Skocz do zawartości


Kilka ciekawostek na temat Księżyca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
76 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Księżyc (107 użytkowników oddało głos)

Jak powstał Księżyc?

  1. Głosowano Powstał razem z ziemią, w tym samym czasie, lecz nie wiadomo jak (15 głosów [14.02%])

    Procent z głosów: 14.02%

  2. Powstał w wyniku kolizji z innym ciałem niebieskim, miliard lat po powstaniu ziemi (47 głosów [43.93%])

    Procent z głosów: 43.93%

  3. Ziemia przyciągnęła księzyc (12 głosów [11.21%])

    Procent z głosów: 11.21%

  4. Nie mam zdania na ten temat (33 głosów [30.84%])

    Procent z głosów: 30.84%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#61

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dokleję informację znalezioną w sieci.

Obecnie, naukowcy uważają, że Księżyc powstał w wyniku kolizji Ziemi z inną planetą o mniej więcej wielkości Marsa.
Naukowcy poddali analizie skały pochodzące i z Księżyca, i z Ziemi (z miejca, w którym nastąpiła kolizja). Okazało się, że skały księżycowe zostały utworzone nieco później niż sądzono. Ich początek datuje się na około 4,36 mld lat. Natomiast po przebadaniu ziemskich skał, eksperci stwierdzili, że do zderzenia doszło około 4,45 mld lat temu.

Naukowcy wykorzystali przy tym badaniu nowoczesne techniki, dlatego uważają, że precyzyjnie określili czas momentu wielkiego zderzenia. Wierzą w to, że ich szacunki są konkretne i stąd wysuwają wnioski, że Księżyc jest młodszy o 100 mln lat.


Źródło


Którzy naukowcy? I na czym polegała analiza. Co znaczy nowoczesne techniki. I co wspólnego ma wiara z szacunkami ???
  • 0



#62

real.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Wiecie tyle na temat księżyca ile sie przekaże do opini publicznej ( a media to druga ku...a po naszych przywódcach rządowych, nie ma tv niezaleznej bo by jej nie było ) czy chcecie tego czy nie, nic więcej, nic mniej. Jak ktos mysli inaczej to niech sam sprawdzi :D Tak to niestety wygląda tak samo jak Demokracja. Zyjemy w otwartym wiezieniu ZIEMIA i nie mozemy NIC !! czy tego nie widzicie ? wystarczy pomyslec chwile i odłozyc sprawy codzienne na bok przez chwilke zapomniec o otaczajacym nas systemie WYZYSKU i dyscypliny !
Nie zapominajmy ze mamy 21 wiek, technologia ze czaszka dymi, a tutaj sobie krąży dłogiem ksiezyc oddalony o zaledwie ponad 300tys km od ziemi ! i co ? i nic :)

Użytkownik real edytował ten post 04.10.2013 - 21:42

  • 0

#63

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

nie ma tv niezaleznej bo by jej nie było

:mrgreen:


Nie zapominajmy ze mamy 21 wiek, technologia ze czaszka dymi, a tutaj sobie krąży dłogiem ksiezyc oddalony o zaledwie ponad 300tys km od ziemi ! i co ? i nic :)


O, rzeczywiście. Malutko...

Użytkownik Monolith edytował ten post 05.10.2013 - 08:47

  • 0

#64

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiecie tyle na temat księżyca ile sie przekaże do opini publicznej ( a media to ... ) czy chcecie tego czy nie, nic więcej, nic mniej. Jak ktos mysli inaczej to niech sam sprawdzi :D


Gdy jako nastolatek zacząłem interesować się Księzycem, moja wiedza na ten temat była zerowa. W tym początkowym okresie najwięcej skorzystałem z lektury książek popularno-naukowych i podręczników, były też dostępne mapy, zdjęcia, itp. Potem w erze przygotowań wypraw księżycowych wysyłano na Księżyc kolejne sondy badawcze, bezzałogowe lądowniki i nowoczesnej wiedzy o Księżycu szybko przybywalo. Oczywiście, miałem dostęp jedynie do jakiegoś ułamka danych, lecz mogłem je weryfikować - jak choćby zdjęcia przesyłane z orbity księżycowej, itp.
Od początku starałem się móc samodzielnie obserwować Księżyc dostępnymi środkami. Najpierw były to samodzielnie budowane lunetki i lunety, później miałem dostęp do profesjonalnych instrumentów optycznych. Bylo mi to potrzebne do poznania szczegółowej topografii Księżyca oraz dla potwierdzenia tego, co widziałem na coraz dokładniejszych zdjęciach z misji badawczych.

To, co dawno temu było niemal nieosiągalne, w erze internetu stało się ogólnie dostępne. O ile kiedyś, w publikacjach książkowych i fachowych periodykach można było znaleźć zaledwie drobny ułamek zdjęć z pięciu misji Lunar Orbiter czy załogowych misji Apollo, dziś np. można mieć wgląd w cały materiał obserwacyjny sondy Lunar Reconnaissance Orbiter, zawierający setki tysięcy zdjęć i gotowych produktów niebywałej jakości i rozdzielczości.

Dlatego real, dziwię się Twoim opiniom na temat obecnej wiedzy o Księżycu, gdyż - jak sądzę, oczekujesz ujawnienia jakichś niebywałych tajemnic, które jakoby są przed nami ukrywane. Przypuszczam, że Twoje oczekiwania mają swe źródło w masie materiałów spiskowych, zalewających sieć a które przecież łatwo zweryfikować, czego niejednokrotnie dowiodłem na tym Forum.
  • 2



#65

real.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Cala nasza egzystencja na tej planecie to jedna wielka tajemnica, odległosc jaka dzieli ziemie od ksiezyca w odległosciach kosmicznych to jak spluniecie :D blizej raczej juz sie nie da zeby taki obiekt i o takiej masie orbitował wokół ziemi.
" Jednym pociągiem jedziemy do nikąd " krótko pisząc.
AHA i to nie z zadnych zródeł spiskowych ! tylko wystarczy wyjsc w nocy w bezchmurną noc i zobaczyc tego olbrzyma na niebie jak sobie z nas kpi :D

Użytkownik real edytował ten post 05.10.2013 - 11:35

  • 0

#66

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Którzy naukowcy? I na czym polegała analiza. Co znaczy nowoczesne techniki. I co wspólnego ma wiara z szacunkami ???


Richard Carlson 23.09.2013r zaprezentował najnowsze wyniki badań w Londynie na spotkaniu o nazwie "Origin of the Moon" zorganizowanym przez Royal Society.

Do takich wniosków grupa naukowców, których przedstawicielem jest Richard Carlson, doszła i analizując wiek skał księżycowych. Źródło: Space.com


Richard Carlson jest członkiem Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie. Jest to organizacja, która wspiera odkrycia naukowe. LINK

Nowoczesne to wyraz bliskoznaczny do najnowsze. Wiara to synonim zwrotu "mieć przekonanie". Szacunek, a właściwie "szacowanie" to "dokonywać pomiaru", itd.

Zatem zdanie:

Wierzą w to, że ich szacunki są konkretne i stąd wysuwają wnioski, że Księżyc jest młodszy o 100 mln lat.


Możemy przetłumaczyć z polskiego na (no właśnie na jaki język?):

Mają przekonanie, że ich pomiary są właściwe i stąd nasuwa się tylko jeden wniosek: Księżyc jest młodszy o 100 mln lat niż sądzono wcześniej.


Użytkownik daxx edytował ten post 05.10.2013 - 11:38

  • 0



#67

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

real
wystarczy wyjsc w nocy w bezchmurną noc i zobaczyc tego olbrzyma na niebie jak sobie z nas kpi :D
[/quote]

Akurat dziś to raczej niemożliwe (Księżyc świeżo po nowiu), lecz ja nie pamiętam , by "Łysy" kiedykolwiek ze mnie kpił. :mrgreen:
Dawniej, letni widok jego wielkiej pomarańczowej tarczy nad dachami pobudzał moją wyobraźnię, skłaniał do refleksji, przyciągał moją uwagę. Dziś juz takim go nie widzę, choć czasem zdarza mi się chwycić za lornetkę, by sprawdzić, czy choć trochę się zmienił, postarzał?

Neil Armstrong nazwał Księżyc "niemym świadkiem". On widział go z bliska takim, jakim jest, miał szczęście go dotknąć i po nim chodzić.
Nam pozostaje tylko wyobraźnia.
  • 0



#68

real.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Księżyc z 23 lipca 2013r widac gołym okiem ze księżyc zachowuje sie jak spryciarz pl :) obiektyw sigma 18-200mm ale w drodze są jasniejsze :)
Dołączona grafika

Dołączona grafika





  • 1

#69

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Trzecie z serii porównanie rozmiarów obiektów na Księżycu z obszarem Polski. Zestawiam tu fragment centrum Warszawy z fragmentem wnętrza krateru Kopernik (Copernicus). Obok jednej z gór w centrum tego wielkiego krateru umieściłem wycinek Wisły z widocznym obok stadionem narodowym w budowie.

Dołączona grafika
  • 2



#70

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Księżyc z 23 lipca 2013r widac gołym okiem ze księżyc zachowuje sie jak spryciarz pl :) obiektyw sigma 18-200mm ale w drodze są jasniejsze :)



Chyba dłuższe ??? Bo jasość nie jest najwazniejsza przy fotkach księżyca!
Tu masz moje foty z obiektywu o jasniości bardzo małej f/10 ale za to o ogniskowej 700mm.


Dołączona grafika

a dla porównania z tu fota z Sonnara 2,8/180 czyli ogniskowa taka jak twoja za to duzo jasniejszy


Dołączona grafika
  • 2



#71

real.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Do focenia księżyca mam teleskop synta 8", ostatnio zaopatrzylem się w T-ring do canona :)
Co do focenia to bardziej interesują mnie takie fotki :)

Dołączona grafika



Dołączona grafika

Zdjęcie z dzisiaj, naswietlanie 30sek, ogniskowa 18mm ( chmurki przelotne, lampy uliczne ) i zabawa w HDR na szybciora :) , niestety obiektyw jest ciemnawy 3.5-6.3f i po ustawieniu wyższego ISO widac delikatnie szum.
Kręcą mnie wieczorne i nocne fotki :) w szczególnosci na tle gwieździstego nieba ( mile widziana droga mleczna w kadrze ) ;] na razie poznaje aparat i taka zabawa :mrgreen:
http://www.sendspace...8734105648/view
http://www.sendspace...14a918c0b2/view\
http://www.sendspace...8b2e0d021a/view
http://www.sendspace...c3707c13e9/view

Soory za of top

Użytkownik real edytował ten post 07.10.2013 - 01:44

  • 1

#72

Vaqowsky.
  • Postów: 780
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Trzecie z serii porównanie rozmiarów obiektów na Księżycu z obszarem Polski. Zestawiam tu fragment centrum Warszawy z fragmentem wnętrza krateru Kopernik (Copernicus). Obok jednej z gór w centrum tego wielkiego krateru umieściłem wycinek Wisły z widocznym obok stadionem narodowym w budowie.

Dołączona grafika


ciuta nie skalibrowana ta skala :P

Użytkownik Vaqowsky edytował ten post 07.10.2013 - 02:15

  • -2

#73

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mylisz się. Zdjęcia zostaly kalibrowane dokładnie według skali metrycznej na stronach z których korzystałem - QuicMap i Geoportal.
Być może nie pasuje Ci wielkość kamieni leżących u podnóża góry w kraterze, lecz cóż, Księzyc to nie Ziemia. Kamyki o rozmiarach bloku mieszkalnego są tam pospolite.
  • 0



#74

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Patrząc na Księżyc w pełni, wydaje się nam, że jest on płaską tarczą. W polu widzenia silnej, dobrze skorygowanej optycznie lornety (widzenie stereo), można zauważyc kulistość tego globu. Nowe techniki obrazowania pozwalają spotęgować ten efekt na dwuwymiarowym obrazie.

Porównanie dwóch obrazów Księżyca robi wrażenie, lecz potrzebne są okularki z filtrami R-B.

Dołączona grafika
  • 1



#75

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawa sekwencja kilku zdjęć "studni" położonej na księzycowym Morzu Spokoju (Mare Tranquillitatis). Podobnych obiektów na Księżycu jest więcej a ich pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Prawdopodobnie są to lokalne zapadliska kanałów lawowych, być może ich utworzenie może byc powiązane z uderzeniami meteoroidów.

Dołączona grafika
  • 2




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych