Skocz do zawartości


Zdjęcie
* * * * * 9 głosy

Nocne niebo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
143 odpowiedzi w tym temacie

#16

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zupełnie banalny od strony fotograficznej temat jakim jest przelot stacji ISS na wieczornym niebie, wymaga unieruchomienia aparatu, po uprzednim wycelowaniu go na obszar nieba, gdzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie przelatywać. Najlepsza jest do tego celu lustrzanka z szerokokątnym obiektywem. Niemal pół godziny temu poczekałem na jej przelot i opierając mojego Canona o parapet okna, wykonałem 70 sekundowa ekspozycję. Co prawda ręcznie ustawiona ostrość nieco mi uciekła ale ślad na niebie utrwalił się wyraźnie. Ponowny przelot ISS spodziewany jest za niecałą godzinę (kwadrans po godz. 23). Warto poobserwować majestatyczny przelot ISS, gdyż po wschodzącym niedługo Księżycu, będzie ona drugim co do jasności obiektem na niebie. Pogoda jest szczególnie sprzyjająca i jutrzejszego wieczora ponownie poobserwuję. Jeśli ktoś pragnie na bieżąco znać położenie stacji, wystarczy wejść na stronę w linku:

http://www.n2yo.com/?s=33442

Dołączona grafika



#17

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kolejny przelot ISS uchwyciłem o godz. 23:30 przy 68 sek. ekspozycji i przysłonie zmniejszonej do f/8. Patrząc w kierunku stacji, dostrzegłem lecący równolegle do niej znacznie słabszy obiekt, który okazał się statkiem towarowym Progress (tak wynika z danych na zalinkowanej wcześniej stronie). Widać go jako ledwo wyrażoną linię na lewo, zbieżną do trasy ISS.

Dołączona grafika



#18

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Po nieudanej próbie dokowania do ISS, statek towarowy Progress M06-M leci nieopodal stacji kosmicznej, nieznacznie ją wyprzedzając. Pół godziny temu przelot obu obiektów utrwaliłem na zdjęciu.

Dołączona grafika

W czasie wykonywania zdjęcia, ISS i statek Progress przelatywały na tle gwiazdozbiorów - Strzały i Delfina.



#19

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Gratulacje za uchwycenie Progressa i ISS :]
Też próbowałam złapać na zdjęciu tę parkę, ale niestety nie udało się :/



#20

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

+.....

Dziękuję!

Na czym polegał problem? Czyżby brak funkcji "B"?



#21

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Funkcja "B" jest, tylko jej nie użyłam :mrgreen:
Piątkowy Progress solo - co nieco rozjaśniony by można było go zauważyć :P

Dołączona grafika



#22

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Można by ten obrazek skontrastować w poziomach (np. w PS) ale i tak ślad pozostawiony przez statek Progress jest wyraźny.
Dosłownie przed kilkoma minutami oglądałem na żywo w NASA Tv moment dokowania Progressa do ISS, które przebiegło bez problemów. Powoli kończy się okres widoczności ISS nad Polską, więc na razie okazji do oglądania podobnych przelotów nie będzie. Warto by zapolować na dwa ostatnie loty wahadłowców lecz to dopiero późną jesienią i w zimie. Wtedy warunki obserwacyjne będą nieporównywalnie trudniejsze z uwagi na kapryśną pogodę oraz fakt, że Słońce będzie się chowało głęboko pod horyzont i ISS podczas przelotu szybko będzie wchodzić w cień Ziemi.



#23

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziś nad ranem miała miejsce koniunkcja (złączenie) planety Wenus z Księżycem. Księżyc właśnie "minął" Wenus na sferze niebieskiej ok. 4 stopni na południe. Ledwo zdążyłem przed nadchodzącymi z północy chmurami i zdołałem wykonać kilka ekspozycji z wolnej ręki. Najmniej poruszoną i wykadrowaną, zapodaję. :)
Szkoda, że ta pora roku nie sprzyja fotografowaniu tego rodzaju tematów.

Dołączona grafika
Dwie rozmyte plamki w górnej partii zdjęcia są refleksami od ulicznych latarni, powstałymi w optyce obiektywu.



#24

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wczorajszy wieczór był okazją do podziwiania zachodzącego "młodego Księżyca", który podobnie jak w Marcu, znowu stromo wspina się po ekliptyce.
Dołączona grafika



#25

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Popielate światło Księżyca :]



#26

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Żeby je "wydobyć' z tła, zastosowałem przysłonę f/4 i czas 0,5 sekundy. Czułość 400 ISO, f-135mm.



#27

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Znowu wschodzący Księżyc zajrzał w moje okno. Otaczał go szczelnie okazały woal, powstały w obecności bardzo delikatnej mgiełki. Przy 1/100 sekundy "twarz" Księżyca naświetliła się prawidłowo, lecz woalu ani śladu. Dopiero 25-krotne wydłużenie czasu ekspozycji (1/4sekundy) ujawniło woal w całej okazałości, za to "twarz" stała się jednolitą jasną plamą. W miarę czytelny rezultat powstał po nałożeniu na siebie dwóch różnych ekspozycji.

Dołączona grafika
Trzy obrazki wykonane obiektywem f/8-500mm przy czułości 200 ISO.



#28

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Księżyc w woalu - ciekawe. Przy odpowiednich warunkach - spróbuję uchwycić to zjawisko, jak i popielate światło Księżyca. Dzięki za wskazówki :)
Wczorajszy Łysy - ISO 100, 1/160 s, f /5,6, 250,0 mm
Dołączona grafika



#29

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Świetne tylko czemu takie rozmazane bez ostrości (podziel się ze mną fachową wiedzą czemu tak). A tak nawiasem pisząc to dziś księżyc lekko jajowaty.

#30

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W moim przypadku ostrość była kontrolowana w wizjerze, ponieważ użyłem obiektywu stało ogniskowego MTO-500. Wpływ na pogorszenie ostrości miało ciepłe powietrze, wydostające się przez uchylone okno na zewnątrz. By uzyskać maksymalnie ostre zdjęcia Księżyca, należy fotografować poza domem na otwartej przestrzeni a sprzęt fotograficzny powinien być wychłodzony do temperatury otoczenia. Woal wokół Księżyca jako zasadniczy temat zdjęcia, nie wymagał takich zabiegów.




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych