Skocz do zawartości


Kosmiczna kolonia dla ponad 20 tys. mieszkańców!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#31

Gregor_.
  • Postów: 39
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

E tam, nie az tak odmienne. Ja tez jestem zwolennikiem szeroko pojetego podboju kosmosu. Po prostu nie jestem do niektorych spraw tak optymistycznie nastawiony. Moze to zyciowe doswiadczenie, a moze przejaw mojego malkontenctwa :).

Program kosmiczny jest drogi, ludzie w zyciu codziennym maja inne priorytety, szybko sie nudza, a ich wielka fascynacja kosmosem w 99% wystarczy im do wysluchania 10 sekundowej informacji o starcie promu kosmicznego w glownym wydaniu wiadomosci, gdzies pomiedzy informacja o tym, ze najstarszy czlowiek obchodzi 109 urodziny, a wynikami ostatniej kolejki ligi pilki noznej. Ten 1% pozostalych musi, jesli tylko chce cos osiagnac w podboju kosmosu, brac pod uwage ta wiekszosc. Niezaleznie od tego, co o niej sadzi. Dlatego program kosmiczny powinien byc konstruowany w oparciu o realne cele i realne zalozenia. Jesli zbudujesz program w oparciu o silniki jadrowe i wyprawe na Marsa to wydasz mnostwo pieniedzy budzetowych, a nastepnie wyslesz kilka misji (jesli uda sie do tego poziomu doprowadzic program) po czym z powodu wciaz rosnacych kosztow (a moze i jakiejs katastrofy, w ktorej zgina ludzie), caly program przejdzie do historii. I nic z tego nie bedziesz mial. Ludzi interesuja wyzwania i wyprawy o ile to ich nic (lub niewiele) kosztuje.

W chwili obecnej NASA tak jak wszystkie instytucje rzadowe jest w kryzysie finansowym. Promy kosmiczne odchodza ze sluzby w przyszlym roku, a CEV ma byc uzyteczny nie wczesniej jak za 5 lat. Po raz pierwszy od dlugiego czasu NASA (najwieksza agencja kosmiczna) nie bedzie w stanie samodzielnie wyslac czlowieka na orbite! W tych warunkach snucie planow podboju Ukladu Slonecznego przez statki z napedem jadrowym, oraz systemu superbezpiecznego dostarczania paliwa na orbite, jest ladnym obrazkiem, ale nie realnym.

Niestety musimy zyc w takim niedoskonalym swiecie (z tymi dziecmi, ktore umieraja z glodu w Afryce, no i z rozpadajacym sie budzetem NASA). Wiec nalezy tak ksztaltowac plany, aby pozostawaly realne i mozna bylo z nich jak najwiecej wycisnac. Stad ja opowiadam sie za spokojnym rozwijaniem technologii, ktore pozwola nam na powrot, skolonizowanie i tworcze wykorzystanie Ksiezyca. Do tego nie potrzebujesz tak zaawansowanych (drogich) technologii, jak do wyprawy na Marsa. To powinien byc priorytet. A jak przy okazji uda sie stworzyc odpowiednie statki, ktore doleca (i wroca) do Marsa , to bardzo dobrze.

Argument z turysta jest trafiony. Tylko ja interpretuje go inaczej. Jesli mieszkam w Kozich Dolkach i utrzymuje sie dajmy na to z renty to realnym dla mnie jest wybranie sie na wycieczke do najblizszego miasta wojewodzkiego celem zalatwienia potrzebnych spraw. Nie stac mnie na wycieczke do Paryza i zrobienie kilku ladnych fotek. Choc lubie od czasu do czasu wydac kilka zlotych i kupic gazete o dalekich podrozach. Realia :)
  • 0

#32 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

18:45, 26.04.2011 /RIA Novosti

Chińczycy chcą zamieszkać na orbicie

CHINY MAJĄ DO 2020 ROKU ZBUDOWAĆ STACJĘ KOSMICZNĄ

Przedstawiciele chińskiego przemysłu kosmicznego oficjalnie potwierdzili plany budowy stacji kosmicznej. Oficjalny termin zakończenia budowy to 2020 rok. Ma być mniejsza od istniejącej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i Mira.


Chińska Agencja ds. Załogowych Lotów Kosmicznych ujawniła uproszczony plan stacji. To pierwsze oficjalne potwierdzenie kolejnego ambitnego etapu w chińskim programie kosmicznym. Do tej pory udało się Chinom wystrzelić na orbitę człowieka. Państwo Środka pozostaje jednak w dziedzinie eksploracji kosmosu w tyle za USA, Rosją i Europą.

Bezimienny twór

Chińska stacja ma mieć masę 60 ton i składać się z trzech modułów, jednego mieszkalnego i dwóch badawczych. - To będzie raczej mały obiekt, porównując go do ISS, która ma masę 419 ton i Mira o masie 137 ton - powiedział Pan Zhihao, wydawca chińskiej gazety "Space International". - Ale to będzie trzecia modułowa stacja kosmiczna, która wymaga bardzo złożonej technologii - dodał Zhihao.

Na potrzeby stacji ma zostać także opracowany nowy pojazd zaopatrzeniowy o masie około 13 ton. To pierwsze oficjalne potwierdzenie planów budowy chińskiego kosmicznego transportowca.

Zarówno stacja i transportowiec nie mają nadanych nazw. Władze zapowiedziały rozpisanie ogólnonarodowego konkursu, który ma je wyłonić.

Pierwszy etapem w programie budowy stacji mają być próby połączenia dwóch statków kosmicznych na orbicie. Jeszcze w 2011 roku Chiny chcą wystrzelić dwa pojazdy, które mają dokonać próby automatycznego połączenia.

mk/tr

Źródło: www.tvn24.pl


Użytkownik Sentinel edytował ten post 26.04.2011 - 19:56

  • 0

#33

Pędnik NieŁągiewki.
  • Postów: 125
  • Tematów: 1
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Gregor: "W energie mechaniczna to raczej nie - sruba okretowa rakiety nie napedzisz ." - od niedawna i owszem, czymś podobnym, choć nie do końca...
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych