Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemnicza struktura w samym centrum naszej galaktyki!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#1

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Tajemnicza struktura w samym centrum naszej galaktyki!



Dołączona grafika



Uruchomiony w 2008 roku teleskop Fermi Gamma-ray Space Telescope (Fermi GST) nie przestaje zadziwiać naukowców. Jego najnowszym odkryciem jest niezwykła struktura w samym centrum Drogi Mlecznej - informuje NASA na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Dołączona grafika



Nie znana dotąd struktura rozciąga się na większą część widocznego nieba, od gwiazdozbioru Panny po konstelację Żurawia, czyli niemal 50 tysięcy lat świetlnych. Wypływając z samego centrum Drogi Mlecznej na północ i południe, tworzy niezwykły obraz, fascynujący naukowców nie tylko swoim pięknem, ale i tajemnicą.

Co tworzy te spektakularne pęcherze? Jak i kiedy powstały? To najważniejsze pytania jakie zadają sobie teraz naukowcy.

Pierwszą osobą, która je zaobserwowała był Doug Finkbeiner, astronom z Centrum Astrofizyki Uniwersytetu Harvarda: „Zobaczyłem dwa bąble, emitujące bardzo silne promieniowanie gamma, rozpościerające się na 25 tysięcy lat świetlnych od centrum galaktyki na jej północ i południe. Natura ich powstania jest dla nas niewyjaśniona.”

Na podstawie danych zebranych przez instrument składowy teleskopu Fermi GST - Large Area Telescope (LAT), który ujawnił tę niewidzialną dotąd strukturę, można wysnuć przypuszczenia, że zarejestrowany obraz przedstawia obłok promieni gamma, powstały w wyniku potężnej eksplozji np. masywnej czarnej dziury, znajdującej się niegdyś w centrum Drogi Mlecznej.


Dołączona grafika




LAT jest niezwykle czułym urządzeniem pozwalającym na uzyskanie obrazowania promieni gamma w wysokiej rozdzielności, a należy podkreślić, że promieniowanie gamma to forma światła o najwyższej znanej energii. Naukowców dziwi fakt, że dotąd nie spostrzegli żadnych innych efektów wybuchu. Wyjątkowo precyzyjny kształt okrągłych bąbli pozwala twierdzić, że eksplozja była spontaniczna i miała ogromną siłę, ale co wybuchło i z jakich przyczyn jest dla naukowców zagadką.

Wszystko wskazuje na to, że źródło eksplozji znajdowało się dokładnie w sercu galaktyki Drogi Mlecznej, na równej z nią płaszczyźnie. Jedną z zaproponowanych hipotez jest strumień cząstek emitowanych przez czarną dziurę. W innych badanych galaktykach powtarza się zjawisko emisji strumienia takich cząstek towarzyszące zapadaniu się materii do wnętrza czarnej dziury. W centrum naszej galaktyki nie zaobserwowano tego typu strumienia, możliwe więc, że istniał on w przeszłości i doprowadził do eksplozji.


http://www.youtube.com/watch?v=sXmPxSP225Y


Wideo przedstawiające odkrycie niezwykłych bąbli.



Inne potencjalne wytłumaczenie mówi, że bąble promieni gamma mogą być pozostałością po okresie formowania się młodych gwiazd w centrum naszej galaktyki około kilka milionów lat temu.

Dotychczasowe sukcesy teleskopu Fermi GST zapowiadają, że przyszłość może przynieść astrofizykom wiele nowych, zaskakujących odkryć.

Z uśmiechem na twarzy śmiem stwierdzić iż Teleskopy zaczynają pokazywać nam to czego chcemy. Wszystko wskazuje na coraz to większe sukcesy odkryć ;) . Dziękuje za chwilkę uwagi Pozdrawiam, Alexi.

Źródło : http://odkrywcy.pl/k...,wiadomosc.html
http://www.nasa.gov/

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 10.11.2010 - 22:42

  • 9

#2 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Wyglada na to, ze to co do tej pory dla nas "nie istnialo" zaczyna byc widoczne, prawie ze" golym okiem" :rotfl:
Ile jeszcze takich zjawisk przed nami do obejrzenia? Chwila refleksji i "staje sie mozliwe to co nie bylo mozliwe". Rzeczywiscie piekne zjawisko, ale ciekawi mnie jakie skutki ze soba niesie dla nas...Ten rodzaj swiatla ja juz nie nazywe "pozytywna" energia...
Pozdrawiam
  • 0

#3

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli chodzi o bezpośredni kontakt z człowiekiem promieniowanie gamma bądź cokolwiek co zawierają te bąble nie wydaje się być przyjazny. Lecz bąble są w miarę daleko, na zdjęciu jest określone położenie naszego słonka względem bąbli. Więc raczej nic z ich strony nam nie zagraża, jak na razie :) ;)

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 10.11.2010 - 20:15

  • 0

#4 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

To nie tajemnicza struktura tylko super masywna czarna dziura. A te kolorowe bański to uchwycony rozbłysk gamma.
  • 0

#5

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawy materiał, ale rażące błędy powinno się jednak po autorach poprawić, a nie wklejać bez zastanowienia...
Za to nie ma plusa na razie ;)
  • 0

#6

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To tylko tytuł jeśli o to chodzi;P doskonale wiem że to promieniowanie gamma. Pisze przecież. Z resztą nie jest dokładnie jeszcze zbadane więc...nie ma się co stresować ;)
  • 0

#7 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

A wiecie, że prawdopodobnie w centrum każdej galaktyki spiralnej jest taka czarna dziura i jej grawitacja właściwie tworzy całą galaktykę i trzyma by sie nie rozsypała ?
  • 0

#8

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To tylko tytuł jeśli o to chodzi;P

Nie, to nie tytuł. Jak znajdziesz i poprawisz dostaniesz plusa :]

Pisze przecież.

Jest napisane.
Wiem, wredota ze mnie, bo się czepiam

A wiecie, że prawdopodobnie w centrum każdej galaktyki spiralnej jest taka czarna dziura i jej grawitacja właściwie tworzy całą galaktykę i trzyma by sie nie rozsypała ?

Tak, ale istnienie takiej czarnej dziury wynika z teoretycznego modelu galaktyki. Jakby ich nie było, to galaktyki spiralne powinny się rozlecieć, bo się za szybko kręcą. Model je przewiduje, ale czy one istnieją rzeczywiście? Tego chyba nie udowodniono jeszcze.

Użytkownik Ill edytował ten post 10.11.2010 - 20:46

  • 0

#9

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Prawdopodobnie tak, czarna dziura jest bardzo ciężką strukturą o bardzo silnym oddziaływaniu grawitacyjnym tak więc wszystko mniej więcej trzyma się kupy ;p

To tylko tytuł jeśli o to chodzi;P

Nie, to nie tytuł. Jak znajdziesz i poprawisz dostaniesz plusa :]

Pisze przecież.

Jest napisane.
Wiem, wredota ze mnie, bo się czepiam.



Powiem Ci szczerze że nie jestem nabijaczem reputacji, tak więc proszę o wskazanie mi tego co Tobie się nie podoba i będzie koniec kuku ;p
  • 0

#10

Ill.

    Nawigator

  • Postów: 1656
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tu się schował:

Do zdarzenia mogło dojść nawet milion lat świetlnych temu.

to jak powiedzieć, że coś się wydarzyło 5 kilometrów temu.

Powiem Ci szczerze że nie jestem nabijaczem reputacji

Tam zaraz nabijaczem reputacji :P Plus byłby zasłużony.

Użytkownik Ill edytował ten post 10.11.2010 - 20:52

  • 0

#11

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@up

hihi faktycznie :D - fail ;p

Powiem Ci szczerze że nie jestem nabijaczem reputacji
Tam zaraz nabijaczem reputacji :P Plus byłby zasłużony.



Skoro zasłużony wg Ciebie, to od Ciebie też zależy czy go przyznasz czy nie.;)
  • 0

#12 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Pierwsze co mi przyszło na myśl po ujrzeniu obrazków to widok pozostałości kwazara. Ale pewny nie jestem, równie dobrze może to być światło rozgrzanego gazu. :P Tylko nie pasuje mi ten kształt, wygląda jak pole magnetyczne. Co do czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej, to już jakiś czas temu udowodniono jej istnienie. (Niestety nie pamiętam dokładnie gdzie widziałem oficjalne publikacje na ten temat, na 100% była o tym mowa w którymś z odcinków serii "How the Universe Works".) Jeszcze taka ciekawostka, jej grawitacja nie jest wystarczająca, by utrzymać w ryzach całą galaktykę. Te zadanie spełnia ciemna materia. Takie dziwne, niewidzialne i teoretycznie niewykrywalne "coś" co posiada masę. Nius ciekawy, mój żywioł, plusik.

PS. W źródle powinno być nasa.gov :)

Użytkownik Androll edytował ten post 10.11.2010 - 22:23

  • 0

#13

Niecodzienny.
  • Postów: 278
  • Tematów: 9
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Może to jakiegoś rodzaju dżety? Przecież podobno w sercu naszej galaktyki jest czarna dziura, więc może to od niej to wszystko :roll:
  • 0

#14 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Galaktyki posiadające takie dżety i ogólnie aktywne czarne dziury to właśnie kwazary :)

Użytkownik Androll edytował ten post 10.11.2010 - 22:26

  • 0

#15 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Gdyby sie bardziej zaglebic w temat to ja bym zaryzykowala stwierdzenie, ze zarowno Alexi jak i Ill maja racje. Czaso-przestrzen ma przeciez dwa wymiary. Mazna wiec ja rozpatrywac zarowno jak dawno to bylo z punktu widzenia czasu ziemskiego, jak i odleglosci od nas w latach swietlnych, czy w jakichkolwiek innych miarach.Miliony lat to miliony lat, a odleglosc pokonana przez swiatlo w tym czasie to inna rzecz.
  • 3


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych