Skocz do zawartości


Zdjęcie

15.06.11 - całkowite zaćmienie Księżyca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#16

Fumiaki.
  • Postów: 61
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Świetnie zdjęcia. :) Jak cudownie, że mamy takie miejsce w którym ktoś może podzielić się swoimi obserwacjami i wszyscy możemy obejrzeć coś, czego na żywo nie mogliśmy.
  • 0

#17

Draggy.
  • Postów: 47
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Fakt, zdjęcia cudowne. ;) Bardzo żałuję, że nie mogłem tego zobaczyć na własne oczy.
Przy okazji, nie wiecie, kiedy coś wyjątkowego ponownie na niebie się pojawi?

Użytkownik Draggy edytował ten post 16.06.2011 - 09:39

  • 0

#18

SushieEz.
  • Postów: 125
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Piękne zdjęcia, doprawdy. Poniekąd wynagradzają mi moje doświadczenia.

Po wytrwałych obserwacjach przez prawie dwie godziny udało mi się zaobserwować ... CHMURY! I jednego świetlika. Pogoda na Podlasiu nie dopisała. Całe niebo zasnute chmurami piętra wysokiego. CAŁE! :<

Użytkownik SushieEz edytował ten post 16.06.2011 - 09:47

  • 0

#19

Visenna.
  • Postów: 133
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moze trochę offtop, ale GDZIE TE SWIETLIKI? :mrgreen: W życiu nie widziałam swietlika, a bardzo chcę :)

Co do Ksiezyca - w Wawie wsród budynków dało się obejrzeć koncówkę zacmienia gołym okiem - wcześniej było troszkę chmur, ale koło 23:20 wychodząc z psami na dwór obserwowaliśmy z chłopakiem jakiąś 1/3 Księżyca objętą cieniem.
  • 0

#20

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak obiecałam - wstawiam. Jakość zdjęć ma wiele do siebie. Obiektyw KITowy nie nadaje się do astrofotografii, przynajmniej jeśli chodzi o przyćmiony Księżyc (nawet celować musiałam na ślepo bo nie widziałam Księżyca przez wizjer ani na ekranie - za małe "światło").

Wschód ksieżyca

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Wchodzenie w najgłębszy cień.
Dołączona grafika

Dołączona grafika


Faza maksymalna
Dołączona grafika

Dołączona grafika


Wychodzenie z cienia.
Dołączona grafika

Dołączona grafika


Później bateria w aparacie wysiadła.
Eh. Żebym tylko wcześniej wiedziała, że tata wycyckał prawie całą baterię na jakiś chmurach a lepszy obiektyw ciśnięty jest gdzieś do kąta... Ale nie narzekam. Przez teleskop też początkowo mało było widać. A w pewnym momencie nawet aparat łapał księżyc (czas naświetlania 15s) a przez teleskop nic nie było widać.


Moze trochę offtop, ale GDZIE TE SWIETLIKI? :mrgreen: W życiu nie widziałam swietlika, a bardzo chcę :)

Wybierz się nocą na łąkę daleko od siedzib ludzkich (1km wystarczy). Powinieneś zobaczyć kilka jak trochę poczekasz.

Użytkownik Ana Mert edytował ten post 16.06.2011 - 14:49

  • 0



#21

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

http://www.youtube.com/watch?v=kL7PT7l0YPg&feature=player_embedded#at=68



Dołączona grafika

Tel Aviv - Izrael .. Reuters



Dołączona grafika

Belgrad - Serbia .. AP



Dołączona grafika

Zejtun - Malta .. Reuters


Użytkownik BadBoy edytował ten post 16.06.2011 - 15:52

  • 1



#22

Visenna.
  • Postów: 133
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wybierz się nocą na łąkę daleko od siedzib ludzkich (1km wystarczy). Powinieneś zobaczyć kilka jak trochę poczekasz.

No własnie nie, tam gdzie do te pory mieszkałam chyba nie występują (zachpom) bo bywałam w odludnych miejscach o rożnych porach nocy i nigdy ich nie widziałam. Dlatego pytam, jaki to region kraju gdzie mozna je obserwowac?

ps "powinnaś" :)
  • 0

#23

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cóż czekałem czekałem, traciłem nadzieje, aż w końcu około 22.45 pojawił się blado czerwony znad chmur księżyc (jak na pierwszym zdjęciu Dagera) i później już tylko było lepiej, wychodząc z cienia w około utworzyła się jeszcze aureola. Niesamowity widok!

Dager proponuje wysłać zdjęcia na spaceweather.com - tutaj tworzy się galeria, a Twoje zdjęcia nadają się jak nic! :D

Na stronie głównej spaceweather.com jest polski akcent. Zdjęcie Marka Nikodema wykonane w obserwatorium Niedźwiady koło Szubina.

Dołączona grafika

Użytkownik dżekson edytował ten post 16.06.2011 - 17:54

  • 1



#24

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Astronomy Picture of the Day 17.06
Zaćmienie Księżyca w Drodze Mlecznej


Dołączona grafika

Użytkownik dżekson edytował ten post 17.06.2011 - 18:41

  • 0



#25

Olbrzym.
  • Postów: 273
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

O ile dobrze pamiętam, była wtedy pełnia i były najpierw chmury, przejaśniło się koło drugiej i swoim zwyczajem zacząłem patrzeć w księżyc.
  • 0

#26

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Ithilras
Czyli zaćmienia nie zobaczyłeś bo skończyło się około północy. Swoją drogą tym, że była "chyba pełnia" odkryłeś Amerykę. Dla wszystkich niedoinformowanych: zaćmienie Księżyca wystąpić może tylko w czasie pełnii (nów nie jest zaćmieniem) a zaćmienie Słońca - tylko w czasie nowiu. Podstawy astronomii.
  • 0



#27

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Uznałem, że warto uporządkować i krótko podsumować sesję zdjęciową z tego zaćmienia, bo łącznie napstrykałem ponad 170 zdjęć. Wybrałem z tego 10% i złożyłem w formę mozaiki, która - mam nadzieję, właściwie oddaje przebieg niemal połowy zaćmienia.

Dołączona grafika

Z osobistych wrażeń jakie odniosłem podczas tamtych kilku godzin, niezapomniane pozostają obserwacje wizualne z użyciem potężnej lornety 25X100, która w fazie maksymalnego zaćmienia pokazała kulistość księżycowego globu. To wrażenie powstało zapewne dzięki subtelnemu oświetleniu tarczy Księżyca, która w normalnych warunkach wydaje się płaska. Żadne zdjęcie nie oddaje rozpiętości tonalnej obrazu, jakie odbiera ludzkie oko, dlatego przy kolejnej sposobności doradzam zaopatrzyć się w dobrej jakości lornetkę, dająca powiększenie co najmniej 8-10X.
  • 7



#28

Fumiaki.
  • Postów: 61
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cudowne. Jakiego sprzętu używałeś? I gdzie zrobiłeś te cudne zdjęcia?
  • 0

#29

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Korzystałem z uprzejmości kolegi, tak jak ja - pasjonata astrofotografii, który udostępnił mi swój sprzęt. Mój był tylko aparat Canon EOS 350D,

Dołączona grafika

Który łączyłem z tubą refraktora SKY Watcher 80/600mm ED.

Dołączona grafika

Całość była osadzona na montażu paralaktycznym EQ6.

Dołączona grafika

Mechanizm z napędem elektrycznym, sterowany procesorem, stale utrzymywał Księżyc w polu widzenia, więc samo fotografowanie nie stanowiło problemu, poza ręcznym wybieraniem czasu ekspozycji. W przerwach mogłem obserwować zaćmienie za pomocą lornety SkyMaster z obiektywami o średnicy 100mm, dającej powiększenie 25X.

Dołączona grafika

Obserwacje wykonywaliśmy w Lublinie.
  • 0



#30

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Astronomy Picture of the Day 18.06
Zaćmienie Księżyca z Planety Kóz


Dołączona grafika

Użytkownik dżekson edytował ten post 20.06.2011 - 16:22

  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych