Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wierni nie będą juz klękać w czasie mszy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Metro": Watykan rozważa, czy zrezygnować ze zwyczaju klękania wiernych podczas mszy św. Może ono być zastąpione tzw. postawą oranta, czyli rozpostartymi ramionami z dłońmi skierowanymi ku ołtarzowi.
Nad nowymi zasadami pracuje watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Watykańscy eksperci chcą wypromować tzw. postawę oranta (od łacińskiego "orans" - modlący się), która miałaby zastąpić klękanie podczas mszy.

"Wierny stoi z rozpostartymi rękoma, z dłońmi w kierunku ołtarza. - wyjaśnia o. dr Dariusz Kowalczyk, prowincjał zakonu jezuitów. - To piękna postawa. Zyskuje popularność podczas modlitw wspólnot neokatechumenalnych, a w wielu kościołach praktykuje się ją podczas modlitwy »Ojcze nasz«".


"We wczesnym chrześcijaństwie na początku naszej ery nie było zwyczaju klękania do modlitwy. W Piśmie Świętym też nie ma mowy o klękaniu, tylko o pokłonie. Typową postawą modlitewną była właśnie postawa stojąca z wyciągniętymi rękoma" - tłumaczy prof. Anna Świderkówna, historyk antyku i badaczka Biblii z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Tak się utarło, że klękamy, gdy chcemy oddać cześć, ale to nie zawsze jest na miejscu. Klękanie to postawa pokutna, a nie ma powodu, by się zamartwiać podczas podniesienia hostii na mszy. - mówi o. Kowalczyk. - Odpowiedniejsza byłaby postawa oranta, bo wyraża radość: zwracając ku Bogu uniesione dłonie, wierny pokazuje, że jest otwarty i ufny."

http://wiadomosci.on...30,11,item.html
  • 0



#2

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Metro to 'bardzo' pewne źródło :lol :
Ale nie oznacza to, że wykluczam coś takiego. Może i jest to rozważane, ale zawsze jak coś czytam w Metro to traktuję to z przymrużeniem oka. ;-)
  • 0



#3

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

I bardzo dobrze, klękanie przed człowiekiem albo drewnianymi figurkami jest ...dla mnie śmieszne.
  • 0

#4

pandemia.
  • Postów: 440
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Metro to 'bardzo' pewne źródło  


Miałem okazję uczesniczyć we mszy świętej w Bolonii we Włoszech. Tam pierwszy raz że tak powiem spotkałem się z tym w "praktyce..."
  • 0

#5

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Potwierdzone że nad takim czymś watykan się zastanawia:
TVN - FAKTY
  • 0

#6

Kasalagupagu.
  • Postów: 163
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

I bardzo dobrze, klękanie przed człowiekiem albo drewnianymi figurkami jest ...dla mnie śmieszne.

klęczysz przed ołtarzem i kapłanem który kontaktuje sie z Bogiem.
Wg mnie nie powinni niczego zmieniać.Cały kościół z rozpostartymi ramionami będzie wyglądać śmiesznie.
  • 0

#7 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Nic nie bedzie wyglądało śmiesznie, o czym wy mówicie? Modlitwa w pozycji stojącej wygląda tak samo godnie jak klęcząc. Nie bardzo rozumiem dlaczego o tym dyskutujecie. Zreszta postawa nie jest najważniejsza.
  • 0

#8

sasquatch89.
  • Postów: 75
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Metro": Watykan rozważa, czy zrezygnować ze zwyczaju klękania wiernych podczas mszy św. Może ono być zastąpione tzw. postawą oranta, czyli rozpostartymi ramionami z dłońmi skierowanymi ku ołtarzowi.


Jak będą tak dalej kombinować to ludzie przejdą na inną wiarę. Czy ktoś widział jakąś zmianę w islamskiej mszy od 1000 lat??? :>
  • 0

#9

Maru.
  • Postów: 160
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I bardzo dobrze, klękanie przed człowiekiem albo drewnianymi figurkami jest ...dla mnie śmieszne.

eeeee to raczej indywidualne sprawa każdego co nie? ;] a tak nawiasem to jest obojętne czy klękniemy, czy te dłonie, pffff
  • 0



#10

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A czy Bog sie na to zgodzi ?
  • 0

#11

Emaleth.
  • Postów: 66
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A czy Bog sie na to zgodzi ?

A tego to już się chyba nie dowiemy, przynajmniej w najbliższym czasie ;)
  • 0

#12

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A czy Bog sie na to zgodzi ?

mam wrazanie, że On tu nie ma nic do gadania... zresztą ja nie wiem, po co istnieje coś takiego że nalży się modlić głównie w kościele, przecież można indywidualnie się pomodlić i efekt (lub jego brak) będzie taki sam.
  • 0



#13

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

po co istnieje coś takiego że nalży się modlić głównie w kościele

Po to,żeby rzucać kasę na tacę.
Skoro Bóg jest wszędzie to każde miejsce jest dobre do modlitwy.
  • 0



#14

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dokładnie jak w naszym rządzie, nie mają nic do roboty tylko myślą o dupie maryni i zajmują się pierdółami. Jeszcze wymyślą że trzeba będzie się kłaść krzyżem na ziemi :/ żenadix...
  • 0

#15

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Chrzescihjanizm to chyba jedyna religia w ktorej ciagle nastepuja jakies smieszne zmiany, dostosowania do nowoczesnego swiata, dlatego ma tylu zwolennikow bo idzie z czasem. Ale co to za religia ktora sie zmienia ??
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych