Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budowle megalityczne - tajemnice starożytności


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
527 odpowiedzi w tym temacie

#466

Striker.
  • Postów: 580
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Canaris piszesz byle cos napksac.

Striker piszesz byle coś napisać.

Zrozum prosze ze skoro wyspy dziewicze sa dokladnie po przeciwnej stronie globu co mohendzo-daro to linia laczaca te dwa punkty moze przechodzic przez dowolny punkt na kuli ziemskiej.

Kurde to już jest jakaś wyższa geometria ... Linia prosta łącząca dwa punkty na płaszczyźnie przechodzi przez ściśle określoną ilośc punktów na owej płaszczyźnie jeśli połozenie tych punktów sie nie zmienia. Nie ma możliwości żeby linia prosta przechodzaca przez dwa ściśle okreslone nieruchome punkty przechodziła jednoczeście przez "dowolny" punkt na płaszczyćnie ...
To jakaś "alternatywna" geometria ? Gdzie tego uczą ?

Jesli tym 3cim punktem ustalimy Wielka Piramide w Gizie to linia przejdzie o 15 km on Nazca i Machu-Picchu.

Aha .. Rozumiem że tą linie trzeba jakoś pogiąć żeby dodać ten trzeci punkt ?? Dlaczego wiec akurat tak należy ją zgiąć ? I dlaczego przechodzi tylko w przybliżeniu ( ~15km ) ?? Ile jest jeszcze rzeczy, zabytków, ciekawych miejsc od których przechodzi mniej wiecej tyle samo ?
I jakie ma to znaczenie ? Czemu akurat ta linia jest wyjątkowa a ta którą mozna poprowadzić miedzy Petrą, Stonehege, Mt Rushmore, Wlk Kanionem i górą Fuji nie jest taka "wyjątkowa " ??
O czym w ogóle ma świadczyć fakt że można sobie jakąś tam linie wyznaczyć , pogiąc ją i prowadzi ona wtedy jako tako miedzy paroma ciekawymi zabytkami ?? Nie rozumiem co probujesz udowodnić tym twierdzeniem.

Wiec co chcesz abym Ci udowadnial? Wez wlacz sobie Google Earth i sam sprawdz bo pisac bz zrozumienia tematu kazdy moze tylko wtedy wartosc tego co piszesz jest zerowa.

Taka jest zasada dyskusji : ty prezentujesz teze i dowody na nią a nie każesz "sobie szukać" przeciwnikom ... Już zaczynam rozumieć czemu "alternatywnych" nie widać na specjalistycznych forach - z takim podejściem do dyskusji nie utrzymaliby sie tam nawet przez tydzień ....


Boże ja już nie mam pytań.

Skumaj ziomek, że jeśli jest kula i po przeciwnych biegunach kuli wyznaczysz punkty to linia która je łączy może być wyznaczona przez dowolny trzeci punkt na tej kuli ziemskiej.

Łopatologicznie dla jeszcze mniej mądrych - na globie masz siatkę kartograficzną - Zwrotnik to linia która łączy bieguny geograficzne. Obok zwrotnika masz takie linie które też przechodzą przez te same bieguny tylko mają odchylenia od zwrotnika a ich odległość podawana jest w stopniach.

Podobnie jest w tym przypadku i jeśli dla Ciebie to jakieś czary mary to trzeba było uważać na Geografii lub chociaż Matematyce.

edit: No coś o teorii Sfinksa też u ciebie kiepsko. Geolodzy zbadali poziom degradacji kamienia na Sfinksie i okazało się ze erupcja która miała miejsce w niszczeniu skał pochodzi nie od piasku lecz od wody - w porozumieniu z klimatologami doszli do wniosku, że Sfinks jest starszy niż 9000 lat. Oczywiście tylko Historycy i Archeolodzy się z nimi spierają ale Ci ostatni nie mają żadnych dowodów na swoje twierdzenia oprócz tego, że skoro nie wiemy nic o żadnej cywilizacji z tamtego czasu tzn że nie mogło być żadnej a skoro żadnej nie było to nie mogła wznieść Sfinksa - i włala masz teorie Archeologów.

Użytkownik Striker edytował ten post 09.06.2013 - 23:02

  • -1

#467

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Striker dyskusja tu nie ma sensu.. to jak rozmowa z moherowa babcia, ktora widzac rydzyka w maybahu temu zaprzeczy i powie ze on skromny jest.. jak canaris zapytal dlaczego nie laczyc machu pichu z koloseum to juz swiadczy wystarczajaco o nim..
  • -1

#468

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Striker, wydaje mi się że narysowałeś tą linię tak żeby ci przechodziła przez sfinksa czy tam w niewielkiej odległości. Jednak tak się nie da. No chyba że źle podałeś współrzędne w swoim google earthcie. Ja wstawiłem takie:

Machu Picchu: 13° 9'52.17"Płd. 72°32'42.09"Zach.
Sfinks: 29°58'30.16"N, 31° 8'15.57"E
mohenjo daro: 27°19'35.68"N, 68° 8'13.29"E
wyspa posągi moai: 27° 4'28.04"Płd., 109°19'20.87"Zach.

Sprawdź sobie, te punkty dokładnie leżą w podanych miejscach.

No i dalej zrobiłem tak. Dałem na miarkę. Początek postawiłem na mohenjo i pociągnąłem linię na moai. To tyle.
Potem sprawdziłem jaka jest odległość od dwóch pozostałych budowli do tej linii. Wyniki podałem.
Podaj jakie współrzędne wprowadziłeś i jak wyznaczałeś trasę. Może na oko wbijałeś pineski i dlatego coś ci nie wyszło, albo przepisałeś te współrzędne z jakiejś strony.
Jeśli wrzucisz moje dane to musi ci wyjść to samo.

Megalitów na świecie jest dość sporo. Wikipedią cie poratuje, bracie http://en.wikipedia.org/wiki/Megalith
Wyznaczaj linie.

Użytkownik Wszystko edytował ten post 09.06.2013 - 19:36

  • -1



#469

Striker.
  • Postów: 580
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wszystko jeżeli chodzi o punkty to nie sugeruj się nimi tak dokładnie ponieważ przez 10-16 tyś lat ziemia troszkę się zmieniła - jeśli sugerować się teorią dawnego równika. Sam poziom morza od tego czasu podniósł się o ok. 100 metrów, a przede wszystkim to co widzimy dzisiaj - te megality to tylko drobne fragmenty tego co odkopaliśmy czy w ogóle przetrwało do naszych czasów

Moje punkty:
Punkt A (startowy) - Wyspy Wielkanocne: 27° 7'11.43"Płd., 109°21'51.20"Zach.
Punkt B (końcowy) - Oddalony o 35km od Mohenjo-Daro (dosłownie po drugiej stronie kuli ziemskiej): 27°38'49.66"N, 68°12'3.50"E

Potem na linii masz Piramidę w Gizie: 29°58'46.18"N, 31° 8'4.01"E - 800 metrów od linii i Sfinksa 29°58'30.96"N, 31° 8'15.86"E - 100 metrów od linii.

Machu-Picchu: 13° 9'49.03"Płd., 72°32'43.99"Zach. oddalone o ok. 26 km od linii i Linie w Nazca 14°44'20.50"Płd., 75° 7'48.02"Zach. oddalone o ok. 1,7 km od linii.

Przy okazji ja się przy niczym nie upieram ale świat jest duży, a to są jedne z najbardziej znanych megalitów na świecie i leża sobie do 40 km od tej linii, a wiemy że kiedyś lubowali się w geometrii - Piramidy są odzwierciedleniem gwiazdozbiorów. Wrzuciłem to jako ciekawostkę i nie próbuje nic nikomu udowadniać.

Użytkownik Striker edytował ten post 09.06.2013 - 22:58

  • 0

#470

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Teoria dotycząca dawnego równika prezentuje się całkiem ciekawie. Te wahania kilkunastu kilometrów od linii można ławo wytłumaczyć dryfem kontynentów. Tylko z jaką prędkością i w jakim kierunku dryfowały określone lądy? To jest zabawa dla jakiś speców. Lądy potrafią podróżować do 12cm/rok. Przy 20.000 lat daje to przemieszczenie 20km.

Tą teorie można łatwo zweryfikować. Jeżeli na w/w lądach kiedyś był równik (wystarczająco długo) i po pewnym czasie Ziemia się przekręciła to powinny na tych lądach pozostać ślady (pokłady, gleba, zwierzęta ) kopalne potwierdzające istnienia równika w danym, czasie i miejscu. Skoro Sahara kiedyś była dnem oceanu to czemu te budowle nie znajdowały się na równiku?
  • 0

#471

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

jezeli dopuscic mozliwosc powstania tych budowli na 10-15 tys lat temu to wtedy na skutek ruchu plyt tektonicznych linia nie bylaby juz tak idealna..
albo tez bardziej blachy powod nie idealnosci linii - podloze, ktore wymuszaloby odejscie od linii aby na trwalszym zbudowac..

a poza tym 40 km marginesu to naprawde malo przy dlugosci tej linii..
  • 0

#472

Striker.
  • Postów: 580
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Manitoris i Robaktorianin macie absolutną rację. Zakładając, ze budowle mają po 10-15 tyś lat ziemia mogła się dośc mocno zmienić i 20 km tu czy tam to naprawdę nie dużo biorąc pod uwagę, że równik ma 40 tyś. km z małym haczykiem.

Wczoraj wieczorem postanowiłem pobawić się dalej linią i ciekawa rzecz się okazała. Bardzo dużo starożytnych budowli oddalonych jest od tej linii w odległościach do 200 km - Przypominam, że zwrotnik ma 36787 km długości.

Dla przykładu wymienię starożytne budowle, które leżą do 80 km od linii zaczynając od Egiptu i kierując się na wschód.

Wielka Piramida w Gizie i Sfinks - mniej niż 1 kilometr.
Saqqara - 15 km
Petra - 8 km
Starożytne miasto Ur - 70 km
Persopolis - 4 km
Mochendżo-Daro - 35 km
Khajurado - 20 km
Pyay - 21 km
Sukhothai - mniej niż 1 kilometr
Wyspy Wielkanocne - mniej niż 1 kilometr
Linie w Nazca - - mniej niż 1 kilometr
Machu Picchu - 25 km
Ollantaytambo - 1,7 km
Tassili Ajjer - 85 km
  • 0

#473

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To tylko pokazuje że sporo tego na świecie jest i zawsze można znaleźć wiele z nich blisko wyznaczonej linii.

Ok., sprawdziłem to co podałeś. sfinks i piramida Cheopsa są trafione dokładnie.

Oddalony o 35km od Mohenjo-Daro (dosłownie po drugiej stronie kuli ziemskiej): 27°38'49.66"N, 68°12'3.50"E
Ale dlaczego oddalony a nie dokładnie tam gdzie to jest? Po to żeby linia przechodziła przez podane punkty?

Dlaczego sfinksa i piramidę podajesz dokładnie a mohenjo już nie? Właśnie to powoduje, że twoja linia leci wyżej i dlatego przebiega w bliższych odległościach od dwóch pozostałych punktów.
Moai tez ci źle pokazuje. Na wyspie jest to porozrzucane, główne są te skierowane w stronę oceanu, jakieś 100 metrów od brzegu, ale twoja lokalizacja jest trochę dalej.
http://www.panoramio.com/photo/1559772

Aha, skoro kontynenty podróżują, to tym bardziej szukanie jakiś obiektów leżących na jednej linii jest bezpodstawne. Bo wszystkie te wymienione budowle musiałyby powstać mniej więcej w tym samym czasie, powiedzmy w okresie nie większym niż 1000 lat. A tak nie było. Czyli jeśli mammy zbudowane dwa obiekty, to zawsze da się przez nie poprowadzić linię. Potem można zbudować trzeci obiekt, tak żeby wszystkie były na jednej linii. Ale po pewnym czasie linia zacznie się wykrzywiać bo obiekty będą zmieniać swoje położenie na globie i nie da się już jej poprowadzić.
To nie pasuje.
  • -1



#474

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

(..)
Aha, skoro kontynenty podróżują, to tym bardziej szukanie jakiś obiektów leżących na jednej linii jest bezpodstawne. Bo wszystkie te wymienione budowle musiałyby powstać mniej więcej w tym samym czasie, powiedzmy w okresie nie większym niż 1000 lat. A tak nie było. (...)


a skad ta pewnosc? bo co do tych najbardziej kontrowersyjnych to nie wiadomo kiedy, kto i jak je zbudowal.. a reszta co podal teraz Striker? Persepolis, powiesz ze wiemy kiedy.. ale jest tez wiadomomym ze pozniejsze swiete miejsca budowano na ruinach starszych o ktorych nawet sami mieszkancy nic nie wiedzieli skad sie wziely, tylko zue byly tam od zawsze..

Ten spor wogole wyglada dziwnie, bo mamy najwieksze zagadki archeologiczne Ziemii polaczone wspolnym punktem, mogacym byc dawnym rownikiem i to nie moze byc przypadek, a spor ten skupia sie na tym czy LINIA JEST IDEALNA ?

Ja zaproponuje hipotezy przez ktore ta idelanosc lini straci na znaczeniu:
- juz pisalem o gruncie pod budowle, nie wszedzie sie musial nadawac..
- jakies dobra, typu obfitosc w pozywienie lub czegokolwiek - wybudowanoby troche dalej gdyby tam "na linii" mialoby to utrudniac funkcje..

moglo byc tez tak ze wcale nie chodzilo o zbudowanie w linii prostej, tylko akurat tak to sie zlozylo poniewaz (nie wierze w przypadki wiec i mam gotowy pomysl) poniewaz budowle te powstaly w czasie kiedy na Ziemi bylo zimno (jakas epoka lodowcowa), a przy rowniku wiadomo ze najcieplej, wiec tam sie skupialy cywilizacje..

Użytkownik manitoris edytował ten post 10.06.2013 - 15:24

  • 0

#475

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ten spor wogole wyglada dziwnie, bo mamy najwieksze zagadki archeologiczne Ziemii polaczone wspolnym punktem, mogacym byc dawnym rownikiem i to nie moze byc przypadek, a spor ten skupia sie na tym czy LINIA JEST IDEALNA ?


Typowy manitorysowy wpis.
Nie największe, tylko wybrane przez kogoś tam od którego striker to zgapił.
I jaki dawny równik? Gdzie jest napisane w którym miejscu przed przebiegunowaniem przebiegał równik?
Z tego wykresu przebiegunowań wynika, że od niecałego miliona lat ( jakieś 700 tys. lat)bieguny są w takim położeniu jak teraz. Czyli wszystkie budowle były tworzone w czasie tego okresu. Człowiek homo sapiens sapiens pojawił się około 50 tysięcy lat temu, może trochę więcej.
A spór słusznie się toczy o linię, ponieważ w zagadce strikera kilka megalitów i tworów na ziemi miało dać się połączyć prostą linią. Jak potem się okazało ta linia wcale taka prosta nie jest, a była prostsza kiedyś tam gdy kontynenty były inaczej ułożone.

Użytkownik Wszystko edytował ten post 10.06.2013 - 15:55

  • -2



#476

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

typowy beton - dalem kilka mozliwosci na to dlaczego nie musi byc idealnie prosta, co i tak nie szkodzi bo na takiej dlugosci te 60 km to jest nic..
naukowcy moga ci co nieco o atomach juz moze powiedziec ale historia ludzi to czarna plama!

oto jak archeolodzy ktorych wiedze bierzesz za pewniaka dzialaja:
na podstawie tego:
Dołączona grafika
zrodlo

przedstawiaja to (Homo Erectus):
Dołączona grafika
zrodlo

OTO ICH RZETELNOSC - ja na to komentarza nie potrzebuje..

Użytkownik manitoris edytował ten post 10.06.2013 - 16:22

  • 1

#477

Striker.
  • Postów: 580
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@Wszystko - Linia jest narysowana idealnie pomiędzy Wyspami Wielkanocnymi, liniami w Nazca a Gizą czego łaskawie już nie zauważasz. Mohendżo-Daro podałem ponieważ leży bardzo blisko linii i znajduje się dokładnie po drugiej stronie globu co wyspy wielkanocne ponadto wg. Archeologów Mohendżo-Daro było minimalnie 40 tysięcznym miastem więc było o wiele większe niż to co widzimy dzisiaj i punkt mógł znajdować się w innym miejscu podobnie jak na wyspach wielkanocnych.

W kwestii punktów startowych to nie masz pojęcia podobnie jak i ja, jaki punkt obrać za startowy tzn w którym miejscu wyspy wielkanocnej czy 100 metrów po lewej czy po prawe czy przy posągu tym czy tamtym ponieważ 10000 - 15000 lat temu poziom morza był o 100 metrów niżej niż jest dzisiaj i mogło tam być dużo wiecej ciekawych punktów orientacyjnych. Zresztą ja nie podaje tutaj ściśle naukowych zagadnień - pokazałem ciekawostkę, że istnieje taka linia. Podobnie jak istnieje linia pomiędzy 5 miastami założycielskimi USA a Stonehenge. To jest niezaprzeczalny fakt podobnie jak niezaprzeczalnym faktem jest, że blisko linii jaką podałem znajduje się 14 zabytkowych miejsc.

Jeśli uważasz, że to tylko zbieg okoliczności to nie ma problemu masz do tego prawo ale jeśli chcesz abyśmy potraktowali Cię poważnie to pokaż nam inną linię o długości 40 tyś kilometrów przechodzącą przez środek ziemi w 2 punktach, która połączy co najmniej 3 zabytkowe miejsca (mające co najmniej 2000 lat) odległe od tej linii do 80 km. 3 w porównaniu z 14 miejscami, które ja pokazałem to powinieneś bez problemu mi to pokazać

@manitoris dokładnie to chciałem napisać - pomiędzy 11,65 a 14,7 tyś lat p.n.e. na północy i południu było bardzo zimno bo mieliśmy do czynienia ze zlodowaceniem późnego glacjału. Oceany były niższe o 100 metrów, a lód zalegał dzisiejsze tereny północne i południowe. Ludzie budowali wzdłuż pasa ciepła.

Dam Wam przykład przemieszczania się magnetycznego bieguna północnego ziemi - uczą nas, że biegun przesuwa się o 64 km rocznie po jakimś tam ślimaku. Tymczasem od 1990 przesuwa się w linii prostej i cały czas przyśpiesza. w 2012 roku przesuwał się o 80 km a podobno przez ostatnie 6 miesięcy magnetyczny biegun północny przesunął się o 257 km.

No ale ok. Jest tak, że niektórzy tak jak Wszystko będą na siłę starali się udowodnić, że wszystko (hehe) jest zbiegiem okoliczności. Mają do tego prawo - ja nie sugeruje się argumentami które wyglądają tak, że widzi się tylko, że Mochendżo-Daro położone jest o 35 km od linii chociaż idealnie po drugiej stronie globu od wysp wielkanocnych które wraz z liniami w Nazca i Piramidą w Gizie przechodzą idealnie przez tą linie. Nie widzą też że ogromna ilość zabytków znajdują się w bezpośredniej bliskości linii i próbują ściemniać że są tysiące innych tylko po prostu mniej znanych od tych, które znowu przypadkiem przechodzą przez linię.. No skoro są tysiące to proszę bardzo znajdźcie mi inną taką linię ..

Użytkownik Striker edytował ten post 10.06.2013 - 18:26

  • 4

#478

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie zakładałem nowego tematu bo chyba nie warto, w sumie nie wiem czy to budowla megalityczna ale myślę, że tu pasuje. No i że jeszcze nikt ich nie pokazywał. Szukajka nic nie wykazała ;)
Mowa o kamiennych wieżach z Komi w Rosji, na dalekim Uralu. Zaliczone do 7 cudów Rosji, przedziwne kamienne twory, które wyglądają jak paluchy wielkiego potwora drzemiącego gdzieś pod powierzchnią Ziemi :)
Dziwne jest to, że występują tylko w tym jednym miejscu. Poniżej kilka fotek.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 2



#479

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To moze byc skutek naturalnej erozji - trzebaby jakiego speca spytac..

albo pozostalosc po pra pra dawnym Stonehenge :roll:
  • 0

#480

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To to sie nazywa nek. A dokładniej kolekcja neków. Kiedyś tam był wulkan ,tylko nietypowy bo bez głównego kanału wylewu za to z mnóstwem mniejszych .Po zastygnieciu wnetrze kanałów jest najtwartsze(bo często zawiera najczystsze składniki i najstranniej wymiesznae i wytopione. Otoczenie to mieszanka odpadów , itp. Klimat załatwił kamienna "obudowę" neków . Neki jako najtwardsze(diabaz, rózne odminy bazaltu) zostały najmniej zniszczone.
Dość popularne na całym swiecie jednak najczęściej nie rzucaja sie w oczy bo wewnątrz lasu. Identyczny mechanizm "zrobił " Góry Stołowe, Strzeliniec czy skały w okolicy Ladka Zroju. Tylko ze tam wulkan był większy to i neki potęzniejsze.
Najsłynniejszy nek na świecie to Steins Pillar z Ochoco National Forest
Dołączona grafika
  • 3




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych