił. Ale nie jest to Hammurabi i jego "oko za oko, ząb za ząb", bo inaczej złodziejom ucinalibyśmy np ręce, a to jest przesada - przynajmniej mi się tak wydaje.

 

* Łagodzącym negatywne nastroje społeczne - jak wiemy władza musi opinię społeczeństwa respektować, oczywiście nie żyjemy w demokracji bezpośredniej, jakkolwiek jednak nie uważam żeby dożywocie dla wojennych zbrodniarzy z czasów II wojny światowej było sprawiedliwym rozwiązaniem i takim które załagodziłoby nastroje społeczne. 

 

Nie będę już wymieniał takich argumentów jak : odstraszanie potencjalnych przestępców i wedle tego spadek przestępczości - bo z tym można się kłócić i myślę, że w wielu krajach i zakątkach świata kara śmierci działa różnie w zależności od wielu czynników - ustroju, mentalności społeczeństwa( myślę, że nawet jakiejś inteligencji  ludzkiej ), stopnia rozwoju itd. 

 

Zresztą zobaczcie ilu mamy seryjnych morderców z czasów, kiedy była kara śmierci, a ilu seryjnych morderców mamy obecnie.

 

To zależy od wielu czynników, dużo aspektów ich pojawiania się pozostaje niezbadane.

 

Taka ciekawostka: w ZSRR władze i służby często dziwiły się, że u nich to istnieją jacyś seryjni mordercy - często tuszowano różne sprawy, a myślenie było takie, że tylko w USA i jego kapitalistycznym zepsutym świecie mogą istnieć takie patologiczne jednostki.


Użytkownik owerfull edytował ten post 19.02.2014 - 03:03

  • 0

#9

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A może eutanazja więźniów? W sensie dania wyboru - siedzisz u nas 40 lat, albo dostajesz zastrzyk po którym uśniesz. Na coś takiego mógłbym się zgodzić.


  • 0



#10

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Myślę, że jest to już lepsze rozwiązanie niż całkowity brak kary śmierci, ale jest parę problemów, chociaż prawdopodobnie i te dałoby radę rozwiązać:

 

* Nie wiem czy to jest sprawiedliwe w dostatecznym stopniu - Przestępca miał kontrolę nad swoimi ofiarami, czy władza ma być słabsza od niego ?

 

* W przeciwieństwie do kary śmierci mogą tutaj być jakieś naciski ze strony władz, oczywiście przy odpowiedniej lustracji coś takiego nie ma prawa wystąpić, ale jak wiemy z życia - różne rzeczy się dzieją. 

 

* Dla kogo byłaby ta eutanazja ? dla najgorszych zbrodniarzy ? Bo jeśli ktoś kogoś zabił jadąc samochodem i ma tak silne poczucie winy, że zgadza się na eutanazję - według mnie niezbyt dobre, bo nie dajemy mu nadziei na poprawę jego zdrowia psychicznego. 

 

Da się to na pewno uregulować, ale nadal jestem za radykalnym rozwiązaniem przy najcięższych przestępstwach.


Użytkownik owerfull edytował ten post 19.02.2014 - 03:15

  • 0

#11

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kara śmierci łamie 6 protokół eurpejskiej konwencji praw człowieka co jest równoznaczne  z wystąpieniem z unii europejskiej.

ciekawostka: od dekady cbos przprowadza od czasu do czasu ankietę na ten temat i niezmiennie około 2/3 Polaków jest ZA karą śmierci.

ciekawostka druga, PiS w 2004 zgłaszał ustawę o przywróceniu kary śmierci, która nie przeszła :P


  • 0



#12

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6633
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

owerfull@

Mówmy o zbrodniach, bo zabójstwo samochodowe jest obciążone max. 12 - letnią odsiadką, choć moim zdaniem za spowodowanie go pod wpływem alkoholu powinien być wyrok jak za morderstwo. Ale nie o tym chciałem, bo to są rozważania na poziomie: za co i ile komu się należy. Seryjni mordercy byli, są i będą a robotą policji jest im przeszkodzić w serii morderstw. Przestępcy się nie wychowa, a tylko strach przed karą powoduje, że nie decydują się popełniać czynów zakazanych. To jest tak jak z kierowcami, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie miał w głębokim poważaniu przepisy, pomimo tego, że większość ich przestrzega. Kara musi być długa i uciążliwa, ale tylko w przypadku perspektywy poprawy. Nie rokuje, wyeliminować. Skoro nie ma kary śmierci, dożywocie bez prawa wcześniejszego wyjścia na wolność, oprócz tego wyroki np. 250 lat odsiadki za seryjne morderstwa załatwiały by sprawę wcześniejszego wyjścia po odsiedzeniu 2/3 kary. Mnie to pasuje.





#13

Vaqowsky.
  • Postów: 780
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Kara śmierci powinna wrócić ale tylko w ekstremalnych przypadkach. Widzicie.. W norwegii tak się jak to nazywacie UCYWILIZOWALI ze Breivik spedzi 21lat w klimatyzowanej, czyściutkiej celce z telewizorkiem, konsolką, komputerkiem. Oczywiście wyżywienie jak w 4 gwiazdkowym hotelu. Taki sk... powinien skończyć szybciutko na krześle a nie żywić takiego bydlaka dopóki nie zdechnie w więzieniu.


  • 1

#14

aquamen.
  • Postów: 337
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dla rodziny która utraciła najbliższą osobę nie jest istotne może tyle, czy było to w wyniku morderstwa czy za sprawą kierowcy jadącego na podwójnym gazie, co sam fakt że utraciła bliską osobę. Wydaje mi się, że chęć stosowania kary śmierci wynika raczej z poczucia bólu, obawy przed popełnieniem kolejnej zbrodni jak i po prostu z chęci zemsty. To nie sprawiedliwość, a przyzwolenie na proceder dzięki któremu społeczeństwo zyska złudne poczucie bezpieczeństwa. Złudne, bo na dłuższą metę i tak nie spowoduje to tego, że ilość morderstw spadnie, a przynajmiej ja w to nie wierzę. Nikt normalny nie morduje. Poza tym, wykonując karę śmierci dopuszczamy się czegoś czego już nie można odwrócić. W kontekście błędów WS są i takie też wyroki, gdzie osadza się omyłkowo osoby które de facto nie są winne. Co w przypadku kiedy wykona się karę śmierci na osobie nie winnej ?


  • 1

#15

Rotten'.
  • Postów: 4
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Za morderstwo, pedofilię czy gwałt- zdecydowane TAK dla kary śmierci. Tyle z mojej strony. 


  • -2


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych