Skocz do zawartości


Zdjęcie

Brak bierzmowania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#1

andar.
  • Postów: 561
  • Tematów: 70
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Jakie skutki ma ten brak? Od dłuższego czasu czuję się tak jakbym nie był, a nawet nie miał prawa nazywać się, w pełni wierzącym. I ludzie chyba to wykorzystują - nie interesują się mną, nie ufają, bo kto tam chciałby ateiście pomóc prawda? Do kościoła nie chodzę z przyczyn obiektywnych, ale nie będę o nich opowiadał, bo to mogłoby być uznane za wymówkę.. Niesłusznie. Ważne, że ludzie postrzegają mnie jako ateistę (jestem pewny, że tak właśnie jest) i to boli. W sumie to nie mam dowodów...napiszecie, że po co się przejmuję, ale każdego w większym czy mniejszym stopniu obchodzi opinia innych. Bardzo pewna siebie kobieta, nie wyjdzie po bułki bez choćby minimalnego makijażu, a usprawiedliwia to poprawą samopoczucia. Bzdura. Może nie najlepiej to sformułuję, ale bez bierzmowania, bez tego co część nazywa "ważnym etapem w życiu", jestem normalnym katolikiem?
  • -7

#2

kudlaty88.
  • Postów: 195
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Skoro tak ci brakuje bierzmowania to idź i przyjmij ten sakrament.
Jeśli ludzie nadal będą wobec ciebie nieufni i nie bedą sie tobą interesować to problem tkwi w tobie i twojej postawie wobec innych.

Użytkownik kudlaty88 edytował ten post 24.05.2012 - 22:23

  • 9



#3

andar.
  • Postów: 561
  • Tematów: 70
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Właśnie o to chodzi, że nie przyjąłem i nie zamierzam, ale źle się z tym czuję.
  • -1

#4

erebeuzet.
  • Postów: 865
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wiesz. Żyjesz w kraju "katolickim", gdzie w okól Ciebie roi się aż od "przykładnych" chrześcijan. Sęk w tym bys nie poddawał się presji otoczenia.
Nie pozwalał sobą manipulować, co niestety spotykane jest na każdym kroku.

Jeżeli Ty wierzysz, ale nie czujesz potrzeby przyjmowania wszystkich sakramentów to nie jest to nic złego (moim zdaniem).
Rób co czujesz i co uważasz za słuszne. Nie patrz na innych (chyba, że oczywiście dają Ci dobry przykład).

Ja wychodzę z założenia, że Bóg i wiara w jego przykazania itp i terere to tylko wyłącznie moje sumienie i zdolność postrzegania dobra i zła.
Jeżeli moje postrzeganie jest zachwiane to i wiara będzie zachwiana.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Przeszkadza Ci brak bierzmowania+przyjmij ten sakrament.
Przeszkadza Ci, że przeszkadza to innym?+olej to.
Bądź sobą.
Albo bądż nikim.
Szarym wśród szarych.
Nie próbuj tylko rób.


p.s. znam jedną zatwardziałą katoliczkę, bywalczynie wszelakich mszy i pielgrzymek.
I wraz z Nią znamy pewnego zielonoświątkowca.
Chłopak bywa zagubiony.
Trochę "brał", uciekał z domu itp.
I wiesz dlaczego?
Powiedziała mi.
Bo nie ma chrztu. Bo rządzi Nim szatan. Bo jego rodzice go nie ochrzcili. To Oni są sługami szatana.
I jak tak można? Zniszczyli go.
A On?
WInny?
Winny, bo nie chce przyjąć chrztu.....


Je**ć to.
Bądź (powtarzam) sobą.
  • 1

#5

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Właśnie o to chodzi, że nie przyjąłem i nie zamierzam, ale źle się z tym czuję.

Aha.

Jest Ci źle z powodu braku bierzmowania, którego nie masz zamiaru przyjąć, tak? Dołączona grafika

Użytkownik Ill edytował ten post 24.05.2012 - 23:03

  • 8

#6

andar.
  • Postów: 561
  • Tematów: 70
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Napisałem jasno z jakich przyczyn, podałem przymiotnik, jeśli ci idący z przymusu nie mają obowiązku 'spowiadać się', a ja już tak, no to... nie idę, bo chciałbym wcześniej zobaczyć jakąś wzmiankę o tym czy bierzmowania nie wymyślił czasem kościół. Ale tak naprawdę z poważniejszych powodów o których nie ma sensu pisać tu, chcę tylko wiedzieć czy liczę się jako katolik, czy może brak bierzmowania powoduje..mniej intensywną wiarę, nie wiem jak to inaczej napisać. Moja wiara jest dość silna, ale idzie w złym kierunku i nie wierzę w to, że Bóg jest dobry.
  • -3

#7

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sama nie byłam bierzmowana ale nie czuję się przez to gorzej. Pewnie dlatego, że jestem agnostyczką. Ludzie też nie traktują mnie jakoś inaczej. Gdzie ty mieszkasz? To jakaś wieś? W normalnym społeczeństwie nikogo nie interesuje w co wierzysz. To twoja sprawa i niczyja inna. Zresztą, po co rozgłaszasz na lewo i prawo, że nie byłeś bierzmowany? No chyba, że ludzie się dopytują. Ale właściwie nic nie stoi na przeszkodzie by wtedy skłamać. Ja na początku gdy mnie ktoś zapytał jakie imie sobie wybrałam na bierzmowaniu odpowiadałam "Gabriela" bo nie miałam zamiaru wchodzić w dyskusję dlaczego nie poszłam do bierzmowania. Teraz już nie pytają a jak komuś się zdarzy odpowiadam zwyczajnie, że bierzmowana nie byłam. Zwykle nikt nie podejmuje dyskusji a nawet jeżeli to zadają jedno proste pytanie: "A jeżeli będziesz chciała wziąć ślub kościelny?" a ja wtedy odpowiadam:"Nie planuję ślubu kościelnego".

Jeżeli naprawdę tak cię to dręczy weź bierzmowanie i problem z głowy. Jeżeli narazie nie chcesz - wiedz, że zawsze możesz zrobić to później. Nie jest tak, że jak ktoś pod koniec gimnazjum nie poszedł do bierzmowania to utracił swoją szansę. Wogóle nie powinno się jeszcze w tym wieku iść do bierzmowania. Bierzmowanie to sakrament świadczący o dojrzałości do wiary. Czy taki nastolatek jest w jakimkolwiek aspekcie dojrzały? W głowie mu tylko gry komputerowe, dziewczyny (czy raczej "gołe baby") i zaimponowanie kolegom. Każdy powinien iść do bierzmowania gdy poczuje się na to gotowy a nie gdy ksiądz na religi tak powie. Także: Masz czas i się niczym nie przejmuj. A jak ktoś się przyczepi powiedz, że chcesz do bierzmowania przystąpić w pełni świadomie ale jeszcze do tego religijnie nie dojrzałeś. Ostatecznie możesz przystąpić do bierzmowania w trakcie nauk przedmałżeńskich bo do ślubu kościelnego bierzmowanie jest wymagane (no chyba, że zdeklarujesz się jako innowierca - małżeństwo katolika z innowiercą jest możliwe i innowierca z tego co pamiętam musi wtedy tylko przyrzec, że nie będzie przeszkadzał małżonkowi w wychowywaniu dzieci w wierze katolickiej).
  • 2



#8

erebeuzet.
  • Postów: 865
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W głowie mu tylko gry komputerowe, dziewczyny (czy raczej "gołe baby")


nijak ma sie to wiary.
nie rozumiesz mężczyzn :rotfl:
  • 2

#9

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No to drogi mężczyzno wyjaśnij mi łaskawie jak osobnik w wieku gimnazjalnym postrzega wiarę. Bo dziewczyny jakoś mało na wiarę wtedy zwracają uwagę. Oczywiście są wyjątki ale tylko potwierdzają regułę.

Aha. Dodam jeszcze coś na temat bycia katolikiem. Podważając dogmaty kościoła KATOLICKIEGO przestajesz być katolikiem ale wciąż jesteś chrześcijaninem. Odłamów chrzescijaństwa jest wiele a każdy powstał właśnie w taki sposób: ktoś coś inaczej zinterpretował, z czymś się nie zgodził. Nijak się to ma do siły wiary. Można postępować dokładnie tak jak kościół zarządzi a tak właściwie nie wierzyć wcale.
  • 0



#10

frosti.
  • Postów: 654
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jakie skutki ma ten brak?


- Żaden ksiądz nie udzieli ci ślubu kościelnego
- Ksiądz będzie robił duże problemu z przyjściem na twój pogrzeb i osoby zainteresowane będą musiały mu bardziej słono niż zwykle zapłacić żeby był na twoim pogrzebie
- Księża mogą robić problemu z ochrzczenie twoich dzieci
- Polska jest krajem katolickim i brak bierzmowania może (ale nie musi) ci zaszkodzić w karierze zawodowej
  • 0

#11

erebeuzet.
  • Postów: 865
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No to drogi mężczyzno wyjaśnij mi łaskawie jak osobnik w wieku gimnazjalnym postrzega wiarę. Bo dziewczyny jakoś mało na wiarę wtedy zwracają uwagę. Oczywiście są wyjątki ale tylko potwierdzają regułę.


Ale ja tu droga kobieto nie na wiarę nastałem, a na Twój stereotyp gimnazjalisty, który wymieniwszy ujmujesz mi jako mężczyźnie nie tyle lat co rozumu.

Użytkownik erebeuzet edytował ten post 24.05.2012 - 23:50

  • 0

#12

Mortalis.
  • Postów: 331
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@frosti

Od kiedy Polska jest krajem katolickim ?

Bierzmowania nie mam. Nie potrzebuje go. Ślubu kościelnego także. Moje przyszłe dzieci, w odpowienim wieku same zdecydują czy chcą być ochrzczone.

Użytkownik Mortalis edytował ten post 25.05.2012 - 00:08

  • 2

#13

exio.
  • Postów: 492
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

- Ksiądz będzie robił duże problemu z przyjściem na twój pogrzeb i osoby zainteresowane będą musiały mu bardziej słono niż zwykle zapłacić żeby był na twoim pogrzebie
- Księża mogą robić problemu z ochrzczenie twoich dzieci
- Polska jest krajem katolickim i brak bierzmowania może (ale nie musi) ci zaszkodzić w karierze zawodowej


Jeżeli to prawda to tylko współczuć panom w czarnych sutannach i patrzeć jak kk się dalej stacza.

U mnie w parafii jest od niedawna nowy ksiądz, którego ludzie nie lubią. Gościu ogólnie zachowuje się tak jakby miał monopol na wiedzę i prawdę. Jak się z nim rozmawia to traktuje Cię jak jakiegoś "podczłowieka", który kompletnie nie wie co to wiara w Boga. Jakbym mu powiedział, że nie jestem bierzmowany (ale jestem) to by pewnie dalej ze mną nie rozmawiał, taki typ. Więc w sumie wiem poniekąd, że możesz się czuć nieco odrzucony jak ludzie wytykają Ci to, że nie jesteś bierzmowany. W każdym razie nie przejmuj się tym, jeżeli wierzysz w Boga to wierz tego Ci nikt nie zabierze a to czy po śmierci trafisz tam gdzie Ci dobrzy czy tam gdzie Ci mniej dobrzy zdecyduje na pewno nie ksiądz więc olej ich.

Powiem Ci, że jeżeli Bóg jest taki jak go przedstawia kk to po sądzie ostatecznym będzie niezła rzeź i płacz.


Od kiedy Polska jest krajem katolickim ?


Na papierze jest niby wolność wyznania ale w praktyce wychodzi na to, że jest to w większości kraj katolicki.

Użytkownik exio edytował ten post 25.05.2012 - 00:13

  • 1



#14

Mortalis.
  • Postów: 331
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawe jakby to wyglądało przy podatku wyznaniowym. ;>
  • 1

#15

exio.
  • Postów: 492
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Przy podatku wyznaniowym zaznaczyłbym perfidnie krateczkę przy słowie ateista.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych