Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawdopodobnie jesteśmy nieśmiertelni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

#1

PTR.
  • Postów: 958
  • Tematów: 135
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Eben Alexander, amerykański neurochirurg, nie wierzył w opowieści o życiu po życiu ludzi, którzy otarli się o śmierć. Jednak w 2008 r. zapadł w kilkudniową śpiączkę i przeżył coś, o czym opowiadali mu wcześniej pacjenci. Tamte doświadczenia podważyły całą jego naukową wiedzę. Dziś uważa, że śmierć mózgu nie jest kresem naszej świadomości.
Dołączona grafika
Wywiad z tygodnika "Przekrój"

Masz wieloletnie doświadczenie lekarskie, uczyłeś w Harvard Medical School w Bostonie, ale od czterech lat głosisz poglądy niemające z nauką wiele wspólnego. Co się stało w 2008 r.?

Wiem, co o moich wspomnieniach myślą sceptycy, dlatego ilekroć o nich opowiadam, staram się to robić w racjonalny, wręcz naukowy sposób. Do dnia, w którym zapadłem w śpiączkę, byłem absolutnie zdrowy. Ba, mój starszy syn zmusił mnie do trudnego treningu, który miał nas przygotować do wspinaczki na wulkan w Ameryce Południowej. 10 listopada 2008 r. obudziłem się o godz. 4.30 i już miałem wyjść do pracy, gdy nagle poczułem straszliwy ból pleców. W ciągu 15 minut stał się on tak silny, że nie mogłem już zrobić kroku. Po chwili bolała mnie też głowa. Wiele dni później dowiedziałem się od kolegów lekarzy, że mój stan z minuty na minutę się pogarszał i że zdiagnozowano u mnie ostre bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Bakterie E. coli przeniknęły do płynu mózgowo-rdzeniowego i zaczęły pożerać mój mózg. Tego typu choroba występuje u jednego na 10 mln dorosłych pacjentów w USA. Zapadłem w śpiączkę. Gdy trafiłem do szpitala, w którym sam pracowałem, zajął się mną znakomity zespół specjalistów. Zrobiono mi kilka nakłuć lędźwiowych, aby zdecydować, jaką zastosować terapię. Podano mi potrójny antybiotyk. Sprawdzono też poziom glukozy, który spadł do wartości równej 1, a nawet w najgorszych przypadkach zapalenia opon mózgowych nie spada poniżej 20! Byłem naprawdę w krytycznym stanie. Wyniki badań wskazywały, że mój mózg przestał działać. A jednak było inaczej.

Skąd o tym wiesz? Przecież nie pamiętasz nawet tego, że do szpitala zawiozła cię żona.

Rzeczywiście tego nie pamiętam. Ostre zapalenie opon mózgowych doskonale wymazuje z mózgu funkcje, które sprawiają, że jesteśmy ludźmi: pamięć, emocje, język i obrazy. Kiedy przywieziono mnie do szpitala, lekarze dawali mi w najlepszym przypadku 10 proc. szans na przeżycie. Rokowania szybko się zresztą pogarszały. W końcu dawano mi tylko 2 proc. szans i zero nadziei na całkowite wyzdrowienie. Moje ciało nie reagowało, a partie mózgu wyższego rzędu praktycznie nie funkcjonowały. Przebudziłem się jednak i doskonale pamiętałem to, co się działo ze mną i w mojej głowie w trakcie śpiączki.

Czy istnieje naukowe wytłumaczenie twojego stanu, w którym ciało, łącznie z mózgiem, znajduje się w śpiączce, a twoje „ja" ma się dobrze i żyje?

To właśnie było dla mnie najbardziej zaskakujące. Jestem przecież neurochirurgiem i wiedziałem, że neurony w mojej korze mózgowej zostały zablokowane przez bakterie, a po przebudzeniu ze śpiączki nie będę nic pamiętać, tymczasem moja świadomość trwała. W dodatku przypomniały mi się przypadki większości moich pacjentów, którzy również przeżyli śpiączkę i nie pamiętali zupełnie nic. Ja pamiętałem i w tych wspomnieniach uderzyło mnie szczególnie to, że kiedy byłem nieprzytomny, nie zdawałem sobie sprawy ze swego dotychczasowego życia. Cała moja wiedza o ludziach, Ziemi, wszechświecie, wszystkie moje doświadczenia, język, emocje, wszystko to zniknęło. Co ciekawe, wydawało mi się, że ten stan trwa bardzo długo – rok, może wieczność, a przecież śpiączka minęła po kilku dniach. Nie miałem też świadomości własnego ciała. Znalazłem się w zupełnie innej rzeczywistości. I z pewnością znacznie przekroczyłem coś, co zwykło się określać jako ludzką świadomość.

Dołączona grafika

Jaka była ta inna rzeczywistość?

Czas nie miał tam nic wspólnego z tym, jak go postrzegamy w życiu. Jesteśmy przyzwyczajeni do linearnego układania zdarzeń. Tam to było niemożliwe, wszystko mogło się dziać jednocześnie i wszędzie. Takie miałem wrażenie. Dlatego tak trudno to opisać. W pewnym momencie znalazłem się w czymś w rodzaju mglistego, mrocznego podziemia. Dość obrzydliwe miejsce. Zaczęło się wtedy zbliżać wirujące białe światło. Obejmowało coraz większą przestrzeń. Słyszałem także muzykę. Znalazłem się w niezwykle urzekającej realnością i ostrością barw dolinie. Byłem pyłkiem na skrzydle motyla. Obok mnie znalazła się piękna dziewczyna. Jej twarz wciąż pamiętam. Nie powiedziała ani słowa, ale jej myśli w jakiś sposób docierały do mojej świadomości. Rozumiałem, że nie mam się czego obawiać i jestem kochany. Wszystko wyglądało tak samo, ale stałem się bardziej świadomy. Poczułem wszechogarniającą obecność Boga.

Skąd pewność, że to nie mózg płatał ci figle? Tego typu doświadczenia nauka tłumaczy przecież przejściową nieprawidłowością w działaniu kory mózgowej.

Ależ to wszystko działo się w czasie, kiedy mój mózg nie tyle działał nieprawidłowo, ile w ogóle nie działał! Istnieje przecież dokumentacja badań tomograficznych przeprowadzanych w ciągu tych siedmiu dni. Spędziłem trzy lata na szukanie wyjaśnienia tego, co się stało. Na początku próbowałem wszystko zrozumieć na bazie neurobiologii. Wiedziałem, że zapalenie opon mózgowych prawdopodobnie mocniej niż jakiekolwiek inne schorzenie unicestwia część kory mózgowej nazywaną też korą nową, niezwykle mocno wykształconą u człowieka. To oznaczało, że w mojej głowie nie powinno się dziać absolutnie nic. Tymczasem to, czego doświadczyłem w czasie śpiączki, było niezwykle realne, bardzo ostre i żywe. Moje przeżycie wydaje mi się dziś bardziej rzeczywiste niż na przykład to, że siedzimy naprzeciwko siebie i o nim rozmawiamy.

Ludzie, którzy otarli się o śmierć, podobnie wspominają takie chwile, ale ty jesteś neurobiologiem. Nie szukasz innego naukowego wyjaśnienia?

Na początku tłumaczyłem sobie moje nadrealne doświadczenie jakimś niezwykłym działaniem sieci neuronowych. Jednak to, co przeżyłem, było tak potężne, że – zapewniam cię – tego typu wytłumaczenie wydaje mi się niewystarczające. Zacząłem więc szukać innych wyjaśnień, oczywiście wciąż naukowych. Ostatecznie jednak doszedłem do wniosku, że ze względu na treść mojego przeżycia, jego siłę i nieprzetłumaczalność mój mózg w stanie, w jakim się znalazłem, nie mógł czegoś takiego sam wygenerować. Co więcej, po przeanalizowaniu nawet tego, wobec czego byłem i – jako naukowiec – powinienem być jak najbardziej sceptyczny, czyli wchodzenia w interakcję – jak sądzę – z istotami duchowymi, zrozumiałem, że tego nie da się wytłumaczyć w żaden racjonalny sposób. Mimo że bardzo długo szukałem konkretnego, anatomicznego i naukowego wytłumaczenia tego, co przeżyłem, nie znalazłem go.

Czy jest możliwe, że twoje wspomnienia powstały już po wybudzeniu ze śpiączki?

Kiedy się obudziłem, opowiedziałem swoim lekarzom, że zapamiętałem ze śpiączki niezwykle silne duchowe przeżycie. Wytłumaczyli mi to oczywiście poważną chorobą, którą przeszedłem. Byli przekonani, że będę musiał spędzić dwa do trzech miesięcy w szpitalu, a później będzie mi potrzebna do końca życia stała opieka medyczna. Sam początkowo myślałem, że moje wspomnienia były zbyt realne, żeby mogły być prawdziwe. Szczerze mówiąc, chciałbym to doświadczenie po prostu pokazać innym, może wyświetlić jak film, i udowodnić, że nie da się tu niczego wyjaśnić jakimiś lekarskimi sloganami dotyczącymi poziomu tlenu czy dwutlenku węgla w naszych mózgach.

Jak wyglądało przebudzenie?

Było szokujące. Mówiłem już, że w czasie śpiączki nie pamiętałem swojego życia, także moich bliskich. Natomiast doskonale pamiętam z tego okresu konkretne sytuacje, twarze osób, które odwiedzały mnie w szpitalu, np. mojej żony, jej sióstr i dzieci, choć wtedy nie wiedziałem, że to oni. Coś do mnie mówili, ale niczego nie rozumiałem. Docierały do mnie niezwykle silne wrażenia wzrokowe. Pamiętam rurkę intubacyjną i respirator. Po przebudzeniu szybko odzyskałem słuch i mowę. Z przekazów osób, które mi towarzyszyły, wiem, że w ciągu dwóch godzin po odzyskaniu przytomności zacząłem znów mówić. Zdarzyło się też coś jeszcze. Wspominałem już o tym, że widziałem twarze osób, które odwiedzały mnie w szpitalu. Wśród nich była Susan Reintjes, przyjaciółka mojej żony, która od lat pomaga pacjentom w śpiączce. Po przebudzeniu powiedziałem żonie, iż pamiętam, że Susan tam była. Okazało się, że się myliłem. Susan nie odwiedziła mnie w szpitalu. „Ona przyszła do ciebie w sferze psychiki" – stwierdziła moja żona. Oczywiście jako naukowcowi trudno było mi sobie z tym wszystkim poradzić. Wiele osób mówiło mi wtedy, że moje opowieści brzmią jak urojenia kogoś pod wpływem narkotyków. Ja jestem jednak lekarzem i wiem, że narkotyki nie wywołują wizji o tak totalnej klarowności. Ich działanie nie mogłoby tłumaczyć spotkań po tej drugiej stronie rzeczywistości z ludźmi, którzy już dawno odeszli, czy też doświadczeń związanych z istotami duchowymi, które były moim udziałem. Wyobraź sobie, z czym musiałem się zmierzyć. Byłem neurochirurgiem, i to bardzo sceptycznym wobec kwestii duchowych. Nie miałem żadnych wątpliwości, że wiem, jak działa umysł. Byłem absolutnie pewien, że to aktywny mózg daje nam świadomość, a gdy umiera, umieramy wraz z nim. My i nasza świadomość. To była dla mnie niezaprzeczalna prawda.

Może dlatego twoja opowieść wywołała burzę i falę niezwykle krytycznych komentarzy. Czy wydaje ci się, że te doświadczenia i to, że przekazuje je człowiek, który jest naukowcem, mogą zmienić nasze postrzeganie świata?

Moim zdaniem nauka w znacznie szerszym stopniu będzie musiała uznać głębię natury naszej świadomości. Potrzebna jest pokora. Naukowe czy materialistyczne myślenie nie tłumaczy wszystkiego. Mimo wszystko uważam, że sceptycyzm, z którym podszedłem do wyjaśnienia tego, co mi się przydarzyło, jest zdrowy. Pozwolił mi przez to wszystko łatwiej przejść. Równocześnie trzeba uważać, żeby uprzedzenia nie wzięły góry nad dociekaniem prawdy. Ja musiałem odrzucić wszystko to, w co do tej pory wierzyłem. Stephen Hawking powiedział kiedyś, że „zasadnicza różnica między religią a nauką jest taka, że ta pierwsza opiera się na władzy i jakimś narzuconym dogmacie, natomiast druga na obserwacji i rozumie". Hawking ma sporo racji, ale naukowcy, niestety, zbyt często stają się tak samo dogmatyczni i uzależnieni od narzuconego im przez środowisko naukowe sposobu myślenia jak ludzie religijni. Moim zdaniem, kiedy mamy do czynienia z kwestiami dotąd niezrozumiałymi i zupełnie niewytłumaczalnymi, warto zachować szczególną ostrożność i nie ferować łatwych wyroków.

Przekazy dotyczące doświadczeń osób bliskich śmierci zaczęły się pojawiać jakieś 20 lat temu, gdy zaczęto stosować nowoczesne sposoby reanimacji. Niektórzy lekarze tłumaczą, że wspomnienia podobne do twoich są więc skutkiem niedotlenienia mózgu.

Nie ma we współczesnej nauce pojęć, które tłumaczą takie przeżycia jak moje. Przez lata zastanawiałem się z innymi neurobiologami nad tym, czy istnieje świadomość poza mózgiem. Taką niezależną od mózgu świadomość ludzie religijni nazywają duszą. Oczywiście dla mnie, naukowca, było to bardzo trudne do przyjęcia. Dziś patrzę na to inaczej. Chodzi o to, by przestać myśleć w ten sam sposób i otworzyć się na coś nowego, coś absolutnie głębszego. Tego, czym jest świadomość, jej złożoności i głębi nie jesteśmy dziś w stanie pojąć. Myślę, że myślimy zbyt prymitywnie, żeby to zrozumieć. Być może powinniśmy próbować pozbyć się mechanizmu filtrującego w mózgu, który odrzuca wszystko, czego nie rozumiemy. Wyjaśnienie tych zjawisk nie nastąpi pewnie za mojego życia. Moi synowie prawdopodobnie też nie dowiedzą się, jak działa nasza świadomość, ale jestem pewien, że wyjaśnienie tej tajemnicy jest warte każdej minuty pracy tysięcy naukowców, którzy się tym zajmą. Nie da się zlekceważyć doświadczeń tylu osób, które podobnie jak ja otarły się o śmierć. Dlatego całe to dzisiejsze gadanie o niedotlenieniu mózgu, które ma być rzekomo przyczyną rojeń o życiu po życiu, można wyrzucić na śmietnik.

Fragmenty wywiadu, którego dr Eben Alexander udzielił Alexowi Tsakirisowi, założycielowi portalu popularnonaukowego Skeptiko.com.

Tłumaczenie Marlena Mistrzak.
Dołączona grafika
  • 19



#2

Eldim.
  • Postów: 461
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zdaje mi się, że było, ale nie mogę znaleźć.
  • 0

#3

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak, było w tym temacie http://www.paranorma...a/page__st__210
Jest tam dyskusja o tym przypadku.
  • 0



#4

LayneStaleyRIP.
  • Postów: 248
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Wszystko

No cóż, wybacz mi, życzę ci śmierci klinicznej i tego żebyś z niej wyszedł cało. Wtedy zrozumiesz


A tutaj odnośnie jak tłumaczy swoj stan doktor:

In November 2012, Alexander responded to critics in a second Newsweek article: "My synapses—the spaces between the neurons of the brain that support the electrochemical activity that makes the brain function—were not simply compromised during my experience. They were stopped. Only isolated pockets of deep cortical neurons were still sputtering, but no broad networks capable of generating anything like what we call “consciousness.” The E. coli bacteria that flooded my brain during my illness made sure of that. My doctors have told me that according to all the brain tests they were doing, there was no way that any of the functions including vision, hearing, emotion, memory, language, or logic could possibly have been intact."[6] Alexander also responded, "I know that my experience happened within coma because of certain anchors to earth time in memory.

Użytkownik LayneStaleyRIP edytował ten post 29.12.2012 - 22:13

  • -2

#5

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszystko

No cóż, wybacz mi, życzę ci śmierci klinicznej i tego żebyś z niej wyszedł cało. Wtedy zrozumiesz


Co takiego można zrozumieć po śmierci klinicznej?
  • 0



#6

LayneStaleyRIP.
  • Postów: 248
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Daniel.

Ja podczas własnej śmierci klinicznej widziałem w obrębie 360 stopni. Wytłumacz mi to na gruncie logiki koleżko.

Użytkownik LayneStaleyRIP edytował ten post 29.12.2012 - 22:15

  • 0

#7

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Daniel.

Ja podczas własnej śmierci klinicznej widziałm w obrębie 360 stopni. Wytłumacz mi to na gruncie logiki koleżko.


A mój dziadek podczas śmierci klinicznej nie widział nic, nie odczuwał nic, nie widział światełek, raju. Jak go zapytałem co przeżył podczas śmierci klinicznej to odpowiedział: ' A co miałem przeżyć? Nic nie przeżyłem '.

Na gruncie logiki najprościej jak mogę Ci to wytłumaczyć to na tej zasadzie, że każdy z Nas jest inny, ma inne przeżycia, inne odczucia, inne sytuacje życiowe i mózg każdego z Nas reaguje inaczej podczas śmierci klinicznej. Jeden widzi tunele i światełka, drugi widzi piekiełko i ogień, a trzeci nie widzi nic. Jest to pewnie związane z tym co przeżyliśmy w życiu, a być może i odpowiedź jest związana z kodem DNA. To jest najbardziej logiczne wyjaśnienie, bo różne widzenia w czasie śmierci klinicznej mogłyby być dowodem na życie po śmierci tylko wtedy jeśli widzieli by je wszyscy, którzy tą śmierć kliniczną przeżyli, a nie tylko poszczególne osoby.

Użytkownik Daniel. edytował ten post 29.12.2012 - 22:21

  • 0



#8

LayneStaleyRIP.
  • Postów: 248
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Aha, czyli widze w obrębie 360 stopni (łamie prawia fizyki, chemi, logiki) i nazywasz to zjawiskiem naturalny, zkodowanym w DNA? Tabletki dziś brałeś?
  • -5

#9

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Aha, czyli widze w obrębie 360 stopni (łamie prawia fizyki, chemi, logiki) i nazywasz to zjawiskiem naturalny, zkodowanym w DNA? Tabletki dziś brałeś?


Zmiany zachodzące w mózgu wcale nie muszą być zgodne z prawami z fizyki, bo są błędne. Tobie się wydaję, że widzisz, latasz, skaczesz, a w rzeczywistości nic się nie dzieje, tylko takowe zaburzenia mogą pojawiać się w Twoim mózgu. Wydaje Ci się, że widzisz dookoła, a wcale tak nie jest. Poza tym drogi kolego, ja nie pisałem, że tak jest na pewno, tylko przypuszczam, że jest to spowodowane zaburzeniami w mózgu. W śnie nie robisz rzeczy, które łamią prawa fizyki? Czy wtedy Ty też bierzesz te tabletki, o które mnie posądzasz? Aha i ja nigdzie nie napisałem, że to jest zjawisko naturalne, więc nie dorabiaj ideologii.
  • 0



#10

LayneStaleyRIP.
  • Postów: 248
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Daniel.

Nie, żadne zaburzenia. Tylko i wyłącznie czysta i nie mogąca się racjonalnie wyjaśnić zdolność do widzenia w obrębie 360 stopni. Latanie i inne sny to co innego jak widzenie w obrębie 360 stopni, bo to sobie można nakreślić, wyobrazić. Wyobraż sobie patrzenie na wszystko, wszędzie w zakresie 360 stopni. To tak jakby wobrazić sobie 4 wymiar, 10 wymiar, 26 wymiar. Próbujesz poniżać potęgę i metafizyczność świata kosztem wielkich a zarazem prymitywnych i szkodliwych (klonowanie, aborcja, sztuczna moralność) działań naukowców, którzy zamieniają nas w pseudmaszyny odbierając celowość istnienia (odczuwanie cierpienia, pokonywanie przeszkód) dla idealnego życia w utopi. To prowadzi do wyniszczenia celowości naszego istnienia. Trzeba wiele procesów (klonowanie) zatrzymać tu i teraz i nauczyć się, że każdy dowód "pseudnonaukowy" jest wart więcej niż reaktor jądrowy czy inne duperele.
  • 0

#11

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dodaj, że dla Ciebie jest to tylko i wyłącznie czysta i nie mogąca się racjonalnie wyjaśnić zdolność do widzenia w obrębie 360 stopni. Ja Ci podałem jak najbardziej racjonalne wyjaśnienie, a Ty mi napisałeś, że tak nie jest. A po czym wnioskujesz, że to na pewno nie zaburzenie? Poznałeś ludzki organizm i mózg w stu procentach, że się tak wypowiadasz? Poczytaj o zaburzeniach jakie mogą zachodzić w ludzkim mózgu. A takie pisanie pod moim adresem, żebym wytłumaczył Ci logicznie co się wydarzyło jest bez sensu, bo po pierwsze Ty od razu wszystko negujesz, a po drugie i tak zdania nie zmienisz. To może ja poproszę, żebyś mi racjonalnie wyjaśnił co z tymi ludźmi, którzy podczas śmierci klinicznej nie odczuwają niczego?

Użytkownik Daniel. edytował ten post 29.12.2012 - 22:51

  • 0



#12

LayneStaleyRIP.
  • Postów: 248
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Daniel.

Dlaczego nie odczuwają niczego? Odpowiedz jest prosta. Bo nie dochodzą do tego momentu, w którym powinni odczuwać. By może zawodzi tak zwana Dimetylotrptamina wydzielana przez gruczoł Corpus pineale, zwny Szyszynką produkującą melaninę a podczas sytuacji stresowych i przedśmiertnych Dimetylotryptaminę. Zaburzenia w pracy tego gruczołu powodują zachwianie rytmu dobowego oraz w dłuższym okresie zaburzenia w rozwoju gonad. Jak więc łatwo zauważyć, gruczoł znajdujący się w Centrum mózgu, jest odpowiedzialny za bardzo ważne funkcje pobudzające wyobraźnię, halucynacje, omamy, czyli "nieliniowe luki rzeczywistości liniowej". Jak łatwo zauważyć, nasz świat zbudowany jest u podnóży Ze Superstrun. Superstruny to matematyczna funkcja fali. Jaka jest zależność między fizyką kwantową a neurobiologią naszego mózgu. Właściwości Dimetylotryptaminy i melatoniny to - Biosynteza melatoniny zachodzi w pinealocytach. Produktem wyjściowym jest tryptofan, który dzięki działaniu hydroksylazy ulega przekształceniu w 5-hydroksytryptofan, który pod wpływem dekarboksylazy 5-hydroksytryptofanowej przekształca się w 5-hydroksytryptaminę (serotoninę). Tryptofan zaś, pochodna melatoninu, wchodzi w skład białek (białka mleka, białka krwi), należy do aminokwasów niezbędnych (nie może być syntetyzowany w organizmie człowieka i musi być dostarczany z pożywieniem). Zdolność do jego syntezy mają niektóre rośliny i bakterie. Wiążąc te informacji, można dochodzić do ciekawych wniosków, że ewolucja ukształtował ścisłe zależności pomidzy funkcją fali a jej zewnętrzną konceptualną formą, materialną rzec można.

Użytkownik LayneStaleyRIP edytował ten post 29.12.2012 - 23:06

  • 0

#13

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie to pierwszymi sześcioma linijkami odpowiedziałeś na swoje pytanie, potwierdzając przy okazji to co sam Ci próbowałem wyjaśnić.
  • 0



#14 Gość_RekaThora

Gość_RekaThora.
  • Tematów: 0

Napisano

Ale śmierć kliniczna nie oznacza śmierci mózgu, więc to nie jest wcale dowód na istnienie jakiegoś życia pozacielesnego itp.
  • 4

#15

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Layne, skoro przeżyłeś śmierć kliniczną, to powinieneś czegoś na ten temat się dowiedzieć. Bo z tego co piszesz, widać że nie bardzo wiesz jak to wyjaśnić. Twierdzisz że nie da się wytłumaczyć tego że widziałeś w 360 stopniach.
Polecam ten artykuł http://www.lucidolog...poza-ciaem.html
To co widzi człowiek w czasie oobe jest połączeniem tego co zostało zapamiętane oraz tego co sobie wyobraża. Gdyby w czasie oobe czy nde rzeczywiście widziałoby się realny świat to można by tego dowieść. Jednak mimo wielu badań w tej materii nie udało się znaleźć na to żadnych dowodów.
Skopiowałeś jakiś tekst z neta, pełny mądrych nazw związków chemicznych. Jest w tym tekście takie zdanie:

Jak łatwo zauważyć, nasz świat zbudowany jest u podnóży Ze Superstrun.

Łatwo zauważyć? Ty to zauważasz że świat łączą struny? Bo z tego co wiem, ta teoria jest jedynie ,,ładna matematycznie" a oprócz wzorów nie ma na nią żadnych dowodów.
Niektórzy ludzie nie doświadczają nde, bo te wizje nie są spowodowane tylko przez brak tlenu. Wymienia się różne substancje mogące brać w tym udział. Najczęściej mówi się o DMT. Chociaż każdy internetowy ,,specjalista" słyszał o roli dmt w czasie nde, to nie znaczy jednak że jego rola jest w tym największa.
  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych