Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Bez Biblii wszyscy bylibyśmy lepsi"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#16

RainbowBeing.
  • Postów: 66
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bez Biblii bylibyśmy lepsi? Pytanie tylko, bez której? Bez tej okrojonej przez KK Ltd. zapewne bylibyśmy lepsi i nie tak zawzięcie podzieleni

Użytkownik RainbowBeing edytował ten post 31.10.2009 - 16:57

  • 0

#17

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zgadzam się z Judasem, jak w sumie zawsze - bez wszystkich religii byłoby najlepiej

A nie napisałem gdzieś, że brak religii niewiele by zmienił? Religia jest "wypierdkiem" ludzkiej natury. Przez tą naturę tworzymy podziały. Jak każde zwierzęta stadne.
  • 0

#18

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A nie napisałem gdzieś, że brak religii niewiele by zmienił? Religia jest "wypierdkiem" ludzkiej natury.

Jeśli miałbyś kiedyś ochotę zapoznać się z tematem "Religia kultur pierwotnych" wiedziałbyś że jest to nieodłączna część naszej cywilizacji istniejąca jeszcze w jaskiniach. Bogowie istnieli we wspólnotach plemiennych na długo przed Biblią i jakoś nikomu to nie przeszkadzało (oczywiście oprócz twórcom globalizacji jaskiniowej) Każdy człek szalony od czasów stworzenia w coś wierzy....choćby w forum paranormalne. Jeśli wierzysz w to forum to niestety musisz się trzymać regulaminu tak jak inni 10-ciu przykazań. Nie wiem jaki jest cel wmawiać ludziom wierzącym "na siłę" aby przestali wierzyć. Czy ktoś zdaje sobie sprawę ile osób może unieszczęśliwić ?
  • 1



#19

EpicFail.
  • Postów: 208
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

cechy przypisywane religii w tym temacie to tylko zabijanie, ciemnota, podziały, wojny, ogłupianie. tylko tatik wspomniał o tym, że niejednokrotnie ona dawała ludziom siłę, motywację i wolę walki. udawanie, że istnienie religii nie ma pozytywnych stron to ślepa uliczka.
  • 1

#20

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jeśli miałbyś kiedyś ochotę zapoznać się z tematem "Religia kultur pierwotnych" wiedziałbyś że jest to nieodłączna część naszej cywilizacji istniejąca jeszcze w jaskiniach

A czy ja przypadkiem dokładnie tego nie napisałem w tym, co zacytowałeś...? Religia była i będzie dopóki ludzie nie potrafią wytłumaczyć jakichś zjawisk i/lub potrzebują kogoś, kto się nimi zaopiekuje (w ich mniemaniu) i nie pozwoli, żeby zniszczyło ich to, czego kontrolować nie potrafimy. Nie widzę możliwości by religia całkiem przestała istnieć, zmienia się tylko wierzenia. Szkoda, że nie widzę tez w jaki sposób religia może "zbawić" ludzkość, uczynić nas lepszymi jako gatunek. Żeby tego dokonać trzeba by wyprać ludziom mózgi żeby zmniejszyć różnice w poglądach do rzeczy jak najbardziej trywialnych, czy to przez religię czy inne formy indoktrynacji.

wierzysz w to forum

Ke? W jaki sposób mam "wierzyć w forum"? Mogę wierzyć, że forum rozrośnie się do rozmiarów globalnych i zacznie zrzeszać ludzi z całego świata, tak wierzących jak i sceptyków, ale to raczej wiara w osoby u władzy. I nie wierzę w to :3 Natomiast trzymanie się regulaminu forum nakazuje nie wiara tylko zwykła przyzwoitość.

niejednokrotnie ona [religia] dawała ludziom siłę, motywację i wolę walki

I niejednokrotnie jest to bardzo pozytywne. Wiara pozwala przetrzymać największe życiowe tragedie lub wysadzić się na zaludnionym placu.
Nie mam zamiaru negować pozytywnych stron religii, bo wierze w nie i, jak już gdzieś pisałem, zazdroszczę wierzącym.
  • 0

#21

Lis.

    jeden, jedyny i prawdziwy

  • Postów: 638
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Bez Biblii bylibyśmy lepsi? Pytanie tylko, bez której? Bez tej okrojonej przez KK Ltd. zapewne bylibyśmy lepsi i nie tak zawzięcie podzieleni

Jak czytałem, to się zdziwiłem O_O. Wersja KK nie jest okrojona, wręcz odwrotnie. Dodano do niej kilka ksiąg. Gościu, nie ma znaczenia jakiej biblii. Prawda jest taka, że i w tej i w tej było zabijanie, modlitwa, apokalipsa, Jezus, apostołowie, Adam & Ewa itp. Katolicka biblia różni się tylko tym, że zamiast siedmiu tysięcy imienia Boga (Jehowa, Jahwe) zostało 5 Jahwe i "Pan", "Bóg". Kościół, żeby ochronić swój tyłek inaczej interpretował hebrajskie słowa, np. nefesz (gr. psyche) - dusza (wg. kościoła = osoba). Wersja KK nie prowadzi do zgorszenia, ale do zmieszania.
  • 0



#22

Quidam.
  • Postów: 515
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

EpicFail, wypraszam sobie! A mój post na pierwszej stronie tematu? Ja nic dobrego o religii nie powiedziałem? No dalej, niech mnie ktoś pochwali... ;-)

Religia sprawdzała się do pewnego momentu, do czasu gdy ludzie byli skazani na poznawanie świata "na wiarę". Ale dziś już tak nie jest, mamy szanse nie tyle wszystko zmienić, co ewoluować. Dorosnąć, w pewnym sensie, duchowo.
Nie mówie tu o odrzuceniu religii całkowicie, nie każe palić kościołów i gwałcić zakonnic, proszę o rozdział. Rozdział religii i świata. Wszystko co daje nadzieje, pomaga ludziom radzić sobie z sobą i światem ich otaczającym, wszystko co z definicji zakłada, że trzeba być dobrym, jest ważne. Mimo całej hipokryzji i populizmu jaki wnieśliśmy do tematu religii, mówi ona o tych aspektach człowieka, jakich nie wyciągniemy z ludzi nawet inżynierią genetyczna.
Mimo wszystko, musimy ją oddzielić. Nie wolno nam monopolizować tego rynku jednym produktem, nie możemy indoktrynować wszystkich w imie boga, nie wolno nam sprawić by "opium" zmieniło się w arszenik. Nie można pozwolić by idea, która daje wytchnienie, masom zniewoliła je dla jednostek.

Mam nadzieje, że nikogo nie uraziłem moimi poglądami i, że zostanę dobrze zrozumiany.


Religia w założeniu nie jest zła, ale w założeniu to komunizm miał być stanem idealnym... Po prostu ludzie wszystko umieją schrzanić gdy nie ma alternatywnych pól do działania.
  • 0

#23 Gość_Agent_Tomek

Gość_Agent_Tomek.
  • Tematów: 0

Napisano

Faktem jest, że dopóki Biblia nie zaczęła górować nad naszym kontynentem to życie człowieka nic nie znaczyło. W Cesarstwie Rzymskim kto był na szczytach miał też przeciwników i musiał się zawsze oglądać za siebie. Tak samo było w Cesarstwie Chińskim i w Japonii i w prekolumbijskiej Ameryce. W czasach "biblijnych" nadal był ogrom nadużyć władzy i okrucieństw ale to właśnie od tamtej pory zaczęto nadawać jakąkolwiek tożsamość godności ludzkiej. Trochę odstawało to w świecie prawosławnym ale i tak w miarę trzymało poziom. W Judaiźmie byli i są nadal podludzie czyli wszyscy nieżydzi, z których trzeba wyssać ile i tak się wyrobili jak na dzikusów pustynnych tak jak my z dzikusów leśnych I nie mieli łatwo. Wpływ Biblii na dzieje świata są wręcz nie do ocenienia. Już nie wspomnę, że ludy spod Biblii zdominowały cały świat.
  • 1

#24

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Odnosisz się do mas, ludzi, społeczeństw, ogółu na jaką cholerę ? Wyjrzyjmy przez okno, do biblii odnosi się tylko ksiądz z ambony, oświecony katecheta, zakompleksiony kreacjonista albo moher, wielbiący Jezusa za samą racje bytu. Biblia jest przetwarzana w ogłupiającą papkę łatwo przyswajaną przez ludzi, ale nie jest maszyną na skalę światową. Jest tylko stertą kartek, w której słowach ludzie wierzący odnajdują pokrzepienie, do których to słów odsyłają ich inni wierzący. Biblia nie jest zła, biblia jest niczym...


Czyżby przedawkowanie House'a? Biblia jest niczym? Odważne stwierdzenie. Obecnie, faktycznie, ma ona mniejszą siłę rażenia, ale nie można tego powiedzieć w stosunku do wieków wcześniejszych, gdy życie toczyło się wokół wiary i średniowiecznych epidemii. Bóg jest produktem, a każdy produkt działa na popkulturę i globalną świadomość.

Użytkownik Don Corleone edytował ten post 01.11.2009 - 21:06

  • 0



#25

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Według mnie jest to trochę niewłaściwie postawione pytanie.
Religia była niegdyś objawieniem najwyższych prawd i bezwątpienia odegrała znaczącą rolę w dziejach, była wyznacznikiem zasad moralnych i źródłem nadziei.
Dzisiaj religia powoli zanika i przewodnictwo przejmuje nauka która odpowiada na większość pytań, ale niestety nie na wszystkie np. większa wiedza zmniejsza emocje u obserwatora który ją posiada, rozeznanie zjawiska zmniejsza intensywność skrajnych emocji, co kształtuje ludzi bardziej na cywilizacje robotów niż ludzi.

Kto wie czy w przyszłości nie powstanie jakąś inna forma objawionej parady obalająca całą dotychczasową naukę która opierająca się na doświadczeniach i obserwacjach, a przypominam że nauka do tej pory nie potrafi wyjaśnić czym tak naprawdę jest świadomość, a w końcu to ona leży u podstawy istnienia i możliwości obserwowania świata.

Dla jednych religia nie jest do niczego potrzebna, ale bez wątpienia wielu ludziom znacznie ułatwia życie.
Jest to jedno z tych pytań na które nie ma obiektywnej odpowiedzi, ja nie wieże w aniołki bo po prostu nie mam podstaw i takiej potrzeby, ale to nie znaczy że inni muszą podzielać moje poglądy.

Zależy też co rozumiemy prze słowo "lepsi". Lepsi dla wszystkich ludzi nawzajem tzn. zero wojen i cierpienia od strony drugiego człowieka? Jeśli tak to wtedy czeka nas przeludnienie i śmierć ekosystemu przez działanie ludzi.
Dobro zależy kogo mamy na myśli…

Użytkownik Ladd88 edytował ten post 02.11.2009 - 15:10

  • 0

#26

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzisiaj religia powoli zanika i przewodnictwo przejmuje nauka która odpowiada na większość pytań

Ależ tak już mówili na początku XVIII wieku. Podczas W. Rewolucji Francuskiej nawet zaczęto tworzyć Świątynie Rozumu.
  • 0



#27

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kocham jak do głosu dochodzę tępe neokidsy, którym rodzice wtłoczyli do głowy że ateizm jest zły... Czy tylko mi się tak wydaję, czy wszystkie ateistyczne wypowiedzi zostały na minusie ? Przy czym Epic Fail dostał z 4 plusy za post "Aha, mój błąd wybacz"... Apeluję po raz kolejny, nie umiesz korzystać z opcji dodaj punkt/odejmij punkt to wypierdaczaj...

Ależ tak już mówili na początku XVIII wieku. Podczas W. Rewolucji Francuskiej nawet zaczęto tworzyć Świątynie Rozumu.

Zwróć uwagę, że dzisiaj młode pokolenia ma religię w zupełnie dużym poważaniu. A z tej masy co mądrzejsi, zostaną ateistami reszta wciąż będzie kaleczyła katolicyzm i minusowała ateistów na forum. Czasy się zmieniły i poglądy się zmieniają, dzisiaj wielu ludzi idzie na skróty wypierając po prostu lenistwo. Tym samym wielu ludzi też dostrzega w religii to co ich uderza i postanawia z niej zrezygnować, no i są jeszcze nasi wiecznie minusowani ateiści, którzy po prostu wyrzekli się tej wiary. Jestem zdania, iż to tylko kwestia kilku następnych pokoleń aż katolicyzm dojdzie ku swemu apogeum, a jak upadnie chrystusowy fanclub to sprawa potoczy się sama dalej.

Czyżby przedawkowanie House'a? Biblia jest niczym? Odważne stwierdzenie. Obecnie, faktycznie, ma ona mniejszą siłę rażenia, ale nie można tego powiedzieć w stosunku do wieków wcześniejszych, gdy życie toczyło się wokół wiary i średniowiecznych epidemii. Bóg jest produktem, a każdy produkt działa na popkulturę i globalną świadomość.

Owszem zgadzam się, ale lata wcześniejszego "marketingu", upadają przy dzisiejszej różowo-czarnej religii, gdzie katolikami jest mała cząstka wywodząca się z rodzin głęboko religijnych, a reszta ma na to spływ. Bo przecież "Po co iść do kościoła, w galerii są te nowe buty może znajdę sponsora na nie..."

No dalej, rzućcie minusem :P
  • 0



#28

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Religia nie zanika nigdy, tylko wierzenia się zmieniają. Może się zmniejszyć liczba ludzi wierzących w nadnaturalne zjawiska, ale nigdy tacy ludzie nie znikną na dobre.
  • 0

#29

Bierdol.
  • Postów: 385
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Judas, raczej odwrotnie. Wierzenia jako takie nie zanikną nigdy, taka jest po prostu ludzka konstrukcja. Czego nie rozumie to nadrobi wyobraźnią (chociażby, bo fenomen jest dużo szerszy.). Natomiast religie, unormowane, skodyfikowane czyli krótko mówiąc, wierzenia "wzięte za twarz" tworzą się (z poprzednich), ewoluują, zamierają itp.
Myślę, że to właśnie miałeś na myśli a jedynie pośpiech zamieszał ;)
Ach, chyba, że słowa "religia" użyłeś hasłowo, mając na uwadze pewien układ gdzie są równi i równiejsi a nie listę aktualnie występujących ok. 200 religii.

Użytkownik Bierdol edytował ten post 02.11.2009 - 15:52

  • 0

#30

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie wiem, czy chodzi o liczbę występującą teraz czy w przeszłości, ale różne źródła podają, że mamy na świecie od 4 000 do 40 000 religii (w zależności jakie przyjmiemy kryteria) - ale to tak na boku. Nikt chyba jeszcze tutaj nie poruszył kwestii wpływu Biblii i innych świętych ksiąg na ich wyznawców i zinstytucjonalizowane religie w ogóle, a jestem skłonny stwierdzić, że Stary Testament (przed dzisiejszą epoką kulturowej sielanki) był w średniowieczu brany dość serio. I tu pojawia się agresja na tle wyznaniowym. Kościół katolicki dopiero od niedawna jest skłonny do dialogu międzyreligijnego. To tylko nasze szczęście, że nie żyjemy w czasach inkwizycji, krucjat i ogromnej władzy Watykanu, kiedy zapewne skończylibyśmy z mosiężnym szpikulcem w tyłku.

Czy tylko mi się tak wydaję, czy wszystkie ateistyczne wypowiedzi zostały na minusie ? Przy czym Epic Fail dostał z 4 plusy za post "Aha, mój błąd wybacz"... Apeluję po raz kolejny, nie umiesz korzystać z opcji dodaj punkt/odejmij punkt to wypierdaczaj...


Nigdy nie narzekałem na swoją reputację, ale gdy coś się z nią dzieje nie tak, to przeważnie szukam wpierw przyczyn u siebie.
  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych