Skocz do zawartości


Zdjęcie

15.06.11 - całkowite zaćmienie Księżyca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Już 15 czerwca 2011 roku będziemy świadkami całkowitego zaćmienia Księżyca. Warunki do obserwacji nie będą idealne, jednak mimo wszystko jesteśmy w stanie to wydarzenie obejrzeć. Księżyc wzejdzie już nieco zaćmiony i będzie widoczny nisko nad horyzontem. Faza maksymalna nastąpi kilka minut po 22:00. Szczegółowe dane przedstawiamy w dalszej części tekstu.

Dołączona grafika


Początek zaćmienia całkowitego nastąpi o godzinie 21:21:57. Faza maksymalna przydarzy się niecałą godzinę później - 22:12:24. Koniec całkowitego zaćmienia Księżyca przewidziany jest na godzinę 23:02:50. Szczegółowe dane zamieszczamy poniżej.


Początek zaćmienia półcieniowego: 19:23
Księżyc wchodzi w cień: 20:22
Początek zaćmienia całkowitego: 21:22
Maksymalna faza: 22:12
Koniec zaćmienia całkowitego: 23:03
Koniec zaćmienia częściowego: 00:02
Koniec zaćmienia półcieniowego: 01:02

http://www.youtube.com/watch?v=wuhNZejHeBg


  • 4



#2

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ominie nas początkowa faza wejścia Księżyca w półcień, zatem wzejdzie on w Polsce nie jako pełna tarcza, lecz gruby sierp. O ile dopisze pogoda, będzie to dobra okazja do wykonania ciekawych zdjęć. Zapewne pamiętacie niedawną "wielką pełnię", o której trochę pisaliśmy. W tym przypadku będziemy mieli możliwość wykazać się inwencją twórczą, by sfotografować nietypową scenerię wschodu Księżyca. Niemniej ciekawa powinna być faza maksymalna, która spowoduje, że niezorientowany obserwator, może nie dostrzec Księżyca na niebie, gdyż będzie to jedno z najciemniejszych całkowitych zaćmień Księżyca w okresie 1999-2017. Faza cieniowa w maksimum osiągnie wartość - 1,71, ustępując jedynie zaćmieniu z 16 lipca 2000r.
Zatem, do środowego wieczora. :mrgreen:
  • 0



#3

Draggy.
  • Postów: 47
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A nie wiecie, jak będzie z widocznością w Anglii? Ostatnio próbowałem obejrzeć zaćmienie słońca, ale jak zwykle chmury mi w tym przeszkodziły...
  • 0

#4

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A nie wiecie, jak będzie z widocznością w Anglii? Ostatnio próbowałem obejrzeć zaćmienie słońca, ale jak zwykle chmury mi w tym przeszkodziły...


Tak, będzie widoczne, co prawda księżyc wstanie u Ciebie już mocno przyćmiony, ale zejście cienia powinineś obejrzeć, przynajmniej tak sugeruje NASA.

--------------

Jak przed zaćmieniem? Przygotowani? Pogoda jest u mnie znakomita i tak się zapowiada na jutro, więc będzie co oglądać, szkoda, że nie dysponuje żadnym sprzętem do fotografowania.
  • 0



#5

SushieEz.
  • Postów: 125
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jak przed zaćmieniem? Przygotowani? Pogoda jest u mnie znakomita i tak się zapowiada na jutro, więc będzie co oglądać, szkoda, że nie dysponuje żadnym sprzętem do fotografowania.


No nie wiem jak z tą pogodą. Póki co chmury na całym niebie, ale podobno ma być ich trochę mniej. Jednym słowem loteria. Chociaż do 21:30 może się wiele zmienić. Już nawet znalazłem idealne miejsce do obserwacji :3
  • 0

#6

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzisiaj wieczorem będzie miało miejsce wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Księżyc na kilkadziesiąt minut zmieni swą barwę na krwisto czerwoną. Będzie to oczywiście całkowite zaćmienie Księżyca.

Wczesnym wieczorem Księżyc, Ziemia i Słońce znajdą się na jednej linii, czego efektem będzie możliwość obserwowania zaćmienia Księżyca. Fragment księżycowej tarczy na kilkadziesiąt minut zmieni barwę z biało-żółtej na brązowo-czerwoną.

W Polsce zaćmienie rozpocznie się punktualnie o godzinie 19:25, kiedy Księżyc będzie się jeszcze znajdował pod horyzontem. Mniej więcej pół godziny później ujrzymy go na linii południowo-wschodniego horyzontu i dopiero od tego momentu będzie mogli obserwować zaćmienie.

Lewa strona tarczy Księżyca zacznie powoli zatapiać się w półcieniu Ziemi. Zjawisko to będzie postępowało bardzo powoli, aż do godziny 20:23, kiedy cała tarcza Księżyca zatopi się w półcieniu naszej planety. Następnie Księżyc zacznie się pogrążać w głównym cieniu Ziemi, począwszy od godziny 21:22. Jeśli planujemy obserwacje, to powinniśmy je rozpocząć najpóźniej właśnie o tej porze.

Maksymalna faza zaćmienia, której nie można przegapić, nastąpi punktualnie o godzinie 22:13. Wtedy powinniśmy spoglądać średnio wysoko między południowo-wschodnim i południowym niebem, tam też zobaczymy naszego naturalnego satelitę.

Tym razem Księżyc znajdzie się prawie w samym centrum ziemskiego cienia, a więc trzeba się spodziewać iż jego tarcza może całkowicie zniknąć nam z oczu. W pewnym momencie Księżyc zmieni swą barwę na brązowo-czerwoną. Następnie będziemy mogli zobaczyć powtórkowe zjawiska, a więc Księżyc bardzo powoli będzie się wyłaniać z ziemskiego cienia. Obserwacji nie powinniśmy przerywać przynajmniej do 23:03, kiedy zakończy się faza całkowita.

Koniec zaćmienia częściowego nastąpi o 0:02, zaś ostateczny kres zjawiska o godzinie 1:01, gdy Księżyc znajdować się będzie średnio wysoko na południowym niebie.

Zjawisko będzie widoczne wszędzie tam, gdzie panować będzie noc, czyli poza niemal całym obszarem Ameryki Północnej i Środkowej oraz północnymi i północno-wschodnimi krańcami Azji.

Zaćmienie Księżyca ma miejsce wówczas, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem, a Księżyc „wchodzi” w cień Ziemi. Mimo, że wiemy już jak obserwować to fascynujące zjawisko, pozostaje jeszcze najważniejsze, czyli pogoda.

Czy pogoda będzie nam sprzyjać?

Niestety to właśnie ona psuła niemal wszystkie ostatnie zaćmienia. Najbliższej nocy ponownie będziemy mieć z nią problemy. W większości regionów naszego kraju niebo będzie umiarkowanie zachmurzone, a to oznacza, że od czasu do czasu Księżyc będzie przysłaniany przez obłoki.

Zdecydowanie najwięcej chmur płynąć będzie nad dzielnicami zachodnimi i północno-wschodnimi. Najmniej zaś na południu kraju i na wschodnim Pomorzu. Nigdzie warunki do obserwacji nie będą wyśmienite.

Temperatura powietrza spadnie w tym czasie do około 15 stopni, a więc trzeba będzie pomyśleć o cieplejszym ubraniu. Szczegółowa prognoza pogody na czas zaćmienia jest dostępna dla każdego miejsca w Polsce w prognozie dla astronomów, do której bezpośredni link.

Komu nie uda się zobaczyć zaćmienia zawsze może spróbować kolejny raz 10 grudnia, kiedy to zaćmienie będzie nieco mniej efektowne.

Noc ze środy na czwartek, tuż po zakończeniu się zaćmienia Księżyca, będzie najjaśniejszą nocą w całym roku. Niepotrzebna będzie latarka, ponieważ pełnia Księżyca rozświetli mroki nocy.

Począwszy od pierwszego dnia astronomicznego lata każdy kolejny dzień skraca się, a noc wydłuża o kilka sekund. Noc z wtorku na środę (21/22.06) będzie najkrótszą w całym roku. Jednak już najbliższa noc będzie tą najjaśniejszą, ponieważ będziemy mieć podczas niej pełnię Księżyca. Oczywiście najjaśniejszą będzie dopiero po zakończeniu się zaćmienia.

Nasz naturalny satelita od zachodu Słońca aż po jutrzejszy wschód Słońca będzie sobie wędrować między południowo-wschodnim a południowo-zachodnim niebem, średnio nisko nad horyzontem, przez co wydawać się będzie znacznie większy niż zazwyczaj, choć to tylko złudzenie optyczne.

Rozświetlać będzie mroki nocy, sprawiając, że niebo, które w wielu regionach naszego kraju będzie przysłonięte przez chmury i usiane niezliczonymi gwiazdami, pozostanie bardzo jasne. Noc będzie trwać zaledwie 6-7 godzin, z czego głęboka ciemność tylko 2-3 godziny. Z powodu jasności nieba nie będzie można dostrzec najsłabszych gwiazd, które bardzo dobrze widoczne są wyłącznie w zimowe noce. Nawet w najciemniejszych miejscach blask Księżyca najbliższej nocy będzie zastępował latarkę.

Mieszkańcy obszarów leśnych zaobserwują nietypowe zachowania zwierząt, które z powodu zbytniej jasności będą mieć problemy z żerowaniem i zapadnięciem w sen. W lasach często objawia się to przerażającym wyciem watah wilków.

Według starego almanachu farmera czerwcowa pełnia nazywana jest Pełnią Błękitnego Księżyca, ponieważ ziemski satelita ma niebieskawy odcień.
Pełnia Księżyca nastąpi dzisiaj, dokładnie o godzinie 22:14 wieczorem, a więc podczas maksymalnej fazy zaćmienia. Kolejna noc również będzie bardzo jasna, ponieważ średnica oświetlonej księżycowej tarczy niewiele się zdąży zmniejszyć.

źr1źr2
  • 0



#7

Milosz.
  • Postów: 547
  • Tematów: 47
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Prawdopodobnie jedziemy dziś z kolegą na fajną miejscówkę poza Kraków, liczymy, że uda się sfotografować wschód zaćmionego Księżyca, to było coś, naprawdę fajny motyw na fotkę. Szkoda, że pogoda jest do bani, u mnie w Krakowie same chmury, przed chwilą się Słońce pokazało, ale i tak większość nieba w chmurach.
Pozostaje tylko trzymać kciuki za pogodę, ale raczej niema szans na bezchmurne niebo, co najwyżej na dziury w chmurach. Jak się nie uda wschodu łysego sfotografować, to przynajmniej może uda się fazę całkowitą zaćmienia.

Wszystko wyjdzie w praniu. :)

Dołączona grafika

Wschód zaćmionego łysego w Stellarium.


Użytkownik Miłosz edytował ten post 15.06.2011 - 16:26

  • 1



#8

SushieEz.
  • Postów: 125
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Widok ze Stellarium jest troszeczkę inny niż rzeczywisty. Obiekty w rzeczywistości są nieco wyżej, więc wschód będzie nieco wcześniej.

Jakby ktoś chciał sprawdzić aktualne zachmurzenie to proszę bardzo. http://sat24.com/en/pl .
  • 0

#9

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W Bydgoszczy tylko chmury. Jak mogłem mieć choćby cień nadziei, że będzie inaczej?
  • 0



#10

Draggy.
  • Postów: 47
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

U mnie, oczywiście, nie zabrakło chmur. ;) No nic, wychodzę na ogród i poczekam. Mogłem pomyśleć o lepszej miejscówce, ale i tak pewnie mało bym zobaczył.
  • 0

#11

ViRuS.
  • Postów: 158
  • Tematów: 2
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

:(
  • 0

#12

Darkroth.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam,
Udało mi się wykonać jedno zdjęcie gdy Księżyc wychodził zza gór, niestety zaraz zaszły chmury i więcej się nie udało. Zdjęcie słabej jakości z powodu sprzętu(robione cyfrówką 5 megapikseli) oraz mojego małego doświadczenia.
Dołączona grafika (godzina 22:13)

Użytkownik Darkroth edytował ten post 15.06.2011 - 22:04

  • 2

#13

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To co najlepiej mi wyszło ;]

Dołączona grafika

1. godz. 22.50 (ISO 400, f/4.5, 3 s); 2. godz. 23. 15 (ISO 100, f/4.5, 3 s)

Dołączona grafika

godz. 23.38 (ISO 100, f 5.6, 1/8 s.)
  • 0



#14

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No, jestem po obserwacji. Pogoda wyjątkowo dopisała. Aparat - trochę mniej. Udało mi się uchwycić maksymalną fazę zaćmienia ale później bateria siadła. Cóż powinnam była powiedzieć wcześniej tacie, że obserwacja zaćmienia wiąże się w moim wypadku z cykaniem setek zdjęć i 1 kreska baterii to za mało.

Tak czy inaczej - początkowo myślałam, że zaćmienie przyjdzie mi obserwować z własnego balkonu ale tata zaoferował (za co później pluł sobie w brodę - myślał chyba, że zaćmienie trwa 15 minut a nie kilka godzin), że wybierzemy się na łąķę w innej części miasta. Tam zastaliśmy coś w rodzaju miejscowego kółka astronomicznego - kilka osób z teleskopem i lornetkami. Fajnie było. Zaobserwowaliśmy 2 przeloty ISS, 3 czerwcowe bootydy (ja dostrzegłam pierwszy i zwróciłam ich uwagę na tą część nieba) całą masę świetlików, Saturna, kilka samolotów i oczywiście Zaćmienie. Początkowo Księżyc przysłonięty był zalegającymi nad wschodnim horyzontem chmurami ale szybko wzeszedł ponad ich warstwę. Po chwili znów zaczął blednąć - tym razem nie ze względu na chmury ale przez narastający cień. Przez jakiś czas jedynym sposobem jegom dostrzeżenia był mój aparat a konkretnie zdjęcia o długim czasie naświetlenia (pewnie przez to niedługo potem wysiadła bateria) - był bowiem zbyt słaby by dostrzec go gołym okiem a lornetki teź słabo sobie radziły. w tym czasie również mój telefon zrobił furorę - mam na nim całą masę aplikacji astronomicznych np. Google Sky Map co okazało się bardzo przydatne. Później Księżyc zaczął wychodzić z cienia. Bardzo efektywnie wyglądał gdy obok czarnej i czerwonej warstwy pojawił się źółtawy sierp. Jednemu chłopakowi udało się uchwycić zjawisko używając teleskopu jako przedłużenia obiektywu. Cudne zdjęcie. Niestety mój aparat juź jakiś czas wcześniej odmówił posłuszeństwa więc nie mogłam zrobić podobnie. Około godziny 23.20 znudzona marudzeniem mojego taty ("Gdybym wiedział, że to tak długo...") pojechałam do domu skąd przez okno jeszcze raz za czas spoglądałam na Księźyc przechodzący w przyspieszeniu wszystkie fazy pod nowiu do pełni. Aparat w ładowaniu. Zdjęcia powstawiam jutro po przejrzeniu o ile ich nie spaściłam np. niewłaściwą ostrością - nie mam jeszcze obiektywu dobrego do astrofotografii.
  • 1



#15

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Szczęście i pogoda dopisały. Mimo początkowych obaw, chmury porozłaziły się i wyparowały. Początkowej fazy zaćmienia półcieniowego tuz po wschodzie nie dostrzegłem, z powodu warstwy chmur na kierunku SE. Dopiero gdy blado czerwonawy Księżyc wzniósł się nieco wyżej, zobaczyłem go w lornetce 10x50 i zrobiłem serię fotek obiektywem 3,5/135mm.

Dołączona grafika

Potem przeniosłem się z kolegą do obserwatorium balkonowego, by móc śledzić i fotografować kolejne fazy zaćmienia. Najlepsze rezultaty uzyskałem, fotografując w ognisku refraktora f-600mm sprężonego z dwuosiowym mechanizmem prowadzącym. Oto kilka wybranych zdjęć z tej serii:

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dwa wybrane ujęcia z fazy maksymalnej.

Dołączona grafika
Przesilenie - pojawienie się półcienia z lewej strony tarczy Księżyca.

Dołączona grafika
Barwny woal z delikatnych chmur wokół częściowo zaćmionego Księżyca, f-135mm.

Dołączona grafika
Księżyc w półcieniu, z prawej resztki cienia (umbra).

Tyle na teraz, bo czas spać.
  • 8




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych