Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kościół ostrzega przed wróżkami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#1

vassco.
  • Postów: 31
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kościół ostrzega przed wróżkami

Szczecińska kuria wydała list, w którym ostrzega przed korzystaniem z usług wróżek i uczestnictwem w ezoterycznych imprezach. Organizatorzy targów "Sydonia" są zaskoczeni

List czytali księża z ambon w zachodniopomorskich kościołach w minioną niedzielę. Komunikat nawiązuje wprost do zapowiadanych na najbliższy weekend Targów Medycyny Naturalnej "Sydonia". Od dziesięciu lat w Szczecinie organizuje je prywatna firma Raj z Mazowsza. Na stoiskach w hali sportowej przy ul. Narutowicza urzędują wróżki, sprzedawane są zioła, "kamienie szczęścia", kadzidełka, prezentują się szkoły medytacji, szamanki, chiromanci, numerolodzy czy jasnowidze. Co roku odwiedzają je tłumy szczecinian.

Targi "Sydonia" co roku odwiedzają tłumy szczecinian. Na zdjęciu impreza z 2006 r.
Fot. Dariusz GORAJSKI/ AG

"Udział w tego typu spotkaniach, a szczególnie korzystanie z horoskopów, usług wróżek, bioenergoterapeutów, tzw. uzdrowicieli, wywoływanie duchów i nabywanie rzekomo magicznych przedmiotów jest sprzeczne z wiarą katolicką i stanowi grzech przeciwko pierwszemu przykazaniu: nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Gdy chrześcijanin uprawia tego typu praktyki, wystawia siebie na niebezpieczeństwo działania złego ducha, którego celem jest zerwanie więzi z Bogiem" - czytamy tymczasem w kościelnym komunikacie.

- Nie twierdzimy, że grzechem jest samo uczestnictwo w tego typu imprezie, ale mówimy "uwaga" - wyjaśnia ks. dr Sławomir Zyga z wydziału duszpasterskiego szczecińskiej kurii. - Targi są tylko dla nas pretekstem, by przypomnieć, że jeśli ktoś np. wywołuje duchy, to jest to sprzeczne z pierwszym przykazaniem, jest więc grzechem. Ale i uczestniczenie w samej imprezie może być pokusą do spróbowania tego typu praktyk.

Podkreśla, że komunikat powstał dlatego, że "księża i wierni pytali, dlaczego Kościół w tej sprawie nie zabiera głosu".

Organizator "Sydonii" na kościelny komunikat zareagował nerwowo. Najpierw nie przebierając w słowach powiedział, co myśli o księżach i Kościele, potem tłumaczył:

- Ja jestem głęboko wierzący, ale wierzę w Boga, nie w księży - mówi Bogumił Skulski, menedżer firmy Raj. - Jestem bioenergoterapeutą i pomagam ludziom. To, co mówi Kościół w tym komunikacie, nie ma dla mnie w ogóle znaczenia. Niech księża siebie pilnują.

Zadzwoniliśmy do dwóch szczecińskich wróżek. Nie chciały rozmawiać na ten temat.

Targi "Sydonia" odbędą się w hali, którą prowadzi Miejski Ośrodek Sportu Rekreacji i Rehabilitacji. Podobną imprezę organizują w listopadzie Międzynarodowe Targi Szczecińskie - to także miejska spółka, a dobre stosunki prezydenta Szczecina z Kościołem nie są tajemnicą.

Dyrekcja MOSRiR podkreśla, że "Sydonia" to impreza komercyjna jak każda inna. - My tylko wynajmujemy halę - mówi zastępca dyrektora Waldemar Gill. - Gdyby impreza była niezgodna z prawem, na pewno by się nie odbyła. Ludzie przychodzą na nią dobrowolnie i nie mieliśmy dotąd żadnych skarg.

Podobną imprezę organizują w listopadzie Międzynarodowe Targi Szczecińskie - miejska spółka. Przedstawiciele MTS podkreślają, że "cieszy się dużym powodzeniem". Szczeciński magistrat nie zamierza interweniować po oświadczeniu kurii. "MTS organizuje rocznie kilkadziesiąt wydarzeń o różnym charakterze - wystawienniczym, gospodarczym, kulturalnym. Prezydent miasta nie ingeruje w to, jakie imprezy organizuje spółka" - wyjaśnia nam Piotr Landowski z biura prasowego Urzędu Miasta.

Źródło: http://miasta.gazeta...d_wrozkami.html

Użytkownik eru75 edytował ten post 15.03.2009 - 16:37
Hotlinkowanie

  • 0

#2

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak czy inaczej, Kościół ma rację: od tych wszystkich wróżb i zaklęć mających poprawiać życie może się nasr*ć w głowie. Dodajmy do tego, że każdy taki czarodziej "for living" to szarlatan na potęgę.
  • 0



#3

lunatyk.
  • Postów: 214
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mr. Mojo Risin' hehe odtrazu Makbet mi sie przypomina i jego wróżba która obudziła w nim ambicje do bycia królem:D, być może wróżki i podobnie na nas zadziałają..
  • 0

#4

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kościół coraz bardziej się zagmatwał... traci grunt pod nogami :/
Miał w swoich szeregach światłych ludzi z otwartymi umysłami. Kiedyś studiowało się w " Jagielonce " - astrologię. Znane są również postaci sławnych jasnowidzów, radiestetów, bioenergoterapeutów, zielarzy, choćby w postaci k.Klimuszko, czy k. Malińskiego. Obaj żyli w obecnych czasach.
  • 0



#5

Spawn.
  • Postów: 82
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wiem jak się ma wywoływanie duchów do pierwszego przykazania... chyba jak przysłowiowy piernik do wiatraka;]
Bardziej pasuje "Nie będziesz trwonił pieniędzy na inne zabobony"
  • 1

#6

liwia.
  • Postów: 87
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Aaa, to tylko na Szczecin... Już się bałam, że znowu przez Kościół mojej babci spadną obroty ;]

Nie wiem jak się ma wywoływanie duchów do pierwszego przykazania... chyba jak przysłowiowy piernik do wiatraka;]
Bardziej pasuje "Nie będziesz trwonił pieniędzy na inne zabobony"

Do pierwszego przykazania ma się to tak, że według Kościoła tylko Bóg może znać przyszłość. W wyjątkowych przypadkach może dzielić się tą wiedzą poprzez objawienia. Wiedza popularnych wróżek uważana jest za pochodzącą nie od Boga, lecz skądinąd. A przyjmowanie nadludzkiej wiedzy pochodzącej skądinąd, to przedkładanie owego "skądinąd" przed Boga.

Przynajmniej tyle mi na ten temat wiadomo.
  • 0

#7

reVolt.
  • Postów: 18
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hej. Juz wam tlumacze jaki jest zwiazek miedzy wywolywaniem duchow, a religia katolicka.

"Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by (...) pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni (Pwt 18,10-12). Nie będziecie się zwracać do wywołujących duchy ani do wróżbitów. Nie będziecie zasięgać ich rady, aby nie splugawić się przez nich."

oraz historia Saula.


Zwrócił się więc Saul do swych sług: ?Poszukajcie mi kobiety wywołującej duchy, chciałbym pójść i jej się poradzić?. Odpowiedzieli mu jego słudzy: ?Jest w Endor kobieta, która wywołuje duchy?.
8 Dla niepoznaki Saul przebrał się w inne szaty i poszedł w towarzystwie dwóch ludzi. Przybywając do tej kobiety w nocy, rzekł: ?Proszę cię, powróż mi przez ducha i spraw, niech przyjdzie ten, którego ci wymienię?. 9 Odpowiedziała mu kobieta: ?Wiesz chyba, co uczynił Saul: wyniszczył wróżbitów i czarnoksiężników w kraju. Czemu czyhasz na moje życie, chcąc mnie narazić na śmierć?. 10 Saul przysiągł jej na Pana mówiąc: ?Na życie Pana! Nie będziesz ukarana z tego powodu?. 11 Spytała się więc kobieta: ?Kogo mam wywołać?? Odrzekł: ?Wywołaj mi Samuela?. 12 Gdy zobaczyła kobieta Samuela, zawołała głośno do Saula: ?Czemu mnie oszukałeś? Tyś jest Saul!? 13 Odezwał się do niej król: ?Nie obawiaj się! Co widzisz?? Kobieta odpowiedziała Saulowi: ?Widzę istotę pozaziemską, wyłaniającą się z ziemi?. 14 Zapytał się: ?Jak wygląda?? Odpowiedziała: ?Wychodzi starzec, a jest on okryty płaszczem?. Saul poznał, że to Samuel, i upadł przed nim twarzą na ziemię, i oddał mu pokłon.
15 Samuel rzekł do Saula:?Dlaczego nie dajesz mi spokoju i wywołujesz mnie??

Tyle z mojej strony:)

Pozdrawiam:)
  • 0

#8

lunatyk.
  • Postów: 214
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak jak napisała Aidil, KK traci grunt pod nogami, mam ciekawą książkę o ludziach, wyznawcach(często kapłani i) KK z różnych epok, byli uzdrowicielami, jasnowidzami oraz niektórzy latać podczas medytacji potrafili książka śię zwie "Cuda i Mistycy" B. Gazetti ciekawy jest podpis pod tytułem "O żywotach ludzi obdarzonych dotykiem Boga" Najciekawsze jest to że takie rzeczy które "współgrają" z KK są ok, a wróżki itd. którzy do KK nie przynależą, są uznawani/uznawane za szarlataństwo wszystkich maści... . To świadczy tylko o tym jak płytko i ludowładczo myśli i działa KK.
Pragnę dodać że są to moje przemyślenia/opinnia które/która może mijać się z prawdą:)
  • 1

#9

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To jakieś małe nieporozumienie. Katolik nie powinien brać udziału w takich imprezach skoro jego wiara mu zabrania. Jednak nie jesteśmy państwem wyznaniowym i tego typu targi jak najbardziej są legalne i nie ma w nich nic groźnego dla społeczeństwa, które jak mniemam potrafi samodzielnie myśleć :mrgreen:
  • 0



#10

reVolt.
  • Postów: 18
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A tymczasem wierni masowo zwracają się do duchów w modlitwach. :) Fakt, że jest to specjalna kategoria duchów zwana duchami świętych kościoła. :)


Jest roznica miedzy zwracaniem sie do ducha, a przywolywaniem go. Pozatym katolicy nie modla sie DO swietych. Katolicy prosza o ich wstawiennictwo do Boga, ktory jako jedyny ma moc sprawcza:)

Podalem te cytaty, by pokazac, ze to obiewszczenie kurii ma swoje uzasadnienie w biblii, nie jest wiec tylko wymyslem ksiezy. A uzasadnienie jest takie, ze wywolujac ducha zaklocasz jego spokoj.


To jakieś małe nieporozumienie. Katolik nie powinien brać udziału w takich imprezach skoro jego wiara mu zabrania. Jednak nie jesteśmy państwem wyznaniowym i tego typu targi jak najbardziej są legalne i nie ma w nich nic groźnego dla społeczeństwa, które jak mniemam potrafi samodzielnie myśleć :mrgreen:


Totez kuria wystosowala ten list do wiernych, nie do narodu polskiego;)


Ps. Zaznaczam, ze nie chce uchodzic za wielkiego obronce KK. Staram sie zachowac obiektywnosc:)
  • 0

#11

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zawsze mnie jedno zastanawia, że ludzie którzy podają się za katolików tak często oburzają się na to co komunikuje Kuria itp. Jeżeli się wam nie podoba, zawsze możecie odejść, wszak nikt was siłą w Kościele Katolickim nie trzyma.
  • 0



#12

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie rozumiem oburzenia co poniektórych.. Jeśli ktoś jest katolikiem, powinno być dla niego oczywiste, że tego typu impreza dobrą rzeczą nie jest. Jeśli nie jest zaś katolikiem, to co mu przeszkadza, że władza kościelna się wypowiada??
  • 1

#13

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W pełni zgadzam się z Indoctrine. Tak samo myśle o aborcji i eutanazji - czemu biskupi się nią tak zajmują? niech se ateisty i lewaki wprowadzają co chcą, niech zapiszą to w konstytucji, katolicy i tak tego nie tkną...chyba, że są katolikami tylko z nazwy.

Pozatym katolicy nie modla sie DO swietych. Katolicy prosza o ich wstawiennictwo do Boga, ktory jako jedyny ma moc sprawcza:)


Wstawiennictwo do Boga? Czyli całe litanie do Matki boskiej i wszystkich świętych to tylko wstawiennictwo? To nie wolno już modlić się do Boga? Trzeba mieć specjalne wstawienictwo? Ja wiem, że ON ostatnio zamknął się w sobie (coś ze 2 tysiące lat temu), no ale żeby nie można już się do niego modlić? Cóż rozrosnięta biurokracja prowadzi do upadku, a w niebie mamy już chyba nadmiar kadry... ;)

Z innej beczki - chętnie bym się tam przeszedł z czystej ciekawości. Choć jestem raczej krytycznie nastawiony do takich "czarów-marów" ;p
  • 1

#14

Koszmar senny.
  • Postów: 216
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W pełni zgadzam się z Indoctrine. Tak samo myśle o aborcji i eutanazji - czemu biskupi się nią tak zajmują? niech se ateisty i lewaki wprowadzają co chcą, niech zapiszą to w konstytucji, katolicy i tak tego nie tkną...chyba, że są katolikami tylko z nazwy.


Analogicznie jak Muzułmanie zabijają swoich (np. ukamienowanie zgwałconej dziewczynki, było na forum) to ateisty też nie powinny się tym faktem bulwersować.

Ale też sądze że KK najbardziej przeszkadza to że ludzie zamiast za klepanie regułek w kościele płacą za bioenergoterapie, która jest przyjemniejsza bo nie trzeba stać 45 minut i nadawać w kółko to samo.

PS. Ostatnio o tym pokazywali nam tzn. mojej klasie film o tym że bioenergoterapeuci są opętani przez szatana itd.
  • 0

#15

liwia.
  • Postów: 87
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Może mam spaczone myślenie, ale potępianie tarota to chyba trochę inna kategoria szkodliwości społecznej niż kamienowanie zgwałconej dziewczynki...
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych