Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Starożytne" zjawisko na polskim niebie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Starożytne" zjawisko na polskim niebie

Dołączona grafika

2 meteory Perseid z oznaczonym radiantem


Już w trakcie najbliższych nocy można obserwować pierwsze meteory z roju Perseidów - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Astronom zauważa, że o aktywności roju Perseidów wspominają już starożytne kroniki dalekowschodnie. Także współcześnie jest to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Swą sławę zawdzięcza nie tylko wysokiej aktywności, ale także korzystnym warunkom, w jakich można go obserwować - jest aktywny podczas ciepłych i najczęściej pogodnych wakacyjnych nocy.

W połowie lipca Perseidy zdają się wybiegać z pogranicza gwiazdozbiorów Andromedy i Kasjopei. Wieczorem ten rejon nieba znajduje się około 25 stopni nad północno-wschodnim horyzontem.

- Im później wyjdziemy jednak na obserwacje, tym lepiej, bo z czasem warunki do obserwacji będą się poprawiać. Nad ranem radiant roju Perseidów będzie się wznosił już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteorów będą największe - radzi Olech.

Dodaje, że w tym roku w połowie lipca warunki do obserwacji są korzystne, bo nów Księżyca wypadł 11 lipca. - Warunki pogorszą się pod koniec miesiąca, bo 26 lipca wypada pełnia - ostrzega.

Według naukowca, w tym roku głównego maksimum Perseidów należy się spodziewać w nocy z 12 na 13 sierpnia.

- Tradycyjne maksimum powinno pojawić się w szerokim przedziale - od godz. 20.30, 12 sierpnia do godz. 9, 13 sierpnia. Najbardziej prawdopodobny przedział najwyższej aktywności to godziny 1.30-4, 13 sierpnia - zapowiada astronom.

Jego zdaniem, to świetna wiadomość dla obserwatorów w Polsce. - Lepsze warunki trudno sobie bowiem wymarzyć. W naszym kraju panuje wtedy noc, radiant roju jest wysoko nad horyzontem, a w obserwacjach zupełnie nie będzie przeszkadzał Księżyc, bo nów wypada 10 sierpnia. Trzeba więc tylko trzymać kciuki za pogodę, a szanse na obserwacje około 100 zjawisk na godzinę będą bardzo realne - podkreśla Olech.

źródło

Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 14.07.2010 - 18:08

  • 1



#2

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zaproszenie na XXII Obóz Astronomiczny PKiM (07.08- 21.08) Projekt Perseidy 2010 połączony z OZMA 2010 (12.08-15.08)


Pracownia Komet i Meteorów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Urzędowie zapraszają na dwutygodniową akcję Perseidy 2010. Będzie to już XXII Obóz Astronomiczny PKiM podczas którego uczestnicy będą mogli prowadzić obserwacje wizualne meteorów. Spotkanie odbędzie się w dniach 7-21 sierpnia. Jest to czas aktywności kilku strumieni meteorowych, z czego najliczniejsze i najbardziej spektakularne są Perseidy.


Miejscem obozu po raz drugi będzie Urzędów niedaleko Lublina. Miejsce zachwyca czystością nieba i spokojną atmosferą. Urzędów na mapie

Po raz pierwszy imprezą towarzyszącą obozowi będzie XIII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii w dniach 12-15 sierpnia, co pozwoli przeżyć maksimum Perseidów w najliczniejszym w historii PKiM-u gronie. OZMA daje możliwości poznania fanów różnych dziedzin astronomii, wymiany doświadczeń, zdobycia wiedzy. Przewidziane są wykłady, konkursy, wystawy i koncerty. Więcej o OZMA na stronie.

Zachęcamy zarówno początkujących, jak i doświadczonych obserwatorów do wzięcia udziału w obozie. Nowe osoby zdobędą doświadczenie i wiedzę na temat obserwacji wizualnych, foto (także z wykorzystaniem siatek dyfrakcyjnych) i radiowych pod okiem zaprawionych już w boju kolegów (i koleżanek). Będzie też czas na wykłady, indywidualne konsultacje, zwiedzanie terenów Lubelszczyzny oraz integrację. Za pomocą strony imo.net będziemy na bieżąco uzupełniać dane z obserwacji Perseidów wraz z resztą świata.
Obóz jest bezpłatny. Oczekujemy jedynie, że uczestnicy będą brać czynny udział w obserwacjach i wykładach. Zakwaterowanie jest zagwarantowane w przytulnym domku blisko pól na których odbywać się będą obserwacje. Niestety ilość miejsc noclegowych jest ograniczona. Istnieje jednak możliwość rozbicia namiotu tuż przy domku. Możliwe jest uczestniczenie tylko w części obozu.

Aby zgłosić się na obóz należy wypełnić FORMULARZ.

Zgłoszenia przyjmujemy do 20 lipca.

Ewentualne pytania prosimy kierować na adres: [email protected]

Zarząd Pracowni Komet i Meteorów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Urzędowie


Cooper mnie ubiegł z tematem więc podłączę tutaj informacje o obozie.. prawdopodobnie tam będę więc i zapraszam :)

Użytkownik dżekson edytował ten post 15.07.2010 - 11:07

  • 0



#3

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

dżekson, reprezentuj godnie vrp :P, czekamy na foty!
  • 0



#4

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szczególnie głośno o Perseidach było w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Zainteresowanie wiązało się z tym, że w grudniu 1992 r. do Słońca zbliżyła się kometa macierzysta roju 109P/Swift-Tuttle. Spowodowało to, że już od 1988 roku, oprócz starego maksimum aktywności roju, mogliśmy obserwować nowe, wyprzedzające stare maksimum o kilkanaście godzin. W latach 1988-1990 aktywność w obu maksimach wynosiła około 100 meteorów na godzinę. W latach 1991-1997 nowe maksimum, spowodowane przez młode cząstki świeżo wyrzucone z komety, było już wyraźnie wyższe od starego i notowano w nim ponad 300 zjawisk na godzinę.

Dołączona grafika


W latach 1998-1999 aktywność nowego maksimum zaczęła spadać, a od roku 2000 nie widać go już prawie wcale. Pewną odmianą był rok 2004 kiedy to oprócz starego maksimum pojawiły się dwa nowe, z aktywnością sięgającą nawet prawie 200 meteorów na godzinę. Lata 2005 i 2006 były natomiast bardzo typowe i dały w maksimum niecałe 100 zjawisk na godzinę. "Perseidy dobrze jest obserwować także w pierwszym okresie ich aktywności. Kalendarze astronomiczne podają najczęściej, że rój ten zaczyna swoją aktywność w okolicach 17 lipca" - mówi Arkadiusz Olech z CAMK. Na konferencji naukowej poświęconej meteorom i zorganizowanej przez International Meteor Organization (IMO), która odbyła się w 2000 roku w Rumunii, obserwatorzy donosili, że - według polskich danych - pierwsze Perseidy możemy obserwować już nawet około 12 lipca. Aktywność wtedy jest jednak niewielka, lecz wzrasta stopniowo wraz ze zbliżaniem się do sierpniowego maksimum. W 2005 roku Perseidy pokazały wybuch aktywności już 13 lipca, który został zaobserwowany przez kamery Polskiej Sieci Bolidowej. Kolejne lata także wskazywały na to, że przed 17 lipca z Perseidami może dziać się coś ciekawego - dodaje Olech. W połowie lipca Perseidy zdają się wybiegać z pogranicza gwiazdozbiorów Andromedy i Kasjopeji. Wieczorem ten rejon nieba znajduje się około 25 stopni nad północno-wschodnim horyzontem. Im później wyjdziemy na obserwacje, tym lepiej, bo z czasem warunki do obserwacji będą się poprawiać. Nad ranem radiant roju Perseidów będzie się wznosił już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteorów będą największe. W tym roku, w połowie lipca, warunki do obserwacji są korzystne, bo nów Księżyca wypadł 11.07. Warunki pogorszą się pod koniec miesiąca, gdyż pełnia wypanie 26 lipca.

PAP - Nauka w Polsce


Użytkownik dżekson edytował ten post 16.07.2010 - 17:37

  • 1



#5

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na chwilę obecną nie ma za bardzo co wypatrywać. Siedzę od godziny i zaobserwowałam 2, może 3 zjawiska w tym tylko jedno które mogłoby być perseidem (coś mi błysnęło w Kasjopei). Drugie nie wiem czym było ale było dość interesujące. Najpierw poleciała jakąś drobina (najwyżej 3 mag) którą uznałam za złudzenie optyczne ale która przyciągnęła mój wzrok z czego się cieszę bo ułamek sekundy później... jak nie przeleci po tym samym torze niezwykle jasny, biały meteor, może bolid? Przeleciał z południowego wschodu na północ niemal w zenicie przecinając pół nieba i zniknął. Musiał wylecieć jakoś spomiędzy łabędzia i pegaza (mam nadzieję, że dobrze przetłumaczyłam nazwy, mam dziwaczną mapkę. Cygnus i Pegasus w każdym razie). Za kilka dni znów pójdę "polować", powinno więcej latać. Oby w sierpniu pogoda dopisała. Oho, kolejny z tych samych okolic. Nie tak jasny jak poprzednik ale za to wyraźnie się spalający - zostawił dość dużą smugę dymu.

Użytkownik Ana Mert edytował ten post 16.07.2010 - 23:53

  • 2



#6

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ana Mert, dobrze przetłumaczyłaś ;)
ja obserwowałem niebo w pierwszą noc.. w godzinach od 1 dopóki niebo się nie rozjaśniło za bardzo czyli coś o 4 zakończyłem, bo radiant w tych godzinach jest dość wysoko, zobaczyłem dwa zjawiska coś koło 2mag i trochę sporadycznych w innych częściach nieba, każda noc zatem powinna przynosić coraz więcej zjawisk ;) mam nadzieję że pogoda będzie wciąż sprzyjająca.
  • 2



#7

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Tej nocy jakoś nic szczególnego nie widziałem.. Siedziałem od pierwszej do drugiej i jedynie dwa niewielkie i krótkie jak mgnienie oka mignięcia. Ale nie tracę nadziei;)
  • 0



#8

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Perseidy nazywane są również tradycyjnie "łzami św. Wawrzyńca". Jednak spoglądając na kalendarz imieniny Wawrzyńca znajdziemy już 10 sierpnia (data męczeńskiej śmierci Wawrzyńca z Rzymu), natomiast Perseidy mają maksimum w nocy z 12/13 sierpnia. Data maksimum Perseidów uległa niewielkiej zmianie na wskutek precesji ale również za przyczyną zawirowań związanych z kalendarzem (przejście z kalendarza juliańskiego na gregoriański).

Tak czy inaczej z dnia na dzień na niebie pojawia się coraz więcej meteorów z roju Perseidów. Trend ten jest wyraźnie widoczny na wykresie aktywności Perseidów generowanym na podstawie obserwacji wysyłanych do Międzynarodowego Towarzystwa Meteorowego (IMO).

Dołączona grafika


  • 0



#9

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może niedługo przestanie padać i coś w końcu zobaczę. :) Muszę przyznać że nie miałem jeszcze okazji oglądać tego cuda.
  • 0



#10

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

mylo, zapewne widziałeś i to nieraz :)
Zadaj sobie pytanie "w jakim okresie obserwowałem zawsze spadające gwiazdy i dlaczego to było w połowie sierpnia?";]
  • 0



#11

Opiart.
  • Postów: 202
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dzisiaj sobie pooglądam niebo. Pierwszy raz od 2 tygodnich nadaje się do wypatrywania "cacek". "Nie chwal dnia przed zachodem słońca" oby ta ładna pogoda dotrwała do zachodu, oby! :)
  • 0

#12

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja sobie poobserwowałam już wczoraj i przedwczoraj.

Przedwczorajsza obserwacja od 22.30 do 23.20 (wiem, za wcześnie) nie przyniosła absolutnie nic (poza tym że zmarzłam pod kocem) mimo w miarę czystego nieba (podmiejskie "light polution" i duża wilgotność a więc delikatna mgiełka skutecznie uniemożliwiały dostrzeżenie obiektów słabszych niż 2-3 mag ale przynajmniej nie było chmur zasłaniających zupełnie niebo) ale mój tata upierał się, że o 22.20 przez wychodzące na południe (?) okno zobaczył jasny (aż go z krzesła poderwało i do mnie krzyknął żebym przybiegła a gościu zazwyczaj nie panikuje), bardzo szybki (przelot około sekundy) obiekt przypominający wyglądem kometę lecący wysoko na niebie z WWN na S (przynajmniej tak mi pokazał kierunek przelotu jak chwilę później wyszliśmy na balkon). Podejrzewam meteor sporadyczny bo perseid o tej porze leciałby bardziej z ENE.

Wczoraj przygotowałam się lepiej do obserwacji. Wzięłam materac, poduszkę i kołdrę a także dres, ciepłe skarpetki i koc którym opatuliłam sobie głowę. Do tego jeszcze moje standardowe wyposażenie w postaci telefonu (internet + mapka nieba "Slideralis"), słabej latarki diodowej dającej światło podobne pod wieloma względami do światła gwiazd a więc nieodzwyczajającej oczu od ciemności a także lornetkę. Na miejsce obserwacji standardowo wybrałam wychodzący na północny wschód taras układając materac w miejscu odgrodzonym od wkurzającej latarni ulicznej dużym świerkiem tak ,że jej światło nie przeszkadzało w obserwacjach. Mogłabym pójść w głąb ogrodu gdzie byłoby nieco ciemniej i miałabym lepszy widok na południową część nieba (mniej więcej od zenitu widoczność w tamtym kierunku zasłaniał mi dom) ale wymagałoby to większych przygotowań - trawa była mokra a ja miałam zamiar pod użytą kołdrą jeszcze tej nocy spać. Umyłam się o 22 żeby do czasu obserwacji włosy zdążyły mi wyschnąć (nie miałam zamiaru zamarzać z mokrą głową a suszarki wręcz nie toleruję). Użyłam także programu Meteoracle do określenia czy w ogóle mam na co liczyć (wyszło, że przy panujących warunkach mam szansę zobaczyć 17 perseidów na godzinę oczywiście patrząc we wszystkich możliwych kierunkach świata jednocześnie xD).

Obserwację rozpoczęłam o godzinie 00.50 i już na starcie (ledwie się ułożyłam i poleżałam z 30 sekund) zobaczyłam średni perseid lecący z radiantu po skosie w dół a chwilę później dość jasny meteor sporadyczny przecinający wschodnią część nieba lecąc z kierunku ESE. Później długo nic. Było kilka przewidzeń lub bardzo słabych perseidów ale trudno określić przy tak niskiej widoczności (warunki podobne jak wczoraj, wilgotność względna wg. meteorogramu ponad 90%).
Następnie zobaczyłam dwa niezidentyfikowane mignięcia w okolicy radiantu. Nie wyglądały na meteory, raczej na błyski samolotu z tym, ze odległość czasu i przestrzeni między nimi była dużo większa niż w przypadku standardowego samolotu (błysk o jasności na oko -1 mag trwający ułamek sekundy i jakieś 3 sekundy później w odległości 1.5 średnicy księżyca w pełni od pierwszego błysku błysk kolejny). Zjawisko zaobserwowałam już kilkakrotnie nad moją miejscowością (również podczas obserwacji z 17 lipca ale chyba o tym nie wspomniałam, wówczas mignięć było około 5 w jednej lini w nieregularnych odstępach czasowych - od 3 do 10 sekund różnicy - i odległościach - od 1 do 4 średnic księżyca w pełni), pewnie jakiś popaprany samolot choć nie byłam w stanie dostrzec go przez lornetkę (a kierowałam dobrze bo udało mi się 17 lipca zaobserwować przez lornetkę błysk).
Później było kilka następnych meteorów (zarówno jasnych jak i na granicy widzialności) ale nie charakteryzowały się niczym niezwykłym (jeden mnie wkurzył przelatując nad moją głową i znikając nad dachem domu za mną przez co nie widziałam najciekawszej części - wypalenia się). Równocześnie z innym perseidem (średni, lecący "w górę") zobaczyłam kolejny interesujący obiekt. Opis was rozbawi. Kolor szaro-biały, widoczny dzięki stłumionemu światłu odbitemu, wielkość połowy księżyca na niebie, lot nieregularny, szybujący ze wschodu na zachód na wysokości jakiś (na oko) 100 metrów, kształt... loga batmana xD. Pewnie sowa (czyżby ktoś z sąsiadów dostał list z Hogwartu? xD) albo wyrośnięty gacek.
Ale wracając do meteorów. Obserwację zakończyłam o 2.20 gdy to jakieś zwierze zaczęło buszować przy zbiorniku na deszczówkę 3 metry ode mnie (nie miałam zamiaru przekonywać się na własnej skórze czy to jeż, kot, lis czy coś gorszego więc szybko zwinęłam manatki). Suma: 7 meteorów średnich/ładnych (w tym jeden sporadyczny), do tego kilkanaście zjawisk na granicy widoczności. Optymistycznie mogłabym przyjąć ,że suma summarum podczas tegonocnej, 1.5 godzinnej obserwacji zaobserwowałam 20 meteorów ale uwzględniając możliwe przewidzenia uznaję iż zaobserwowałam ich około 10-12 w tym tylko 7 nieźle widocznych co daje średnią 6-8 meteorów na godzinę z 4-5 ładnymi obserwacjami, niezły wynik.

Użytkownik Ana Mert edytował ten post 09.08.2010 - 11:53

  • 2



#13

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Witam.

Dodam coś z moich obserwacji otóż każdą bezchmurną noc spędzam na zewnątrz obserwując niebo (były dwa przypadki, że przesiedziałem po 4h by zobaczyć radiant przez 15minut bo takie były chmury) powoli to odbija się na moim zdrowiu, ale trzeba korzystać z kazdej nocy. A jest co obserwowac bo z nocy na noc mozna dostrzegać coraz więcej meteorów z roju Perseid, wiele z nich o dobrej jasności zostawiajacych piekne smugi. Średnio w każda noc spędzam około 4h na obserwacjach, najczęściej w godzinach od 00.00 do 4.00, bo jak wiemy radiant jest wysoko.

Słowem do Any Mert
Meteory z roju Perseidów, to nie jedyne zjawiska widoczne na nocnym niebie. Równolegle z Perseidami są również aktywne inne roje. Jednym z nich są delta-Aquarydy Południowe (12 lipca - 19 sierpnia), których maksimum miało miejsce 28 lipca. Zazwyczaj można zaobserwować kilka do kilkunastu meteorów z tego roju w noc maksimum, przy czym im dalej na południe obserwujemy (w sensie szerokości geograficznej) to radiant tego roju jest wyżej i widać więcej Aquarydów. Ponadto 30 lipca niewielkie maksimum aktywności miały alfa-Caprikornidy, dają one relatywnie wolne zjawiska. Aktywne są od początku lipca do połowy sierpnia. Niestety radianty obu tych rojów są położone dość blisko tzw. Antyhelionu - źródła meteorów sporadycznych "sypiących" 2-3 zjawiska w ciągu godziny. by odpocząć trochę od obserwacji Perseidów spoglądajmy tesz na inne części nieba, w jedną noc widziałem inne piękne zjawiska z tych rojow odstrzegając zaledwie parę słabych Perseidów. Czwarty aktywny równolegle z Perseidami rój to kappa-Cygnidy, są one aktywne od początku sierpnia aż do końca aktywności Perseidów (kończą się 25 sierpnia). Są to wolne meteory, wylatujące z pogranicza gwiazdozbiorów Łabędzia i Smoka (blisko głowy Smoka). W zeszłą noc dostrzegłem dwa piękne zjawiska, Swoje maksimum mają tuż po Perseidach tj. 17 sierpnia, w ostatnich latach ich aktywność nie była zbyt wysoka - kilka zjawisk na godzinę. W latach 70-tych i 80-tych XX wieku zdarzały się lata w których notowano aktywność ZHR rzędu 10-20.

Warto przeanalizowac te mapke na naszym niebie i dowiedzieć co nie co.
Co do zlotu niestety nie wybieram się do Urzędowa, ale żle też miał nie będę, ponieważ udaję sie w jedno z ciemniejszych miejsc polski czyli w moje kochane Bieszczady! Relacja będzie na pewno :D

Dołączona grafika

Aktualny ZHR dla Perseidów:
Dołączona grafika


Użytkownik dżekson edytował ten post 09.08.2010 - 12:37

  • 2



#14

Kimidori.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich!
Chciałabym odnieść się do wypowiedzi Any Mert.
Otóż, mój tata również, w dokładnie tych samych godzinach (i oczywiście tego samego dnia) co twój, widział równie ciekawe zjawisko. Z tego co opowiadał to:
- obiekt poruszał się mniej więcej z N lub WN na S (pomiędzy blokami nie umiał się za bardzo zorientować w kierunkach)
- był szybszy niż jakikolwiek satelita czy samolot, ale dużo wolniejszy niż zwykły meteor
- był niezwykle jasny, a co więcej, miał wręcz niebieski kolor
- za sobą ciągnął "ogon" z ognia/dymu (co również budzi u mnie skojarzenia z kometą)
Po jego opowieści stwierdziłam "Gratulacje, musiałeś zobaczyć pięknego bolida! " ( po czym swoją drogą musiałam mu wytłumaczyć co to ;) ).
Jakiś czas potem, przeglądnęłam internet w poszukiwaniu doniesień o tymże bolidzie, jednak byłam niezwykle zaskoczona nie znajdując nigdzie najmniejszej o nim wzmianki. A może coś pokręciłam i tata wcale nie widział żadnego meteoru? A jeśli faktycznie pokręciłam to co to wg was było? Chciałabym wiedzieć ci o tym myślicie.
Pozdrawiam.
  • 0

#15

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nadciąga długo wyczekiwana kulminacja:) Byleby tylko pogoda dopisała i rozgoniła chmury
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych