Skocz do zawartości


Zdjęcie

Protest przeciwko ACTA! Manifestacja w Twoim mieście!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
162 odpowiedzi w tym temacie

#46

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ronaldo@

To prawda. Ale to wszystko zależy od tego czy potem ludzie jednak to kupią.

WithinTemptation@

Hmm. Co prawda kupując używkę nie dajesz kasy bezpośrednio wykonawcy. Ale w ten sposób promujesz kupno oryginałów - przez fakt możliwości odsprzedania ich potem.

Łatwa odsprzedaż też jest czynnikiem zachęcającym do kupna oryginałów.

Ale tutaj nie chodzi tylko o muzykę. Filmy, patenty, rozwiązania technologiczne. Wy sprowadzacie to do bardzo płytkiego zakresu, ta sprawa jest bardzo głęboka. Jeśli o muzykę chodzi to można jakoś argumentować że chodzi o sztukę, że trzeba wypróbować etc.

Ale co z patentami i technologiami? Tutaj już nie ma mowy o takim wytłumaczeniu. A mówię wam, obrona łamanego patentu jest dziś katorgą - małe firmy nie mają szans na przetrwanie kosztownego procesu i często dają spokój.
  • 0



#47

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ale co z patentami i technologiami?


Patenty, technologie? A kto z nas szarych obywateli łamie patenty?

Edyta na poprzedniej stronie, jakby ktoś był zainteresowany tym co dopisałem.

Użytkownik WithinTemptation edytował ten post 23.01.2012 - 17:49

  • 0



#48

smile.dog.
  • Postów: 28
  • Tematów: 1
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

ja w Krakowie na pewno będę :D
  • 0

#49

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dostałem właśnie info :

W Hali Wisły mówiło się coś o 3000 osób.


3000 * 120 = 360 000 zł + jeszcze koncert w Stodole, na którym nie wiadomo ile osób było. Nawet po oddaniu gaży klubom, zamianie na euro niezłą sumkę zarobili w Polsce w 2011.
  • 0



#50

Mystic.
  • Postów: 141
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Do tej pory wyglądało to w ten sposób, że można było kupić orginał, pirata lub pobrać z sieci dowolną mp3,film itp. i nikt mi nie wmówi, że jest to złodziejstwo, bo wymiana plików w internecie jest powszechna i dozwolona.(na własny użytek)ACTA ustanowia nowe prawo zakazujące jak się domyślam tej wymiany, czyli z przeciętnego użytkownika internetu probują zrobić przestępce.

Precz z ACTA, Tuskiem i platformą, dla mnie są zerem.
  • 0

#51

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Patenty, technologie? A kto z nas szarych obywateli łamie patenty?

Edyta na poprzedniej stronie, jakby ktoś był zainteresowany tym co dopisałem.


To że ich nie łamiecie, nie znaczy że nie trzeba ich chronić.

Do tej pory wyglądało to w ten sposób, że można było kupić orginał, pirata lub pobrać z sieci dowolną mp3,film itp. i nikt mi nie wmówi, że jest to złodziejstwo, bo wymiana plików w internecie jest powszechna i dozwolona.


Udostępnianie nigdy nie było dozwolone.
  • 0



#52

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To że ich nie łamiecie, nie znaczy że nie trzeba ich chronić.


Właśnie o to chodzi, że nie wiele ludzi je łamie, dlaczego nie można ich ścigać z obecnie obowiązującym prawem? I jak można złamać patenty i technologie? To takie projekty wstawia się do neta, czy przechowuje się w bezpiecznym miejscu?
  • 0



#53

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Właśnie o to chodzi, że nie wiele ludzi je łamie, dlaczego nie można ich ścigać z obecnie obowiązującym prawem? I jak można złamać patenty i technologie? To takie projekty wstawia się do neta, czy przechowuje się w bezpiecznym miejscu?


Łamanie patentów zwykle odbywa się przy zastosowaniu tzw. inżynierii wstecznej. Czyli rozbierasz zakupiony produkt na czynniki pierwsze i robisz kopie na podstawie informacji jakie zdobyłeś. Działa to na tej samej zasadzie co piractwo - bo przecież nikogo nie okradasz, tworzysz tylko kopie. Oczywiście wchodzi również w grę szpiegostwo przemysłowe, ale to jest margines.

Mojemu ojcu kiedyś ukradli produkt objęty patentem, była to o wiele większa firma i jeśli chciałoby się walczyć to zajęłoby to wiele lat i dużo pieniędzy... Firma mojego ojca to jest mikroprzedsiębiorstwo, dla jasności.

Patenty nie są takie drogie. Za 500 euro masz patent europejski na 5 lat.
  • 0



#54

Romczyn.
  • Postów: 757
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja w Krakowie będę na 90%
  • 0



#55

BehawioralnyBarbararzyńca.
  • Postów: 177
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ciekaw jestem, czy użyją jutro LRAD w Warszawie. W każdym razie mam lekkie obawy, że mogą to uczynić w krytycznym momencie.
  • 0

#56

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

O kurczę, to Polaczki taką technologią dysponują? Uu. A co do użycia - z jakiej paki, skoro ma być to demonstracja pokojowa? Chociaż powiem, wam, że oni to gdzieś będą mieli, "połażą sobie, połażą, a my i tak zrobimy swoje"
  • 0



#57 Gość_ψ PSI

Gość_ψ PSI.
  • Tematów: 0

Napisano

Udostępnianie nigdy nie było dozwolone.

A co z utworami, które nie są są dostępne do wypożyczenia, kupienia, ale które chcemy mieć? Jak tu to zrobić legalnie?
  • 0

#58

Jęk Lodowatych Ulic.
  • Postów: 326
  • Tematów: 11
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

11 Listopada na MN był użyty ten sprzęt i zawsze znajdzie się pretekst by tego użyć o ile nie będziecie mieli zgody na protest to na pewno będzie użyte.
Sorki za offtop ale i ja tez jestem przeciw ACTA a w KRK będę na 90 %
  • 0

#59

Alembik_Vina.
  • Postów: 1030
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Patenty? Wielkich korporacji nikt nie karze za przywłaszczanie sobie cudzych pomysłów a drobnemu wynalazcy bardzo trudno jest zdobyć patent. Po wprowadzeniu ACTA zarobisz na własnej sztuce tak, jak Polacy zarobią na Euro 2012, tak jak Polacy zarobią na gazie łupkowym i elektrowni jądrowej. Zysk tylko dla korporacji, chyba, że jesteś członkiem korporacji, a może niewolnikiem? Artysta - niewolnik. Brzmi pięknie, prawda?

Użytkownik Alembik_Vina edytował ten post 24.01.2012 - 01:28

  • 0

#60

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A co z utworami, które nie są są dostępne do wypożyczenia, kupienia, ale które chcemy mieć? Jak tu to zrobić legalnie?


Wtedy może nie wystąpić na terenie naszego kraju ktoś kto by ścigał nas za ściąganie takiego pliku, ale nie zmienia to faktu że to nie zmienia klasyfikacji czynu.

Niestety musimy sobie uświadomić. Z punktu widzenia prawa, nie ma czegoś takiego jak uzasadnione ściąganie i udostępnianie plików objętych prawem autorskim. Wszelkie interpretacje dozwalające piracić jakąś określoną treść, to są urban legends.
Z punktu widzenia prawa jest to sprawa skazana na przegraną.

Mamy dwa prawa dotyczące czyjejś twórczości. Prawo Cytatu i Prawo Dozwolonego Użytku. Koniec kropka.

Prawo cytatu – prawem dopuszczalna możliwość przytoczenia w tworzonym przez siebie dziele urywków rozpowszechnionych utworów lub drobnych utworów w całości bez zgody ich twórcy i bez uiszczania na jego rzecz wynagrodzenia. Prawo cytatu dotyczy twórczości chronionej majątkowymi prawami autorskimi i stanowi ich ograniczenie na rzecz dozwolonego użytku. Z utworów nie objętych prawami majątkowymi można bowiem korzystać swobodnie, pod warunkiem oznaczenia autora.

W prawie polskim prawo cytatu uregulowane jest w art. 29 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.

wikipedia.pl

Wyjaśnić koniecznie należy termin "dozwolony użytek". Otóż osoba, która nabyła oryginalny utwór, może z niego korzystać w dowolny sposób, swobodnie nim dysponując także wobec osób bliskich (rodzina, przyjaciele). Dozwolony użytek zezwala także na rippowanie płyt CD na potrzeby odtwarzaczy MP3, a nawet na tworzenie kopii zapasowej danego dzieła, pod warunkiem, że taką opcję przewidział producent - np. jeśli utwór chroniony jest przez stosowne oprogramowanie, złamanie takowego jest już niezgodne z prawem. Dozwolony użytek tymczasem nie dotyczy plików, których ściągnięcie naruszyło prawa autorskie.

2

Patenty? Wielkich korporacji nikt nie karze za przywłaszczanie sobie cudzych pomysłów a drobnemu wynalazcy bardzo trudno jest zdobyć patent. Po wprowadzeniu ACTA zarobisz na własnej sztuce tak, jak Polacy zarobią na Euro 2012, tak jak Polacy zarobią na gazie łupkowym i elektrowni jądrowej. Zysk tylko dla korporacji, chyba, że jesteś członkiem korporacji, a może niewolnikiem? Artysta - niewolnik. Brzmi pięknie, prawda?


Przecież napisałem że łatwo jest zdobyć patent - 500 euro i masz go na 5 lat z możliwością przedłużenia. Jest to stosunkowo proste. Wielkie korporacje nie stoją ponad prawem, można je pozwać. Na dodatek mają zbyt wiele pieniędzy by narażać się na problemy i po prostu wykupują takie patenty.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych