Skocz do zawartości


Zdjęcie
* * * * * 9 głosy

Nocne niebo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
143 odpowiedzi w tym temacie

#1

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chciałbym zaproponować wieczorne niebo, albo raczej nocne. Popatrzcie, mam nadzieję, że niektóre się spodobają. Wszystkie zdjęcia mojego autorstwa, wykonane przy mniejszym lub większym trudzie :P, zarejestrowane w RAWach, potem standardowy postprocessing i stackowanie. Wiem, że w porównaniu z fotografiami z for astronomicznych moje wypadają mizernie (widać przepalone i pojechane gwiazdki), ale sprzętu za paręnaście-parędziesiąt tysięcy niestety nie posiadam i pewnie nigdy nie będę ;)

1. M27 - mgławica planetarna zwana Hantlami, w nomenklaturze również znana jako Dumbell Nebula

Dołączona grafika

2. M13 - najsłynniejsza chyba gromada kulista w gwiazdozbiorze Herkulesa. Bywa słabo widoczna gołym okiem w bardzo sprzyjających warunkach, łatwa do obserwacji przez lornetkę. M13 ma około 145 lat świetlnych średnicy, jest oddalona o 25.100 lat świetlnych od Ziemi i składa się z kilkuset tysięcy gwiazd (można by powiedzieć słońc...)

Dołączona grafika

3. M101 - spora galaktyka spiralna z masywnymi ramionami, położona w Wielkiej Niedźwiedzicy

Dołączona grafika

4. M51 - znana szerzej jako Whirlpool (Wir), kolejna galaktyka spiralna, z gwiazdozbioru Psów Gończych, to klasyczny przykład kosmicznej katastrofy, zderzenia dwóch galaktyk, wciągnięcia jednego świata przez drugi, polecam odnalezienie tego obiektu zdjętego przez Hubble'a, naprawdę widać niesamowitą ekspresję tego zjawiska. U mnie niestety skromnie, nie posiadam 2-metrowego lustra... :/

Dołączona grafika

5. M8 - Mgławica Laguna z gwiazdozbioru Strzelca, trochę słabo uchwycona, niedokładnie ustawiony montaż i za krótka ekspozycja wpłynęły na przeciętną jakość tego obrazu.

Dołączona grafika

6. M57 - Ring Nebula, mgławica planetarna w Lutni, taki mały pierścionek, mnie osobiście zawsze bawił swoją niepozornością, chociaż w gruncie rzeczy to kolejna pozostałość po kosmicznej katastrofie o potężnej sile.

Dołączona grafika

7. I na koniec - mój ulubiony i najłatwiej dostępny, jakże piękny obiekt:

Dołączona grafika


Dołączona grafika



#2

defensis.
  • Postów: 356
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No wręcz piękne :) Może czas się też tym zająć? Jak to jest widzieć coś takiego na niebie? Skąd dokładnie wiesz jakie to galaktyki itp.? Zazdroszczę Tobie zajawki :)



#3

Ciekawy.
  • Postów: 28
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Fajne, napisz trochę o technice robienia takich zdjęć - rozumiem że to lustrzanka podpięta do teleskopu?

#4

Luke Skywalker.
  • Postów: 5
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zdjęcia niesamowite :) mi się bardzo podobają, chyba nie masz nic przeciwko jak sobie je zapisze i na tapetki wrzucę. ;D

#5

22z.
  • Postów: 555
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Fajne zdjecia :)
Czasem zdarza sie wejsc na forum astronomiczne i poogladac fotki robione przy profesjonalnym sprzecie. Szczegolnie wrazenia wywieraja gromady i galaktyki, tak jakby na chwile sie znalazlo w kosmosie.
Twoje zdjecia tez sa nie zle, mozna powiedziec sa na dobrej drodze do profesjonalnych.
Wiem tez, ze w rzeczywistosci wygladaja jeszcze lepiej.

Zycze dalszych i jeszcze lepszych fotografii :)

#6

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fajne, napisz trochę o technice robienia takich zdjęć - rozumiem że to lustrzanka podpięta do teleskopu?



Dzięki odwiedzającym za uznanie. Masz rację Ciekawy, lustrzanka i teleskop. Jak to się robi? W największym skrócie: Na montażu paralaktycznym z prowadzeniem wieszamy teleskop (refraktor lub Newtona, jak kto woli - ja używałem achromatu Bresser o aperturze 127mm i ogniskowej 635mm), do wyciągu teleskopu podpinamy przejściówkę (T2-EOS lub Nikon, itd) i na tym zawieszamy lustrzankę. Oczywiście wężyk spustowy jest absolutnie niezbędny do wyzwolenia migawki i 5-cio, 10-cio minutowych ekspozycji.

Oprócz dobrej optyki konieczne jest wręcz absurdalnie precyzyjne prowadzenie (rozmazane gwiazdki na moich zdjęciach to efekt niedoskonałego zorientowania na Polaris), czyli montaż paralaktyczny wysokiej jakości z prowadzeniem. Ja używałem całkiem przyzwoitego HEQ-5 SynScan, gdyż na ten element zestawu mogłem przeznaczyć maksymalnie 3,5 tyś. zł (to niedużo jak na dobry montaż z prowadzeniem). Montaż należy zorientować na wspomnianą już Gwiazdę Polarną i skalibrować go, np. metodą dryfu.

Wieszamy teleskop, szukamy interesującego obiektu, dostrajamy wszystko tak aby obiektyw podążał za naszym celem, ustawiamy ostrość (za pomocą np. maski Bahtinov'a lub 'na oko' metodą prób i błędów, zamożniejsi użyją motofocusera). Ustawienia aparatu to koniecznie niskie ISO ze względu na szumy i przepalenia na jaśniejszych gwiazdach, tryb BULB, podniesione wstępnie lustro (nic nie może drgać), koniecznie tryb RAW, który pozwoli na późniejsze stackowanie i postprocessing.

Jeśli wszystko gra i otrzymujemy całkiem przyzwoite, nieporuszone, odpowiednio długo palone ekspozycje to możemy przystąpić do sesji, np. 10x30s, 10x60s, 5x360s, itd... W domu zgrywamy nasze zdobycze na komputer, dekodujemy RAWy i za pomocą programów do obróbki stackujemy wszystkie klatki, redukujemy szumy, podciągamy kontrasty, nasycenie i wszystko co konieczne aby obiekt wyglądał jak najwierniej w porównaniu do wzoru (np Hubble'a :) )

No i tyle, w największym skrócie. Trzeba dodać, że 5-cio minutowe i dłuższe ekspozycje często wymagają guidingu, czyli specjalnego rodzaju prowadzenia za gwiazdą, którą śledzi drugi, mniejszy teleskop zawieszony przy głównym obiektywie, z podłączoną kamerką CCD i laptopem z odpowiednim oprogramowaniem guidującym (prowadzącym). Tak więc cała masa sprzętu na dworze, do tego trzeba mieć dobrą miejscówkę, z dala od miejskich świateł, które zanieczyszczają niebo, no i bez drzew zasłaniających horyzont.

I na koniec, wypadałoby znać chociażby podstawy nieba, położenie głównych gwiazdozbiorów o określonej porze roku, pozycje planet, kierunki świata (hehehe ;) ) To tyle mniej więcej, może sporo tego ale warto chociaż kiedyś spróbować.

Gorąco zachęcam do obserwacji Księżyca i planet (Jowisz z 4 swoimi największymi księżycami zapiera dech, Saturn z pierścieniami jest niesamowity, a kratery na naszym satelicie przedstawiają się równie majestatycznie), wtedy dopiero widzicie na własne oczy jaki ogromny jest nasz Wszechświat, jak mali my jesteśmy... patrzycie przecież w nieskończoność... Takie widoki skłaniają do kontemplacji i rozmyślań nad potęgą tego wszystkiego i nad naszą marnością (ok, to już osobiste wrażenia).

Jowisza z księżycami można obserwować już przez większą lornetkę na statywie, tak samo Saturna (tu statyw nieodzowny), piękną mgławicę Oriona, galaktykę w Andromedzie, no i oczywiście Księżyc! I to wciąga, chcemy zobaczyć więcej i więcej :)



#7

22z.
  • Postów: 555
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Gorąco zachęcam do obserwacji Księżyca i planet (Jowisz z 4 swoimi największymi księżycami zapiera dech, Saturn z pierścieniami jest niesamowity, a kratery na naszym satelicie przedstawiają się równie majestatycznie), wtedy dopiero widzicie na własne oczy jaki ogromny jest nasz Wszechświat, jak mali my jesteśmy... patrzycie przecież w nieskończoność... Takie widoki skłaniają do kontemplacji i rozmyślań nad potęgą tego wszystkiego i nad naszą marnością (ok, to już osobiste wrażenia).


Dokladnie. Oddalbym wszystko, zeby znalezc sie tam, gleboko w kosmosie..., echh.. Na razie musze sie cieszyc mała syntą.

A takie male pytanko do autora tematu: masz moze fotki tego saturna? Dokladnie to Interesuje mnie jakosc zdjec. Sam bym tez sie pochwalil, gdybym mial aparat, choc moglbym zamontowac stara dobra kamerke, ew. jakies modyfikacje, ale czas nie pozwala.

#8

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Witam, Saturna nie robiłem niestety na poważnie, a to co mam nie wyszło za ciekawie i nie jest raczej godne publikacji ;)
Przy obiektach tak bardzo jasnych jak Księżyc, Jowisz czy Saturn używa się już bardziej 'przyziemnych' czasów, jak części sekundy, a w przypadku tego ostatniego można też nagrywać film i potem zestackować poszczególne klatki.
Ale! Polecam zajrzeć do tego wątku, jest co prawda z 2008 ale to nawet lepiej bo wtedy Saturn był korzystniej do nas ustawiony, mianowicie było widać pierścienie a nie prostą przecinającą kulę...
http://astromaniak.p...77&hilit=saturn
Pozdrawiam!



#9

Paris.

    V.I.P.

  • Postów: 282
  • Tematów: 7
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Uwielbiam gwiazdy. Zdjęcia urzekły mnie.... są piękne. :)

#10

Tekla.
  • Postów: 46
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co Ty opowiadasz, co marudzisz!
Dla mnie te fotografie prezentują się świetnie i wcale nie wyglądają amatorsko.
Najbardziej podoba mi się M101 i M51. Jest się czym chwalić, zazdroszczę takich zdjęć.

#11

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Podziwiam Cię za umiejętność robienia tak fajnych zdjęć. To niezwykłe móc zwykłą maszyną dostrzec tak odległe zakątki Wszechświata - już nie mówiąc o własnym samopoczuciu.

Właśnie fakt, iż zdjęcia nie dorównują profesjonalnym czyni je niezwykłymi. Dla mnie takie fotografie są bardziej prawdziwe.

Dziękuję, że podzieliłeś się nimi z nami. :) I mam prośbę: jeśli posiadasz jeszcze jakieś fotki, lub planujesz - nie zwlekaj z ich wstawieniem! Jestem bardzo zainteresowana ujrzeniem choćby planet w Twoim wykonaniu.

PS. A Księżyc jest rewelacyjny!

#12

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Podziwiam Cię za umiejętność robienia tak fajnych zdjęć. To niezwykłe móc zwykłą maszyną dostrzec tak odległe zakątki Wszechświata - już nie mówiąc o własnym samopoczuciu.

Właśnie fakt, iż zdjęcia nie dorównują profesjonalnym czyni je niezwykłymi. Dla mnie takie fotografie są bardziej prawdziwe.

Dziękuję, że podzieliłeś się nimi z nami. :) I mam prośbę: jeśli posiadasz jeszcze jakieś fotki, lub planujesz - nie zwlekaj z ich wstawieniem! Jestem bardzo zainteresowana ujrzeniem choćby planet w Twoim wykonaniu.

PS. A Księżyc jest rewelacyjny!



Dawno nie zaglądałem do tego wątku, raz jeszcze dzięki za pozytywne komentarze i wsparcie. Jak na razie pozbyłem się dużego teleskopu, ale mam jeszcze mniejszą tubę, do Księżyca wystarczy :) Planety, hmmm... Trzeba poczekać na pogodę, powinienem jeszcze złapać Jowisza z księżycami zanim noc będzie coraz krótsza. Księżyc to mój faworyt i zawsze jak jest okazja to strzelam mu kilka 'legitymacyjnych' ;)
Pozdrawiam!!



#13

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niemal rok temu skorzystałem z okazji, by popracować na cudzym sprzęcie w temacie wiosennego Księżyca i przedstawiam dwa finalne obrazki, uzyskane po komputerowej obróbce avików. Teleskop z napędem - MEADE 10" f/10 + telekonwerter (X?).

Pierwsze przedstawia okolicę południowego bieguna przy linii terminatora (dnia i nocy) z wielką liczbą nagromadzonych kraterów. Niezwykle zróżnicowany krajobraz wyżynny.

Dołączona grafika

Drugie zdjęcie - znacząco odmienne pod względem topograficznym - ukazuje równinę "Morza Spokoju", gdzie kółeczkiem oznaczyłem dokładną lokalizację "Bazy Spokoju" - miejsca gdzie w 1969r wylądował LM "Orzeł", pilotowany przez N. Armstronga i B. Aldrina.

Dołączona grafika



#14

Darken.
  • Postów: 261
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zdjęcia piękne, szkoda że ja nie mam warunków by się w taki coś pobawić.

#15

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszystkie zdjęcia są po prostu genialne... aż szczęka opada.

Większość tych obiektów widziałem przez teleskop, no ale zdjęcia to zupełnie co innego ;) Te kolory... Fantastyczna sprawa, już nie mogę się doczekać wiosny i nieco cieplejszej pogody.

Dager - również niesamowite zdjęcia, a to z miejscem ladowania Apollo - mistrzostwo :)




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych