Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budowle megalityczne - tajemnice starożytności


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
527 odpowiedzi w tym temacie

#481

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przejrzałem temat i naszła mnie taka refleksja - zwolennicy alternatywnych teorii uważają za absurd, że po stworzeniu piramidy Cheopsa następni faraoni nie zaczęli budować większych i za nie wiarygodny uważają podany ciąg logicznych przekształceń o mastaby, piramidy schodkowej, łamanej aż do klasycznej; jaką jednak podają alternatywę? W ich wersji piramidy w Gizie zbudowano pierwsze, przed tysiącami lat albo i przed potopem, a dopiero później gdy przybyli na te ziemie Egipcjanie, zaczęli naśladować ten wzór. Było to jednak naśladownictwo dosyć dziwne - mając za wzór piramidę w kształcie ostrosłupa, przez pierwszych kilka wieków budowali naśladując ich kształt... płaskie mastaby.
  • 2



#482

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawa koncepcja.

Co w nich więc było wcześniej? Nie ostał się żaden, najmniejszy ślad, narzędzie, ornament, znak oryginalnych budowniczych?


  • 0

#483

Striker.
  • Postów: 580
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Przejrzałem temat i naszła mnie taka refleksja - zwolennicy alternatywnych teorii uważają za absurd, że po stworzeniu piramidy Cheopsa następni faraoni nie zaczęli budować większych i za nie wiarygodny uważają podany ciąg logicznych przekształceń o mastaby, piramidy schodkowej, łamanej aż do klasycznej; jaką jednak podają alternatywę? W ich wersji piramidy w Gizie zbudowano pierwsze, przed tysiącami lat albo i przed potopem, a dopiero później gdy przybyli na te ziemie Egipcjanie, zaczęli naśladować ten wzór. Było to jednak naśladownictwo dosyć dziwne - mając za wzór piramidę w kształcie ostrosłupa, przez pierwszych kilka wieków budowali naśladując ich kształt... płaskie mastaby.


Dokładnie tak. Ponieważ nie potrafili stworzyć oryginału. W tym temacie jest wiele przykładów które podważają ciąg "logicznych przekształceń".
  • -3

#484

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@up
to trochę tak, jakbyśmy utracili sztukę tworzenia samochodów. Chcąc im dorównać, budowalibyśmy same koła- bo chcemy im dorównać!
Matko, co za nonsens :P
  • 1

#485

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zainspirowany postem Zaciekawionego z góry strony postanowiłem przeczytać ten temat. Po kilku długich dniach i salwach śmiechu w końcu mi się udało.
W sumie, to chciałem przedstawić listę megalitów- z wiki i wiedzy własnej, z krótką notką i moją opinią o tym, czyli coś co ktoś tutaj powinien zrobić już dawno.
Zacznę oczywiście od najsłynniejszego, z którym było tutaj tyle "problemów" w tym wątku. Piramida Cheopsa
Dołączona grafika
wraz z niewiele mniejszą piramidą Chefrena i Mykerinosa. Niech za fakt, że została zbudowana przez Egipcjan przemawia fakt, że niewiele mniejsza i starsza jest piramida Snofru
Dołączona grafika
Jeżeli ktoś ma wątpliwości, zapraszam do moich obliczeń w temacie o piramidach- ciągle czekam na krytykę moich obliczeń dot. czasu budowy.
Skoro jesteśmy już przy Egipcie, należy też chociaż wspomnieć o potężnych świątyniach np. w Tebach
Dołączona grafika
Obeliskach, wznoszonych w jednym kawałku, jak ten Senusereta I z V dynastii
Dołączona grafika
czy ulubione przeze mnie, Abu Simbel
Dołączona grafika
Egipcjanie byli w stanie stawiac takie wielkie, monumentalne budowle. W pewnym sensie sie w tym specjalizowali. Twierdzenia o ich pochodzeniu z kosmosu nie sa powazne.

Gobekli Tepe
Dołączona grafika
Już na tym forum polemizowałem o tym miejscu. Po pierwsze- nie jest to najstarsze znane miejsce kultowe na ziemi. Najstarsze warstwy datuje się na maksymalnie 11 000 lat p.n.e.. Tymczasem w Syrii istnieją konstrukcje słupowe o około 1000 lat starsze, które prawdopodobnie są najstarszymi znanymi miejscami kultu [Tell Qaramel]. W tym samym miejscu odnaleziono też pozostałości kamiennych wież i murów. Nie wiem więc skąd twierdzenia, że ówczesny człowiek nie był w stanie zbudować Gobekli. Dodatkowo, twierdzenia, że są dużo starsze niż ceramika jest kłamstwem. w Chinach ceramika była tworzona co najmniej od 14 000 lat! Niemniej, musiało to być całkiem fajne założenie.

Newgrange
Dołączona grafika
To osobiście bardzo mnie się podoba. Jest starsze niż piramidy, powstało ok 3200 pne. Wg mnie uzyskanie kształtu koła jest dużo bardziej trudne i zagadkowe niz wyżej wspomniane. Średnica wynosi około 85 m., wysokość wynosi ok 11m. Kto i dla kogo budował tak wielki grób? Pozostaje to zagadką. Ciekawe jest to, że Newgrange jest obiektem kilku lub nawet kilkunastokrotnie przewyższającym otaczające je groby!
Żeby nie było od razu jakichś kosmoteorii- jest to efekt naturalnego rozwoju na tym terenie, przykład: starszy o kilkaset lat grobowiec w Loughcrew
Dołączona grafika

Stonehenge
Dołączona grafika
Zdecydowanie najbardziej znany megalit. Nie wiadomo o nim właściwie nic- jego powstanie szacuje się na około 3000 pne. Wiadomo, że nie zbudowali go Celtowie- najprawdopodobniej druidzi tylko używali gotowe budowle. Czy można go łączyć z budowlami z Irlandii? Wszak dzieli je tylko 100-200 lat, a tereny są blisko siebie...

Z powodu awarii klawiatury (brak polskich znakow, zrobilo mi sie w czasie pisania poastu, za co przepraszam), wieksza czesc dopisze pozniej.

Użytkownik Lechista edytował ten post 06.10.2013 - 20:21

  • 2

#486

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W zasadzie można by wymieniać dalej. Ostatnio czytałem o Kurhanach Kujawskich - to grupa kilkunastu kurhanów sypanych z ziemi z grubsza w kształcie bardzo rozciągniętego trójkąta, nieraz dochodząc do 100 metrów długości. Kopiec był obłożony po obwodzie kamieniami, przy czym niektóre osiągały ciężar 5-7 ton. Wiek jest oceniany na 6 tysięcy lat.
  • 0



#487

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

o, już działa :)

Przejdźmy więc do Grecji.
Pierwszym przykładem będą Mykeny
Dołączona grafika
Mykeny, ośrodek kultury mykeńskiej, tworzyły niezdobytą fortecę przez około 400 lat. Przełom został spowodowany prawdopodobnie przez Ludy Morza- w latach 1200-1150, kiedy to cytadela i pałac trzykrotnie były oblężane i pojawiał się w nich ogień. Po trzecim spaleniu, tym razem poważnym, ośrodek nigdy nie powrócił do świetności. Mury miały kilka metrów grubości, jak każda solidna mykeńska cytadela (przykład: Akropol w Atenach). Na zdjęciu Lwia Brama.
Poza tym, w Grecji często budowano potężne rzeczy z kamienia. Aż dziw bierze, że nikt na tym forum się sprawą nie zainteresował ;)
W VI w.p.n.e powstała wspaniała świątynia Artemidy w Efezie.
Dołączona grafika
Co w niej takiego wspaniałego? Chociażby wymiary- 130x69m i 117 kolumn. Została zaliczona do 7 cudów świata starożytnego. Dziwne jest to, że zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób układano kamienie na stertę, zamiast rozkminić w jaki sposób zbudowano dach na kolumnach w tak okazałej budowli...
Latarnia z Faros
Dołączona grafika
Kolejny przykład wspaniałej, greckiej budowli. Wysokość miała wynosić ok. 120m. Osobiście nie jestem w stanie zrozumieć, jak można było stworzyć coś tak wysokiego, o pionowych ścianach bez użycia zaprawy. Tymczasem my zastanawiamy się, co z piramidami... ludzie.

Tutaj chciałem przedstawić pytanie odnośnie tematu. Mykeny -1600pne. Artemizjon - 560pne., Faros- ok 280 pne. Właściwie do końca pozostawały to największe budowle swojego typu w starożytności. Czy ktoś pyta, czemu później budowano mniejsze? Jak widzicie, nie jest to dowód na "kosmiczne" powstawanie piramid.

Rzym.
Dołączona grafika
Chyba każdy wie, co to jest. Rzymianie byli w stanie zbudować stadion na ponad 50 000 osób (czyli tyle, ile narodowy), z możliwością napełnienia wodą, chociażby. Zbudowany ok 70-80 ne przez Flawiuszów. Dla mnie bomba.
Dołączona grafika
łuk Tytusa
oraz słynne akwedukty
Dołączona grafika


Wszystkie budowle były zbudowane z kamienia. Jak oni to robili?!

Zaciekawiony, wiadomo. Grobowce kujawskie też chciałem wymienić ;) Ale ani mnie się nie chce tyle pisać, ani Wam nie chciałoby się tyle czytać i oglądać. Chodzi tak na prawdę o jedno- budowano wielkie budowle z kamienia wszędzie, gdzie tylko było to możliwe. Nie powinniśmy się chować za kosmitami czy ukrytymi cywilizacjami. Budowaliśmy je my, ludzie (oj tam, że niewolnicy). ktoś, kto w to wątpi, uwłacza człowiekowi i jego geniuszowi. W późniejszych wiekach też budowano wielkie, wspaniałe budynki, którymi się zachwycamy. Tyle tylko, że wiemy kto je zbudował. Gdyby nie to... Prawdopodobnie istniałyby na ich temat te same teorie.
  • 6

#488

miam.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

polecam również art
http://ciekawostki24...ych-artefaktow/
kilka ciekawych faktów
  • 0

#489

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Obawiam się, że jest spojrzenie na historię zgodne z oficjalnym stanowiskiem nauki i inne.

Warte uwagi jest samodzielne myślenie a wszystkie nieprawomyślne metody są mało interesujące.

W lesie oliwskim niedaleko swoich terenów są elementy nieumieszczone na żadnych mapach, zupełnie unikalne, niewątpliwie stworzone ludzką ręką. Z drugiej strony jaki procent ludzi jest zainteresowany czymś więcej niż własnym jestestwem i zyskiem.

Jako młody człowiek lata temu znalazłem w lesie kamień młyński w miejscu gdzie dawno nie przepływały żadne cieki wodne. Zgłosiłem ze szczerym i normalnym podejściem ów znalezisko w muzeum archeologicznym (celowo piszę pewne rzeczy z małej litery). Efekt był taki,że kamień zniknął a moje spojrzenie na rzeczywistość uległo racjonalizacji.

Również kamień znaleziony przeze mnie kilka lat temu nie zrobił wrażenia, choć moim skromnym zdaniem był co najmniej dziwny a niewielu się nim zainteresowało.

Tematy w mediach obecne są bardzo rozchwytywane krótko ale bezmyślnie.Jak wiele osób rozgląda się dookoła tylko po to by wzbudzić zainteresowanie wokół tematu lub osoby.
  • 0



#490

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

skoro już piszesz, że wyjątkowo unikalne to proszę, podeślij zdjęcie. Albo chociaż jakiś namiar, na pw, chętnie się przejdę, to również niejako moje okolice :)
generalnie proszę też o nienazywanie mojego podejścia dbaniem o swoje jestestwo- wbrew Twoim i zapewne innych też opinii nie jestem sceptykiem. Ale jeżeli coś można wytłumaczyć w sposób logiczny i naukowy, to czemu mam w to nie wierzyć?
Studiowanie to KRYTYCZNE PODEJŚCIE DO ŹRÓDEŁ NAUKOWYCH I HISTORYCZNYCH. Zapewniam Cię, że nikt, kto chce być dobry w historii nie podchodzi do jakiejkolwiek pracy bezkrytycznie.
W moich dwóch postach powyżej przedstawiłem krótką listę budowli megalitycznych i wielkorozmiarowych. Podejmj dyskusję zamiast mówić o działaniu dla swojego jestestwa... To nie obraza. Właśnie po to tu piszę- żeby poczekać na kontratak :)
czekam! I pozdrawiam :)
  • 0

#491

hummin.
  • Postów: 220
  • Tematów: 11
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

bible-archeology-jerusalem-temple-mount-Klasyczny przykład miniaturyzacji wraz z rozwojem technologii kłucia miedzianym dłutem. Wpierw prymitywni jaskiniowcy wykuwają kilkuset tonowe głazy, transportują je, ustawiają, a następnie z czasem zaczynają się rozwijać i ich technologia wypierana jest przez nowocześniejszą.


  • 1

#492

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Inną budowlą, w której starsze bloki były większe i lepiej dopasowane jest twierdza Inków,  Sacsayhuaman. Do tej pory nie wiadomo ,jaka cywilizacja i w jakim czasie dopasowała te olbrzymie bloki skalne. Inkowie jedynie połozyli tą warstwę najwyższą, z małych kamieni, widoczną na drugim planie.
   1355874160_by_paddinktun_500.jpg?1355874

  • 2



#493

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W I wieku Rzymianie postawili Kolumnę Trajana złożoną z kamiennych bębnów z wykutą wewnątrz spiralną klatką schodową, na samym szczycie pojedynczy blok tworzy zwieńczenie z małym tarasem. Bok waży 54 tony i został wzniesiony na wysokość 34 metrów


  • 0



#494

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przypominają się słowa Archimedesa żyjącego w 3 w. p.n.e. który stwierdził "dajcie mi punkt oparcia a ja ziemię z posad ruszę"


  • 1



#495

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

ad hummin

 

podpis pod zdjęciem mówi wyraźnie, że jest to świątynia jerozolimska. Nie wiem, czy jest to zdjęcie, bo bardziej wskazuje to na rysunek, patrząc na zdjęcia byłego muru:

 

Hulda_gates.jpg

 

the-tour-began-in-the-western-wall-plaza

 

 

Izrael%25202014%2520%2528190%2529.JPG

Gdzie się podziały te gigantyczne kamienie z dołu i dlaczego ten fragment muru nie jest nadal zrujnowany? Przypominam, że wzgórze jest pod kontrolą muzułmanów..

 

Inna kwestia, że uważasz izraelitów za prymitywnych jaskiniowców.

 

 

@kpiarz

 

Do tej pory nie wiadomo ,jaka cywilizacja i w jakim czasie dopasowała te olbrzymie bloki skalne. Inkowie jedynie połozyli tą warstwę najwyższą, z małych kamieni, widoczną na drugim planie.

 

 

Skoro nie wiemy jaka cywilizacja i kiedy, to skąd wiadomo, że Inkowie postawili tylko najwyższą warstwę?

 

@Padael

 

A mi się przypomina to, co mówiłeś o tajemniczych formacjach w Oliwie, o których póki co nikt poza Tobą nic nie wie. :)


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych